Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, SiLeNtOne-- είπε

Έχω καμια 30αρα γιατι ειμαι WISP, δεν μου εχει χαλασει κανενα, τρελό VFM να εχεις RouterOS σε αυτην την τιμη (Το Firewall και γενικα τα features ειναι συγκρισιμα με ενα Cisco)!!

Απλά δεν εχουν Gigabit, και δεν ειναι για σπιτι με πανω απο 10 ατομα, γιατι το CPU ειναι....mini οπως λεει ο τιτλος του :P

Το εχω εγω. εμενα βγαζει 270M/20M (~60M απο το κουτι ειμαι) αλλα μου το εχουν κοψει στα 200/20, το εχω bridge mode, αρα δεν μπορω να σου πω για σταθεροτητα γενικα γιατι δεν το κουραζω, αλλα ειναι μια συσκευη με φοβερά χαρακτηριστικα, 2 USB 3.0 (!!) (μπορεις να βαλεις δισκους για samba share), εχει αναγνωριση κλησεων μεσα στο UI, 5Ghz AC Wave1 (20/40/80 mhz channel width) WiFi σε γενικες γραμμες φενεται αριστο για την εποχη του G.Fast. Με iPhone SE (AC WiFi) βγάζει 180Μ Speed Test οταν είσαι διπλα του φυσικα μην περιμενεις το ιδιο σε ολο το σπιτι.

Να σαι καλά, μου φτιαξες τη μέρα! Πίστευα πως θα ήταν τίποτα για πέταμα όπως εκείνο για ADSL που μου είχαν δώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Να σαι καλά, μου φτιαξες τη μέρα! Πίστευα πως θα ήταν τίποτα για πέταμα όπως εκείνο για ADSL που μου είχαν δώσει!

Σιγουρα ψαχνανε για κατι χειροτερο, απλα δεν βρηκανε σε G.Fast!! χαχαχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, greg.chalk said:

@poulinos

Πιο θα προτιμούσες: αυτό ή το Draytek 2762vac (που βγαίνει τώρα);

Ευχαριστώ.

με χαλαει που δεν υποστηριζει 35b.ολα τα αλλα μια χαρα ειναι .εχει λιγο πιο αργο wifi αλλα δεν το βρισκω κακο αυτο.απλα ναι καλο θα ηταν να υποστηριζε και ενα 35b οταν πας σε τετοια τιμη.

11 hours ago, rofl said:

απ οτι βλεπω δεν υποστηριζει 35β οποτε μεχρι 100. το 7590 υποστηριζει και 200αρι.

ακριβο cpe χωρις εστω 35β δεν θα παιρνα.

------------------------

πουλινος σου αρεσε η τιμη? :blink: στο 200αρι καλο θα ταν:P

και 300αρι. Supervectoring for up to 300 Mbit/s.

ναι η τιμη την θεωρω φυσιολογικη για αυτα που δινει.δες αντιστοιχα πχ σε draytek και θα δεις οτι η τιμη ειναι νορμαλ για ετοιμη λυση με bri και Dect station.

6 hours ago, elio_1 said:

Παίζει cosmote tv ευρυζωνικό;

Σε προηγούμενο μοντέλο (7490) το τελευταίο firmware που είναι συμβατό είναι 2 εκδόσεις πίσω.

δεν εχω δυστυχως για να το δοκιμασω.

3 hours ago, SiLeNtOne-- said:

Κράτα το speedport bridge mode, και βάλε ενα Mikrotik με PPP client, δεν θα το πιστεύεις το αποτέλεσμα, ειδικά σε πολλές συνδέσεις και με πολλούς πάνω στο δίκτυο, MikroTik hAP mini (22 ευρώ!) 

MikroTik hEX RB750Gr3 (αμα θες gigabit, no wifi)

 

αρκει να ξερει να ρυθμισει το Mikrotik.γενικως φτηνη και πολυ καλη λυση τα Mikrotik σε οτιδηποτε απλα ο αλλος να ξερει να τα σεταρει.

