Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, fingolfingr said:

Τελικά έκατσε βλάβη στην αλλαγή. Οπότε.... περιμένω.

Τηλεφωνία έχω όλα αυτά τα χρόνια. Με τους κωδικούς που τράβηξα απ' το δικό τους. Δεν έχω δυνατότητα για fiber οπότε αν παίξει όπως έπαιζε με την 100αρα... είναι κομπλέ.

 

ΥΓ: ειλικρινά είναι απ' τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ποτέ. Απίστευτες δυνατότητες και επιλογές. Και ένα μεγάλο συν είναι ότι τα φέρνει όλα αυτά στο home assistant.

α τωρα καταλαβα.απο 100αρα vdsl πας σε 200αρα.ναι εκει δεν αλλαζει κατι.το profile σου αλλαζουν.οποτε ολα γινονται αυτοματα.εσυ δεν κανεις κατι. μια χαρα θα παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 424
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, poulinos είπε

α τωρα καταλαβα.απο 100αρα vdsl πας σε 200αρα.ναι εκει δεν αλλαζει κατι.το profile σου αλλαζουν.οποτε ολα γινονται αυτοματα.εσυ δεν κανεις κατι. μια χαρα θα παιξει.

Η αλλαγή προφίλ (απ' ότι μου είπαν) γίνεται απ' τον ΟΤΕ μιας και η καμπίνα είναι δική του. Δεν έγινε κάτι σωστά λένε και γι'αυτό δεν παίζει τίποτα τώρα.

 

Περιμένω επίλυση. Τουλάχιστον να παίζει για να μην έχω κι άλλα θέματα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, fingolfingr said:

Η αλλαγή προφίλ (απ' ότι μου είπαν) γίνεται απ' τον ΟΤΕ μιας και η καμπίνα είναι δική του. Δεν έγινε κάτι σωστά λένε και γι'αυτό δεν παίζει τίποτα τώρα.

 

Περιμένω επίλυση. Τουλάχιστον να παίζει για να μην έχω κι άλλα θέματα

 

ναι η αλλαγη γινεται απο αυτον που εχει το Kv που εχει μεσα το dslam για vdsl.και εγω εχω Nova αλλα το Kv ανηκει οπως και σενα στον οτε.οποτε οποιαδηποτε αλλαγη γινεται απο τον οτε.τωρα τι βλακεια εκαναν και δεν παιζεις ειναι αλλη ιστορια.δεν παιρνεις ip ή δεν συγχρονιζεις?απλα μονο Profile επρεπε να σου αλλαξουν

και επισης αφου πας σε 200αρα ειναι must αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

και στην 100αρα και γενικα στο vdsl ειναι Must απλα στην 200 αρα ακομα πιο must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγχρονίσε αλλά δεν είχε ίντερνετ και τηλέφωνο. 

Για κάποιο λόγο οι ρυθμίσεις ίντερνετ είχαν αλλάξει. Και τις τηλεφωνίας επίσης. Τα ξαναπέρασα. Τηλέφωνο παίζει, ίντερνετ ενώ δείχνει ότι έχει.... δεν παίζει τίποτα.

 

Θα το ψάξω αργότερα

 

 

EDIT: τελικά είχε αλλαξει πορτα/καρτα κλπ στην καμπινα και δεν είχαν ενημερωσει την voda. Μιλησα με τεχνικο και το φτιαξαμε. Βασικά αλλαξαμε τους κωδικους ιντερνετ απο [email protected] με αυτους που εστειλε στο κινητό και επαιξε αμεσως

 

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, fingolfingr said:

Συγχρονίσε αλλά δεν είχε ίντερνετ και τηλέφωνο. 

Για κάποιο λόγο οι ρυθμίσεις ίντερνετ είχαν αλλάξει. Και τις τηλεφωνίας επίσης. Τα ξαναπέρασα. Τηλέφωνο παίζει, ίντερνετ ενώ δείχνει ότι έχει.... δεν παίζει τίποτα.

 

Θα το ψάξω αργότερα

 

 

EDIT: τελικά είχε αλλαξει πορτα/καρτα κλπ στην καμπινα και δεν είχαν ενημερωσει την voda. Μιλησα με τεχνικο και το φτιαξαμε. Βασικά αλλαξαμε τους κωδικους ιντερνετ απο [email protected] με αυτους που εστειλε στο κινητό και επαιξε αμεσως

 

μια χαρα.για να σε αλλαξαν port,card μαλλον ησουν σε card που ηταν μεχρι 100 mbit (17a) Profile και οχι 35b( super vectoring)( μέχρι 300 Mbit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2023 στις 5:18 ΜΜ, poulinos είπε

μια χαρα.για να σε αλλαξαν port,card μαλλον ησουν σε card που ηταν μεχρι 100 mbit (17a) Profile και οχι 35b( super vectoring)( μέχρι 300 Mbit)

Είχα βάλει vdsl όταν υπήρχε μόνο 50αρα. Ο πρώτος στην καμπίνα μου. Με το που τέθηκε σε λειτουργία. Οπότε λογικό αυτό που λες. 

