Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ξεκινά την πρώτη φορά, επιλέγεις Annex λειτουργίας, χώρα και μετά επιλέγεις ως πάροχο την Cosmote.

Κανονικά συνδέεται με τα γενικά credentials του παρόχου, αλλά μπορούμε να ορίσουμε στην συνέχεια τα ατομικά μας.

Η τηλεφωνία θα ενεργοποιηθεί αφού πρώτα γίνει ο συγχρονισμός του DSL και η σύνδεση στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, jkoukos είπε

Όταν ξεκινά την πρώτη φορά, επιλέγεις Annex λειτουργίας, χώρα και μετά επιλέγεις ως πάροχο την Cosmote.

Κανονικά συνδέεται με τα γενικά credentials του παρόχου, αλλά μπορούμε να ορίσουμε στην συνέχεια τα ατομικά μας.

Η τηλεφωνία θα ενεργοποιηθεί αφού πρώτα γίνει ο συγχρονισμός του DSL και η σύνδεση στο διαδίκτυο.

Καλημέρα 

Δεν εμφανίστηκε κάποιο wizard μόνο να δώσω κωδικό εισόδου και μπήκε στο μενού. Δεν έχω καταφέρει με τίποτα να συγχρονίσει έκανα και factory reset . Ακριβώς την ίδια συνδεσμολογία το oxygen παίζει κανονικά..Δεν μπαίνει ούτε με τα γενικά ούτε με τα προσωπικά (τα βρήκα από το oxygen και από το κόσμοτε app). 

Το dsl αναβοσβήνει μόνιμα.. 

Απογοήτευση περίμενα ότι τουλάχιστον η σύνδεση θα γίνει χωρίς πολλά πολλά και μετά θα το σεταρω και θα παίξω με τις ρυθμίσεις με την ησυχία μου. 

 

IMG_20240111_092433.jpg

IMG_20240111_092349.jpg

IMG_20240111_092415.jpg

Επεξ/σία από iguana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NoΠιθανότατα έχει το λογισμικό της Cosmote και για τον λόγο αυτό δεν εμφανίζεται ο αρχικός wizzard. Αλλά δεν έχει σημασία και θα έπρεπε να παίξει.

Το κύριο θέμα για τον συγχρονισμό είναι το καλώδιο και μετά το Annex. Τα στοιχεία σύνδεσης χρειάζονται μετά τον συγχρονισμό για την κλήση ΡΡΡοΕ ώστε να ληφθεί δημόσια ΙΡ και κατ' επέκταση πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Δες τις σχετικές οδηγίες της εταιρείας για τον συγχρονισμό και την αλλαγή του Annex. Αν είναι στο Α, επέλεξε το Β (ή το αντίθετο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

NoΠιθανότατα έχει το λογισμικό της Cosmote και για τον λόγο αυτό δεν εμφανίζεται ο αρχικός wizzard. Αλλά δεν έχει σημασία και θα έπρεπε να παίξει.

Το κύριο θέμα για τον συγχρονισμό είναι το καλώδιο και μετά το Annex. Τα στοιχεία σύνδεσης χρειάζονται μετά τον συγχρονισμό για την κλήση ΡΡΡοΕ ώστε να ληφθεί δημόσια ΙΡ και κατ' επέκταση πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Δες τις σχετικές οδηγίες της εταιρείας για τον συγχρονισμό και την αλλαγή του Annex. Αν είναι στο Α, επέλεξε το Β (ή το αντίθετο).

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ , δούλεψε η αλλαγή του annex και συγχρονισε. Τώρα ζήτησα κωδικούς sip από την κόσμοτε γιατί ενώ πήρε αυτόματα το κεντρικό νούμερο δεν εμφάνισε το δεύτερο msn και πήγα να το περάσω μόνος μου και κάπως τους έχασε με αποτέλεσμα να μην δουλεύει η τηλεφωνία. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το ξαναπάρει από μόνο του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κωδικός της τηλεφωνίας παραμένει πάντα ο ίδιος, εκτός αν γίνει reset της γραμμής από τον πάροχο ή αν ο χρήστης βάλει άλλη συσκευή με λάθος κωδικό. Για τον λόγο αυτό όταν γίνεται για οποιονδήποτε λόγο αλλαγή του κωδικού, τον βάζουμε και στις δύο συσκευές χειροκίνητα για να μην εμφανισθεί πρόβλημα στην πορεία.

Κανονικά μπορεί να δημιουργηθεί αυτόματα από τον server νέος κωδικός, βάζοντας στην γραμμή και κάνοντας reset είτε  το Fritz είτε το Oxygen.

Έχοντας το Fritz κι εφόσον δουλεύει η τηλεφωνία, δεν χρειάζεται να ζητήσουμε από τον πάροχο να μας τον δώσει. Εδώ έχουμε δυνατότητα να τον βρούμε στο σχετικό αρχείο ρυθμίσεων που δεν υπάρχει στο μενού του. Είμαι από κινητό τώρα και δεν μπορώ να σου γράψω τις οδηγίες. Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω.

