Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια της δεύτερης γενιάς επεξεργαστών Ryzen από την AMD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Καλα εγω δεν ειπα οτι ενας FX ειναι ποιος ξερει τι επεξεργαστης,αλλωστε η 1070 δεν εχει καμια σχεση με την 1060 που αναφερθηκε.Επισης το να βαλεις επεξεργαστη των 150€ παρεα με καρτα του 500αρικου και πανω δεν νομιζω οτι εχει νοημα.Απο την αλλη αλλο αυτο που ειπες εσυ,οτι απο 1070 και πανω ενας fx θα τα βρει σκουρα(εννοειτε θα τα βρει και πολυ μαλιστα) και αλλο αυτο που ειπε το παιδι,οτι μπουκαλιαζει ασχημα μια 1060 κατι που δεν ισχυει.Τεσπα,ας μην βγω αλλο offtopic.

Με την 1060 είναι κομπλέ. Απλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα min fps. Εφόσον σε καλύπτει είναι μια χαρά. Αυτή είναι η ουσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ναι ηταν πολυ καλο στα παιχνιδια, αρκει βεβαια να μην ειχες απο πισω ανοιχτο κανα chrome,skype,teamspeak, etc, γιατι για να κανεις alt+tab επαιρνε κανα μισαωρο.

true story δεν αμφιβάλω, άλλα όλα αυτά ανήκουν πλέον στο παρελθόν, όπως είπα ευτυχώς η amd παίζει πολύ δυνατά πλέον και αυτό μόνο κάλο είναι για τις τσέπες όλων μας

ανεξαρτήτως τι θα επιλέξουμε, 

ξέρω οτι είναι λίγο εριστικά αυτά που έγραψα στις προηγούμενες σελίδες άπλα είμαι λίγο πικραμένος από το προηγούμενο setup που είχα με  fx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, FORIS78 είπε

true story δεν αμφιβάλω, άλλα όλα αυτά ανήκουν πλέον στο παρελθόν, όπως είπα ευτυχώς η amd παίζει πολύ δυνατά πλέον και αυτό μόνο κάλο είναι για τις τσέπες όλων μας

ανεξαρτήτως τι θα επιλέξουμε, 

ξέρω οτι είναι λίγο εριστικά αυτά που έγραψα στις προηγούμενες σελίδες άπλα είμαι λίγο πικραμένος από το προηγούμενο setup που είχα με  fx

Εγω παλι ημουν πολυ ευχαριστημενος απο τον 8320 που ειχα, και νομιζω οτι ηταν ψιλοανουσια η αναβαθμιση που εκανα σε R5 1600. Με εξαιρεση το χαοτικα διαφορετικο TDP, δεν ειδα καμια τρομερη διαφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Οι FX είναι η μεγαλύτερη σαπίλα που έχει υπάρξει ποτέ. Προσωπικά απο FX-8320 πήγα σε i5-8400 και βρήκα την υγειά μου.

Η μεγαλυτερη σαπιλα ηταν ολη η σειρα Pentium 4 :P

 

τι διαφορα ειδες  με τον i5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Η μεγαλυτερη σαπιλα ηταν ολη η σειρα Pentium 4 :P

τι διαφορα ειδες  με τον i5?

 

Στα strategy που παίζω είναι η μέρα με τη νύχτα. Αλλά και γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, strawman είπε

ενας pentium G που ξερω δεν κανει καν Install πλεον τα games. Και μιλαω για τον 3258.

Η σαχλαμάρα στο κατά ριπάς.

Το παρακάτω βίντεο , προφανώς είναι προπαγάνδα των στρούμφ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Σε ποιο παιχνιδι γινεται αυτο να δοκιμασω γιατι εμενα ο 8320 με την 290 μια χαρα τα παει.Το μεγαλυτερο cpu usage που εχω δει ειναι κοντα στο 60% και αυτο μονο στο origins,σε ολα τα υπολοιπα κωλοβαραει στο 20-30% και την καρτα την βλεπω παντα στο 100%.Εχεις δοκιμασει ποτε σου κανεναν FX ή απλα λες οτι διαβαζεις δεξια και αριστερα?1080p οθονη.

