Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/7/2023 στις 7:27 ΜΜ, poulinos είπε

δεν εχει ενσυρματα η fritZ.  αν το τηλεφωνο ειχε rj11 τοτε δεν θα ηταν ip phone.  και το απλο αναλογικο αν τους βαλεις rj45 δεν θα γινει  ip phone

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου ! Ο στόχος μου δεν είναι ούτε να γίνει το IP-Phone αναλογικό, ούτε το αναλογικό IP-Phone. (Εξάλλου όπως είπε και ο jkoukos παρακάτω...Υπάρχει συσκευή ασύρματη της Gigaset που να δέχεται ΚΑΙ ΤΑ 2 είδη τηλεφωνίας...Ακριβώς αυτό εννοόυσα..ανάλογα με τις ανάγκες σου να μπορείς να κάνεις το Switch)  Απλώς προσπαθώ να βρώ έναν τρόπο για να ΜΗΝ αναγκάζομαι να έχω 2 συσκευές σε κάθε θέση εργασίας για να πετύχω το ιδανικό σενάριο (Το οποίο για μένα είναι να μιλάμε 5 μαζί ταυτόχρονα σε κάποιες περιπτώσεις χωρίς να χρειάζεται να φτιάχνω Conference Call με 5 άτομα) ... Θεωρούσα ότι θα λυνότανε όλα τα προβλήματα με ένα καλό ενσύρματο IP-Phone αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω... δεν υπάρχει ο τρόπος ενα IP-Phone να βρίσκεται στην ίδια γραμμή με άλλα τηλέφωνα την ίδια στιγμή χωρίς να κάνω το "Γύρο του θανάτου" όταν θέλω να επικοινωνήσω με τους άλλους 5 ! Ή μήπως υπάρχει ? Διαφωτίστε με παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 424
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, LionRulesGR said:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου ! Ο στόχος μου δεν είναι ούτε να γίνει το IP-Phone αναλογικό, ούτε το αναλογικό IP-Phone. (Εξάλλου όπως είπε και ο jkoukos παρακάτω...Υπάρχει συσκευή ασύρματη της Gigaset που να δέχεται ΚΑΙ ΤΑ 2 είδη τηλεφωνίας...Ακριβώς αυτό εννοόυσα..ανάλογα με τις ανάγκες σου να μπορείς να κάνεις το Switch)  Απλώς προσπαθώ να βρώ έναν τρόπο για να ΜΗΝ αναγκάζομαι να έχω 2 συσκευές σε κάθε θέση εργασίας για να πετύχω το ιδανικό σενάριο (Το οποίο για μένα είναι να μιλάμε 5 μαζί ταυτόχρονα σε κάποιες περιπτώσεις χωρίς να χρειάζεται να φτιάχνω Conference Call με 5 άτομα) ... Θεωρούσα ότι θα λυνότανε όλα τα προβλήματα με ένα καλό ενσύρματο IP-Phone αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω... δεν υπάρχει ο τρόπος ενα IP-Phone να βρίσκεται στην ίδια γραμμή με άλλα τηλέφωνα την ίδια στιγμή χωρίς να κάνω το "Γύρο του θανάτου" όταν θέλω να επικοινωνήσω με τους άλλους 5 ! Ή μήπως υπάρχει ? Διαφωτίστε με παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι !

το Iphone δεν θα παιξει οπως το αναλογικο δηλαδη σηκωστε  παιδια και οι 5 τα τηλεφωνα να μιλησουμε ολοι μαζι. η σωστη λυση ειναι να μπειτε ολοι conference.η ευκολη λυση ειναι αυτο που κανεις εσυ με 5 αναλογικα τηλεφωνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2023 στις 10:01 ΜΜ, jkoukos είπε

Υπάρχει πλειάδα συσκευών πολλών κατασκευαστών και όλα (όσα υποστηρίζουν SIP πρωτόκολλο επικοινωνίας) ανεξαρτήτως κόστους, παίζουν μια χαρά με τα Fritz.

Δε γνώριζα οτι υπάρχει πλειάδα συσκευών που να παίζουν σωστά στο Fritz, για αρχή θα προχωρήσω σε ένα εντυπωσιακό σε Features μάρκας Yealink, και θα σας πω εντυπώσεις !
 

