Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Napier said:

στο webometrics παντως ο δεικτης με τη μεγαλυτερη βαρυτητα ειναι το impact

Ποιος το λέει αυτό; Αν ήταν έτσι θα έπρεπε με βάση την στάθμιση να είναι υψηλότερα στην γενική κατάταξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Napier είπε

ευχαριστουμε για το input σου αλλα οσο τα γραφεις αυτα το uopeople παει για regional accreditation στις ΗΠΑ.

το university of souvlatzidico ta pente adelfia δυσκολο. 

ισως πρεπει να προσεχεις καλυτερα οτι γραφω. οπως ειπα στο στο ranking του  impact το uopeople ειναι υψηλοτερα απο ολα τα παραπανω. στη γενικη καταταξη ειναι παραπανω απο τα εξης ΑΕΙ: Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος, την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών καθώς και από τα περισσότερα ιδιωτικά κολλέγια στην Ελλάδα. δε εχω βαλει τα ΤΕΙ που περναει γιατι βαριομουνα να τα ψαχνω. αν δυσκολευεσε να βρεις το ranking βαση του impact τοτε μπορω να το ψαξω για σενα.

τελος ναι εχεις περιπου 2 μηνες απο τοτε που γινεις DSS student να προσκομισεις τα στοιχεια ταυτοτητας σου καθως αυτα θα τα χρειαζεσε για τη ταυτοποιηση σου απο τον προκτορ στις εξετασεις και τα ονοματα των καθηγητων ειναι στο ετησιο catalog! αλλη απορια?

Αγορι μου κανε οτι καταλαβαινεις εμενα τι με νοιαζει,αλλα ακομα και στην σελιδα τους αν διαβασεις προσεκτικα γραφει οτι δεν εχει καμια διεθνη αναγνωριση.Δεν σου αναφερει ποιος διδακει τι, ειναι αναγνωρισμενο μονο απο μια τοπικη επιτροπη αναγνωρισης προγραμματων δια αλληλογραφιας που δεν σημαινει τιποτα ουτε στις ΗΠΑ ουτε πουθενα αλλου.Αλλωστε δεν λενε ψεματαδιευκρινιζουν οτι σε καμια αλλη χωρα δεν εχει αναγνωριση.Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι τρμει το harvart,,mit cambridge κλπ πιστευε το προβλημα ειναι οτι μαυτο δεν προκειτε να βρεις δουλεια στον αιωνα τον απαντα.Το καλυτερο πιυ εχεις να κανεις ειναι να πας στο ΕΑΠ η σε καποιο κανονικο πανεπιστημιο που τουλαχιστονθα σου δωσει τα τυπικα εστω προσοντα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Napier είπε

ευχαριστουμε για το input σου αλλα οσο τα γραφεις αυτα το uopeople παει για regional accreditation στις ΗΠΑ.

το university of souvlatzidico ta pente adelfia δυσκολο. 

ισως πρεπει να προσεχεις καλυτερα οτι γραφω. οπως ειπα στο ranking του  impact το uopeople ειναι υψηλοτερα απο ολα τα παραπανω. στη γενικη καταταξη ειναι παραπανω απο τα εξης ΑΕΙ: Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος, την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών καθώς και από τα περισσότερα ιδιωτικά κολλέγια στην Ελλάδα. δε εχω βαλει τα ΤΕΙ που περναει γιατι βαριομουνα να τα ψαχνω. αν δυσκολευεσε να βρεις το ranking βαση του impact τοτε μπορω να το ψαξω για σενα.

τελος ναι εχεις περιπου 2 μηνες απο τοτε που γινεις DSS student να προσκομισεις τα στοιχεια ταυτοτητας σου καθως αυτα θα τα χρειαζεσε για τη ταυτοποιηση σου απο τον προκτορ στις εξετασεις και τα ονοματα των καθηγητων ειναι στο ετησιο catalog! αλλη απορια?