3 hours ago, zarzonis said:

Καλημέρα σας. Μιας και είμαι άσχετος με το κομμάτι της ευρυζωνικής τηλεγωνίας, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Τώρα έχω κανονική τηλεφωνία με NOVA και συνδεδένεμη με splitter στην πρίζα μαζί με το VDSL modem/router που έχω. Ξέρω όμως ότι σύντομα θα γίνει ευρυζωνική. Με το συγκεκριμένο θα μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο πάνω σε αυτό και κανονικά όπως γίνεται με τα modem των παρόχων; Ευχαριστώ.

αναλογως απο ποιον παροχο.πχ η cosmote σε αφηνει να σεταρεις την τηλεφωνια σε αλλο modem/router ή να βαλεις πισω απο το δικο σου Modem/router το speedport για voip. οι αλλοι παροχοι οπου δινουν voip δεν σου δινουν τα στοιχεια στην παρουσα φαση ουτε να παιξεις πισω απο αλλο modem/router.οποτε αν ο παροχος δεν σου δωσει τα στοιχεια ναι μεν θεωρητικα θα μπορεις αλλα πρακτικα οχι.

3 hours ago, a400 said:

Έχω το 7490 αλλά κλίσεις εκτός σπιτιού από το σταθερό δεν μπορώ να κάνω, ούτε να δεχτώ. Μονο μου στέλνει ενημέρωση αν είχα κλίση στο σταθερό, μήπως κάτι δεν έχω κάνει σωστά;

οπως ειπαν πρεπει να κανεις vpn πρωτα.δοκιμασα το vpn αλλα δεν δοκιμασα την κληση εχοντας Up to vpn.το εκανα μονο με Wifi.

3 hours ago, opera said:

Ναι αλλά αντέχουν και 10ετια και βάλε , ακόμα έχω το 7140 της βοντα.

πολλοι τα εχουν κρατησει σε καταστηματα για αναγνωριση κλησεων διαμεσω της bri για να βλεπουν αυτοματα σε προγραμμα ποιος πελατης καλεσε.παραγγελιοληψια δηλαδη(σουβλατζιδικα/πιτσαριες)

3 hours ago, Damachi said:

για απλο vectoring μεχρι 100mbps παω πχ tp link archer ; Μονο μοντεμακι vdsl θελω , αμα εχει και το ιδιο  τσιπ  infineon με οτε ακομα καλυτερα

σε λιγα λεφτα tp link,asus. μετα υπαρχει η λυση απλα σκετο Router. τωρα για κατι που δεν ειναι 35b απλα να ξερεις οτι μελλοντικα αν πας 200 ή 300 ή θα βαλεις του παροχου μπροστα και απο πισω αυτο που εχεις παρει να παιξει σαν ρουτερ ή θα το πουλησεις να παρεις 35b ή δεν θα παρεις τιποτα και θα κρατησεις του παροχου.

3 hours ago, sv8iik said:

εχω 30αρα με speedport 2i και ευρυζωνικη, αν πάρω το fritz 7490 θα παίζει η τηλεφωνία; θα μπορω να χρησιμοποιήσω το σταθερο τηλ εκτος σπιτιου; ειναι κατι ευκολο να γίνει αυτο;

δινει δυνατοτητα μεσα να σεταρεις την τηλεφωνια αφου παρεις απο τον οτε τους κωδικους.

2 hours ago, spectaculator said:

Το technicolor που δίνει η Wind αξίζει; Δεν βρίσκω τίποτα γι' αυτό. Η πλάκα είναι πως μου το έδωσαν ένα μηνα πριν και τη γραμμή μου δεν την έφτιαξαν ακόμη! :(

Ξεφέυγω, sorry!

το 789 v2 να υποθεσω .εχει ωραια χαρακτηριστικα .4 gigabit ethernet,2 fxs,1 usb 2.0 ,1 wan και ειναι Dual band.

