Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Το έχεις ικανό το fritz για 15 μέτρα?😂 Ρούτερ χωρίς κεραίες δεν κάνει....

Αστικός μύθος. Εδώ και χρόνια η πρόοδος της τεχνολογίας και η σχεδίαση των κεραιών έχει κάνει τεράστια βήματα και όπως αναφέρει ο poulinos, πλέον όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν ΑΡ ή δρομολογητές (ακόμη και στις ακριβές σειρές) με εσωτερικές κεραίες.

Έχεις ιδία εμπειρία με τα Fritz ή απλά θεωρείς ότι δεν παίζουν καλά ένεκα απουσίας εξωτερικής κεραίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, jkoukos said:

Αστικός μύθος. Εδώ και χρόνια η πρόοδος της τεχνολογίας και η σχεδίαση των κεραιών έχει κάνει τεράστια βήματα και όπως αναφέρει ο poulinos, πλέον όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν ΑΡ ή δρομολογητές (ακόμη και στις ακριβές σειρές) με εσωτερικές κεραίες.

Έχεις ιδία εμπειρία με τα Fritz ή απλά θεωρείς ότι δεν παίζουν καλά ένεκα απουσίας εξωτερικής κεραίας;

Φυσικά και έχω. Έχω 2 repeaters και ένα ρούτερ Φριτζ. Το ρούτερ δεν ειναι ικανό να περάσει σήμα από τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω διαφορετική εμπειρία σε 2 εγκαταστάσεις  με Fritz, η μία εκ των οποίων από το 2003 με διάφορα μοντέλα της εταιρείας (προτού γίνουν της μόδας τα τελευταία χρόνια ένεκα του VoIP της Cosmote), είτε με εξωτερικές είτε με εσωτερικές κεραίες.

Κάθε εγκατάσταση είναι μοναδική και έχει τεράστια σημασία ο έλεγχος εύρεσης της βέλτιστης θέσης ανά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλοι το 3000Αx με το 7590 με 50αρα οτε στα 16metra το repeater κ ενδιαμεσος τοιχος μεχρι το κηπο αλλα 10metra συνολο 26m κ  speedtest εκει εξω κουμπωνει γυρω στα 46 εχω μεινει υπερ ευχαριστημενος αξιζουν τα λεφτα τους τα fritzbox super👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Allan-Wake said:

Φυσικά και έχω. Έχω 2 repeaters και ένα ρούτερ Φριτζ. Το ρούτερ δεν ειναι ικανό να περάσει σήμα από τοίχο.

τα Mw που εκπεμπει το καθε ρουτερ σε συνδυασμο με την απολαβη της κεραιας ειναι λιγο standard.Πχ 100mw στα 2,4 ghz κτλ κτλ. δεν μπορεις να περασεις νομιμα τα ορια εκτος αν αλλαξεις χωρα στο router ¨η με custom firmware κτλ. επισης τα 5ghz δεν εχουν μεγαλη διαπερατοτητα στα εμποδια οπως εχουν τα2,4 ghz. αν θες να παιξεις λιγο καλυτερα στα 5ghz πας σε καναλι πανω απο 100 που ειναι dfs channel.

12 hours ago, Gussr7 said:

Λοιπον φιλοι το 3000Αx με το 7590 με 50αρα οτε στα 16metra το repeater κ ενδιαμεσος τοιχος μεχρι το κηπο αλλα 10metra συνολο 26m κ  speedtest εκει εξω κουμπωνει γυρω στα 46 εχω μεινει υπερ ευχαριστημενος αξιζουν τα λεφτα τους τα fritzbox super👍

to 46 σε speedtest ειναι το φυσιολογικο για μια 50αρα γραμμη.μεσα απο το Fritzbox μπορεις να δεις σε τι ταχυτητα εχει κουμπωσει το Repeater.απο αυτο που βλεπεις κρατα στην πραξη το μισο.

14 hours ago, Allan-Wake said:

Φυσικά και έχω. Έχω 2 repeaters και ένα ρούτερ Φριτζ. Το ρούτερ δεν ειναι ικανό να περάσει σήμα από τοίχο.

εχω κανει review πολλα Fritz εδω και στο thelab.gr οπως και αλλες μαρκες πχ asus,tp link κτλ και επειδη ο χωρος που τα δοκιμαζω ειναι ιδιος μικρες διαφορες εχω δει .πχ το σπιτι μου δεν μπορω να το καλυψω ολο με ενα access point.οχι οτι ειναι μεγαλο αλλα λογω το πως ειναι φτιαγμενο. και αυτο ισχυει ΟΤΙ και αν δοκιμασα.

