Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια της δεύτερης γενιάς επεξεργαστών Ryzen από την AMD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο fx 8350 δεν είναι καθόλου κατάλληλος για το pubg,σου σπάει τα νεύρα και δεν μπορείς να παίξεις!εγω έκανα αναβάθμιση για αυτόν τον λόγο και πήγα σε ryzen 1600x και βρήκα την υγεία μου!παιζω με την 1060 gaming x 3gb στα high 70-90 fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, _Theo_ said:

Τι θες να πείς, ότι ο FX-8350 είναι κατάλληλος για το PUBG; :lol:

Οτι η 1060 δεν ειναι καταλληλη για το PUBG. Εκτος αν παιζεις σε console settings :D 

Επειδη θα παρεξηγηθει το απο πανω, ας διευκρινησω. Το "καταλληλος" που ρωτας εξαρταται απο το τι θεωρει ο καθενας ανεκτο. Αμα εισαι ενταξει με τα 60fps τοτε ναι, ειναι καταλληλος, μιας και μετα την εκδοση 1 κατα βαση τα κραταει. Για μενα που θελω 144 ουτε ο 8350 ειναι καταλληλος ουτε η 1060 σου ουτε το 60hz monitor σου. Εξαρταται πως εχει μαθει κανεις. Αυτο ηταν το point

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Howl είπε

Καταρχην μην εισαι τοσο επιθετικος...Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος συζητηση κανουμε.

Εχω 2 FX. Eναν 6100 και ενα 8350.

Τον πρωτο τον αγορασα τον αλλο μου τον χαρισαν.

Το παιχνιδι ειναι το PUBG.

Αλλα και σε αλλα games δεν τα πανε πολυ καλα.

Σε RTS και καποια MOBA που δεν εχουν καλο optimization για πολλους πυρηνες και η αρχιτεκτονικη τους δεν...

Για αυτο ειπα σε αλλο ποστ οτι υπαρχουν διπυρηνοι Intel (Pentium G) των 50 ευρω που τρεχουν καποια games πιο καλα λογω αρχιτεκτονικης Skylake η Kabylake σε σχεση με 6-core Bulldozer.

Προσφατα ενα παιχνιδι που τους ειχε γονατισει κυριολεκτικα ηταν το Planetside, πριν μερικα χρονια  το Total War και θυμαμαι ενα MMORPG που παιζαμε το TERA online...

Kαλα δεν χρειαζεται καν να μιλαμε για  τον G3258.

Οταν ο G4600 κοστιζει 55 ευρω.

Με βαση την αποδοση του τωρα μιλαμε για ενα Cpu με αντικειμενικη αξια 30 ευρω? (το πολυ...)

Ακομα και να ηταν ετσι οπως τα ελεγε τα πραγματα (που ξεκαθαρα δεν ειναι) δικαιολογημενα θα ηταν.

Μπορεις να μου δειξεις που ημουν επιθετικος?Δεν ειχα καμια τετοια προθεση,αλοιμονο μην κατσω να μαλωνω στα φορα για τους επεξεργαστες.Τεσπα,καταλαβαινω τι λες αλλα αν υπαρχει καποιος ο οποιος παιζει 1 ή 2 συγκεκριμενα παιχνιδια τα οποια τρεχουν με καμια αρχαια μηχανη σε 1 πυρηνα και παει και αγορασει 8320 ε τι να πω,καλα να παθει.Επισης τη μια λες οτι υπαρχουν παιχνιδια που βλεπεις τον 8320 στο 100% και την καρτα(την 1060 πχ) στο 70%,μετα λες οτι μιλας για παιχνιδια που δεν εχουν optimization για πολλους πυρηνες.Πως γινεται παιχνιδι που δεν μπορει να δει πολλους πυρηνες να χτυπαει 100αρια τον 8πυρηνο?Απο το 2014 που εχω το συστημα,παιζοντας παιχνιδια του στυλ call of duty,mad max,assassins κτλ,μονο το origins οπως ειπα εχω δει να χτυπαει ο 8320 και 70% και η καρτα παντα στο 100%.