Βαρέθηκες να κοιτάξεις αν περνάει κάποια ΤΕΙ και παρόλα αυτά παροτρύνεις άλλους πανηλίθιους εδώ μέσα να πάνε να σκάσουνε τα λεφτάκια τους σε ένα ανύπαρκτο πρόγραμμα. Εγώ πάντως θα προτιμούσα να τα κάνω πισίνα και τίκι μπαρ. Την επόμενη φορά που θα εμφανιστείς έως νεοφώτιστος φωστήρας που με πύρινες δάδες μεταφέρεις γνώση να κοιτάξεις έστω και τυπικά αν αυτό που λες ευσταθεί. Εγώ προσωπικά χαίρομαι και ποσώς με ενδιαφέρει αν η αγορά εργασίας απαρτίζεται από φοιτητές του πανεπιστημίου του λαού μη σου πω και του πεζοδρομίου...  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ποιος το λέει αυτό; Αν ήταν έτσι θα έπρεπε με βάση την στάθμιση να είναι υψηλότερα στην γενική κατάταξη 

εδω το λεει http://www.webometrics.info/en/Methodology

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ωπα παιδιά, χαλαρώστε, το UoPeople είναι ψηλά στο webometrics:

The Webometrics Ranking of World Universities, also known as Ranking Web of Universities, is a ranking system for the world's universities based on a composite indicator that takes into account both the volume of the Web content (number of web pages and files) and the visibility and impact of these web publications according to the number of external inlinks (site citations) they received.

(Πηγή Wikipedia)

Με λίγα λόγια τα κριτήρια είναι η δυναμικότητα της παρουσίας του ιδρύματος στο διαδίκτυο. 

Έχουν κάτσει σε μια γωνιά το google scholar κα το researchgate και κλαίνε, από τα γέλια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Napier said:

Αυτό το Επεξηγεί ως:

   Number of external networks (subnets) linking to the institution's webpages (normalized and then average value)
   

Αυτό τι λέει; Ότι υπολογίζουμε κατά 50% το πόσες σελίδες συσχετίζονται με την ιστοσελίδα του UoPeople; Μάλιστα... σοβαρή επιστημονική αριστεία.

Το ότι σταθμίζει περισσότερο αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σημαντικότερο. Μπορεί να είναι θέμα προτεραιοτήτων της συγκεκριμένης κατάταξης που γενικότερα δεν θεωρείται και από τις κορυφαίες (ούτε καν από τις καλες αλλά μάλλον δεν εμφανίζεται σε καμία σοβαρή και για αυτό έχουμε κολλήσει στη webometrics). Για ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ σημασία έχει το «academic excellence” και ο αριθμος παραπομπών. Και μόνο που αυτά τα έχει χαμηλότερα στην γενική στάθμιση λένε πολλά.  
 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Ωπα ωπα παιδιά, χαλαρώστε, το UoPeople είναι ψηλά στο webometrics:

The Webometrics Ranking of World Universities, also known as Ranking Web of Universities, is a ranking system for the world's universities based on a composite indicator that takes into account both the volume of the Web content (number of web pages and files) and the visibility and impact of these web publications according to the number of external inlinks (site citations) they received.

(Πηγή Wikipedia)

Με λίγα λόγια τα κριτήρια είναι η δυναμικότητα της παρουσίας του ιδρύματος στο διαδίκτυο. 

Έχουν κάτσει σε μια γωνιά το google scholar κα το researchgate και κλαίνε, από τα γέλια!

που ειναι ενας valid τροπος καταταξης για πολλα πανεπιστημια.

να εδω τα καλα λογια που λεει το ΕΚΠΑ για το webometrics.

δε τα λεω εγω. το ΕΚΠΑ εβγαλε ανακοινωση για το ποσο ωραια πλασαρετε στο webometrics

 

https://elearningekpa.gr/stin-74i-thesi-pagkosmios-to-ekpa-kai-stin-11i-thesi-stin-europi-ston-pinaka-top-universities-by-top-google-scholar-citations-tis-webometrics

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το ότι σταθμίζει περισσότερο αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σημαντικότερο. Μπορεί να είναι θέμα προτεραιοτήτων της συγκεκριμένης κατάταξης που γενικότερα δεν θεωρείται και από τις κορυφαίες (ούτε καν από τις καλες αλλά μάλλον δεν εμφανίζεται σε καμία σοβαρή και για αυτό έχουμε κολλήσει στη webometrics). Για ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ σημασία έχει το «academic excellence” και ο αριθμος παραπομπών. Και μόνο που αυτά τα έχει χαμηλότερα στην γενική στάθμιση λένε πολλά.  
 