εκτος αν λες το  dga4130 που τα χαρακτηριστικα ειναι τα παρακατω

WiFi 2,4 GHz:
WiFi 5 GHz: Quantenna QT3840BC + QT25188
    1 Port RJ-11 ADSL/2+ _ VDSL2 (17a, 35b, G.fast, Vectoring)
    2 Port RJ-11 VoIP FXS
    2 Port USB 3.0
    1 Port WAN Gigabit Ethernet
    4 Port LAN Gigabit Ethernet
    Wi-Fi 2,4 GHz 802.11b/g/n 2x2 20/40MHz
    Wi-Fi 5 GHz 802.11a/n/ac 4x4 MU-MIMO 20/40/80MHz

2 hours ago, spectaculator said:

Να σαι καλά, μου φτιαξες τη μέρα! Πίστευα πως θα ήταν τίποτα για πέταμα όπως εκείνο για ADSL που μου είχαν δώσει!

υπαρχουν και πιο καλα Technicolor που ειναι και για Super vectoring εκτος αν εννοεις ηδη το Dga4130 που ειναι απο τα παρα πολυ καλα . Αλλα γενικα μην  περιμενεις οτι ο παροχος θα σου δωσει καποιο πολυ καλο αν δεν εχεις και την αναλογη υπηρεσια.πχ σε 50αρι 100αρι μπορει να σου δωσει το 789vn που ειναι κατι το νορμαλ με ωραια χαρακτηριστικα  και οχι το dga4130 που θα στο δωσει στο 200 και 300 μελλοντικα. το μεγαλο τους καλο ειναι η σταθεροτητα.στο adsl εδιναν το 5136 και 5130 που ναι ηταν κατι απλο.ολα βεβαια ειναι με Custom firmware Και ξεχνας να βρεις ευκολα generic firmware μια που η technicolor τα δινει για τους παροχους με Custom .Συνηθως ο παροχος θα παρει και καποια με generic για δοκιμη μεχρι να φτιαχτει το Custom.

14 hours ago, -TRANE- said:

βλεπωντας το κουτι του,νομιζεις οτι ειναι ρουτερ 10ετιας!

τοτε δεν εχεις δει κουτια απο αλλα ρουτερ που ειναι στην κυριολεξια χαρτοκουτι:P .δεν το θεωρω κακο βεβαια απο πλευρας οικολογικου οτι ενα κουτι πρεπει να ειναι απλα για να προστατευει

2 hours ago, SiLeNtOne-- said:

Έχω καμια 30αρα γιατι ειμαι WISP, δεν μου εχει χαλασει κανενα, τρελό VFM να εχεις RouterOS σε αυτην την τιμη (Το Firewall και γενικα τα features ειναι συγκρισιμα με ενα Cisco)!!

Απλά δεν εχουν Gigabit, και δεν ειναι για σπιτι με πανω απο 10 ατομα, γιατι το CPU ειναι....mini οπως λεει ο τιτλος του :P

Το εχω εγω. εμενα βγαζει 270M/20M (~60M απο το κουτι ειμαι) αλλα μου το εχουν κοψει στα 200/20, το εχω bridge mode, αρα δεν μπορω να σου πω για σταθεροτητα γενικα γιατι δεν το κουραζω, αλλα ειναι μια συσκευη με φοβερά χαρακτηριστικα, 2 USB 3.0 (!!) (μπορεις να βαλεις δισκους για samba share), εχει αναγνωριση κλησεων μεσα στο UI, 5Ghz AC Wave1 (20/40/80 mhz channel width) WiFi σε γενικες γραμμες φενεται αριστο για την εποχη του G.Fast. Με iPhone SE (AC WiFi) βγάζει 180Μ Speed Test οταν είσαι διπλα του φυσικα μην περιμενεις το ιδιο σε ολο το σπιτι.

αν μιλαμε για το  technicolor 789v2 δεν δινει Usb 3.εκτος αν λες για αλλο μοντελο

απο wind ειδα αυτο

https://www.wind.gr/files/1/wind_v2/supportFixed/TECHNICOLOR_TG789_v2/setup/DMS-DAT-20131217-0002_v3.0_public.pdf

αλλα για να λες 200/20 μαλλον δεν εννοεις το 789v2.

τωρα κατάλαβα οτι λες για το dga4130.ναι πολυ ωραια χαρακτηριστικα πραγματι.