Στις 1/7/2023 στις 10:01 ΜΜ, jkoukos είπε

Υπάρχουν μόνον ασύρματες DECT ΙΡ συσκευές (κυρίως Gigaset) που η βάση τους δέχεται και τα δύο ήδη τηλεφωνίας.

Δε γνώρίζα οτι υπάρχουν τέτοιες ασύρματες συσκευές στο εμπόριο...(Έχεις να μου προτείνεις κάποια απο τις Gigaset?) Σε ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για αυτήν την πολύ σημαντική πληροφορία !
 

 

Στις 1/7/2023 στις 10:01 ΜΜ, jkoukos είπε

Δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει και να δουλέψει τέτοιο πράγμα. Όπως ήδη αναφέρθηκε, άλλο τα μήλα και άλλο τα πορτοκάλια αν και τα δύο είδη είναι φρούτα.

Αυτό που εννοούσα με αυτό το σχόλιο το οποίο μπορεί να μην το εξέφρασα σωστά ήταν ακριβώς αυτό που μου απάντησες για τις Gigaset συσκευές που δέχονται ΚΑΙ τα 2 είδη ! A huge thanks again !


ΠΡΟΦΑΝΩΣ και το αναλογικό με ψηφιακό είναι σύγκριση μήλα πορτοκάλια ΑΛΛΑ σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε ...

Όλες οι συσκευές της Apple που κυκλοφόρησαν απο το 2007 και μετά αν δεν κάνω λάθος ... Είχαν την δυνατότητα με ένα ειδικό καλώδιο το οποίο απο τη μια μεριά είχε Optical Toslink και απο την άλλη AUX να κάνει την μετατροπή αυτόματα απο ψηφιακό σε αναλογικό ... Δεν ασχολήθηκα ποτέ περαιτέρω με το αν αυτό είναι "Software Trickery" ή "Hardware Trickery" της Apple αλλά "Φαντάστηκα" πως απο τη στιγμή που αυτή το έκανε σε ΟΛΕΣ τις συσκευές της απο το μακρινό 2007 ίσως να μπορούσε να γίνει και κάτι παρόμοιο με το ψηφιακό-αναλογικό στα τηλέφωνα ...  Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, LionRulesGR said:

Δε γνώριζα οτι υπάρχει πλειάδα συσκευών που να παίζουν σωστά στο Fritz, για αρχή θα προχωρήσω σε ένα εντυπωσιακό σε Features μάρκας Yealink, και θα σας πω εντυπώσεις !


 

to fritz μπορει να παρει

α.συσκευες fritz!fon στο dect station του fritz. εχεις πληρη συμβατοτητα κτλ.

β. συσκευες τριτου κατασκευαστη στο dect station του Fritz. αυτη η συσκευη μπορει να ειναι ενα siemens,ena panasonic και σχεδον οποιοδηποτε ασυρματο τηλεφωνο.αντι να χρησιμοποιεις την βαση του ως dect station χρησιμοποιεις το dect toy fritz και η βαση ειναι μονο για φορτιση. μπορει να εχεις ασυμβατοτητες. το ειχα δοκιμασει με Panasonic και ειχα μερικα θεματακια.

γ.αναλογικες συσκευες στις fxs.βαζεις οτι θες .στο 99 τοις 100 θα εισαι μια χαρα.

δ. isdn συσκευες σε οσα fritz εχουν isdn interface.το ιδιο με πιο πανω.

ε.ip phones. θεωρητικα θα παιξουν χωρις κανενα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Δε γνώριζα οτι υπάρχει πλειάδα συσκευών που να παίζουν σωστά στο Fritz, για αρχή θα προχωρήσω σε ένα εντυπωσιακό σε Features μάρκας Yealink, και θα σας πω εντυπώσεις !

Όπως ήδη ανέφερα, το Fritz χρησιμοποιεί για την VoIP τηλεφωνία το πρωτόκολλο SIP (το πλέον διαδεδομένο). Όσες συσκευές  κυκλοφορούν στο εμπόριο (ανεξαρτήτως κατασκευαστή και κόστους) ακολουθούν αυτό το πρωτόκολλο, θα παίξουν μια χαρά με το fritz.