αντιθετα στο χωρο εργασιας εχω συνδεσει 2 cisco meraki τα οποια ειναι στην ψευδοροφη και καλυπτω ολο τον χωρο με τελειο σημα λογω οτι δεν υπαρχουν εμποδια,λογω οτι ειναι στην οροφη τα access points.Και ας ειναι με εσωτερικες κεραιες .μεχρι και στην τουαλετα πιανει το wifi με κλειστες πορτες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos ευχαριστώ για τις συμβουλές σου εγώ είπα την εμπειρία μου σε πραγματικές συνθήκες για να ξέρουν κ άλλοι φίλοι ότι δεν θα απογοητευτουν εγώ προσωπικά έλυσα με το fritzbox 7590 τα προβλήματα των αποσυνδεσεων από τα ρούτερ οτ γιατί είμαι σε χωριό κ είμαι 700metra από το καφαο όπως λέει το fritz κ κουμπώνει σε 50αρα fiber 52 χωρίς να έχω πειράξει τίποτα ρυθμίσεις στο ρούτερ γιατί δεν έχω εμπειρία τόσο για τεχνικές ρυθμίσεις κ στο repeater έκανα συντονισμό με τα κουμπιά κ συνεργάζονται μια χαρά η βοήθεια σας κ οι συμβουλές σας θα είναι πάντα καλοδεχούμενες👍

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/06/2023 at 08:52, Gussr7 said:

Poulinos ευχαριστώ για τις συμβουλές σου εγώ είπα την εμπειρία μου σε πραγματικές συνθήκες για να ξέρουν κ άλλοι φίλοι ότι δεν θα απογοητευτουν εγώ προσωπικά έλυσα με το fritzbox 7590 τα προβλήματα των αποσυνδεσεων από τα ρούτερ οτ γιατί είμαι σε χωριό κ είμαι 700metra από το καφαο όπως λέει το fritz κ κουμπώνει σε 50αρα fiber 52 χωρίς να έχω πειράξει τίποτα ρυθμίσεις στο ρούτερ γιατί δεν έχω εμπειρία τόσο για τεχνικές ρυθμίσεις κ στο repeater έκανα συντονισμό με τα κουμπιά κ συνεργάζονται μια χαρά η βοήθεια σας κ οι συμβουλές σας θα είναι πάντα καλοδεχούμενες👍

 

 

δεν εχεις κανει κατι λαθος.με το wps στο σεταρει αυτοματα και δεν υπαρχει λογος να το κανεις Manually.

απλα ισως δεν το ανελυσα και εγω σωστα.αναφερεις οτι εχεις 46 Mbit. εχεις 46 Mbit στο Repeater επειδη τοσο φτανει η γραμμη σου.τo fritz!repeater με το fritz!box μπορει να εχουν συγχρονισει σε πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα οποτε αν πας καποια στιγμη στα 100 να παιζεις μια χαρα.δηλαδη το τεστ που εκανες εβγαλε το μεγιστο της γραμμης σου.και απλα ανεφερα οτι αμα θες να δεις για χαβαλε ποια ειναι η μεγιστη ταχυτητα που μπορεις να πετυχεις σε αυτην την αποσταση που εχεις το Fritz!repeater μπορεις να μπεις μεσα στο Fritz!box.καπου σου δειχνει την ταχυτητα συνδεσης με το FRITZ!repeater Οπως στην εικονα. εδω βλεπεις οτι παιζει στα 866 Mbit. αν μπεις και μεσα στο Fritz!repeater το πιο πιθανο θα ειναι να δεις και εκει 866. οποτε σου δειχνει οτι εχεις 866 σε send και 866 σε Receive.αν εχεις 866 τοτε στην πραξη μπορεις να μεταφερεις κοντα στα 480Mbit τα οποια ειναι πολυ πιο πολλα απο τα 50 της συνδεσης σου.

μπορει βεβαια λογω εμποδιων να μην εισαι πχ στα 866 αλλα να εισαι στα 200/200.αρα εκει θα παρεις περιπου 100mbit

large.firmware_update.jpg.6324aa709e4407269443cc960f7564ee.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/06/2023 at 04:24, poulinos said:

 οπως εχουν τα2,4 ghz. αν θες να παιξεις λιγο καλυτερα στα 5ghz πας σε καναλι πανω απο 100 που ειναι dfs channel.