 

Τεσπα,εγω δεν εχω σκοπο ουτε να στην πω ουτε να υπερασπιστω τους FX.Ανακριβειες και ψεμματα δεν μου αρεσει να διαβαζω.Χωρις καμια διαθεση επιθετικοτητας ξαναλεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, LouCi4er said:

Τεσπα,εγω δεν εχω σκοπο ουτε να στην πω ουτε να υπερασπιστω τους FX.Ανακριβειες και ψεμματα δεν μου αρεσει να διαβαζω.Χωρις καμια διαθεση επιθετικοτητας ξαναλεω.

Χτες εφτιαξε το account με 1ο ποστ σε αυτο το νημα. Και αναρωτιεσαι μετα γιατι διαβαζεις ανακριβειες. Καινουργια προσληψη ειναι, μαθαινει ακομα αστονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Χτες εφτιαξε το account με 1ο ποστ σε αυτο το νημα. Και αναρωτιεσαι μετα γιατι διαβαζεις ανακριβειες. Καινουργια προσληψη ειναι, μαθαινει ακομα αστονα.

Εσυ παντω φιλε χαρα στο κουραγιο σου οχι γιατι υπερασπιζεσαι τους AMD οπως νομιζουν μερικοι αλλα που εχεις την υπομονη και ασχολεισαι με κατι τυπους οπως ο primen57(ή καπως ετσι τελοσπαντων).Μπραβο σου(χωρις την παραμικρη δοση ειρωνιας).Ειλικρινα το ειχα δοκιμασει πριν καιρο με τον elf και ηταν πολυ τοξικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, LouCi4er said:

Εσυ παντω φιλε χαρα στο κουραγιο σου οχι γιατι υπερασπιζεσαι τους AMD οπως νομιζουν μερικοι αλλα που εχεις την υπομονη και ασχολεισαι με κατι τυπους οπως ο primen57(ή καπως ετσι τελοσπαντων).Μπραβο σου(χωρις την παραμικρη δοση ειρωνιας).Ειλικρινα το ειχα δοκιμασει πριν καιρο με τον elf και ηταν πολυ τοξικο.

Δεν ειναι το ιδιο ατομο? 

Εμενα στα τετοια μου η AMD να σου πω την αληθεια. Αλλωστε, 4 Nvidia καρτες εχω και 8700k. Τους παραλογισμους και τις ανακριβειες ειναι που δεν μπορω. Απο οπου και αν ερχονται. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ~Palpatin~ είπε

9-10 idle και το δωμάτιο στους -2C προφανώς έτσι;

Μου αρέσει που γράφεις και σε τεχνολογικό φόρουμ και έχεις και άποψη!!!

35 idle - 65/70 full load με την ψυκτρα της AMD.

Mε τη noctua τωρα εχω 25 σε idle /35 web surfing/ 50-52 full load με τις θερμοκρασιες που εχουμε τωρα.

Προφανως δεν ειχατε ποτε FX.

Σας φαινονται μεγαλες οι διαφορες αλλα δεν ειναι καθολου.

 

Δεν μου αρεσει να λογομαχω χωρις λογο.

Οσα γραφω γενικα ναι ειναι η αποψη μου, αλλα αυτο ειναι fact.

Τσεκαρε σε ξενα forum τις διαφορες των FX σε idle/full load με πολυ χειροτερες ψυχτες απο τις Noctua.

-10 idle και -20 full load ειναι επιδοσεις Cm 212 evo.

Οχι Noctua.

 

Ξαναλεω οι Fx δουλευουν idle στους 35 οχι στους 19...

προφανως αν το cpu σου δουλευει στους 19 θα κατεβει 3-4 και οχι 10...

