Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήθελα να σχολιάσω ,αλλά από την δικιά μου εμπειρία θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Αντρέα κ τον Γιώργο.  Απλά όταν κάποιος δεν δέχεται την κριτική του άλλου καλό είναι να μην χαλάμε τις καρδιές μας και να πάμε πάρα κάτω.  Ο καθένας με την συσκευή του κ όπως το βλέπει το θεωρεί καλό αποτέλεσμα. Εγώ πάντως είμαι από τους ανθρώπους που δέχομαι την κριτική κ τα λάθη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ξεφύγαμε άσκοπα στο θέμα. Είναι σωστό να ανεβάζει μια φωτό όποιος έχει διάθεση και μπορεί ,να υπάρχει μια εικόνα τι μας πουλάνε οι εταιρίες ,και καθένας εκεί απλά να βγάζει τα συμπεράσματα του με τα κριτήρια του.

Αν υπάρχουν απορίες θεμιτό είναι να μπορεί να ρωτήσει κανείς κάτι,αλλά  πάλι είναι σχετική η ερώτηση και η απάντηση για άλλους . Απλά όποιος δεν ενδιαφέρεται προσπερνά αν δεν τον ενδιαφέρει κάτι. Υποθέτω δεν έχει κανείς συμφέρον από μια εταιρία να υποστηρίζει τα προιόντα της ,αλλά ούτε έχουμε όλοι ίδιες φωτογραφικές γνώσεις να ζητάμε κάτι τέλειο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Crybal είπε

Τι ISO εχει το Note10?

Μου έκανε εντύπωση ότι δεν αναφέρει τα metadata. Αντίθετα π.χ. με την ίδια εικόνα από ένα Huawei P40 Lite E που αναφέρει ΙSO 1600 f1.8 1/20 sec.

metadata.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Crybal είπε

Αυτο ειναι μαλλον απο το επεξεργασμενο αρχειο.Η αρχικη φωτο τι λεει?

Δεν είναι επεξεργασμένο. Παραθέτω ένα ακόμα μέρος από τη λίστα των metadata.

metadata2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Crybal είπε

Ειναι δυνατον να μην γραφει σωστά τα exif? Δοκιμασε αν θελεις καποια αλλη φωτογραφικη να δεις εαν τα δινει.

Πιο πάνω παράθεσα τα exif της ίδιας σκηνής από ένα Huawei P40 Lite E.

Αλλά και πάλι: έχω 3 mirrorless και 3 DSLR  κάμερες. Συνεχώς με exif ασχολούμαι. Σε διαβεβαιώ πως σε όλες αναγράφονται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2022 στις 8:12 ΠΜ, georgerapp είπε

Όπως κ να εχει , στην έκδοση που είναι τώρα , αυτόματο χωρίς γνώση του χρήστη ειναι για κλωτσες.

καταφερα και το εφερα στην πρωτη εκδοση 8.1.0.128 οπου η καμερα κανει παπαδες στην κυριολεξια

απο την εκδοση 151 και μετα τη διελυσαν την καμερα. Ειδικα adroid 9 Και 10 η απολυτη καταστροφη.

Η καμερα δεν ειναι για τον μεσο χρηστη...ειναι πολυπλοκη και απαιτει γνωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...