και εδω για τη γενικη καταταξη

 

https://www.skai.gr/news/greece/webometrics-ranking-to-ekpa-paramenei-sta-250-kalytera-panepistimia-pagkosmios

6 λεπτά πριν, Itsou είπε

Αγορι μου κανε οτι καταλαβαινεις εμενα τι με νοιαζει,αλλα ακομα και στην σελιδα τους αν διαβασεις προσεκτικα γραφει οτι δεν εχει καμια διεθνη αναγνωριση.Δεν σου αναφερει ποιος διδακει τι, ειναι αναγνωρισμενο μονο απο μια τοπικη επιτροπη αναγνωρισης προγραμματων δια αλληλογραφιας που δεν σημαινει τιποτα ουτε στις ΗΠΑ ουτε πουθενα αλλου.Αλλωστε δεν λενε ψεματαδιευκρινιζουν οτι σε καμια αλλη χωρα δεν εχει αναγνωριση.Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι τρμει το harvart,,mit cambridge κλπ πιστευε το προβλημα ειναι οτι μαυτο δεν προκειτε να βρεις δουλεια στον αιωνα τον απαντα.Το καλυτερο πιυ εχεις να κανεις ειναι να πας στο ΕΑΠ η σε καποιο κανονικο πανεπιστημιο που τουλαχιστονθα σου δωσει τα τυπικα εστω προσοντα

καλα οκ αν τελιωσες απο τον αφινιασμο

εδω ειναι η αναγνωριση μαστερ του uopeople σε εθνικο επιπεδο πχ απο τον καναδα

 

https://www.quora.com/Is-the-University-of-the-People-recognized-by-WES-Canada

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Napier said:

που ειναι ενας valid τροπος καταταξης για πολλα πανεπιστημια.

να εδω τα καλα λογια που λεει το ΕΚΠΑ για το webometrics.

δε τα λεω εγω. το ΕΚΠΑ εβγαλε ανακοινωση για το ποσο ωραια πλασαρετε στο webometrics

https://elearningekpa.gr/stin-74i-thesi-pagkosmios-to-ekpa-kai-stin-11i-thesi-stin-europi-ston-pinaka-top-universities-by-top-google-scholar-citations-tis-webometrics

και εδω για τη γενικη καταταξη

https://www.skai.gr/news/greece/webometrics-ranking-to-ekpa-paramenei-sta-250-kalytera-panepistimia-pagkosmios

Μίλησα εγώ για επιτυχία του ΕΚΠΑ κάπου και δεν το θυμάμαι; Ούτε αυτό το θεωρω επιτυχία ακριβώς επειδή ξέρω τι ακριβώς σταθμίζει η εν λόγω κατάταξη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Napier είπε

που ειναι ενας valid τροπος καταταξης για πολλα πανεπιστημια.

να εδω πως τα καλα λογια που λεει το ΕΚΠΑ για το webometrics. δε τα λεω εγω. το ΕΚΠΑ εβγαλε ανακοινωση για το ποσο ωραια πλασαρετε στο webometrics

https://elearningekpa.gr/stin-74i-thesi-pagkosmios-to-ekpa-kai-stin-11i-thesi-stin-europi-ston-pinaka-top-universities-by-top-google-scholar-citations-tis-webometrics

ρε φίλε και ο μεγάλος Ρώσος κανίβαλος Ποπώφ έλεγε ότι το ανθρώπινο κρέας είναι γευστικό. Δε σημαίνει πως θα το φάω! Αν εσύ θεωρείς πως είναι καλό πανεπιστήμιο τράβα και σπούδασε το.Μην παίρνεις και άλλους στο λαιμό σου όμως. Και πού ξέρεις; Μπορεί τελικά να είσαι ο πρώτος του είδους μας που θα στείλουν στον Άρη.... ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Μίλησα εγώ για επιτυχία του ΕΚΠΑ κάπου και δεν το θυμάμαι; Ούτε αυτό το θεωρω επιτυχία ακριβώς επειδή ξέρω τι ακριβώς σταθμίζει η εν λόγω κατάταξη. 

απλα θελω να πω οτι ειναι ενα ranking που εχει traction γενικα στα ιδρυματα. απο τα δημοσια μεχρι τα ιδιωτικα και τα κολεγια ολα σφαζοντε για το που θα καταχθουν στο webometrics και το πλασαρουν και ωραια. δες και στο αλλο θεμα για την ανακοινωση του metropolitan για το δικο του ranking

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Napier said:

απλα θελω να πω οτι ειναι ενα ranking που εχει traction γενικα στα ιδρυματα. απο τα δημοσια μεχρι τα ιδιωτικα και τα κολεγια ολα σφαζοντε για το που θα καταχθουν στο webometrics και το πλασαρουν και ωραια. δες και στο αλλο θεμα για την ανακοινωση του metropolitan

Ξανά μανα και από την αρχή... κανένα σοβαρό πανεπιστήμιο δεν σφάζεται να μπει στην webometrics. Εν πασει περιπτώσει, αν σου αρέσει σπούδασε το αλλά μην παραπληροφορείς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Napier είπε

που ειναι ενας valid τροπος καταταξης για πολλα πανεπιστημια.