 

Όλα δουλεύουν εκτός από το ddns. Ενώ το no-ip ενημερώνεται για την ip μου και αν βάλω την πόρτα του fritz με https παίζει, σε όλες τις άλλες πόρτες.... τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 18/09/2023 at 20:40, fingolfingr said:

 

 

Όλα δουλεύουν εκτός από το ddns. Ενώ το no-ip ενημερώνεται για την ip μου και αν βάλω την πόρτα του fritz με https παίζει, σε όλες τις άλλες πόρτες.... τίποτα.

to ddns ,no-ip το μονο που κανει ειναι να ενημερωνει το domain πχ Poulinos.no-ip.com με την τρεχουσα ip που εχεις.για να δεις οτι γινεται αυτο το πιο απλο ειναι να κανεις ping το domain και να δεις αν θα εχεις Reply απο την ip που εχεις εκεινη την στιγμη.το εργο του ddns,no ip μενει εκει.

αν προσπαθεις αν δεις καποιο service απο πισω τοτε θες port forward. επισης ΜΗΝ προσπαθησεις να δεις μια συσκευη μεσα στο δικτυο σου με την wan ip. σε πολλα router δεν παιζει αυτο και θα φας πορτα.εκει θα δοκιμασεις ειτε απο αλλο δικτυο ειτε απο 4g. πρεπει να υποστηριζει   nat loopback για να παιξει μεσα απο το ιδιο δικτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις κριτικές αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να το πάρω. έχω isdn γραμμή από cosmote με 24αρα γραμμή αλλά παίρνω ίντερνετ από HCN με οπτική ίνα 100. Έχω προβλημα κυρίως στην τηλεφωνία όπου συχνά δεν ακούω τον συνομιλητή (αλλά αυτός με ακούει). Οι τεχνικοί λένε ότι φταίει η συσκευή isdn που έχω (siemens dx600a). αλλά αμφιβάλλω. Θα δω διαφορά με αυτή την αλλαγή; Επίσης μπορώ να έχω το τηλ από την cosmote αλλά να συνδέσω την οπτική πανω του με lan και να πάρω ίντερνετ από εκεί;  Έχω 6 dect τηλέφωνα(είμαστε γραφείο )μπορώ να καταργήσω τελείως το siemens που λειτουργεί σαν βάση και να συνδεθώ επάνω στο fritz? Πόσο εύκολες είναι οι ρυθμίσεις για την isdn (καθορισμός αν θα παίρνει τηλ από το κεφαλικό η από το msn κτλ η αν μπορείς να ρυθμίσεις να χτυπάει συγκεκριμένο dect όταν καλεί συγκεκριμένος αριθμός κτλ . 
Ευχαριστώ πολύ ! 
Επειδή ήδη το παρειγγειλα και το ακύρωσα γιατί δεν ήμουν σίγουρος για την έκδοση μπορείτε να μου πείτε ποια πρέπει να πάρω για cosmote;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, iguana είπε

Θα δω διαφορά με αυτή την αλλαγή;

Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, διότι πρ´ρπει να γίνουν έλεγχοι και δοκιμές για να βρεθεί το αίτιο.

21 ώρες πριν, iguana είπε

Επίσης μπορώ να έχω το τηλ από την cosmote αλλά να συνδέσω την οπτική πανω του με lan και να πάρω ίντερνετ από εκεί;

Αν η γραμμή είναι κανονική παραδοσιακή ISDN και όχι VoIP με 2 κανάλια φωνής (που ονομάζεται και αυτό ISDN χάριν ευκολίας), ναι μπορεί να γίνει αυτό. Αν είναι VoIP, όχι.

21 ώρες πριν, iguana είπε

Έχω 6 dect τηλέφωνα(είμαστε γραφείο )μπορώ να καταργήσω τελείως το siemens που λειτουργεί σαν βάση και να συνδεθώ επάνω στο fritz?

Μπορείς καθώς η DECT βάση του Fritz δέχεται έως 6 ασύρματες συσκευές. Μπορείς ωστόσο (αν δεν έχει πρόβλημα) να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον Siemens.

