Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια της δεύτερης γενιάς επεξεργαστών Ryzen από την AMD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν κάτι είναι vfm σημαίνει χοντρικά απόδοση / τιμή . Ο 1700 είχε εξαιρετική απόδοση για την τιμή του όταν βγήκε. Με 400 € έφτανε σε πολυνηματικες εργασίες τους intel του χιλιαρικου. Μάλιστα οι ιντελ έμπαιναν και σε μητρικές 200€ και πάνω.

Εγώ είμαι φανμποι μόνο της τσέπης μου και δεν υποστηρίζω καμιά εταιρεία. Η αλήθεια να λέγεται, η intel ήταν για πολύ καιρό η πλέον αξιόπιστη λύση στους επεξεργαστές ,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι πολύ καλοί επεξεργαστές οι ryzen, η AMD ξαναμπήκε γερά στο παιχνίδι με αυτά τα εξαιρετικά τσιπακια. Έχοντας στην κατοχή μου τον 1600 εξεπλάγην από την επεξεργαστική του δύναμη ενώ στα παιχνίδια ήταν και θα είναι βασικότερο το GPU . Σημειώστε ότι πριν είχα ιντελ τον δεκαετιας πλέον Q9650

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, pirmen56 είπε

 

 Προφανώς και δεν την έπαιρνε, γιατί πέρα από κάτι rendering του χαβαλέ τα περισσότερα επαγγελματικά προγράμματα έτρεχαν και τρέχουν καλύτερα σε intel. 

Για έτσι ρίξε μια εξήγηση εδώ μήπως μας ανοίξουν τα μάτια και πάμε στο σωστό CPU. Ποιο είναι το rendering του χαβαλε ας πούμε? Πως ορίζεται? 

Όταν  ένα render δεν είναι του χαβαλε ο 6900 τον τρώει τον 1700χ ας είναι ο 1700χ μπροστά σε όλα τα bench που κάνουν render?

Πχ για  3ds max, rhino, substance suite τι γίνεται ? Ιντελ τρέχει καλύτερα σε αυτά? Υπάρχει κάποιο άρθρο να διαβάσουμε?

Ρωτάω μήπως είμαι λάθος τόσο καιρό και κάθομαι με AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZahosDoganos είπε

καλύτερα σε αυτά? Υπάρχει κάποιο άρθρο να διαβάσουμε?

Ρωτάω μήπως είμαι λάθος τόσο καιρό και κάθομαι με AMD

Προφανώς και δεν είσαι λάθος! Τα περισσότερα επαγγελματικά προγράμματα τρέχουν άριστα, ακόμα και στον (πολύ καλό) G4560...
Χαχαχαχαχαχαχα!!!

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Προφανώς και δεν είσαι λάθος! Τα περισσότερα επαγγελματικά προγράμματα τρέχουν άριστα, ακόμα και στον (πολύ καλό) G4560...
Χαχαχαχαχαχαχα!!!

 χαχα είπα μήπως μας εξηγήσουν καποια στιγμή γιατί στα επαγγελματικά προγράμματα τρεχουν καλύτερα οι ιντελ. Όχι τίποτα άλλο σε λίγο θα πρέπει να αναβαθμίσω τον 1700χ και σκέφτομαι threadripper οπότε για μην βγάζω χαβαλε render να πάω σε κάναν Intel atom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2018 στις 12:48 ΜΜ, ZahosDoganos είπε

Είσαι στο χώρο του αρχιτεκτονικού 3d? γιατί εγώ είμαι και όταν το γραφείο έχει 30 pc ειδικά στην Ελλάδα που δεν μας τρέχουν από τα πατζακια τα λεφτά ναι κοιτάει και το το κόστος, και με τους ραιζεν μπορεσε να πάρει μηχανήματα με ίδιες επιδόσεις που δεν θέλει ένα 1000ρικο για CPU. 

Έλα... για πες μου ποια εταιρία έχεις με 30 μηχανήματα να κάνουν ρέντερ... Και AMD Κιόλας... Μην αγχώνεσαι δεν νομίζω να θεωρήσουν οι διαχειριστές ότι κάνεις διαφίμηση την "εταιρία" σου..