Καταρχην μην εισαι τοσο επιθετικος...Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος συζητηση κανουμε.

Εχω 2 FX. Eναν 6100 και ενα 8350.

Τον πρωτο τον αγορασα τον αλλο μου τον χαρισαν.

 

Το παιχνιδι ειναι το PUBG.

Αλλα και σε αλλα games δεν τα πανε πολυ καλα.

Σε RTS και καποια MOBA που δεν εχουν καλο optimization για πολλους πυρηνες και η αρχιτεκτονικη τους δεν...

Για αυτο ειπα σε αλλο ποστ οτι υπαρχουν διπυρηνοι Intel (Pentium G) των 50 ευρω που τρεχουν καποια games πιο καλα λογω αρχιτεκτονικης Skylake η Kabylake σε σχεση με 6-core Bulldozer.

 

Προσφατα ενα παιχνιδι που τους ειχε γονατισει κυριολεκτικα ηταν το Planetside, πριν μερικα χρονια  το Total War και θυμαμαι ενα MMORPG που παιζαμε το TERA online...

 

 

 

 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Η σαχλαμάρα στο κατά ριπάς.

Το παρακάτω βίντεο , προφανώς είναι προπαγάνδα των στρούμφ

 

Kαλα δεν χρειαζεται καν να μιλαμε για  τον G3258.

Οταν ο G4600 κοστιζει 55 ευρω.

 

Με βαση την αποδοση του τωρα μιλαμε για ενα Cpu με αντικειμενικη αξια 30 ευρω? (το πολυ...)

Ακομα και να ηταν ετσι οπως τα ελεγε τα πραγματα (που ξεκαθαρα δεν ειναι) δικαιολογημενα θα ηταν.

 

 

Επεξ/σία από Howl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Howl είπε

Ριχνει θερμοκρασιες 20 βαθμους σε σχεση με εργοστασιακο.

Απορία :ο 1700 μου τρέχει με το στοκ ανεμιστήρι στους 29oC, αν βάλω aftermarket του 50άρκου δηλαδή παίζει να πέσει και στους 9;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Το gaming δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους απλά οι περισσότεροι που ανοίγουν θέματα ειναι οι gamers που κατά κανόνα είναι άσχετοι με το hardware 

Οι διαφορές θα μεγαλώσουν και άλλο μόνο αν βάλεις τηνgtx 1080ti μέχρι την 1080 διαφορές δεν θα δεις σοβαρές

 

Ναι οχι δεν τους ενδιαφερει.

Τους ενδιαφερουν τα Physics, οι χρονοι στα decompression , και τα Multibenchs...

Τι λετε ρε παιδια τωρα?

Μα ειναι δυνατον?

 

Τι κανετε στα pc σας καθημερινα και ο Ryzen τα κανει γρηγοροτερα/ καλυτερα απο εναν coffee lake.

Mη μου πειτε benchmarks.

Kανονικα οταν καθεστε μπροστα στην οθονη τι ακριβως κανετε?

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Απορία :ο 1700 μου τρέχει με το στοκ ανεμιστήρι στους 29oC, αν βάλω aftermarket του 50άρκου δηλαδή παίζει να πέσει και στους 9;;;

23 σε Prime, 9-10 σε idle.

Σε σχεση με την στοκ των FX.

Επεξ/σία από Howl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Howl είπε

 

 

Ναι οχι δεν τους ενδιαφερει.

Τους ενδιαφερουν τα Physics, οι χρονοι στα decompression , και τα Multibenchs...

Τι λετε ρε παιδια τωρα?

Μα ειναι δυνατον?

 

Τι κανετε στα pc σας καθημερινα και ο Ryzen τα κανει γρηγοροτερα/ καλυτερα απο εναν coffee lake.

Mη μου πειτε benchmarks.

Kανονικα οταν καθεστε μπροστα στην οθονη τι ακριβως κανετε?

