Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή παρόχου. Forthnet -> Cosmote κ απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Αντίστοιχα και εγώ είμαι στη forthnet και έλαβα μια πρόταση από τον ΟΤΕ να πάω σε ADSL 24, με 24μηνη δέσμευση, η οποία όμως θα δίνεται από το κοντινό κουτί fiber και με εξοπλισμό VDSL. Έτσι θα είναι εγγυημένη 21. Βασικά πρόκειται για ένα VDSL με κόφτη στα 24 απότι κατάλαβα, την οποία μπορώ να κάνω 50ρα στο μελλον.

Δέχτηκα λοιπόν και μου έστειλαν να συμπληρώσω τις αιτήσεις φορητότητας και τους γενικούς όρους, αλλά όχι την αίτηση που λέει τιμές και παροχές. Τους πήρα τηλέφωνο να μου τη στείλουν να την έχω στα χέρια μου, τους στάυρωσα, αλλά δε μου τη δίνουν με τίποτα, μου λένε μόνο ηχογράφηση και το συμβόλαιο θα μου το δώσουν με την παραλαβή του ρούτερ,το οποίο θα μου παραδώσει το τεχνικός που θα φέρει και το ρούτερ.
Για ποιο λόγο πιστεύετε ότι το κάνουν αυτό; Από το 13888 ήταν δεν ήταν τίποτα τηλεφωνικό κέντρο τρίτων, οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει δόλος

Τι λέτε για την επιλογή να πάω σε αυτού του είδους τη γραμμή; Τώρα με απλό adsl πιάνω 10Μ. Στα ίδια χρήματα, μου δίνει και η forthnet 50ρι VDSL, πάλι από το κουτί του ΟΤΕ. Αξίζει η διαφορά στην ταχύτητα για την (φημολογούμενη) καλύτερη αξιοπιστία του ΟΤΕ;
Καθοδηγήστε για καμιά κακοτοπιά/κρυφή χρέωση.

Α, επίσης μου είπαν ότι θα μου πιστώσουν στον πρώτο λογαριασμό 32€, που στην ουσία είναι τα τέλη φορητότητας. 

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τετάρτη σήμερα, ουτε φωνή ούτε ακρόαση από Οτε ακόμη. 

Στο foritotita.gr ακόμα στο δίκτυο της Forthnet με βγάζει. 

Φίλε σε πήραν από τη forthnet για αντιπροσφορά;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, divo είπε

Απο θεμα αξιοπιστίας και εξυπηρέτησης σε θεμα βλαβης, δε το συζητάω, πας Οτε και καθαρισες. Εχεις να κανεις με εναν και δε θα σε κανει μπαλακι κανεις να σε πεταει απο τον εναν στον αλλο. Τωρα για κρυφες χρεωσει κλπ. εχεις δικαίωμα υπαναχωρισης 14 μερες απο τη στιγμη που εγινε τηλεφωνικα και ναι οντως την αιτηση και την αιτηση υπαναχωρισης θα τη λαβεις μαζι με το ρουτερ.

Ειναι θεμα καθαρα διαδικασιων του οτε. Συνηθως γινεται γιατι μπορει να μην σε αφήνει να φυγεις ο παροχος.

Οταν με το καλο παρεις το ρουτερ κοιτα την αιτηση για ποσα και χρεωσεις..

Και τι τους πειράζει να μου στείλουν την αίτηση, αφού δεν είναι υπογεγραμμένη από αυτούς, αν δεν προχωρήσει για κάποιο λόγο, την πετάνε. 
Τεσπα, ναι, υπάρχει η υπαναχώρηση αν δε μου αρέσει κάτι και μπορεί να πάρω και καλύτερη αντιπροσφορά από τη forthnet. 
Για το adsl μέσω vdsl τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, divo είπε

Ειναι καθαρα δωρεαν παροχη που δεν ειναι υποχρεωμενος να στην εχει.

Αυτα θα εχεις

  Απόκρυψη περιεχομένων

24l9ea8.jpg

Φίλε με διαβεβαίωσαν τηλεφωνικά ότι το upload θα είναι 2. Είσαι σίγουρος;
Ποιο πράγμα είναι δωρεάν παροχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Ο μονος που σιγουρα ξερει τι εχει η περιοχη σου και αν εχει διθει εμπορικα η τυχων καμπινα/dslam ειναι το τεχνικο τμημα της περιοχης και ο τεχνικος. οι υπολοιποι απλα διαβαζουν μια ενημερωση που τους ερχεται, αν τη διαβαζουν και αυτη,  για ποιες καμπινες δοθηκαν εμπορικα. 

Ακριβως!! Επειδή ομως δεν ειναι αντιπροσφορα εδω, αν δεν τρεχει καποια καμπανια σε ολους τη χαμηλότερη θα την εχει το web.

