Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν καταλαβα ειναι ψευτικη η πισω καμερα η μεγαλη ; ειναι δυσκολο να το πιστεψω ! αν κ επειδη ειναι xiaomi ισως κ να ισχυει . αλλα κ παλι ειναι ακραιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν ρεπλικα Xiaomi. Τι να βγάλει σε κέρδος κάποιος αν πουλάει ψεύτικα αλκατελ; 

Ρεπλικα μόνο iphone , άντε και σαμυ. 

Μου φαίνεται ότι θα ισχύει το βίντεο. Δεν έχω δει από κοντά redmi note 10 pro για να δω αν γίνεται και σε αυτό έτσι. Το 11 προ που βλέπουμε στο βίντεο έχει κάνα δυο μήνες που κυκλοφορεί και μάλλον θα έρθει και Ελλάδα. Δεν έχει μεγάλες διαφορές από το 10, εκτός από το σχεδιασμό και τη γρήγορη φόρτιση. 

Καλά εκεί στη χιαομι την έχουν δει λίγο ότι να ναι τελευταία, μέχρι και διακοσμητικές κάμερες βάζουν σε κάποια μοντέλα της.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει αυτο που εννοει το βιντεο, οτι δεν δουλευει η μεγαλη καμερα. Ή ειναι χαλασμενη (μπαγκ κτλ) Η' με καποιο τροπο την εχει ανενεργη. Αυτο που συμβαινει σε τετοια βιντεακια ειναι οτι αν καλυπτεις την καμερα βαθους (πιο αχρηστη καμερα εβερ) να συνεχιζει να βγαζει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, eko13 είπε

Δεν παιζει αυτο που εννοει το βιντεο, οτι δεν δουλευει η μεγαλη καμερα. Ή ειναι χαλασμενη (μπαγκ κτλ) Η' με καποιο τροπο την εχει ανενεργη. Αυτο που συμβαινει σε τετοια βιντεακια ειναι οτι αν καλυπτεις την καμερα βαθους (πιο αχρηστη καμερα εβερ) να συνεχιζει να βγαζει κανονικα.

Δεν δείχνει ότι δεν δουλεύει.

Δείχνει ότι η κάμερα των 108 , δεν είναι η μεγάλη από πίσω αλλά μια από τις υπόλοιπες μικρές στο κάτω μέρος.  Λογικα η μεγάλη κάμερα , στη θέση της μεγάλης κάμερας, βάλανε κάποια άλλη πχ υπερευρυγωνια . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oυτε αυτο στεκει λογικα, θα ειναι τεραστιο φαουλ και γκαφα αν ισχυει αυτο... Βεβαια αν η ευρυγωνια ηταν η μεγαλη, θα εξηγουσε αυτο που βλεπουμε. Και δεν βαζω το χερι μου στην φωτια γιατι, στην σειρα 11 τα εκανε μανταρα, Επιμενει να βαζει το ιδιο καλουπι με τις 5 τρυπες ακομα και αν το προ πλας εχει 3 καμερες! Το δε απλο με τις δυο καταντα καρναβαλι... Αν στην κενη τρυπα εβαζε ενα καθρεπτακι για τις σελφι θα ηταν πολυ πιο πρακτικο, ουτε αυτο δεν κανει...

Επεξ/σία από eko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P20 pro, P30 pro κορυφη σε φωτογραφιες, Leica γαρ. To μονο πραγμα που δεν ειναι και εχω ζηλεψει σε κινητο ειναι moon mode, το P30 το εχει, οπως και μερικα αλλα, το πλησιεστερο στα στανταρ μου ειναι το mi note 10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι σαν ζωγραφικη μου φαινεται το p20 pro. Οταν το ειχα παρει ουτε 2 μερες δεν το κρατησα. 

Στα συν βεβαια το dr και ο τηλεφακος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Antretng είπε

Εμενα παλι σαν ζωγραφικη μου φαινεται το p20 pro. Οταν το ειχα παρει ουτε 2 μερες δεν το κρατησα. 

Στα συν βεβαια το dr και ο τηλεφακος. 