έχω βρει ένα κόλπο. έβαλα manual το dfs wifi channel στο 104. Έτσι συνδέεται με πολύ καλή ταχύτητα στο repeater στα 5ghz. ενώ αν το έχω στο automatic συνδέεται με χαμηλότερη ταχύτητα στα 2.4ghz

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/06/2023 at 15:20, Allan-Wake said:

έχω βρει ένα κόλπο. έβαλα manual το dfs wifi channel στο 104. Έτσι συνδέεται με πολύ καλή ταχύτητα στο repeater στα 5ghz. ενώ αν το έχω στο automatic συνδέεται με χαμηλότερη ταχύτητα στα 2.4ghz

τα dfs channels οσο θυμαμαι εκπεμπουν και παραπανω mw οποτε για αυτο και εχει αναφερθει και σε αλλο θεμα οτι ειχαν καλυτερο link δηλαδη μεγαλυτερη ταχυτητα(mbps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι το κανάλι 48 δεν παίζει το DFS, αλλά εκ του κανονισμού υποχρεωτικά η ισχύς εκπομπής είναι έως 23dBm (200mW) καθώς προορίζονται για εσωτερική χρήση.

Από το κανάλι 50 και πάνω η ισχύς εκπομπής είναι έως 30dBm (1000mW) για χρήση εσωτερική ή εξωτερική, αλλά εδώ έχουμε την λειτουργία DFS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά είστε καταπληκτικοί… Παρατηρώ το Φόρουμ πολλά χρόνια έχοντας ένα 7590 και οι συμβουλές σας είναι καταλυτικές …. Μια ερώτηση αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος … Υπάρχει κάποιο "Σοβαρό" Desk IP Phone το οποίο να μπορεί να συνεργαστεί σωστά με το Fritz ? Έχω COSMOTE VOIP με F7590 και έχω σεττάρει την τηλεφωνία πάνω στο Fritz.. Χρησιμοποιώ 5 Fritz!FON C6 και είμαι απίστευτα ικανοποιημένος μαζί τους. Μέχρι στιγμής έχω κουμπώσει ένα RJ11 Splitter (Μου μετατρέπει ΜΙΑ RJ11 ΣΕ ΠΕΝΤΕ) στην FON1 του FRITZ και έχω συνδέσει 5 αναλογικά τηλέφωνα πάνω στο Splitter. Οπότε έχω όλα τα σταθερά τηλέφωνα ενσύρματα (Έτσι μπορούμε να ακούμε και να παίρνουμε μέρος σε μια κλήση ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και οι 5 θέσεις του γραφείου) (ΑΚΟΜΗ, αν θέλουμε να πραγματοποιήσουμε μια κλήση την ίδια στιγμή που το σταθερό είναι κατειλλημένο, μπορούμε καλώντας απο ενα FRITZ!FON !)  και χρησιμοποιώ ένα C6 σε κάθε θέση για τις ανάγκες τηλεφωνικού κέντρου(Ενδοεπικοινωνία, κτλ) !  Γνωρίζει κάποιος αν η AVM βγάζει ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ IP Phones ? Αν οχι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο ποιοτικό απο CISCO-UBIQUITI ή και άλλες … Το οποίο να μπορεί να συνεργαστεί σωστά με το FRITZ ? Επίσης θα με ενδιέφερε ενα IP-PHONE το οποίο να έχει ΚΑΙ RJ11 ΚΑΙ RJ45 ετσι ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει και στην απλη τηλεφωνία … Ένα κομμάτι που δεν εχω καταννοήσει είναι ΑΝ επιχειρήσεις να συνδέσεις ενα IP-PHONE το οποίο έχει ΜΟΝΟ RJ45 με "Ειδικό" καλώδιο το οποίο απο τη μια άκρη είναι RJ11 και απο την άλλη RJ45, θα δουλέψει το IP Phone σαν απλό αναλογικό … ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LionRulesGR είπε

Ένα κομμάτι που δεν εχω καταννοήσει είναι ΑΝ επιχειρήσεις να συνδέσεις ενα IP-PHONE το οποίο έχει ΜΟΝΟ RJ45 με "Ειδικό" καλώδιο το οποίο απο τη μια άκρη είναι RJ11 και απο την άλλη RJ45, θα δουλέψει το IP Phone σαν απλό αναλογικό … ?

ποια η σχεση αναμεσα στο ψηφιακο και το αναλογικο.