Ο τεχνικος το δινει συνηθως οταν  εχουν σημειωσει στην αιτηση εγκατασταση ήοταν δεν εχουν αρκετα μοντεμ στο καταστημα. 

Απο τη στιγμη που μαλλον απο λαθος η κοπελα σου εχει σημειωσει ΟΧΙ στην αιτηση για εγκατασταση εξοπλισμου το πυθανοτερο ειναι να μην ερθει τεχνικος. Για μενα ψαχτο. Εκανε μαμακια... θα παει ο τεχνικος στο dslam θα κανει τη συνδεση και θα φυγει. Και δε θα παρεις ποτε ρουτερ.

Για τη φορητοτητα αριθμου ο παροχος εχει δικαίωμα να το δωσει και μετα απο 20 μερες, αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα. οπως και να εχει παντως εγω θα σου ελεγα μετα απο καμια βδομαδα απο την αιτηση, να κανεις ενα τηλεφωνο στο 13888 και να τους ρωτησεις την πορεια της αιτησης σου. Παρε αργα το βραδυ για να μην περιμενεις. 

Αν εχεις καμποιο θεμα στειλε μνμ 

Θα περιμένω μέχρι Παρασκευή κ Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο.

Συγκεκριμένα πήγε να μου δώσει το μόντεμ, το έφερε κ το γύρισε πίσω λέγοντας μου " θα στο φέρει ο τεχνικός τη μέρα που θα κλείσετε ραντεβού να κάνει τη σύνδεση ". Κανονικά δεν πρέπει νσ έρθει για να ελέγξει και την εξωτερική καλωδίωση; Όταν είχα αλλάξει απο οτε σε Forthnet  (2008) έτσι είχε γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παιδιά αν ξέρει κάποιος, ο ΟΤΕ έχει τέλος διακοπής συμβολαίου/ αποσύνδεσης; Εννοώ μετά το πέρας της διάρκειας του συμβολαίου, όχι αν το σπάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, divo είπε

οταν λήξει δεν πληρωνεις τιποτα.

2 σε upload δεν υπαρχει σε κανενα προφιλ. τα προγραμματα ειναι 24/1024, 30/3000, 50/5000 100/10000 υπολογισε το πολυ 10% αναλογα με την αποσταση που εχεις απο το dslam.

Δωρεαν παροχη εννοω να σε βαλουν σε καμπινα ενω δεν εχεις αγορασει vdsl χωρις να πληρωσεις παραπανω. Κατι που κανενας δε το κανει μεχρι στιγμης.

Κατάλαβα, απλά νομίζω ότι έχει βρει ένα τρόπο η cosmote να μασκαρέψει το vdsl σε adsl και έτσι να ξεπεράσει τα όρια που τις βάζουν στον ανταγωνισμό. Ίσως για αυτό δε μου στέλνουν και την αίτηση, γιατί δε μπορεί να γράφει αυτά που μου είπαν στο τηλέφωνο. Για το 2 upload, μου το διευκρίνησαν επανειλημένα και τους έβαλα και το ηχογράφησαν. Αν τελικά δεν το κάνουν θα τους κάνω υπαναχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, aGka8l είπε

ρε παιδια υπάρχει το ANNEX M με 2mbit upload το οποιο στην πραξη το χω δει να δουλευει σε αποστασεις κοντινες απο α.κ

cosmote με annex m το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι να σου κλειδώσει just το 1mbs στερώντας σου download.

Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μήπως έχει αλλάξει κάτι, αλλά αυτό ίσχυε παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού θα γίνει με εξοπλισμό vdsl, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για vdsl με "κόφτη". Άρα αντίστοιχα μπορεί να έχω και 2 upload αντί για 5.

Δεν ξέρω αν άκυρο αυτό που λέω, πάντως τους ρώτησα 100φορές και το επιβεβαίωσαν και με τον προϊστάμενο τους και τους έβαλα να το ηχογραφήσουν ότι θα έχω 2 upload. Φυσικά αν δε συμβεί θα φύγω, το vdsl κυρίως για το καλύτερο upload το κάνω.

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ορθά σου απάντησε και ο Μακιαβέλλι, 2 upload δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να δεις, όποτε ξεκίνα την υπαναχώρηση από αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορείτε μήπως να το εξηγήσετε καλύτερα αυτό για να τους πάρω να ξέρω τι να τους πω, ώστε να επιβεβαιώσω; Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει προφίλ 17α κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχω 24/2 όπως μου υποσχέθηκαν, θα το ακυρώσω και θα βάλω 50/5 με τη forthnet στα ίδια χρήματα.

Το χρειάζομαι το επιπλέον upload, αυτός είναι και ο λόγος που αλλάζω. Και με τη δεκάρα που έχω τώρα, δε μου λείπει το download και φυσικά δεν αξίζει την άυξηση των 7€ το μήνα που θα μου στοιχίσει

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...