Για την προσθήκη του MSN, χρειάζεται να γνωρίζουμε τον κωδικό. Τον εισάγουμε στις ρυθμίσεις του κεφαλικού, πατώντας το "Other telephone numbers".

Και κάτι γενικό. Φρόντισε να είναι ενεργό το Advanced view, καθώς εμφανίζονται επιπλέον επιλογές στις σελίδες του μενού.

Βρήκα τις οδηγίες για την εύρεση του κωδικού, που είχα δώσει σε άλλο φόρουμ.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τους έστειλε η κόσμοτε αμεσα αφού τότε υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση 😋.

Δούλεψαν κανονικά όλα και τα msn. Ελπίζω να λυθούν τα προβλήματα με το να μην ακούω τον συνομιλητή θα φανεί σε μερικές μέρες. Μένει να δοκιμάσω να συνδέσω όλα τα dect πάνω του και να μείνει το παλιό siemens συνδεδεμένο απλά ως σταθερή συσκευή. Αν κατάλαβα καλά μπορώ να φιλτραρω και κλήσεις από συγκεκριμένα νούμερα και να τις στέλνω σε συγκεκριμένα dect. 

Για σημείωση αν και δεν παίζει ρόλο αφού ίντερνετ έχω ακόμα από την hcn (και αποτι φαίνεται έτσι θα μείνει γιατί δεν φέρνει 100% η κόσμοτε αποτι ειδα παρόλο που είναι κέντρο Θεσσαλονίκης) συγχρονισε στα 15 ενώ με το oxygen γύρω στα 16.5-17

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/01/2024 at 12:20, iguana said:

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Τελικά το πήρα για να δοκιμάσω κυρίως την τηλεφωνία όπως είπα καθώς με ενδιαφέρει και το τηλεφωνικό κέντρο . Δυστυχώς δεν συγχρονίζει όμως αναβοσβηνει το πράσινο . Συνδέω το καλώδιο που έρχεται από τον τοίχο σε ένα αντσπτορακι επέκτασης γιατί δεν έχω πρίζα στον τοίχο και από εκεί με το καλώδιο του fritz στην dsl θύρα. Με τον ίδιο τρόπο στο oxygen δουλεύει κανονικά (και με το ανταπτορακι και χωρίς ). 

Τι κάνω λάθος ;;

Πέρασα κωδικούς της κόσμοτε χειροκίνητα τους άλλαξα κιόλας αλλά δεν..

annex b ειναι Οταν ειχαμε adsl over isdn και υπηρχε και το Netmod ενω annex a (pots) ειναι το adsl over pots(pstn)

On 11/01/2024 at 13:16, iguana said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ , δούλεψε η αλλαγή του annex και συγχρονισε. Τώρα ζήτησα κωδικούς sip από την κόσμοτε γιατί ενώ πήρε αυτόματα το κεντρικό νούμερο δεν εμφάνισε το δεύτερο msn και πήγα να το περάσω μόνος μου και κάπως τους έχασε με αποτέλεσμα να μην δουλεύει η τηλεφωνία. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το ξαναπάρει από μόνο του 

λογικα και με Hard reset αν το εκανες.

17 hours ago, iguana said:

Μου τους έστειλε η κόσμοτε αμεσα αφού τότε υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση 😋.

Δούλεψαν κανονικά όλα και τα msn. Ελπίζω να λυθούν τα προβλήματα με το να μην ακούω τον συνομιλητή θα φανεί σε μερικές μέρες. Μένει να δοκιμάσω να συνδέσω όλα τα dect πάνω του και να μείνει το παλιό siemens συνδεδεμένο απλά ως σταθερή συσκευή. Αν κατάλαβα καλά μπορώ να φιλτραρω και κλήσεις από συγκεκριμένα νούμερα και να τις στέλνω σε συγκεκριμένα dect. 

Για σημείωση αν και δεν παίζει ρόλο αφού ίντερνετ έχω ακόμα από την hcn (και αποτι φαίνεται έτσι θα μείνει γιατί δεν φέρνει 100% η κόσμοτε αποτι ειδα παρόλο που είναι κέντρο Θεσσαλονίκης) συγχρονισε στα 15 ενώ με το oxygen γύρω στα 16.5-17

 

απο RoUter σε router θα δεις αλλη ταχυτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια καλημερα! ΣΟΣ!

Μπορει καποιος με σιγουρια να βοηθησει με οσο το δυνατον περισσοτερες λεπτομεριες; Αγορασα το 7590ΑΧ και παλευω 2 μερες να περασω vodafone voip πανω. Εννοειται οτι απο την εταιρεια δε δινουν κωδικους και απο το προηγουμενο ρουτερ(ZTE H268) δεν μπορεσα να τους παρω.