ουτε καν...best camera smarthone 2018.

android 9 και 10 την κατεστρεψαν την καμερα...σε android 8 ειναι κορυφη

p20 pro / stock camera ...τραβηγμενη με Rhdr το οποιο ειναι καλυτερο ακομα και απο το night mode

p20c

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, roginsky12 είπε

ουτε καν...best camera smarthone 2018.

android 9 και 10 την κατεστρεψαν την καμερα...σε android 8 ειναι κορυφη

p20 pro / stock camera ...τραβηγμενη με Rhdr το οποιο ειναι καλυτερο ακομα και απο το night mode

p20c

 

Ασε μας ρε Κωστα που λαδοπαστελ τα ανεβαζες, λαδοπαστελ τα κατεβαζες στο myphone τα huawei. 

Τέλος πάντων. Αν εσύ εισαι χαρούμενος, εμένα μου περισσεύει. Αλλα μην μου δειχνεις δείγματα λες και δεν το έχω δουλέψει το κινητό. Ούτε δύο μέρες δεν το αντεξα. Ειδικά στο αυτόματο έχει και αυτό το αφύσικα υψηλό sharpening και clarity.

Ορίστε και ένα δείγμα από εμένα με p20 pro στο αυτόματο (χωρίς να κάνω ταπ ή να αλλάξω έκθεση). Το είχα το κινητό και το θυμάμαι τι έκανε.
 

IMG_20190626_214738

 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Antretng είπε

Ασε μας ρε Κωστα που λαδοπαστελ τα ανεβαζες, λαδοπαστελ τα κατεβαζες στο myphone τα huawei. 

Τέλος πάντων. Αν εσύ εισαι χαρούμενος, εμένα μου περισσεύει. Αλλα μην μου δειχνεις δείγματα λες και δεν το έχω δουλέψει το κινητό. Ούτε δύο μέρες δεν το αντεξα. Και έχει και αυτό το αφύσικο sharpening αν τυχόν βαρέσεις auto.

p20 pro / stock camera ...τραβηγμενη με Rhdr το οποιο ειναι καλυτερο ακομα και απο το night mode

p20c

επειδη ακριβως το δουλεψες 2 μερες γι αυτο δεν σου αρεσε.

Η καμερα ειναι πολυπλοκη και χρησιμοποιει 7-8 διαφορετικους αλγοριθμους στο αυτοματο.

Καταρχην ξερεις τι ειναι το rhdr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2022 στις 8:23 ΜΜ, roginsky12 είπε

Huawei P20 pro

p20a

 

Δηλαδή αυτή εδώ σου φαίνεται φυσική με λεπτομέρια; Αυτό πες μου μονο. Γιατι αν τυχον ανεβαζε οποιοσδήποτε άλλος τέτοια λήψη θα την έλεγες χάλια.

Έχει φυσικά θετικά σημεία, αλλα η λεπτομέρια σίγουρα όχι. 

5 λεπτά πριν, roginsky12 είπε

p20 pro / stock camera ...τραβηγμενη με Rhdr το οποιο ειναι καλυτερο ακομα και απο το night mode

p20c

επειδη ακριβως το δουλεψες 2 μερες γι αυτο δεν σου αρεσε.

Η καμερα ειναι πολυπλοκη και χρησιμοποιει 7-8 διαφορετικους αλγοριθμους στο αυτοματο.

Καταρχην ξερεις τι ειναι το rhdr?

rhdr ειναι και αυτη που ανεβασα.... φαίνεται και στις λεπτομέριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Antretng είπε

Δηλαδή αυτή εδώ σου φαίνεται φυσική με λεπτομέρια; Αυτό πες μου μονο. Γιατι αν τυχον ανεβαζε οποιοσδήποτε άλλος τέτοια λήψη θα την έλεγες χάλια.

Έχει φυσικά θετικά σημεία, αλλα η λεπτομέρια σίγουρα όχι. 

rhdr ειναι και αυτη που ανεβασα.... φαίνεται και στις λεπτομέριες.

Φυσικη ειναι .Λεπτομερεια δεν εχει γιατι χρησιμοποιει παρομοια τεχνικη με το night mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...