CPU: BROADCOM 63138 (ARM A9 Dual Core 1GHz)
RAM1: SK Hynix H5TQ4G63EFR 4Gbit(512MB) DDR3-1866 13-13-13
RAM2: Winbond W631GG6KB-15 1Gbit(128MB) DDR3-1333 (9-9-9)
WiFi 2,4 GHz:
WiFi 5 GHz: Quantenna QT3840BC + QT25188
Flash: Micron 29F2G08ABAEA 2Gbit(256MB

    1 Port RJ-11 ADSL/2+ _ VDSL2 (17a, 35b, G.fast, Vectoring)
    2 Port RJ-11 VoIP FXS
    2 Port USB 3.0
    1 Port WAN Gigabit Ethernet
    4 Port LAN Gigabit Ethernet
    Wi-Fi 2,4 GHz 802.11b/g/n 2x2 20/40MHz
    Wi-Fi 5 GHz 802.11a/n/ac 4x4 MU-MIMO 20/40/80MHz

 

2 hours ago, SiLeNtOne-- said:

Σιγουρα ψαχνανε για κατι χειροτερο, απλα δεν βρηκανε σε G.Fast!! χαχαχα!!!

χρησιδανειο θα το δινουν ετσι και αλλιως.δεν εχω δει αν υπαρχει κατι αλλο για 35b αλλα σε πιο απλο μοντελο απο οτι το technicolor dga4130.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα κερδίσω αν βάλω το microtik δίπλα στο speedport entry 2i;

Ηδη έχω και άλλο access point (TL-WR841N σε access point mode) σε άλλο δωμάτιο.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, skiabox said:

Τι θα κερδίσω αν βάλω το microtik δίπλα στο speedport entry 2i;

Ηδη έχω και άλλο access point (TL-WR841N σε access point mode) σε άλλο δωμάτιο.

το τι θα κερδισεις εξαρτατε παντα τι θες να κανεις.τα Mikrotik δινουν αρκετες ρυθμισεις αρκει να ξερει καποιος και να θελει να τις χρησιμοποιησει πχ ενα καλυτερο qos και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sv8iik είπε

εχω 30αρα με speedport 2i και ευρυζωνικη, αν πάρω το fritz 7490 θα παίζει η τηλεφωνία; θα μπορω να χρησιμοποιήσω το σταθερο τηλ εκτος σπιτιου; ειναι κατι ευκολο να γίνει αυτο;

θα μπορω να λαμβανω κλήσεις στο κινητο μου αν αγορασω το 7490; ειναι κατι ευκολο να γίνει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

το τι θα κερδισεις εξαρτατε παντα τι θες να κανεις.τα Mikrotik δινουν αρκετες ρυθμισεις αρκει να ξερει καποιος και να θελει να τις χρησιμοποιησει πχ ενα καλυτερο qos και παει λεγοντας.

Α νόμιζα ότι θα είχα καλύτερη κάλυψη στο wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, skiabox said:

Α νόμιζα ότι θα είχα καλύτερη κάλυψη στο wireless.

αν μπει καποιο mikrotik με καλυτερο ασυρματο απο το speedport Πχ σε λειτουργεια access point ναι μπορει να εχεις καλυτερο wireless.

40 minutes ago, sv8iik said:

θα μπορω να λαμβανω κλήσεις στο κινητο μου αν αγορασω το 7490; ειναι κατι ευκολο να γίνει αυτο;

σαν διαδικασια γενικα ειναι ευκολο.απλα δεν εχω δοκιμασει πρσωπικα να εχω το νουμερο εκτος σπιτιου.το vpn στηνεται για πλακα αν παιζει με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αγοράσω μεταχειρισμένο η καινούργιο; για το vpn πρεπει να πληρώσω κάτι; τους κωδικους από το σταθερο τηλέφωνο οτε μπορω να τους βρω μεσω του speedport;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, sv8iik said:

να αγοράσω μεταχειρισμένο η καινούργιο; για το vpn πρεπει να πληρώσω κάτι; τους κωδικους από το σταθερο τηλέφωνο οτε μπορω να τους βρω μεσω του speedport;

5 χρονια εγγυηση εχει ενα Fritz.οχι το vpn ειναι μεσα στο ρουτερ και εχει οδηγιες.οχι πρεπει να μιλησεις με οτε γιατι υπαρχει διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για καποιο λόγο δεν μπορώ να κανω παραθεση.

