Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, poulinos είπε

δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω για να σου πω. καλο που βγηκες απο cgnat για να εχεις ενα θεμα λιγοτερο.

δεν ξερω ποιος τα κανει.απλα πετυχα ενα zte288 πολυ παλιο που ειχε μεσα παλιο firmware και δεν επαιρνε το νεο .ηθελε ενα ενδιαμεσο.δεν θυμαμαι καν ποιο ειχε και ποιο εβαλα και ποιο πηρε στο τελος.τα εχω ξεχασει με τοσα cpe πλεον. κατι εκδοση 16 17 κατι τετοιο.

Γάμησε τα.. 

Εκείνη την περίοδο λίγα βλέπαμε από Axiros.

Κάτι technicolor θυμάμαι και όλα τα zte. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, HateMe said:

Γάμησε τα.. 

Εκείνη την περίοδο λίγα βλέπαμε από Axiros.

Κάτι technicolor θυμάμαι και όλα τα zte. 

δεν ειχα μπει ποτε.απλα το ειχα δει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στόρι τάιμ που λένε και στο τικ τοκ.Αγοράστηκε στη δουλειά από cosmote το 7590 καθώς ενώ έχουμε γίνει φιλαράκια με όλη την εξ πελατών που έχουμε μιλήσει και τους τεχνικούς που έχουν περάσει είχαμε παραμείνει στο speedport.Ερχεται ο τεχνικός το συνδέει όλα οκ και πάμε να συνδέσουμε το στικ του backup το οποίο αρνείται να μπει στην υποδοχή (να σημειώσω εδώ ότι δεν έχει γίνει χρήση του). Μιλάω με βλάβες λέω παιδιά δεν μπαίνει στην υποδοχή και μου σκάει η μπόμπα. Το fritz είναι ασυμβατο με το backup. Δηλαδή η premium υπηρεσία που χρεώνει 250€ και σου στέλνει είναι ασυμβατη με την υπηρεσία που σου χρεώνει επίσης.Βάζω ένα usb male to female (απλά να είναι κάτω από 5 μετρα σύμφωνα με τον τεχνικό στι χώρο) το κουμπώνω και πάμε στο δια ταύτα.Ενω παίρνει ρεύμα όταν βγάζω το καλώδιο από τη wan θύρα δεν γυρίσει ποτέ σε μόνιμο μπλε χρώμα το στικ. Τελικά είναι συμβατό το έφερε η cosmote χωρίς να είναι pin free η κάρτα η φταίει η προέκταση και δεν πρόκειται να δουλέψει. Συγνώμη αν σας κούρασα 

Επεξ/σία από vasvas100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το Internet Backup είναι υπηρεσία που δουλεύει αποκλειστικά σε Speedport (όχι όλα) που δίνει με χρησιδάνειο η εταιρεία.

Το Fritz υποστηρίζεται εν μέρη και πουλιέται από την εταιρεία, αλλά δεν είναι επίσημη συσκευή με πλήρη τεχνική υποστήριξη. Έτσι δεν είναι συμβατό με το Internet Backup.

Ωστόσο υπάρχουν λύσεις, όπου είτε με cross flashing του firmware του USB modem. Σχετικές πληροφορίες βρίσκεις σε θέμα γειτονικού φόρουμ.

Άλλη λύση να καταργήσεις την υπηρεσία Internet Backup και να πάρεις ένα USB modem του εμπορίου και με δική σου κάρτα και οποιαδήποτε σύνδεση κινητής με data να κάνεις το ίδιο πράγμα. Αυτό έχω κάνει κι εγώ στο 7590, όπου έχω σε καρτοκινητή sim με δεδομένα σε ένα XS Stick W1208.