Ωστόσο πιθανόν κάποιες λειτουργίες των συσκευών να μην παίζουν διότι απλά δεν υποστηρίζονται από τα Fritz. Για παράδειγμα στα Fritz μπορεί να γίνει μεταφορά μίας κλήσης μόνον με Attended Transfer (xfer) και όχι Blind Transfer (bxfer).

2 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Δε γνώρίζα οτι υπάρχουν τέτοιες ασύρματες συσκευές στο εμπόριο...(Έχεις να μου προτείνεις κάποια απο τις Gigaset?)

Κοιτάς όλα τα ασύρματα DECT IP Gigaset που έχουν και την ξεχωριστή βάση (όχι αυτή της φόρτισης) για τις σχετικές συνδέσεις. Η βάση αυτή παίζει βασικά τον ρόλο DECT και δευτερευόντως έχει διαφορετικές συνδέσεις για την αντίστοιχη τηλεφωνία προς χρήση (αναλογική και VoIP).

2 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και το αναλογικό με ψηφιακό είναι σύγκριση μήλα πορτοκάλια ΑΛΛΑ σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε ...

Χοντρικά η τηλεφωνία σε όλο τον πλανήτη με την σημερινή (αύριο δεν γνωρίζουμε τι μας ξημερώνει) τεχνολογία, δουλεύει:

  1. Ως αναλογική με χρήση αποκλειστικά ενός ζεύγους καλωδίων.
  2. Ως ψηφιακή με χρήση αποκλειστικά δύο ζευγών καλωδίων, από ένα για κάθε σήμα.
  3. Ως VoIP με με χρήση καλωδίου δικτύου Ethernet και τουλάχιστον 2 ζεύγη (Fast Ethernet) ή 4 ζεύγη Gigabit Ethernet).

Δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει ποτέ τρόπος να χρησιμοποιηθεί κάποιος είδος τηλεφωνίας από τα παραπάνω, με διαφορετικό τρόπο συνδεσμολογίας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρες ασυμβατοτητες ειχα δει οταν εκανα pair το panasonic απο το δικο του dect στο fritz dect station. νομιζω θεμα με αναγνωριση κτλ. αναμενομενο βεβαια να υπαρχουν μικρο θεματακια. για αυτο εκει η καλυτερη λυση ειναι Fritz!fon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, poulinos said:

μικρες ασυμβατοτητες ειχα δει οταν εκανα pair το panasonic απο το δικο του dect στο fritz dect station. νομιζω θεμα με αναγνωριση κτλ. αναμενομενο βεβαια να υπαρχουν μικρο θεματακια. για αυτο εκει η καλυτερη λυση ειναι Fritz!fon.

Και σε εμένα δεν παίζει η αναγνώριση με Panasonic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, djuan1988 said:

Και σε εμένα δεν παίζει η αναγνώριση με Panasonic. 

καλα θυμαμαι.πρεπει να το ειχα αναφερει και σε ενα Guide/review εδωμεσα.

4 hours ago, jkoukos said:

Με Panasonic είναι ρουλέτα πόσο καλά θα δουλέψει με το DECT των Fritz. Σε Gigabit δεν υπάρχει κανένα θέμα, αφού οι 2 εταιρείες συνεργάζονται στενά.

γενικα ρουλετα ειναι. πχ σε κανονικη τηλεφωνια (tdm) πιο πολλες φορες ειχα δει παραξενιες με siemens παρα με panasonic οσο θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Fritz έχουν μια παραξενιά (μεταξύ άλλων) μα δεν φταίνε οι συσκευές αλλά το κόλλημα των γερμαναράδων της εταιρείας, παρόλο που τους έχει γνωστοποιηθεί παλαιόθεν και επανειλημμένως από πολλούς. Διπλωματική απάντηση ότι θα επιλυθεί στο αόριστο μέλλον (έχουν περάσει πολλά τέρμινα και πολλές αναβαθμίσεις στο ενδιάμεσο χωρίς διόρθωση).