Για πες...γιατί από λόγια διαβάζω πολύ πράμα... έργο δεν βλέπω καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη παιδια κατι σχετικο - ασχετο.

220 ευρω ο 2600 στο skroutz?

 

Δηλαδη +70 ευρω απο 1600 για +10% αποδοση.

+60 ευρω απο i5 8400?

Eιναι σοβαροι οι ανθρωποι?

Περιμενα 3 μηνες το release για να φτιαξω καινουριο pc να αντικαταστησω τον FX.

 

Κοστολογουν 6-πυρηνο 220 ευρω.

Με χειροτερα single core και real world  performances απο τους Coffee Lake.

 

Εχω να αγορασω Intel εδω και 15 χρονια.

Απο εποχες s478.

Μαλλον ηρθε η ωρα γιατι μου φαινεται μας δουλευουν.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nectons είπε

Έλα... για πες μου ποια εταιρία έχεις με 30 μηχανήματα να κάνουν ρέντερ... Και AMD Κιόλας... Μην αγχώνεσαι δεν νομίζω να θεωρήσουν οι διαχειριστές ότι κάνεις διαφίμηση την "εταιρία" σου..

Για πες...γιατί από λόγια διαβάζω πολύ πράμα... έργο δεν βλέπω καθόλου. 

Είπα εγώ ότι έχω εταιρία ή σε έχει χτυπήσει η απότομη ζέστη στο κεφαλι. Δουλεύω σαν εξωτερικός συνεργάτης και πέρσι όλα τα νέα pc που βάλανε ήταν με 1700 γιατι χρειάζεσαι το interactive rendering όταν δουλεύεις. Αν η σκηνη τελειώσει και είναι μεγάλη θα πάει σε σέρβερ για το τελικό αλλιώς την καταφέρνει και ένα pc. 

Να αποδείξω σε σένα έργα τωρα δεν χρειάζεται, μήπως θες και κάνα portfolio, θα μου προσφέρεις εργασία? Για να μην χάνουμε και τον χρόνο μας είσαι σχετικός με το θέμα ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Howl said:

Συγνωμη παιδια κατι σχετικο - ασχετο.

220 ευρω ο 2600 στο skroutz?

Δηλαδη +70 ευρω απο 1600 για +10% αποδοση.

+60 ευρω απο i5 8400?

Eιναι σοβαροι οι ανθρωποι?

Περιμενα 3 μηνες το release για να φτιαξω καινουριο pc να αντικαταστησω τον FX.

Κοστολογουν 6-πυρηνο 220 ευρω.

Με χειροτερα single core και real world  performances απο τους Coffee Lake.

Εχω να αγορασω Intel εδω και 15 χρονια.

Απο εποχες s478.

Μαλλον ηρθε η ωρα γιατι μου φαινεται μας δουλευουν.

Δυσκολευομαι ομολογω να κατανοησω το νοημα του post σου. Ας ξεκινησουμε απο την αρχη να τα δουμε ενα ενα

Καταρχας η διαφορα 1600 και 2600 ειναι πανω απο 10%, αναλογα και το σεναριο. Λιγο η μεγαλυτερη συχνοτητα, λιγο οι μικροβελτιωσεις στην αρχιτεκτονικη,, λιγο οι μνημες. Τι περιμενεις? 
Αλλα για πες λιγο, γιατι και εσυ οπως και ο εταιρος αλεξιπτωτιστης κανετε focus τη μια πλευρα? Ποια ειναι η διαφορα τιμης μεταξυ των Intel επεξεργαστων, για πες μας? Ο 8700 απο τον 8700k εχουν διαφορα 70-80€ με 0% διαφορα στην αποδοση. Που και στα ορια να τον κλοκαρις τον 8700k 10% πανω εισαι. Εκει τι γινεται?

Προφανως και εχει +60€ απο i5 8400, αφου προσφερει τα διπλασια threads, ξεκλειδωτος, πιθανον με μεγαλυτερες συχνοτητες και cooler της προκοπης. 

Κοστολογουν 12 threads στα 200€. Η intel τα κοστολογει 340 με τον 8700k. Το λοιπον?