Το 7590 μου ειναι η international εκδοση και φοραει το τελευταιο firmware 7.80. Εννοειται οτι κατα την αρχικη εγκατασταση επελεξα Vodafone για να το σεταρει και το ιντερνετ επαιξε αμεσα αν και αποτι ειδα παιζει με [email protected] λογαριασμο. 

Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του αναψω λαμπαδα! Ειναι για μαγαζι και καιγομαι! Δε θελω με τιποτα το παλιο ρουτερ γιατι μου δημιουργουσε ολο θεματα και ολα μου τα συστηματα επεφταν οποτε αποφασισα να παω σε fritzbox και πρεπει να το κανω να παιξει οπωςδηποτε! Σας ευχαριστω πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρίς τον κωδικό της τηλεφωνίας, αυτή ποτέ δεν πρόκειται να παίξει στο Fritz. 

Απαίτησε να σου τον γνωστοποιήσουν, όπως εξάλλου είναι υποχρεωμένοι εκ του κανονισμού της ΕΕΤΤ.

Έχεις οικιακή η εταιρική σύνδεση στην Vodafone; Ρωτώ, διότι είναι διαφορετικές οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν στο Fritz για να δουλέψει η τηλεφωνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/03/2024 at 09:31, deejaygreg said:

Παιδια καλημερα! ΣΟΣ!

Μπορει καποιος με σιγουρια να βοηθησει με οσο το δυνατον περισσοτερες λεπτομεριες; Αγορασα το 7590ΑΧ και παλευω 2 μερες να περασω vodafone voip πανω. Εννοειται οτι απο την εταιρεια δε δινουν κωδικους και απο το προηγουμενο ρουτερ(ZTE H268) δεν μπορεσα να τους παρω.

Το 7590 μου ειναι η international εκδοση και φοραει το τελευταιο firmware 7.80. Εννοειται οτι κατα την αρχικη εγκατασταση επελεξα Vodafone για να το σεταρει και το ιντερνετ επαιξε αμεσα αν και αποτι ειδα παιζει με [email protected] λογαριασμο. 

Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του αναψω λαμπαδα! Ειναι για μαγαζι και καιγομαι! Δε θελω με τιποτα το παλιο ρουτερ γιατι μου δημιουργουσε ολο θεματα και ολα μου τα συστηματα επεφταν οποτε αποφασισα να παω σε fritzbox και πρεπει να το κανω να παιξει οπωςδηποτε! Σας ευχαριστω πολυ 

να μιλησες μαζι τους και να σου ειπαν οτι δεν δινουν τους κωδικους ειναι λιγο παραξενο.εκτος αν ειχες μιλησει πιο παλια που πραγματι δεν τους εδιναν.πλεον πρεπει να στους δωσουν κανονικα διοτι εχεις το δικαιωμα με τον νεο κανονισμο να μπορεις να χρησιμοποιησεις το δικο σου modem/router>οποτε δεν χρειαζεται να τα παρεις απο καποιο παλιο adsl/vdsl modem router. ή ξανακαλεσε τους ή στειλε τους ενα email λεγοντας τους οτι ειναι υποχρεωμενοι να στα δωσουν με βαση τον νεο κανονισμο ωστε να μπορεις να χρησιμοποιησεις το δικο σου cpe. δεν ξερω αν αλλαζει κατι στα επαγγελματικα αλλα δυσκολο. για το guest νομιζω οτι πλεον σαν username ειναι το τηλεφωνο κατι τετοιο αν και παιζει και με το guest Οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι επαγγελματικο γιαυτο λενε δεν το δινουν. Αναγκαστηκα να αιτηθω αλλαγη σε οικιακο για να μπορεσω να κανω τη δουλεια μου και ακομα αναμενω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, deejaygreg said:

Ειναι επαγγελματικο γιαυτο λενε δεν το δινουν. Αναγκαστηκα να αιτηθω αλλαγη σε οικιακο για να μπορεσω να κανω τη δουλεια μου και ακομα αναμενω!

υπομονη τοτε λιγακι ακομα. νομιζα οτι τα δινουν και στα επαγγελματικα αλλα οπως φαινεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, APapsda said:

Χθες πεθανε το σημα 2.4ghz στο 7590. Παιζει μονο στα 5 πλεον, το αλλο χαθηκε.

 

Το ειχα αγορασει το 2018.

καντο hard reset.κριμα για ενα χρονο εκτος εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

καντο hard reset.κριμα για ενα χρονο εκτος εγγυησης.

ειναι ψιλογνωστο το προβλημα https://www.reddit.com/r/fritzbox/comments/vi027q/fritzbox_7590_24_wifi_network_doesnt_show_on_any/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...