Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια της δεύτερης γενιάς επεξεργαστών Ryzen από την AMD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, strawman είπε

Τον ορισμο στον εγραψα και πριν, απλα δεν σου αρεσε που βγηκες λαθος και αρχισες τις κωλοτουμπες. Μαλιστα σου ζητησα και δικο σου ορισμο και δεν ηθελες να δωσεις, οποτε γιατι γκρινιαζεις τωρα.

Δεν υπήρχε γκρίνια για τη μέθοδο. Το compression/decompression είναι ένας τρόπος να μετρήσεις την επεξεργαστική ισχύ. Πρόβλημα υπάρχει με το oc στα 4GHz και με τις μνήμες στα 3200MHz. Δύσκολα θα δει +20% ο 2600 που τρέχει με boost στα 3.9GHz και μνήμες στα 2933MHz ώστε να φτάσει το 80%.

Τον ορισμό δεν τον έδωσα γιατί νομίζω δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος.

3 ώρες πριν, strawman είπε

Εν πασει περιπτωση, αν η συνολικη επεξεργαστικη ισχυς δεν μετριεται ΤΙΓΚΑΡΟΝΤΑΣ τον επεξεργαστη στο 100% τοτε πως μετριεται? Σε παρακαλαω, εξηγησε μου, ειλικρινα απορια το εχω.

Έτσι μετριέται. Υπάρχει όμως ένα θέμα με το τι σημαίνει "ΤΙΓΚΑΡΟΝΤΑΣ"? Πχ με ένα γρήγορο googlarisma βλέπω ότι το συγκεκριμένο benchmark χρησιμοποιεί μόνο integer instructions (άρα όχι την fpu). Είναι το cpu "τιγκαρισμένο"? Υπάρχουν διάφορα σενάρια που μπορείς να μετρήσεις την επεξεργαστική ισχύ και το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό (όπως γίνεται πχ και στις μετρήσεις για το ipc).

Στο corona 45% πιο γρήγορο υπολογίζω τον oced 1600, δε πλησιάζει το 70%. Στο 7zip εστίασα γιατί σε αυτό είδα τη μεγαλύτερη διαφορά.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ, ειναι απλα τα πραματα, δεν χρειαζεται να τα μπερδευουμε. Στην ιδια συχνοτητα εχουν το ιδιο IPC και ο 1600 εχιε διπλασια threads. Ε δεν χρειαζεται και πολυ να καταλαβουμε οτι λογω και του SMT που ειναι καλυτερο του HT ο 1600 την εχει πολυ μεγαλυτερη (την επεξεργαστικη ισχυ). 

To θεμα ξεκινησε απο την τιμη του 2600, και το point μου ειναι οτι οπως ο xeon των 9.000€ ειναι πιο ακριβος απο τον 8350k και ας βγαζει λιγοτερα frames στο κολοφντουτι γιατι εχει απειρη επεξεργαστικη ισχυ ετσι και ο 2600 ειναι πιο ακριβος του 8400 για τους ιδιου λογους

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να πούμε ότι το smt δεν δίνει διπλάσια απόδοση αλλά ένα 35-40% 

Γενικά σε συνολική ισχύ ο ryzen 1600 είναι κατά μέσο όρο 40% πιο ισχυρός από τον core i5 8400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Απλά να πούμε ότι το smt δεν δίνει διπλάσια απόδοση αλλά ένα 35-40% 

Γενικά σε συνολική ισχύ ο ryzen 1600 είναι κατά μέσο όρο 40% πιο ισχυρός από τον core i5 8400

Σε gaming πάντως που εδώ μέσα αυτό ενδιαφέρει τους περισσότερους και το 99% παίζει σε 1080 ο 8400 των 160 ευρώ τον βαράει στα αυτιά τον 1600x των 177 ευρώ 

Στο βίντεο η ram είναι 3200 και 1060 η κάρτα. Με καλύτερη κάρτα οι διαφορές μεγαλώνουν και άλλο. 

 

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Heybro said:

Σε gaming πάντως που εδώ μέσα αυτό ενδιαφέρει τους περισσότερους και το 99% παίζει σε 1080 ο 8400 των 160 ευρώ τον βαράει στα αυτιά τον 1600x των 177 ευρώ 

Στο βίντεο η ram είναι 3200 και 1060 η κάρτα. Με καλύτερη κάρτα οι διαφορές μεγαλώνουν και άλλο. 

Με καλυτερη καρτα παλι σε 1080p medium θα παιζεις? Γιατι στο video medium τα εβαλε.