Χειροτερο single core performance δεν εχει. Ισα ισα, πλεον θα ειναι ανωτερος απο τον 8400 μιας και πιθανον να εχει μεγαλυτερα ρολογια, και το IPC τους ειναι παραπλησιο. Το real world performance που ειναι χειροτερο? Στο unreal world benchmark του 720p 50% resolution scale που τρεχει ο pirmen?


Με γουστο σου να αγορασεις 8400 η οτι Intel θες, αλλα ανακριβειες να μην βλεπω. Προφανως ειναι πιο ακριβoς ο 2600 απο τον 8400, αφου σου προσφερει κοντα την διπλασια επεξεργαστικη ισχυ. Να στο χαρισουν θες?

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Howl said:

220 ευρω ο 2600 στο skroutz?

Δηλαδη +70 ευρω απο 1600 για +10% αποδοση.

Τι περιμένεις με "διαθεσιμότητα" 2 καταστημάτων? Ανταγωνιστικές τιμές? Κάτσε να φτάσουν τα 46 καταστήματα που βλέπουμε τον 1600 και ξανασυγκρίνουμε.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ThReSh said:

Τι περιμένεις με "διαθεσιμότητα" 2 καταστημάτων? Ανταγωνιστικές τιμές? Κάτσε να φτάσουν τα 46 καταστήματα που βλέπουμε τον 1600 και ξανασυγκρίνουμε.

1 ποστ....

Ετσι ενημερωτικα, σε αλλα 2 forum του εξωτερικου βλεπω ατομα που γραφουν ακριβως τα ιδια, copy paste με γνωστο μελος του forum για τους AMD επεξεργαστες. Μου μπαινουν ιδεες περι κοινης εταιρικης γραμμης, if you catch my drift.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/16/2018 στις 9:18 ΠΜ, strawman είπε

Το πρωτο μου σχολιο στο θεμα των coffeelake οταν πηγα απο 1600 σε 8700k

Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το παραπάνω ;;;;

Υπονοεί ο strawman , ότι έχει 8700K ;;;

Δεν θέλω να πιστέψω ότι εννοεί αυτό !

Γιατί αν συμβαίνει ... τι άλλο θα δούμε ;;; Να έχει και ο amdtakhs Intel  ;;;;

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Dr_73 said:

Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το παραπάνω ;;;;

Υπονοεί ο strawman , ότι έχει 8700K ;;;

Δεν θέλω να πιστέψω ότι εννοεί αυτό !

Γιατί αν συμβαίνει ... τι άλλο θα δούμε ;;; Να έχει και ο amdtakhs Intel  ;;;;

Πριν 1 μηνα τραβηξες ss απο την ignore list σου και ημουν μεσα. Τι εγινε, κωλοτουμαπ η απλα ελεγες ψεμματα? 

Και ναι, πηγα σε Intel, δεν ειμαι fanboy σαν μερικους που ειχαν AMD πριν 25 χρονια και κραζουν ;)

Kαι αστα, τρελες ξυλοσομπες οι AMD. Καμια σχεση με τον 8700k που και χαμηλη καταναλωση εχει και ειναι παγωμενος! Ουτε καν τους 100 δεν αγγιζει :P

Επεξ/σία από strawman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, strawman είπε

Δυσκολευομαι ομολογω να κατανοησω το νοημα του post σου. Ας ξεκινησουμε απο την αρχη να τα δουμε ενα ενα

Καταρχας η διαφορα 1600 και 2600 ειναι πανω απο 10%, αναλογα και το σεναριο. Λιγο η μεγαλυτερη συχνοτητα, λιγο οι μικροβελτιωσεις στην αρχιτεκτονικη,, λιγο οι μνημες. Τι περιμενεις? 
Αλλα για πες λιγο, γιατι και εσυ οπως και ο εταιρος αλεξιπτωτιστης κανετε focus τη μια πλευρα? Ποια ειναι η διαφορα τιμης μεταξυ των Intel επεξεργαστων, για πες μας? Ο 8700 απο τον 8700k εχουν διαφορα 70-80€ με 0% διαφορα στην αποδοση. Που και στα ορια να τον κλοκαρις τον 8700k 10% πανω εισαι. Εκει τι γινεται?