23 σε Prime, 9-10 σε idle.

Σε σχεση με την στοκ των FX.

9-10 idle και το δωμάτιο στους -2C προφανώς έτσι;

Μου αρέσει που γράφεις και σε τεχνολογικό φόρουμ και έχεις και άποψη!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, sir ImPeCaBlE said:

Το δικό μας θέμα ξεκίνησε από το ότι "δε σου αρέσουν οι ανακρίβειες" αλλά "ο 2600 έχει περίπου διπλάσια επεξεργαστική ισχύ από τον 8400" (που στη πορεία έγινε 80%). Στη πρώτη παράγραφο νομίζω φαίνεται πιο καθαρά η άποψή σου για τις ανακρίβειες.

Να σου θυμίσω αυτά τα benchmarks για το ipc για άλλη μια φορά. Επίσης η συχνότητα του 1600 είναι 3,2GHz ενώ του 8400 είναι 3,8GHz (συνήθως). Το smt των ryzen και το ht των intel είναι 2 διαφορετικές λύσεις σε 2 διαφορετικά προβλήματα. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έχετε καταλήξει ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Aλλά συμφωνώ ότι δίνει μεγαλύτερο boost στους Ryzen.

Εγραψα "κοντα διπλασια". Το 80% ειναι κοντα στο διπλασια. Οχι?

 

 

4 hours ago, Dr_73 said:

Η σαχλαμάρα στο κατά ριπάς.

Το παρακάτω βίντεο , προφανώς είναι προπαγάνδα των στρούμφ

Εβαλε custom patch για να το κανει install? Παντως μπομπα το παει το game, λιγο χειροτερα απο κονσολα :P

 

Θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει που ηταν ο fx killer. Θα ακουσαν τιποτα καημενοι "γνωστες" σαν και σενα και θα τον αγορασαν αντι του fx8350 ας πουμε και τωρα θα θελουν να σε βρουν να στον φερουν στο κεφαλι :D

Για βαλε κανα bench στο ιδιο game με fx8350 να δω τα bottleneckz...αλλα σιγα, την ουρα στα σκελια θα βαλεις οπως σε καθε topic που σε ξεβρακωνω ;)

2 hours ago, Howl said:

Ναι οχι δεν τους ενδιαφερει.

Τους ενδιαφερουν τα Physics, οι χρονοι στα decompression , και τα Multibenchs...

Τι λετε ρε παιδια τωρα?

Μα ειναι δυνατον?

Τι κανετε στα pc σας καθημερινα και ο Ryzen τα κανει γρηγοροτερα/ καλυτερα απο εναν coffee lake.

Mη μου πειτε benchmarks.

Eισαι off topic. Οταν σε ξεβρακωνω, αλλαζεις θεμα. Κανεις κωλοτουμπες κλπα αθληματα. 

Παμε αλλη μια. Δεν ειπα πουθενα ουτε οτι με ενδιαφεριε το decompression ουτε τιποτα. Ημουνα ξεκαθαρος και σου απαντησα στο γιατι ο 2600x ειναι ακριβοτερος απο τον 8400. ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ. Εχει κοντα διπλασια επεξεργαστικη ισχυ, τι να κανουμε τωρα? Για τον ιδιο λογο ο xeon των 9.000€ ειναι πιο ακριβος απο τον 8350k. Τι απο αυτα δεν καταλαβαινεις? Εχεις να απαντησεις κατι πανω σε αυτο που σου λεω η παλι 3 πουλακια καθονταν?

Eπισης ψευδεσαι. Ο fx 8350 τρωει bottleneck απο την 1060 στο PUBG εκτος αν παιζεις σε τιποτα medium / low settings.

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, strawman είπε

Eπισης ψευδεσαι. Ο fx 8350 τρωει bottleneck απο την 1060 στο PUBG εκτος αν παιζεις σε τιποτα medium / low settings.

 

 

Τι θες να πείς, ότι ο FX-8350 είναι κατάλληλος για το PUBG; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...