Δεν κατάλαβα το πρόβλημα με την θύρα USB όπου δεν έμπαινε το modem. Μήπως προσπάθησες να το βάλεις στην δεξιά πλαϊνή θύρα που αυτή δεν είναι USB αλλά TAE που χρησιμοποιείται στην Γερμανία αντί της RJ11 για τηλεφωνία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2023 στις 11:51 ΜΜ, HateMe είπε

Το θυμάμαι από Nova αυτό.

Όσοι είχαν "100ρα" ip, ήταν επειδή δεν είχαν βάλει σωστά τα στοιχεία τους και έπρεπε να βάλουν το σωστό username / password.

Παίζει να μην είναι το ίδιο στην cosmote όμως.

@poulinos εσύ λογικά θα το θυμάσαι αυτό :P 

 

Εμένα τώρα πχ το fritzbox μου έχει κανονική ip.

Όταν έκανε το firmware update σήμερα, είχε γυρίσει σε 100ρα IP από μόνο του λόγω στοιχείων τα οποία άλλαξα και είναι οκ τώρα.

Είναι αυτά που αλλάζεις εδώ image.png.b7796c75e8efcbd8c160925b18e35e9d.png

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την Cosmote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, jkoukos είπε

Καταρχήν το Internet Backup είναι υπηρεσία που δουλεύει αποκλειστικά σε Speedport (όχι όλα) που δίνει με χρησιδάνειο η εταιρεία.

Το Fritz υποστηρίζεται εν μέρη και πουλιέται από την εταιρεία, αλλά δεν είναι επίσημη συσκευή με πλήρη τεχνική υποστήριξη. Έτσι δεν είναι συμβατό με το Internet Backup.

Ωστόσο υπάρχουν λύσεις, όπου είτε με cross flashing του firmware του USB modem. Σχετικές πληροφορίες βρίσκεις σε θέμα γειτονικού φόρουμ.

Άλλη λύση να καταργήσεις την υπηρεσία Internet Backup και να πάρεις ένα USB modem του εμπορίου και με δική σου κάρτα και οποιαδήποτε σύνδεση κινητής με data να κάνεις το ίδιο πράγμα. Αυτό έχω κάνει κι εγώ στο 7590, όπου έχω σε καρτοκινητή sim με δεδομένα σε ένα XS Stick W1208.

Δεν κατάλαβα το πρόβλημα με την θύρα USB όπου δεν έμπαινε το modem. Μήπως προσπάθησες να το βάλεις στην δεξιά πλαϊνή θύρα που αυτή δεν είναι USB αλλά TAE που χρησιμοποιείται στην Γερμανία αντί της RJ11 για τηλεφωνία;

Η λύση fritzbox προτάθηκε από τεχνικό της cosmote δεν αγοράστηκε από κατάστημα και τοποθετήθηκε από εμάς. Αυτοκίνητο της cosmote μπουφανακι cosmote είδα εγώ και κατάλαβα (μάλλον λάθος) ότι υπάρχει επίσημη υποστήριξη καθώς για ότι προκύψει απευθύνομαι στη cosmote και γίνεται αμέσως αντικατάσταση.Εφ όσον όμως βλέπει η εξ πελατών ότι υπάρχει backup δεν θα έπρεπε να αναφερθεί στο θέμα πριν την αγορά?Ο τεχνικός και σύμφωνα με τα λεγόμενα του και ο άνθρωπος που μίλησε μαζί του γιατί δεν έμπαινε το στικ υποστήριξε ότι δουλεύει(ο οποίος βασικά μου είπε τράβα σε ένα κατάστημα να στο αλλάξουν έχει πρόβλημα η υποδοχή και εγώ πήρα απλώς για να το περάσει βλάβη στο σύστημα) . Επίσης ότι μπορούσε να μπει σε προέκταση usb απλά να είναι κάτω από 5 μετρα. Στο δια ταύτα καταργήθηκε το backup το οποίο  είχε ζητηθεί για να πέφτουν όλες οι υπηρεσίες αυτόματα σε αυτό γιατί μιλάμε για κατάστημα με αρκετή χρήση ίντερνετ κ τηλεφωνίας. Anyway μένει μόνο το fritz που ελπίζω να κάνει αυτά που υπόσχεται 

Επεξ/σία από vasvas100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/01/2023 at 09:58, filipN said:

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την Cosmote.

se cosmote 100.x και 10.χ  ξερω οτι εχεις και λογω Cgnat.

