Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή παρόχου. Forthnet -> Cosmote κ απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την ίδια καμπίνα θα πάρει και η forthnet, που είναι στο τετράγωνο. Εκείνοι λένε εγγυημένη 35 νομίζω, αλλά θα είναι κοντά στο 50 λόγω απόστασης. Απλά δέχτηκα αυτή τη μεσοβεζικη λύση από τον ΟΤΕ για να αντιμετωπίσω τυχόν τεχνικά προβλήματα μετάβασης καλύτερα. Στην πορεία αν πέσουν οι τιμές θα πήγαινα σε καθαρή vdsl. 

Αν μου είπαν ψέματα πάντως για το upload τελικά, θα τους ψήσω το ψάρι στα χείλη, έχω κάνει και εγώ ηχογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, naive είπε

Αν δεν έχω 24/2 όπως μου υποσχέθηκαν, θα το ακυρώσω και θα βάλω 50/5 με τη forthnet στα ίδια χρήματα.

Δεν θα έχεις (σε καμία περίπτωση)  και στο έχουμε πει τόσοι εδώ και ώρα..

9 λεπτά πριν, naive είπε

έχω κάνει και εγώ ηχογράφηση

Δεν θα έχει καθόλου πλάκα (για εσένα) να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, l337 είπε

 

Δεν θα έχει καθόλου πλάκα (για εσένα) να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

Το έχω υπόψη μου αυτό, ευχαριστώ για την προειδοποίηση. Απλά είμαι εντελώς σίγουρος για το τι έχει ειπωθεί και μπορώ να τους ζητήσω συνακροαση με συγκεκριμένα στοιχεία να τους αποδείξω τι ακριβώς μου επιβεβαίωσαν επανειλημμένα. Δηλαδή αν ισχύει τελικά μιλάμε ότι το 13888 έχει αξιοπιστία της χειρότερης τηλεφωνικής εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

Το έχω υπόψη μου αυτό, ευχαριστώ για την προειδοποίηση. Απλά είμαι εντελώς σίγουρος για το τι έχει ειπωθεί και μπορώ να τους ζητήσω συνακροαση με συγκεκριμένα στοιχεία να τους αποδείξω τι ακριβώς μου επιβεβαίωσαν επανειλημμένα. Δηλαδή αν ισχύει τελικά μιλάμε ότι το 13888 έχει αξιοπιστία της χειρότερης τηλεφωνικής εταιρείας.

Εννοείται να ζητήσεις την ακρόαση της κλήσης ώστε να δείτε τι σου είπε ο/η agent από το front office.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

/Ενημέρωση 3

Εντός 12 εργασιακών ημερών θα έχω λέει απάντηση για την πορεία εξέλιξης της αίτησης μου. Καλά κρασιά. Καλό καλοκαίρι. Αν μου ερθει κανένας λογαριασμός από τη Forthnet ενώ περιμένω να γίνει η αλλαγή τι γίνεται ?

12 μέρες Ελλαδισταν φουλ. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

/Ενημέρωση 3

Εντός 12 εργασιακών ημερών θα έχω λέει απάντηση για την πορεία εξέλιξης της αίτησης μου. Καλά κρασιά. Καλό καλοκαίρι. Αν μου ερθει κανένας λογαριασμός από τη Forthnet ενώ περιμένω να γίνει η αλλαγή τι γίνεται ?

Μα εντός 12 εργάσιμων ημερών γίνεται η ενεργοποίηση έτσι κι αλλιώς.

10 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

12 μέρες Ελλαδισταν φουλ. 

Άσχετο εντελώς.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Εντελώς γραφειοκρατικό. Δεν υπάρχει λογική. Τι κάνουν δηλαδή τόσες μέρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μου φαίνεται πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Εντελώς γραφειοκρατικό. Δεν υπάρχει λογική. Τι κάνουν δηλαδή τόσες μέρες; 

Το 12 ημέρες είναι "έως". Η ενεργοποίηση μπορεί να πάρει 2-3 ημέρες, μπορεί 5 ημέρες, μπορεί και όλο το χρονικό διάστημα. Επίσης σε αυτές τις 12 ημέρες δεν ενεργοποιήσαι μόνο εσύ αλλά και κάποιες δεκάδες, εκατοντάδες ή χιλιάδες άλλοι συνδρομητές αναλόγως το κέντρο σου. Επίσης υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που καθορίζουν την πορεία της αίτησης και το πότε θα ολοκληρωθεί αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης και δεν νομίζω πως αφορούν τον όποιο συνδρομητή.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, l337 είπε

Το 12 ημέρες είναι "έως". Η ενεργοποίηση μπορεί να πάρει 2-3 ημέρες, μπορεί 5 ημέρες, μπορεί και όλο το χρονικό διάστημα. Επίσης σε αυτές τις 12 ημέρες δεν ενεργοποιήσαι μόνο εσύ αλλά και κάποιες δεκάδες, εκατοντάδες ή χιλιάδες άλλοι συνδρομητές αναλόγως το κέντρο σου. Επίσης υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που καθορίζουν την πορεία της αίτησης και το πότε θα ολοκληρωθεί αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης και δεν νομίζω πως αφορούν τον όποιο συνδρομητή.

Α. Πάντως αυτές τις μερες αν μου έρθει λογαριασμός από τη Forthnet απλά πάω κ τον πληρώνω κανονικά;

 

Πάντως θα περίμενα να πάρει τόσες μέρες τους πρώτους μήνες που έγινε χαμός με νέες αιτήσεις από γείτονες κ φίλους που πήγαν ΟΤΕ λογω VDSL από αλλη εταιρεία. Είναι μικρό το νησί ( Κέρκυρα ), αν έμενα σε μεγαλούπολη θα φαινόταν πιο φυσιολογική η διαδικασία. Αυτή τη περίοδο επικρατεί σχετικά ησυχία κ θεώρησα ότι μέχρι αύριο θα είχα ξεμπερδεψει

 

Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα ίδια συμβαίνουν άραγε...