Προφανως και εχει +60€ απο i5 8400, αφου προσφερει τα διπλασια threads, ξεκλειδωτος, πιθανον με μεγαλυτερες συχνοτητες και cooler της προκοπης. 

Κοστολογουν 12 threads στα 200€. Η intel τα κοστολογει 340 με τον 8700k. Το λοιπον?

Χειροτερο single core performance δεν εχει. Ισα ισα, πλεον θα ειναι ανωτερος απο τον 8400 μιας και πιθανον να εχει μεγαλυτερα ρολογια, και το IPC τους ειναι παραπλησιο. Το real world performance που ειναι χειροτερο? Στο unreal world benchmark του 720p 50% resolution scale που τρεχει ο pirmen?


Με γουστο σου να αγορασεις 8400 η οτι Intel θες, αλλα ανακριβειες να μην βλεπω. Προφανως ειναι πιο ακριβως ο 2600 απο τον 8400, αφου σου προσφερει κοντα την διπλασια επεξεργαστικη ισχυ. Να στο χαρισουν θες?

Θα σου απαντησω σε καθε ενα ξεχωριστα.

-Οι 8700 ειναι high end. Ειναι οverkill για τον μεσο χρηστη (εδω που τα λεμε οτιδηποτε πανω απο 8100 - 1300x ειναι overkill τελοσπαντων).

Μιλαμε για τους Cpu που απευθυνονται στο mainstream κοινο που θα φτιαξει ενα pc απο 700-1000 ευρω.

 

-Λες προσφερει διπλασια threads.

Τα διπλασια threads περοσφερει και ο 1600...

155 ευρω κοστιζει πλεον.

Δεν ειναι θεμα αριθμου threads...

 

-Ξεκλειδωτος. Ναι ειναι ξεκλειδωτος και τι? 

Οι Ryzen δεν κλοκαρονται ιδιαιτερα, αλλα και κλοκαρισμενοι δεν εχουν τις διαφορες που ειχαν οι Phenom και οι Fx μετα απο clockαρισμα.

Βασιζονται στην αρχιτεκτονικη οχι στα Ghz.

 

-Cooler.

Ναι εχει καλυτερο cooler αλλα σκεψου οτι οι περισσοτεροι που εχουμε coolers απο παλιοτερους Cpu (εγω πχ απο τον FX) ταιριαζουν και στο 1151.

Ενω στο AM4 οχι.

Θελει διαδικασιες και να βρεις brackets και και και...Πατεντες...

Μιλαμε τωρα για coοler 50 Ευρω... Ριχνει θερμοκρασιες 20 βαθμους σε σχεση με εργοστασιακο.

Θα το πεταξω να παρω το εργοστασιακο της AMD που θα ακουγεται σαν τρακτερ?

 

Oταν λεω Real world performance εννοω τα προγραμματα που χρησιμοποιει η πλειοψηφια.

Και επειδη εκει που ουσιαστικα μπορουμε να δουμε καποια διαφορα ειναι στα games, και μαλιστα στα λεγομενα "βαρια", ας μην κοροιδευομαστε...αυτο εννοουμε οταν λεμε real world.

 

Δεν ειμαι Intel fanboy, καμια σχεση.

Το αντιθετο. Εδω και 10 χρονια ειχα μονο Phenom και FX.

Αλλα δεν ξερω. 220 μου φαινονται πολλα για 12 threads που δεν θα χρησιμοποιησω ουτε εγω ουτε το 90%+ των χρηστων.

Πραγματικα δεν θελω να μεινω στα χερια με ενα επεξεργαστη με απειρα threads που θα ειναι ουσιαστικα αχρηστα γιατι ελαχιστες εφαρμογες τα χρησιμοποιουν.

Οπως ακριβως ο Fx μου.

Δεν θελω να την πατησω 2η φορα.

 

Παρολα αυτα αν πεσει η τιμη στα 170-180 και εχουν και οι x470 καλη τιμη εννοειται οτι θα τον προτιμησω σαν πιο καινουρια πλατφορμα.

 

 

 

Επεξ/σία από Howl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Πριν 1 μηνα τραβηξες ss απο την ignore list σου και ημουν μεσα. Τι εγινε, κωλοτουμαπ η απλα ελεγες ψεμματα? 