να εδω τα καλα λογια που λεει το ΕΚΠΑ για το webometrics.

δε τα λεω εγω. το ΕΚΠΑ εβγαλε ανακοινωση για το ποσο ωραια πλασαρετε στο webometrics

https://elearningekpa.gr/stin-74i-thesi-pagkosmios-to-ekpa-kai-stin-11i-thesi-stin-europi-ston-pinaka-top-universities-by-top-google-scholar-citations-tis-webometrics

Εψαξα και βρηκα καποια ενδιαφεροντα στοιχεια.Κατ αρχας δεν υπαρχουν καν κριτηρια γλωσσας διοτι μπορεις να κανεις (επι πληρωμη φυσικα) ενα δικο τους τεστ γλωσσας με καποιον επιτηρητη που εσυ οριζεις ,παντα online .προφανες οτι καλιστα εχω πλαι μου καποιον να διορθωνει τα λαθη μου.Δεν αναφερουν ποιοι αποτελλουν τους καθηγητες,πραγμα σαφως πολυ σοβαρο.Ας μην χανουμε τον χρονο μας για να δεις αν ειναι τα πραγματα οπως λενε γραψε στο Ναρικ,στον δοαταπ,και σε οποιο κανονικο πανεπιστημιο στον κοσμο θελεις και ρωτησε τους.Εγω πιστευω ,και ξερω,οτι θα σου πουν οτι ουτε καν το γνωριζουνκαι φυσικα δεν το αναγνωριζουν.Τοση ωρα που εφαγες στο σαιτ θα ειχες στειλει το ερωτημα αυτο και θαχες παρει την απαντηση Σου .Προσωπικο οφελος δεν εχω απο κανενα πανεπιστημιο αλλα σαν εργοδοτης δεν υπαρχει περιπτωση να προσλαβω καποιον απο ενα ανυπαρκτο πανεπιστημιο οταν μπορω να προσλαβω 20 υποψηφιους απο κανονικο πανεπιστημιοπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Ξανά μανα και από την αρχή... κανένα σοβαρό πανεπιστήμιο δεν σφάζεται να μπει στην webometrics. Εν πασει περιπτώσει, αν σου αρέσει σπούδασε το αλλά μην παραπληροφορείς

ε σορρυ τωρα. το ΕΚΠΑ ολοκληρη ανακοινωση εβγαλε για το ποσο ψηλα ειναι στο webometrics. 

δε το λες και αδιαφορο το ΕΚΠΑ που επι τουτου βγαζει ανακοινωση για το ποσο τα σπαει στο webometrics ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Napier said:

ε σορρυ τωρα. το ΕΚΠΑ ολοκληρη ανακοινωση εβγαλε για το ποσο ψηλα ειναι στο webometrics. 

δε το λες και αδιαφορο το ΕΚΠΑ που επι τουτου βγαζει ανακοινωση για το ποσο τα σπαει στο webometrics ετσι?

Το εκπα κάνει γαργάρα όσες αξιολογήσεις το ρίχνουν στα τάρταρα. Μια βρήκε να το ευνοεί και το έκανε σημαία. Δεν σημαίνει ότι είναι κακό, είναι το καλύτερο της Ελλάδας ενδεχομένως αλλά οι διεθνείς κατατάξεις δείχνουν εν πολλοίς το που βρίσκεται ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Και δυστυχώς εκεί πονάει για πολλούς λογους που δεν είναι της παρούσης αλλά αν κάποιος θέλει να κάνει σοβαρή κουβέντα μπορούμε να την κάνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Napier είπε

ε σορρυ τωρα. το ΕΚΠΑ ολοκληρη ανακοινωση εβγαλε για το ποσο ψηλα ειναι στο webometrics. 

δε το λες και αδιαφορο το ΕΚΠΑ που επι τουτου βγαζει ανακοινωση για το ποσο τα σπαει στο webometrics ετσι?

έτσι ακριβώς έγραφε η ανάρτηση; Πόσο τα σπάει; Βρε μήπως και δεν διάβασες καλά τι είπε το ΕΚΠΑ? :p Εγώ και τα παιδιά εδώ δεν παρεξηγούμαστε. Η καραντίνα μας έχει επηρεάσει όλους. Τους νορμάλ μας έκανε τρελούς και τους τρελούς φοιτητές :p :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...