22 ώρες πριν, iguana είπε

Πόσο εύκολες είναι οι ρυθμίσεις για την isdn (καθορισμός αν θα παίρνει τηλ από το κεφαλικό η από το msn κτλ η αν μπορείς να ρυθμίσεις να χτυπάει συγκεκριμένο dect όταν καλεί συγκεκριμένος αριθμός κτλ . 

Εύκολες είναι εφόσον συνηθίσεις το μενού. Και τα 2 που ρωτάς, υπάρχουν ως δυνατότητες.

22 ώρες πριν, iguana είπε

Επειδή ήδη το παρειγγειλα και το ακύρωσα γιατί δεν ήμουν σίγουρος για την έκδοση μπορείτε να μου πείτε ποια πρέπει να πάρω για cosmote;

Το κλασσικό 7590 (όχι το ΑΧ) καθώς είναι το μοναδικό που έχει (είσοδο και έξοδο) ISDN. Σε Cosmote δεν υπάρχει πάντως διαθεσιμότητα αυτή την στιγμή, αλλά το έχει ο Γερμανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, διότι πρ´ρπει να γίνουν έλεγχοι και δοκιμές για να βρεθεί το αίτιο.

Αν η γραμμή είναι κανονική παραδοσιακή ISDN και όχι VoIP με 2 κανάλια φωνής (που ονομάζεται και αυτό ISDN χάριν ευκολίας), ναι μπορεί να γίνει αυτό. Αν είναι VoIP, όχι.

Μπορείς καθώς η DECT βάση του Fritz δέχεται έως 6 ασύρματες συσκευές. Μπορείς ωστόσο (αν δεν έχει πρόβλημα) να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον Siemens.

Εύκολες είναι εφόσον συνηθίσεις το μενού. Και τα 2 που ρωτάς, υπάρχουν ως δυνατότητες.

Το κλασσικό 7590 (όχι το ΑΧ) καθώς είναι το μοναδικό που έχει (είσοδο και έξοδο) ISDN. Σε Cosmote δεν υπάρχει πάντως διαθεσιμότητα αυτή την στιγμή, αλλά το έχει ο Γερμανός.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

Πώς θα καταλάβω αν είναι κανονική isdn; Όταν είχα wind μου είχαν και το netmod μαζί με το ρούτερ . Τώρα που πήγα στην cosmote έχω μόνο το Oxygen. Να υποθέσω ότι είναι voip πλέον γι'αυτό; Και αν είναι έτσι άρα δίνω ίντερνετ από το μόντεμ της hcn απευθείας στα pc  όπως τώρα και το fritz το έχω μόνο για τηλεφωνία (αφού δεν θα χρησιμοποιώ την 24αρα παρά μόνο για backup ) ;

Επεξ/σία από iguana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μόνο το Oxygen χωρίς Netmod, τότε έχεις VoIP με 2 κανάλια φωνής (επ' ονόματι ISDN). Βάζεις το Fritz στη θέση του Oxygen ως DSL Router και για την τηλεφωνία. Πολλά λεφτά όμως μόνο για τηλεφωνία σε ADSL γραμμή.

Το Internet, από την γραμμή και τον εξοπλισμό της HCN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αν έχεις μόνο το Oxygen χωρίς Netmod, τότε έχεις VoIP με 2 κανάλια φωνής (επ' ονόματι ISDN). Βάζεις το Fritz στη θέση του Oxygen ως DSL Router και για την τηλεφωνία. Πολλά λεφτά όμως μόνο για τηλεφωνία σε ADSL γραμμή.

Το Internet, από την γραμμή και τον εξοπλισμό της HCN.

Ok κατανοητό. Παρόλαυτα αν συνδέσω και το ρούτερ της οπτικής στην wan δεν υπάρχει κάποιο τρόπος να του πεις να πάρει ίντερνετ από εκεί και όχι από την dsl ; Να επιλέξεις δηλαδή μόνο τηλέφωνο από το dsl και ίντερνετ από την wan θύρα..

Αλλιώς όντως πρέπει να δω αν αξίζει τον κόπο για διαχείριση της τηλεφωνίας και μόνο .. (αν ήμουν σίγουρος ότι θα λυθεί το θέμα με τις κλήσεις που δεν ακούμε δεν θα το σκεφτόμουν βέβαια )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Fritz μπορεί να έχει 2 συνδέσεις, αλλά η μία θα είναι mobile και η άλλη είτε DSL είτε μέσω WAN (οπτικής για σένα). Οι δύο ενεργές συνδέσεις δεν χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα, αλλά η mobile ως failover την κύριας (όποια κι αν είναι αυτή).