Και ναι, πηγα σε Intel, δεν ειμαι fanboy σαν μερικους που ειχαν AMD πριν 25 χρονια και κραζουν ;)

Που και που πατάω εμφάνιση μηνυμάτων και βλέπω posts κι από  εσάς που είστε στην ignore list .  Σε αυτό είχα προαίσθημα και ... δικαιώθηκα.Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί !!!!!!

ΠΗΡΕΣ 8700Κ !!!!!!!! Αυτό μου αρκεί . Είχα δίκιο σε όλα και είχες άδικο παντού.

Πήρε και ο amdtakhs intel ;;;;;

Εντάξει ... θα γελάω μέρες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Howl said:

Θα σου απαντησω σε καθε ενα ξεχωριστα.

-Οι 8700 ειναι high end. Ειναι οverkill για τον μεσο χρηστη (εδω που τα λεμε οτιδηποτε πανω απο 8100 - 1300x ειναι overkill τελοσπαντων).

Μιλαμε για τους Cpu που απευθυνονται στο mainstream κοινο που θα φτιαξει ενα pc απο 700-1000 ευρω.

Eιναι high end λογω τιμης ομως, οποτε το να μου λες γιατι κοστολογει 220€ τα 6c/12t οταν ο αλλος τα εχεις στο +130 το θεωρω...αστειο.

To οτι δεν κλοκαρουν οι AMD ειναι μυθος απτους λιγους. Ας πουμε ο 1700 εχει base clock τα 3ghz και φτανει τα 3.8 σαν minimum, εως και 4.1 αμα εισαι τυχερος. Μιλαμε για 1.1ghz πανω.

Οσο για τις διαφορες στα παιχνιδια, με 700-1000€ συστημα που θες τι διαφορες θα δεις στα παιχνιδια οταν το πολυ να εχεις 1050 - 1060 καρτα γραφικων? Η μηπως θα παιζεις σαν τον pirmen σε 720p 50% resolution scale??

9 minutes ago, Dr_73 said:

Που και που πατάω εμφάνιση μηνυμάτων και βλέπω posts κι από  εσάς που είστε στην ignore list .  Σε αυτό είχα προαίσθημα και ... δικαιώθηκα.Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί !!!!!!

ΠΗΡΕΣ 8700Κ !!!!!!!! Αυτό μου αρκεί . Είχα δίκιο σε όλα και είχες άδικο παντού.

Πήρε και ο amdtakhs intel ;;;;;

Εντάξει ... θα γελάω μέρες ....

Σε τι ειχες δικιο και σε τι ειχα αδικο? Πως προκυπτει το ποιος ειχε δικιο / αδικο απο το τι επεξεργαστη αγορασα? Και εν τελει, αμα με βγαλεις απτο ignore και δεις τα μνματα μου, περιμενω να δω benchmarks απο 2700x για να στειλω τον 8700k να παω σε Ryzen παλι, οπως εγραψα και στο νημα των coffeelake. Οποτε, εφοσον το επιχειρημα σου ειναι οτι επειδη πηγα σε Intel εχεις δικιο μολις σε ξεβρακωσα γιατι θα γυρισω πισω σε Ryzen, οπoτε I'm throwing it back at you, ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕΣ ΑΔΙΚΟ ΠΑΝΤΟΥ!!!

Περαστικα και ελπιζω να μην πονεσε

PS1. Και το αστειο ειναι οτι θα παω πισω σε AMD κυριως λογω θερμοκρασιων. Ειπαμε, ΣΟΜΠΕΣ οι AMD!!111eleven

PS2. Επισης εχεις απολυτα αδικο στα απαντα ασχετος αν ξαναπαω σε Ryzen η οχι μιας και απο το 1ο μου ποστ οταν βγηκαν οι Ryzen περσυ ειχα γραψει οτι πλεον οi i7 αξιζουν ΜΟΝΟ αν εχεις 1080p 144hz monitor και την top καρτα γραφικων. Ε μαντεψε τι εχω, 2560*1080 144hz monitor και 1080ti, εξου και η μεταβαση. I put my money where my mouth is φιλε μου, και ειμαι σταθερος στην αποψη μου εδω και 1 χρονο. 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...