On 26/01/2023 at 15:03, vasvas100 said:

Η λύση fritzbox προτάθηκε από τεχνικό της cosmote δεν αγοράστηκε από κατάστημα και τοποθετήθηκε από εμάς. Αυτοκίνητο της cosmote μπουφανακι cosmote είδα εγώ και κατάλαβα (μάλλον λάθος) ότι υπάρχει επίσημη υποστήριξη καθώς για ότι προκύψει απευθύνομαι στη cosmote και γίνεται αμέσως αντικατάσταση.Εφ όσον όμως βλέπει η εξ πελατών ότι υπάρχει backup δεν θα έπρεπε να αναφερθεί στο θέμα πριν την αγορά?Ο τεχνικός και σύμφωνα με τα λεγόμενα του και ο άνθρωπος που μίλησε μαζί του γιατί δεν έμπαινε το στικ υποστήριξε ότι δουλεύει(ο οποίος βασικά μου είπε τράβα σε ένα κατάστημα να στο αλλάξουν έχει πρόβλημα η υποδοχή και εγώ πήρα απλώς για να το περάσει βλάβη στο σύστημα) . Επίσης ότι μπορούσε να μπει σε προέκταση usb απλά να είναι κάτω από 5 μετρα. Στο δια ταύτα καταργήθηκε το backup το οποίο  είχε ζητηθεί για να πέφτουν όλες οι υπηρεσίες αυτόματα σε αυτό γιατί μιλάμε για κατάστημα με αρκετή χρήση ίντερνετ κ τηλεφωνίας. Anyway μένει μόνο το fritz που ελπίζω να κάνει αυτά που υπόσχεται 

μια χαρα θα κανει αυτα που υποσχεται. οπως ειπε ο @jkoukos μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε usb stick με καρτα sim και να παιξει αντι για αυτο που εβαλες που ειναι το internet backup της cosmote.ειχα δοκιμασει το Fail over του 6890 που επαιζε μια χαρα και επαιζε και σαν bonding.

On 24/01/2023 at 23:55, kimmi said:

Λοιπόν, μετά από πολύ ψάξιμο και αφού λύσαμε και το θέμα με το cgnat (respect poulinos!!), νομίζω ότι βρήκαμε λύση στο πρόβλημα που σας είχα περιγράψει.

Πρώτα από ολα κοιτάμε στο μενού  System>FRITZ!Box Users>Users   να αλλάξουμε τα δικαιώματα στον πρώτο χρήστη που δημιούργησε αυτόματο το fritz. (εικ1)

 

 

 

Προσοχή, έαν τρέχετε ακόμα τον κωδικό που βρήκατε στην αρχή κάπου στην συσκευασία και δεν ειχατε ενεργοποιήσει τα δικαιωματα δεν θα καταφερετε τιποτα. Αλλαξτε τον κωδικό και κατόπιν αφου μπειτε με τα νεα στοιχεια προσθεστε στα δικαιωματα VPN και Access from the internet allowed (τσεκαρετε τα) (εικ2)

 

Μόλις κάνετε όλα αυτά, στη διαδρομη System>FRITZ!Box Users>Apps θα πρεπει να έχετε αυτή την εικόνα, εφόσον βεβαια εχετε εγκαταστήσει και τις 2 εφαρμογές στο τηλεφωνό σας (MyFRITZ!App και FRITZ!⁠App Fon) (εικ3)

 