Εν πασει περιπτωση, δεν ειναι το θεμα το gaming και τ ιαπασχολει το 99% των αγοραστων. Το θεμα ειναι απο τι εξαρταται η τιμη ενος CPU, και η απαντηση ειναι "σιγουρα οχι απο τα ποσα fps βγαεζι στο κολλοφντουτι". Αν διαφωνεις μπορεις να μου αναλυσεις γιατι οι xeon των 10.000€ δεν κοστιζουν λιγοτερα απο τον i3 8350k.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Heybro είπε

Σε gaming πάντως που εδώ μέσα αυτό ενδιαφέρει τους περισσότερους και το 99% παίζει σε 1080 ο 8400 των 160 ευρώ τον βαράει στα αυτιά τον 1600x των 177 ευρώ 

Στο βίντεο η ram είναι 3200 και 1060 η κάρτα. Με καλύτερη κάρτα οι διαφορές μεγαλώνουν και άλλο. 

 

Το gaming δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους απλά οι περισσότεροι που ανοίγουν θέματα ειναι οι gamers που κατά κανόνα είναι άσχετοι με το hardware 

Οι διαφορές θα μεγαλώσουν και άλλο μόνο αν βάλεις τηνgtx 1080ti μέχρι την 1080 διαφορές δεν θα δεις σοβαρές

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, strawman είπε

Με καλυτερη καρτα παλι σε 1080p medium θα παιζεις? Γιατι στο video medium τα εβαλε.

Εν πασει περιπτωση, δεν ειναι το θεμα το gaming και τ ιαπασχολει το 99% των αγοραστων. Το θεμα ειναι απο τι εξαρταται η τιμη ενος CPU, και η απαντηση ειναι "σιγουρα οχι απο τα ποσα fps βγαεζι στο κολλοφντουτι". Αν διαφωνεις μπορεις να μου αναλυσεις γιατι οι xeon των 10.000€ δεν κοστιζουν λιγοτερα απο τον i3 8350k.

Κοίτα. Ένας επαγγελματίας θα πάρει threadripper η κάποιον τούμπανο Intel. Οι περισσότεροι ασχολούνται με gaming και οι περισσότεροι από αυτούς με competitive online με οθόνες 1080 144. Εκεί ο 1600 όπως και ο 1700 έρχεται τελευταίος. Λίγο τον νοιάζει τον άλλον το cinebech score εφόσον είναι πολύ χειρότερος σε gaming από έναν φθηνότερο επεξεργαστή. Η AMD πάντα έδινε πυρήνες απλά το έκανε λάθος. Είναι ψόφιοι πυρήνες ενώ του 8700k τούμπανοι στα 5. Μου θυμίζει την mediatek στα κινητά που βάζει 10πυρηνους και είναι μίλια μακριά από τους 4πυρηνους snapdragon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, strawman είπε

Ρε συ, ειναι απλα τα πραματα, δεν χρειαζεται να τα μπερδευουμε. Στην ιδια συχνοτητα εχουν το ιδιο IPC και ο 1600 εχιε διπλασια threads. Ε δεν χρειαζεται και πολυ να καταλαβουμε οτι λογω και του SMT που ειναι καλυτερο του HT ο 1600 την εχει πολυ μεγαλυτερη (την επεξεργαστικη ισχυ). 

To θεμα ξεκινησε απο την τιμη του 2600, και το point μου ειναι οτι οπως ο xeon των 9.000€ ειναι πιο ακριβος απο τον 8350k και ας βγαζει λιγοτερα frames στο κολοφντουτι γιατι εχει απειρη επεξεργαστικη ισχυ ετσι και ο 2600 ειναι πιο ακριβος του 8400 για τους ιδιου λογους

Το δικό μας θέμα ξεκίνησε από το ότι "δε σου αρέσουν οι ανακρίβειες" αλλά "ο 2600 έχει περίπου διπλάσια επεξεργαστική ισχύ από τον 8400" (που στη πορεία έγινε 80%). Στη πρώτη παράγραφο νομίζω φαίνεται πιο καθαρά η άποψή σου για τις ανακρίβειες.

Να σου θυμίσω αυτά τα benchmarks για το ipc για άλλη μια φορά. Επίσης η συχνότητα του 1600 είναι 3,2GHz ενώ του 8400 είναι 3,8GHz (συνήθως). Το smt των ryzen και το ht των intel είναι 2 διαφορετικές λύσεις σε 2 διαφορετικά προβλήματα. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έχετε καταλήξει ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Aλλά συμφωνώ ότι δίνει μεγαλύτερο boost στους Ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos5800 είπε

Το gaming δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους απλά οι περισσότεροι που ανοίγουν θέματα ειναι οι gamers που κατά κανόνα είναι άσχετοι με το hardware 

Λάθος εδώ μέσα το gaming είναι το βασικό. Επίσης ένας επαγγελματίας δεν θα πάρει 1600 ούτε 1700. Θα δώσει 300 παραπάνω για threaripper και τέλος. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θα πάρει ενας επαγγελματίας ας το να το κρίνει μόνος του για rendering π.χ μπορεί να πάρει έναν οικονομικό επεξεργαστή και τα πολλά λεφτά να βάλει στην κάρτα γραφικών ή να τα συνδιάσει και τα δύο 

Εγώ πχ κάνω CPU+gpu rendering at the same time 

Είναι σαν να έχω ενα μικρό σούπερ υπολογιστή για rendering :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Howl said:

Καλα προφανως και δεν μιλαμε για το τωρα.