Επιπλέον η VoIP τηλεφωνία της Cosmote δουλεύει αποκλειστικά μέσω της δικής της σύνδεσης (DSL σε σένα) και όχι από αυτή της HCN.

Υπάρχουν άλλα Router που δέχονται 2 ή παραπάνω WAN συνδέσεις και αναφέρονται ως Multi WAN ή Load Balancing Router, αλλά δεν έχουν δυνατότητα τηλεφωνίας.

Αν ήσουν Αθήνα, θα μπορούσα να σου δανείσω για δοκιμή ένα Fritz 7490 που έχω εφεδρικό. Είναι παλαιότερο μοντέλο αλλά έχει ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες με το 7590.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/12/2023 at 01:28, iguana said:

Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις κριτικές αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να το πάρω. έχω isdn γραμμή από cosmote με 24αρα γραμμή αλλά παίρνω ίντερνετ από HCN με οπτική ίνα 100. Έχω προβλημα κυρίως στην τηλεφωνία όπου συχνά δεν ακούω τον συνομιλητή (αλλά αυτός με ακούει). Οι τεχνικοί λένε ότι φταίει η συσκευή isdn που έχω (siemens dx600a). αλλά αμφιβάλλω. Θα δω διαφορά με αυτή την αλλαγή; Επίσης μπορώ να έχω το τηλ από την cosmote αλλά να συνδέσω την οπτική πανω του με lan και να πάρω ίντερνετ από εκεί;  Έχω 6 dect τηλέφωνα(είμαστε γραφείο )μπορώ να καταργήσω τελείως το siemens που λειτουργεί σαν βάση και να συνδεθώ επάνω στο fritz? Πόσο εύκολες είναι οι ρυθμίσεις για την isdn (καθορισμός αν θα παίρνει τηλ από το κεφαλικό η από το msn κτλ η αν μπορείς να ρυθμίσεις να χτυπάει συγκεκριμένο dect όταν καλεί συγκεκριμένος αριθμός κτλ . 
Ευχαριστώ πολύ ! 
Επειδή ήδη το παρειγγειλα και το ακύρωσα γιατί δεν ήμουν σίγουρος για την έκδοση μπορείτε να μου πείτε ποια πρέπει να πάρω για cosmote;

γιατι δεν γυρνας τα 2 νουμερα σε καποιον thirdy party παροχο και να τα βαλεις σε κανα spa adapter σε Fxs και να τελειωνεις? εκτος αν θες να τα ριξεις σε fritz με σκοπο να συνδεσεις και 6 fritz!fon πανω στο Dect και να ειναι σαν μικρο τηλεφωνικο κεντρο και να παιξεις και με την isdn του Fritz .θα μπορουσες να κρατησεις βεβαια την Cosmote μονο για την τηλεφωνια και το internet το 24 αρι να το ριξεις για συγκεκριμενους υπολογιστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2024 στις 4:42 ΜΜ, poulinos είπε

γιατι δεν γυρνας τα 2 νουμερα σε καποιον thirdy party παροχο και να τα βαλεις σε κανα spa adapter σε Fxs και να τελειωνεις? εκτος αν θες να τα ριξεις σε fritz με σκοπο να συνδεσεις και 6 fritz!fon πανω στο Dect και να ειναι σαν μικρο τηλεφωνικο κεντρο και να παιξεις και με την isdn του Fritz .θα μπορουσες να κρατησεις βεβαια την Cosmote μονο για την τηλεφωνια και το internet το 24 αρι να το ριξεις για συγκεκριμενους υπολογιστες.

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Τελικά το πήρα για να δοκιμάσω κυρίως την τηλεφωνία όπως είπα καθώς με ενδιαφέρει και το τηλεφωνικό κέντρο . Δυστυχώς δεν συγχρονίζει όμως αναβοσβηνει το πράσινο . Συνδέω το καλώδιο που έρχεται από τον τοίχο σε ένα αντσπτορακι επέκτασης γιατί δεν έχω πρίζα στον τοίχο και από εκεί με το καλώδιο του fritz στην dsl θύρα. Με τον ίδιο τρόπο στο oxygen δουλεύει κανονικά (και με το ανταπτορακι και χωρίς ). 

Τι κάνω λάθος ;;

Πέρασα κωδικούς της κόσμοτε χειροκίνητα τους άλλαξα κιόλας αλλά δεν..

Επεξ/σία από iguana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...