Εκεί που κανατε επεξεργασία τα δικαιώματα του user διπλα στο VPN θα δείτε με μπλε γράμματα το εξής:  Show VPN Settings. Το πατάτε και ανοιγουν οι πληροφορίες πως θα εγκαταστήσετε το vpn στο τηλεωνο σας (εικ4)

 

Αφου σετάρετε και το vpn στο τηλεφωνο, τρεξτε τις 2 εφαρμογες με τα στοιχεια του user και ειστε ετοιμοι για τηλεφωνα απο το κινητο σας με δεδομενα, που θα χρεώνει το σταθερο που έχει απεριοριστα..-))

το cgnat εχει παιδεψει πολυ κοσμο που ψαχνει να δει γιατι δεν παιζουν τα Port forward Κτλ.αστα να πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

se cosmote 100.x και 10.χ  ξερω οτι εχεις και λογω Cgnat.

μια χαρα θα κανει αυτα που υποσχεται. οπως ειπε ο @jkoukos μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε usb stick με καρτα sim και να παιξει αντι για αυτο που εβαλες που ειναι το internet backup της cosmote.ειχα δοκιμασει το Fail over του 6890 που επαιζε μια χαρα και επαιζε και σαν bonding.

το cgnat εχει παιδεψει πολυ κοσμο που ψαχνει να δει γιατι δεν παιζουν τα Port forward Κτλ.αστα να πανε.

Το backup πιο πολύ για να μην χάνεται η τηλεφωνία ζητήθηκε όχι για το ίντερνετ. Τώρα βέβαια έχουμε άλλο θέμα. Δέχεται οποίες συσκευές γουστάρει μέσω wifi. Πχ δυο ίδιες κάμερες της xiaomi την μια την πήρε με6τη μια plug n play τη δεύτερη δεν τη δέχεται με τίποτα. Όπως κ επιλεκτικά κάποιες κινητές συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vasvas100 said:

Το backup πιο πολύ για να μην χάνεται η τηλεφωνία ζητήθηκε όχι για το ίντερνετ. Τώρα βέβαια έχουμε άλλο θέμα. Δέχεται οποίες συσκευές γουστάρει μέσω wifi. Πχ δυο ίδιες κάμερες της xiaomi την μια την πήρε με6τη μια plug n play τη δεύτερη δεν τη δέχεται με τίποτα. Όπως κ επιλεκτικά κάποιες κινητές συσκευές.

αν εχεις βαλει wpa2+wpa3 βαλε wpa+wpa2 και δες αν παιζει .για την τηλεφωνια να ξερεις οτι γενικοτερα παιζουν και εκτροπες αν για καποιο λογο δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasvas100 είπε

Το backup πιο πολύ για να μην χάνεται η τηλεφωνία ζητήθηκε όχι για το ίντερνετ. Τώρα βέβαια έχουμε άλλο θέμα. Δέχεται οποίες συσκευές γουστάρει μέσω wifi. Πχ δυο ίδιες κάμερες της xiaomi την μια την πήρε με6τη μια plug n play τη δεύτερη δεν τη δέχεται με τίποτα. Όπως κ επιλεκτικά κάποιες κινητές συσκευές.

Και η τηλεφωνία δουλεύει από την backup σύνδεση.

Όσον αφορά το WiFi και την αδυναμία σύνδεσης κάποιων συσκευών (συνήθως κινέζικων που λειτουργούν μόνο στους 2,4GHz) , όταν τις ρυθμίζεις αρχικά κλείσε την εκπομπή στους 5GHz στο Fritz ώστε να επιτευχθεί η σύνδεση και μετά το ενεργοποιείς πάλι (έκτοτε δεν υπάρχει θέμα).