 

Επεξ/σία από Howl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, strawman είπε

Εγραψα "κοντα διπλασια". Το 80% ειναι κοντα στο διπλασια. Οχι?

Εξ ορισμού? Όχι. Προφανώς είναι υποκειμενικό. Για εμένα το κοντά είναι <10% (για αυτό και το 80%-90% που ζήτησα αρχικά). Αλλά, όπως είπα, για τη συζήτηση συμφωνώ στο 80%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Howl said:

35 idle - 65/70 full load 

Mε τη noctua τωρα εχω 25 σε idle /35 web surfing/ 50-52 full load με τις θερμοκρασιες που εχουμε τωρα.

Προφανως δεν ειχατε ποτε FX.

Σας φαινονται μεγαλες οι διαφορες αλλα δεν ειναι καθολου.

Εγω ειχα fx8350. Στα 5ghz με την h100 σε silent ηταν 35 (ναι, 35) βαθμους πιο κατω απο τον 8700k μου στα 5ghz με την ψυκτρα σε custom fan curve να δουλευει 100%. 

1 minute ago, sir ImPeCaBlE said:

Εξ ορισμού? Όχι. Προφανώς είναι υποκειμενικό. Για εμένα το κοντά είναι <10% (για αυτό και το 80%-90% που ζήτησα αρχικά). Αλλά, όπως είπα, για τη συζήτηση συμφωνώ στο 80%.

Μα ουτως η αλλος υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ "ανακριβειας" και υπερβολης. Ακομα και εξορισμου το σωστο να ειναι το 90% που λες εσυ, μιλαμε για απλα υπερβολη και οχι για ανακριβεια. Τεσπα, αφου στο τελος τα συμφωνησαμε, ας το αφησουμε στην ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, strawman είπε

Ρε συ, ειναι απλα τα πραματα, δεν χρειαζεται να τα μπερδευουμε. Στην ιδια συχνοτητα εχουν το ιδιο IPC και ο 1600 εχιε διπλασια threads. Ε δεν χρειαζεται και πολυ να καταλαβουμε οτι λογω και του SMT που ειναι καλυτερο του HT ο 1600 την εχει πολυ μεγαλυτερη (την επεξεργαστικη ισχυ). 

Αν σαν IPC εννοεις το Instructions per Cycle, τότε το  IPC δεν εξαρτάται από την συχνότητα... ειναι ο αριθμός των πράξεων σε έναν κύκλο ρολογιού, άσχετα με το πόσους κύκλους κάνει σε ένα δευτερόλετο το ρολόι, η συχνότητα δηλαδή, και εξαρτάται ΚΑΘΑΡΆ απο την αρχιτεκτονική και από το πόσο optimized είναι ο κώδικας μιας εφαρμογής για ένα συγκεκριμένο cpu, πως δηλαδή οργανώνει τον κώδικα ο compiler για να κατσκευάσει τα μεγαλύτερα δυνατά block εντολών που θα μπρούν να εκτελεστούν ταυτόχρονα στον ιδιο κύκλο στον συγκεκριμένο επεξεργαστή. 

Από την συχνότητα εξαρτάται το Instructions per Second ή αυτό που χρησιμοποιείται στην ουσία για να συσγκριθεί η δύναμη των επεξεργαστών, τα FLOPS. Αλλά επειδή οι επεξεργαστές έχουν πολύπλοκές αρχιτεκτονικές και δεχονται πολύπλοκα προγράμματα προς εκτέλεση, δεν είναι σαν τις GPUs που μπορείς να τα βγάλει έξω τα FLOPS σου και να τα μετρήσεις και να δεις ποιανού είναι περισσότερα.

Επεξ/σία από BabyRage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, strawman είπε

Εγραψα "κοντα διπλασια". Το 80% ειναι κοντα στο διπλασια. Οχι?