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Α. Πάντως αυτές τις μερες αν μου έρθει λογαριασμός από τη Forthnet απλά πάω κ τον πληρώνω κανονικά;

Πάντως θα περίμενα να πάρει τόσες μέρες τους πρώτους μήνες που έγινε χαμός με νέες αιτήσεις από γείτονες κ φίλους που πήγαν ΟΤΕ λογω VDSL από αλλη εταιρεία. Είναι μικρό το νησί ( Κέρκυρα ), αν έμενα σε μεγαλούπολη θα φαινόταν πιο φυσιολογική η διαδικασία. Αυτή τη περίοδο επικρατεί σχετικά ησυχία κ θεώρησα ότι μέχρι αύριο θα είχα ξεμπερδεψει

Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα ίδια συμβαίνουν άραγε...

Τον πληρώνεις τον λογαριασμό στη forthnet και ύστερα σου στέλνει πιστωτικό για τις ημέρες που χρεώθηκες και πλήρωσες αλλά ήσουν εκτός του δικτύου της.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση και μεσοβδόμαδα από την άλλη Δευτέρα να έχω κάποια εξέλιξη; 

Απλά έχω αγανακτήσει τόσο καιρό με 4-7 mbps, αποσυνδέσεις κάθε 3 ώρες, 150 ping σε gaming και τώρα που βρέθηκε χρόνος, τα € για να πάω σε VDSL, και όρεξη για gaming με τις νέες ταχύτητες κατεβάσματος και πιο μικρό ping είμαι ανυπόμονος :P

Είμαι στη πηγή και δε μπορώ να πιω ακόμα νερό 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Υπάρχει περίπτωση και μεσοβδόμαδα από την άλλη Δευτέρα να έχω κάποια εξέλιξη; 

Απλά έχω αγανακτήσει τόσο καιρό με 4-7 mbps, αποσυνδέσεις κάθε 3 ώρες, 150 ping σε gaming και τώρα που βρέθηκε χρόνος, τα € για να πάω σε VDSL, και όρεξη για gaming με τις νέες ταχύτητες κατεβάσματος και πιο μικρό ping είμαι ανυπόμονος :P

Είμαι στη πηγή και δε μπορώ να πιω ακόμα νερό 

Κάνε λίγο υπομονή, θα ενεργοποιηθείς, θα πιεις (νερό :P), θα γουστάρεις και θα τα ξεχάσεις όλα μετά :P
Καλό κουράγιο και το συντομότερο σου εύχομαι :)

Επεξ/σία από l337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήρα στο 13888 και ζήτησα το τεχνικό τμήμα και μου επιβεβαίωσαν αυτό που μου λέτε, ότι δεν υπάρχει 24/2. Οπότε θα περιμένω μέχρι αύριο μήπως τσιμπήσει η forthnet και μου κάνει καμιά καλύτερη προσφορά και θα την ακυρώσω.
Να ρωτήσω κάτι όμως, αν δεν υπογράψω ποτέ την αίτηση -συμβόλαιο και δεν κάνω ακύρωση τι θα συμβεί με τη γραμμή μου, δεδομένου ότι έχω κάνει την αίτηση φορητότητας;
Το 14ήμερο της υπαναχώρησης από πότε μετράει, από την αίτηση φορητότητας ή την υπογραφή της αίτησης συμβολαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε απασχολεί η υπαναχώρηση αφου η ηχογραφημένη συνομιλία φανερώνει οτι σαφως συμφωνησες για 24/2 και δεν θα το πάρεις. Παράπονο στην κοσμοτε (αν θελουν ας σου δωσουν 30/3 για να τους συγχωρεσεις στην ίδια τιμή) και καταγγελία σε ΕΕΤ και ΣτΚ, ολα σε βγάζουν λάδι. 

Εξαρτάται σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση σου για το αν ακυρώνεται και απο την ημερομηνία που θα μετράνε οι μέρες για υπαναχωρηση. Όπως και να χει δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις,  είσαι καλυμμένος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έλαβα sms ότι εγκρίθηκε η αίτηση φορητότητας και για περαιτέρω θα ενημερωθώ εκ νέου μέσω γραπτού μηνύματος.

Χμμμ.... 

Πήρε τηλέφωνο και μια ψωνισμενη με υφακι, νευριασμενη μεσημεριατικο από τη Nova, λέγοντας μου " γιατί θέλετε να φύγετε, μα πώς γίνεται να δίνει ο ΟΤΕ vdsl κ μεις οχι και μα τι λένε μέχρι το πιο απομακρυσμένο χωριό δίνουμε ιντερνετ, η εταιρία μας εκείνο το άλλο " Μπλα μπλα.... πολύ ύφος για γέλια κ κλάματα. Ήθελε να μου κάνει και αντιπροσφορα να παραμείνω στα 6-7 mbps με καλύτερη τιμή ΜΟΥΑΑΧΑΧΑΧΑΧ. Σε ερώτηση μου για VDSL αν θα μπει μεχρι το 2020 ( για γέλιο τους ρώτησα ) απάντησε ως " ε δεν υπάρχει διαθεσιμότητα όμως η εταιρεία μας είναι βραβευμένη με αυτό και εκείνο, αναπτύσσεται συνεχεια ..... "

large.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...