Δεν είναι θέμα του Fritz αλλά πολλών Router που δουλεύουν στις 2 μπάντες ταυτόχρονα, όπου σύμφωνα με το πρότυπο συμβουλεύουν τους Clients να μεταβούν στην άλλη μπάντα που έχει καλύτερο bandwidth. Έλα όμως που συχνά στις φθηνές κινέζικες συσκευές το firmware είναι κακογραμμένο και στο πόδι κι έτσι ακολουθούν την προτροπή αλλά δεν έχουν δυνατότητα λειτουργίας σε αυτή την μπάντα (ενώ κανονικά θα έπρεπε να μην την λαμβάνουν καν υπόψη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

αν εχεις βαλει wpa2+wpa3 βαλε wpa+wpa2 και δες αν παιζει .για την τηλεφωνια να ξερεις οτι γενικοτερα παιζουν και εκτροπες αν για καποιο λογο δεν παιζει.

Wpa2 είναι. Τζίφος. Το backup για την αναγνώριση κλήσης των πελατών από τον υπολογιστή πιο πολύ θα ήταν η χρήση του 

9 ώρες πριν, jkoukos είπε

Και η τηλεφωνία δουλεύει από την backup σύνδεση.

Όσον αφορά το WiFi και την αδυναμία σύνδεσης κάποιων συσκευών (συνήθως κινέζικων που λειτουργούν μόνο στους 2,4GHz) , όταν τις ρυθμίζεις αρχικά κλείσε την εκπομπή στους 5GHz στο Fritz ώστε να επιτευχθεί η σύνδεση και μετά το ενεργοποιείς πάλι (έκτοτε δεν υπάρχει θέμα).

Δεν είναι θέμα του Fritz αλλά πολλών Router που δουλεύουν στις 2 μπάντες ταυτόχρονα, όπου σύμφωνα με το πρότυπο συμβουλεύουν τους Clients να μεταβούν στην άλλη μπάντα που έχει καλύτερο bandwidth. Έλα όμως που συχνά στις φθηνές κινέζικες συσκευές το firmware είναι κακογραμμένο και στο πόδι κι έτσι ακολουθούν την προτροπή αλλά δεν έχουν δυνατότητα λειτουργίας σε αυτή την μπάντα (ενώ κανονικά θα έπρεπε να μην την λαμβάνουν καν υπόψη).

3 από τις συσκευές που δεν συνδέονται είναι 1)μία από 2 xiaomi 2k 360 κάμερα 2)ένα oneplus 9 pro και 3)ένα macbook. Κούμπωσε με τη μία huawei y7 και δεν κουμπώνει redmi 11s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει κι εφόσον κλείσεις την εκπομπή στους 5GHz;

Δοκίμασε λειτουργία έως το κανάλι 11 και όχι τα 12 και 13.

Επίσης δοκίμασε να κάνεις reset τις κάμερες και εξαρχής ρύθμιση. Στα κινητά και PC διέγραψε αν υπάρχει ήδη προηγούμενη εγγραφή στο SSID.

Μου ήρθε φλασιά! Στους 5GHz (αναφέρομαι για σύνδεση σε κινητά και PC) η εκπομπή γίνεται σε κανάλι από το 50 και πάνω;

Αν ναι, τότε όρισε έως το 48 και δοκίμασε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Το κάνει κι εφόσον κλείσεις την εκπομπή στους 5GHz;

Δοκίμασε λειτουργία έως το κανάλι 11 και όχι τα 12 και 13.

Επίσης δοκίμασε να κάνεις reset τις κάμερες και εξαρχής ρύθμιση. Στα κινητά και PC διέγραψε αν υπάρχει ήδη προηγούμενη εγγραφή στο SSID.

Μου ήρθε φλασιά! Στους 5GHz (αναφέρομαι για σύνδεση σε κινητά και PC) η εκπομπή γίνεται σε κανάλι από το 50 και πάνω;

Αν ναι, τότε όρισε έως το 48 και δοκίμασε πάλι.

Του έφτιαξα ένα guest δίκτυο και κουμπώνουν πάνω κανονικά. Δεν ξέρω γιατί 

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

 

 

Επεξ/σία από vasvas100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...