Μιλαμε για μετα απο 5 χρονια οταν με 200Ε θα αγοραζω gpu γρηγοροτερη απο την 1080ti...

Δεν θελω να φτασω στην σημερινη κατασταση που η 1060 ειναι 70% και ο FX sto 100% και την bottleneckαρει με 8 πυρηνες, την στιγμη που κατι Pentium G / 2 core την τρεχουν μια χαρα καθαρα λογω αρχιτεκτονικης της CPU και optimization των games.

Δηλαδη οχι παλι...Οχι το ιδιο εργο για δευτερη φορα...

O G4560 που είναι 2c/4t όντως δεν έχει τέτοια προβλήματα - στις περισσότερες των περιπτώσεων. Και στο gaming με κάρτα RX480 (σε 1080p high κατά κανόνα) τα πάει καλύτερα από τον FX6300 που είχα προηγουμένως. Οσον αφορά στα υπόλοιπα, συμφωνώ με τον strawman.

Επεξ/σία από DrFreeman
damn typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Howl είπε

Καλα προφανως και δεν μιλαμε για το τωρα.

Μιλαμε για μετα απο 5 χρονια οταν με 200Ε θα αγοραζω gpu γρηγοροτερη απο την 1080ti...

Δεν θελω να φτασω στην σημερινη κατασταση που η 1060 ειναι 70% και ο FX sto 100% και την bottleneckαρει με 8 πυρηνες, την στιγμη που κατι Pentium G / 2 core την τρεχουν μια χαρα καθαρα λογω αρχιτεκτονικης της CPU και optimization των games.

Δηλαδη οχι παλι...Οχι το ιδιο εργο για δευτερη φορα...

Σε ποιο παιχνιδι γινεται αυτο να δοκιμασω γιατι εμενα ο 8320 με την 290 μια χαρα τα παει.Το μεγαλυτερο cpu usage που εχω δει ειναι κοντα στο 60% και αυτο μονο στο origins,σε ολα τα υπολοιπα κωλοβαραει στο 20-30% και την καρτα την βλεπω παντα στο 100%.Εχεις δοκιμασει ποτε σου κανεναν FX ή απλα λες οτι διαβαζεις δεξια και αριστερα?1080p οθονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/15/2018 στις 8:50 ΜΜ, FORIS78 είπε

σωστα αλλα το περισοτερο γελιο το ριχνανε μολις βλεπανε τι εκανε το 2πηρηνο με ht εναντι στα σουπερ ντουπερ 8πηρηνα fx κουφαρια τις amd,

ευτηχως ομως που αλαξε αυτο με την ελευση των ryzen και υπαρχει σοβαρος ανταγωνισμος πλεον

Ναι ηταν πολυ καλο στα παιχνιδια, αρκει βεβαια να μην ειχες απο πισω ανοιχτο κανα chrome,skype,teamspeak, etc, γιατι για να κανεις alt+tab επαιρνε κανα μισαωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Σε ποιο παιχνιδι γινεται αυτο να δοκιμασω γιατι εμενα ο 8320 με την 290 μια χαρα τα παει.Το μεγαλυτερο cpu usage που εχω δει ειναι κοντα στο 60% και αυτο μονο στο origins,σε ολα τα υπολοιπα κωλοβαραει στο 20-30% και την καρτα την βλεπω παντα στο 100%.Εχεις δοκιμασει ποτε σου κανεναν FX ή απλα λες οτι διαβαζεις δεξια και αριστερα?1080p οθονη.

Με μια 1070 και πάνω ο 8320 θα τα έβρισκε σκούρα. Η 290 είναι παλιά κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heybro είπε

Με μια 1070 και πάνω ο 8320 θα τα έβρισκε σκούρα. Η 290 είναι παλιά κάρτα. 

 

Καλα εγω δεν ειπα οτι ενας FX ειναι ποιος ξερει τι επεξεργαστης,αλλωστε η 1070 δεν εχει καμια σχεση με την 1060 που αναφερθηκε.Επισης το να βαλεις επεξεργαστη των 150€ παρεα με καρτα του 500αρικου και πανω δεν νομιζω οτι εχει νοημα.Απο την αλλη αλλο αυτο που ειπες εσυ,οτι απο 1070 και πανω ενας fx θα τα βρει σκουρα(εννοειτε θα τα βρει και πολυ μαλιστα) και αλλο αυτο που ειπε το παιδι,οτι μπουκαλιαζει ασχημα μια 1060 κατι που δεν ισχυει.Τεσπα,ας μην βγω αλλο offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...