Ενώ τα Fritz έχουν δυνατότητα χρήσης ελληνικών στον τηλεφωνικό κατάλογο, εν τούτοις δεν υποστηρίζουν μεταφορά της πληροφορίας σε αυτή την κωδικοσελίδα κατά την αναγνώριση κλήσεων στις τηλεφωνικές συσκευές (ούτε στα δικά της Fon), οπότε έχουμε ένδειξη "κινέζικων". Μόνη λύση προς το παρόν να χρησιμοποιούμε τον τηλεφωνικό κατάλογο των ίδιων των συσκευών αλλά αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε πολλές, πρέπει να τις ενημερώνουμε χειροκίνητα όλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jkoukos said:

Τα Fritz έχουν μια παραξενιά (μεταξύ άλλων) μα δεν φταίνε οι συσκευές αλλά το κόλλημα των γερμαναράδων της εταιρείας, παρόλο που τους έχει γνωστοποιηθεί παλαιόθεν και επανειλημμένως από πολλούς. Διπλωματική απάντηση ότι θα επιλυθεί στο αόριστο μέλλον (έχουν περάσει πολλά τέρμινα και πολλές αναβαθμίσεις στο ενδιάμεσο χωρίς διόρθωση).

Ενώ τα Fritz έχουν δυνατότητα χρήσης ελληνικών στον τηλεφωνικό κατάλογο, εν τούτοις δεν υποστηρίζουν μεταφορά της πληροφορίας σε αυτή την κωδικοσελίδα κατά την αναγνώριση κλήσεων στις τηλεφωνικές συσκευές (ούτε στα δικά της Fon), οπότε έχουμε ένδειξη "κινέζικων". Μόνη λύση προς το παρόν να χρησιμοποιούμε τον τηλεφωνικό κατάλογο των ίδιων των συσκευών αλλά αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε πολλές, πρέπει να τις ενημερώνουμε χειροκίνητα όλες.

Και οσο ξερω δεν ειναι μονο τα ελληνικα αλλα και αλλες χωρες που εχουν παραξενα γραμματα.δεν νομιζω οτι θα το φτιαξουν ποτε παροτι που δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο.λογικα αλλαγη σε Unicode πρεπει να θελει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, 

Εχω το συγκεκριμένο και παίζει απροβλημάτιστα εδώ και σχεδόν 3 χρόνια τώρα. 

 

Σε λίγες μέρες θα γίνει αναβάθμιση σε 200αρα της Vodafone. Θα είναι συμβατό ή αν θα πρέπει να αγοράσω κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, fingolfingr said:

Καλησπέρα, 

Εχω το συγκεκριμένο και παίζει απροβλημάτιστα εδώ και σχεδόν 3 χρόνια τώρα. 

 

Σε λίγες μέρες θα γίνει αναβάθμιση σε 200αρα της Vodafone. Θα είναι συμβατό ή αν θα πρέπει να αγοράσω κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ 

εχει wan port οποτε εισαι οκ.απλα θα πρεπει να το γυρισεις σε wan.kai h τηλεφωνια εχουν αναφερεις σε πολλα θεματα οτι παιζει.μπορει ενδεχομενως να χρειαστει απλα να δηλωσεις τον server της τηλεφωνιας στο Fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2023 στις 6:06 ΜΜ, jkoukos είπε

Δεν θα έχεις θέμα, είτε σε FTTC είτε σε FTTH.

Τελικά έκατσε βλάβη στην αλλαγή. Οπότε.... περιμένω.

23 ώρες πριν, poulinos είπε

εχει wan port οποτε εισαι οκ.απλα θα πρεπει να το γυρισεις σε wan.kai h τηλεφωνια εχουν αναφερεις σε πολλα θεματα οτι παιζει.μπορει ενδεχομενως να χρειαστει απλα να δηλωσεις τον server της τηλεφωνιας στο Fritz.

Τηλεφωνία έχω όλα αυτά τα χρόνια. Με τους κωδικούς που τράβηξα απ' το δικό τους. Δεν έχω δυνατότητα για fiber οπότε αν παίξει όπως έπαιζε με την 100αρα... είναι κομπλέ.

 

ΥΓ: ειλικρινά είναι απ' τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ποτέ. Απίστευτες δυνατότητες και επιλογές. Και ένα μεγάλο συν είναι ότι τα φέρνει όλα αυτά στο home assistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...