ειναι να εχουμε 2 δισκους ηχου, ενα LP βινυλιου και ενα CD. Δεν "παιζουν" στο ιδιο μηχανημα. Σχετικα με το "ειδικο" καλωδιο, αυτο θα απαιτουσε αναμεσα στα 2 βυσματα μια πλακετα με ολοκληρωμενα. Φανταζομαι πως το συνολικο κοστος δεν θα αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, LionRulesGR said:

Παιδιά είστε καταπληκτικοί… Παρατηρώ το Φόρουμ πολλά χρόνια έχοντας ένα 7590 και οι συμβουλές σας είναι καταλυτικές …. Μια ερώτηση αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος … Υπάρχει κάποιο "Σοβαρό" Desk IP Phone το οποίο να μπορεί να συνεργαστεί σωστά με το Fritz ? Έχω COSMOTE VOIP με F7590 και έχω σεττάρει την τηλεφωνία πάνω στο Fritz.. Χρησιμοποιώ 5 Fritz!FON C6 και είμαι απίστευτα ικανοποιημένος μαζί τους. Μέχρι στιγμής έχω κουμπώσει ένα RJ11 Splitter (Μου μετατρέπει ΜΙΑ RJ11 ΣΕ ΠΕΝΤΕ) στην FON1 του FRITZ και έχω συνδέσει 5 αναλογικά τηλέφωνα πάνω στο Splitter. Οπότε έχω όλα τα σταθερά τηλέφωνα ενσύρματα (Έτσι μπορούμε να ακούμε και να παίρνουμε μέρος σε μια κλήση ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και οι 5 θέσεις του γραφείου) (ΑΚΟΜΗ, αν θέλουμε να πραγματοποιήσουμε μια κλήση την ίδια στιγμή που το σταθερό είναι κατειλλημένο, μπορούμε καλώντας απο ενα FRITZ!FON !)  και χρησιμοποιώ ένα C6 σε κάθε θέση για τις ανάγκες τηλεφωνικού κέντρου(Ενδοεπικοινωνία, κτλ) !  Γνωρίζει κάποιος αν η AVM βγάζει ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ IP Phones ? Αν οχι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο ποιοτικό απο CISCO-UBIQUITI ή και άλλες … Το οποίο να μπορεί να συνεργαστεί σωστά με το FRITZ ? Επίσης θα με ενδιέφερε ενα IP-PHONE το οποίο να έχει ΚΑΙ RJ11 ΚΑΙ RJ45 ετσι ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει και στην απλη τηλεφωνία … Ένα κομμάτι που δεν εχω καταννοήσει είναι ΑΝ επιχειρήσεις να συνδέσεις ενα IP-PHONE το οποίο έχει ΜΟΝΟ RJ45 με "Ειδικό" καλώδιο το οποίο απο τη μια άκρη είναι RJ11 και απο την άλλη RJ45, θα δουλέψει το IP Phone σαν απλό αναλογικό … ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

δεν εχει ενσυρματα η fritZ.  αν το τηλεφωνο ειχε rj11 τοτε δεν θα ηταν ip phone.  και το απλο αναλογικο αν τους βαλεις rj45 δεν θα γινει  ip phone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Γνωρίζει κάποιος αν η AVM βγάζει ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ IP Phones ? 

Δεν έχει ενσύρματα τηλέφωνα η εταιρεία. Ούτε ΙΡ, παρά μόνον ασύρματα DECT.

4 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Αν οχι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο ποιοτικό απο CISCO-UBIQUITI ή και άλλες … Το οποίο να μπορεί να συνεργαστεί σωστά με το FRITZ ?

Υπάρχει πλειάδα συσκευών πολλών κατασκευαστών και όλα (όσα υποστηρίζουν SIP πρωτόκολλο επικοινωνίας) ανεξαρτήτως κόστους, παίζουν μια χαρά με τα Fritz.

4 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Επίσης θα με ενδιέφερε ενα IP-PHONE το οποίο να έχει ΚΑΙ RJ11 ΚΑΙ RJ45 ετσι ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει και στην απλη τηλεφωνία … 

Υπάρχουν μόνον ασύρματες DECT ΙΡ συσκευές (κυρίως Gigaset) που η βάση τους δέχεται και τα δύο ήδη τηλεφωνίας.

4 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Ένα κομμάτι που δεν εχω καταννοήσει είναι ΑΝ επιχειρήσεις να συνδέσεις ενα IP-PHONE το οποίο έχει ΜΟΝΟ RJ45 με "Ειδικό" καλώδιο το οποίο απο τη μια άκρη είναι RJ11 και απο την άλλη RJ45, θα δουλέψει το IP Phone σαν απλό αναλογικό … ? 

Δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει και να δουλέψει τέτοιο πράγμα. Όπως ήδη αναφέρθηκε, άλλο τα μήλα και άλλο τα πορτοκάλια αν και τα δύο είδη είναι φρούτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...