Εβαλε custom patch για να το κανει install? Παντως μπομπα το παει το game, λιγο χειροτερα απο κονσολα :P

Θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει που ηταν ο fx killer. Θα ακουσαν τιποτα καημενοι "γνωστες" σαν και σενα και θα τον αγορασαν αντι του fx8350 ας πουμε και τωρα θα θελουν να σε βρουν να στον φερουν στο κεφαλι :D

Για βαλε κανα bench στο ιδιο game με fx8350 να δω τα bottleneckz...αλλα σιγα, την ουρα στα σκελια θα βαλεις οπως σε καθε topic που σε ξεβρακωνω ;)

Eισαι off topic. Οταν σε ξεβρακωνω, αλλαζεις θεμα. Κανεις κωλοτουμπες κλπα αθληματα. 

Παμε αλλη μια. Δεν ειπα πουθενα ουτε οτι με ενδιαφεριε το decompression ουτε τιποτα. Ημουνα ξεκαθαρος και σου απαντησα στο γιατι ο 2600x ειναι ακριβοτερος απο τον 8400. ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ. Εχει κοντα διπλασια επεξεργαστικη ισχυ, τι να κανουμε τωρα? Για τον ιδιο λογο ο xeon των 9.000€ ειναι πιο ακριβος απο τον 8350k. Τι απο αυτα δεν καταλαβαινεις? Εχεις να απαντησεις κατι πανω σε αυτο που σου λεω η παλι 3 πουλακια καθονταν?

Eπισης ψευδεσαι. Ο fx 8350 τρωει bottleneck απο την 1060 στο PUBG εκτος αν παιζεις σε τιποτα medium / low settings.

Το PUBG παιζεται στα low.

Το γιατι ειναι μεγαλο θεμα, εντελως αλλο θεμα με αυτο που συζηταμε.

Και τον bottleneckαρει ναι.

 

Ανεφερα 3 παιχνιδια πιο πανω Planetside,Total War και Tera...

Τα παιχνιδια ειναι CPU intensive και εχουν γραφτει και για Intel.

Oπως και το ARMA και το Guild Wars αλλα δεν τα εχω παιξει ποτε να εχω προσωπικα αποψη.

 

Ο 2600 εχει διπλασια επεξεργαστικη ισχυ.

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ. Καμια αντιρρηση.

Eγω  ο μεσος χρηστης που ακριβως θα την δω αν οι σχεδιαστες παιχνιδιων  αγνοουν την αρχιτεκτονικη της AMD εδω και μια 10ετια?

Την ισχυ αυτη πρεπει να την αναδειξουν καποια προγραμματα...

Δεν ειναι ετσι?

 

Τι σε ξεβρακωνω? Τι ειναι αυτα τωρα σοβαρα?

Ποσο ετων ειστε ρε παιδια? 20?

Να ξερω με τι ατομα συζηταω.

 

Επεξ/σία από Howl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, strawman είπε

Μα ουτως η αλλος υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ "ανακριβειας" και υπερβολης. Ακομα και εξορισμου το σωστο να ειναι το 90% που λες εσυ, μιλαμε για απλα υπερβολη και οχι για ανακριβεια. Τεσπα, αφου στο τελος τα συμφωνησαμε, ας το αφησουμε στην ακρη.

Σε έχασα τελείως. Δε ξέρω καν σε τι συμφωνήσαμε. Εννοείς ότι το post σου στο οποίο διαφώνησα δεν ήταν ανακρίβεια αλλά ήταν υπερβολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Howl said:

Το PUBG παιζεται στα low.

Το γιατι ειναι μεγαλο θεμα, εντελως αλλο θεμα με αυτο που συζηταμε.

Και τον bottleneckαρει ναι.

Aλλα μιλαμε για cpu του 2012 και καρτα του 2017.

Ανεφερα 3 παιχνιδια πιο πανω Planetside,Total War και Tera...

Τα παιχνιδια ειναι CΠΘ intensive και εχουν γραφτει και για Intel.

Oπως και το ARMA και το Guild Wars αλλα δεν τα εχω παιξει ποτε να εχω προσωπικα αποψη.

Ο 2600 εχει διπλασια επεξεργαστικη ισχυ.

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ.

Καμια αντιρρηση.

Εκει ομως που μπορει να την χρησιμοποιησει δεν οφελει.

Με την 1060 και το PUBG στο low και ο 8700 bottleneck τρωει. I kid you not. Και το λοιπον?

Ρε φιλε, ρωτησες εξαρχης γιατι εχει 30€ παραπανω ο 2600 απο τον 8400. Σου απαντησα, γιατι εχει διπλασια επεξεργαστικη ισχυ, ειναι ξεκλειδωτος και εχει και cooler της προκοπης. Τι αλλο πρεπει να εχει για να δικαιολογει τα 30€ ??? Το που μπορεις να τον χρησιμοποιησεις ΕΣΥ δεν εχει καμια σχεση με την τιμη του. Η τιμη του δικαιολογειται απο τα παραπανω. Εκτος αν γραφεις τα ιδια και για κατι 32πυρηνους. "Μα γιατι ο 32c / 64t xeon να κανει 9000€ αφου βγαζει λιγοτερα fps στο κολλοφντουτι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Μπορεις να μου δειξεις που ημουν επιθετικος?Δεν ειχα καμια τετοια προθεση,αλοιμονο μην κατσω να μαλωνω στα φορα για τους επεξεργαστες.Τεσπα,καταλαβαινω τι λες αλλα αν υπαρχει καποιος ο οποιος παιζει 1 ή 2 συγκεκριμενα παιχνιδια τα οποια τρεχουν με καμια αρχαια μηχανη σε 1 πυρηνα και παει και αγορασει 8320 ε τι να πω,καλα να παθει.Επισης τη μια λες οτι υπαρχουν παιχνιδια που βλεπεις τον 8320 στο 100% και την καρτα(την 1060 πχ) στο 70%,μετα λες οτι μιλας για παιχνιδια που δεν εχουν optimization για πολλους πυρηνες.Πως γινεται παιχνιδι που δεν μπορει να δει πολλους πυρηνες να χτυπαει 100αρια τον 8πυρηνο?Απο το 2014 που εχω το συστημα,παιζοντας παιχνιδια του στυλ call of duty,mad max,assassins κτλ,μονο το origins οπως ειπα εχω δει να χτυπαει ο 8320 και 70% και η καρτα παντα στο 100%.

Τεσπα,εγω δεν εχω σκοπο ουτε να στην πω ουτε να υπερασπιστω τους FX.Ανακριβειες και ψεμματα δεν μου αρεσει να διαβαζω.Χωρις καμια διαθεση επιθετικοτητας ξαναλεω.

Εχω απαντησει για καποια παιχνιδια CPU intensive γραμμενα ξεκαθαρα για Intel.

Το αντιστροφο δεν υπαρχει πουθενα, δεν εχω διαβασει εγω τουλαχιστον  κατι αντιστοιχο για παιχνιδια γραμμενα για AMD.

Εννοω γραμμενα με βαση την αρχιτεκτονικη των AMD.

Και ειναι λογικο αυτο εν μερη γιατι η AMD εχει μικροτερο μεριδιο στην αγορα των CPU.

Δεν γραφεις για την μειοψηφια.

 

Tα παιχνιδια που αναφερεις δεν ειναι cpu intensive.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Σε έχασα τελείως. Δε ξέρω καν σε τι συμφωνήσαμε. Εννοείς ότι το post σου στο οποίο διαφώνησα δεν ήταν ανακρίβεια αλλά ήταν υπερβολή?

@strawman Αλήθεια θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς γιατί μου φαίνεται θα αρχίσω και εγώ διδακτορικό :P.

Btw, τώρα που ξαναβλέπω το post, στροφή 360 μοιρών δε σημαίνει αυτό που νομίζεις ότι σημαίνει (πήρε και 3 likes :lol:).

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...