 

Αυτό με τις κλησεις εκτός σπιτιου με χρήση του αριθμο, των χρόνων κλπ το κανω χρόνια με το cyta4u και είναι όντως πολύ βολικό. Φυσικά η συγκεκριμένη λύση είναι μόνο για αυτό τον παροχο (δεν ξερω αν το εχει καποιος αλλος) αλλα είναι τσαμπα.

 

Σχετικά με την τηλεφωνία όμως θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Για να λειτουργήσει η τηλεφωνία στο fritz αυτόνομα (χωρίς το modem του παρόχου) λογικά θα χρειάζονται και οι κωδικοί τηλεφωνίας του voip. Αυτούς τους κωδικους τους δίνουν οι πάροχοι αν ζητηθούν;

 

ΥΓ: Τωρα είδα το προηγουμενο post. Από ότι καταλαβαίνω ο ΟΤΕ τους δίνει με διαδικασία. Οι υπολοιποι;

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, fingolfingr said:

Για καποιο λόγο δεν μπορώ να κανω παραθεση.

Αυτό με τις κλησεις εκτός σπιτιου με χρήση του αριθμο, των χρόνων κλπ το κανω χρόνια με το cyta4u και είναι όντως πολύ βολικό. Φυσικά η συγκεκριμένη λύση είναι μόνο για αυτό τον παροχο (δεν ξερω αν το εχει καποιος αλλος) αλλα είναι τσαμπα.

Σχετικά με την τηλεφωνία όμως θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Για να λειτουργήσει η τηλεφωνία στο fritz αυτόνομα (χωρίς το modem του παρόχου) λογικά θα χρειάζονται και οι κωδικοί τηλεφωνίας του voip. Αυτούς τους κωδικους τους δίνουν οι πάροχοι αν ζητηθούν;

ΥΓ: Τωρα είδα το προηγουμενο post. Από ότι καταλαβαίνω ο ΟΤΕ τους δίνει με διαδικασία. Οι υπολοιποι;

Παραθεση θα κανεις απο εδω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/674610-fritzbox-7590-review/

και οχι απο εδω

https://www.insomnia.gr/review/hardware/various/fritzbox-7590-review-r960/

ναι για την ωρα δεν δινει καποιος αλλος παροχος τους κωδικους παρα μονο ο οτε με μια διαδικασια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, poulinos είπε

@Βασίλης_29 Fritz!box ηταν και εκεινο απλα πιο παλιο μοντελο αλλα πολλες δυνατοτητες ειναι απο τοτε .οπως 2 fxs 1 bri ,mini τηλεφωνικο κεντρο

Ναι βρε το κατάλαβα οτι το εν λόγω μοντέλο είναι νεώτερο. Απλά για χαβαλέ το ανέφερα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Για καποιο λόγο δεν μπορώ να κανω παραθεση.

 

Αυτό με τις κλησεις εκτός σπιτιου με χρήση του αριθμο, των χρόνων κλπ το κανω χρόνια με το cyta4u και είναι όντως πολύ βολικό. Φυσικά η συγκεκριμένη λύση είναι μόνο για αυτό τον παροχο (δεν ξερω αν το εχει καποιος αλλος) αλλα είναι τσαμπα.

 

Σχετικά με την τηλεφωνία όμως θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Για να λειτουργήσει η τηλεφωνία στο fritz αυτόνομα (χωρίς το modem του παρόχου) λογικά θα χρειάζονται και οι κωδικοί τηλεφωνίας του voip. Αυτούς τους κωδικους τους δίνουν οι πάροχοι αν ζητηθούν;

 

ΥΓ: Τωρα είδα το προηγουμενο post. Από ότι καταλαβαίνω ο ΟΤΕ τους δίνει με διαδικασία. Οι υπολοιποι;

Από τον ΟΤΕ σου δίνουν κωδικό. Και δουλεύει κανονικά μόνο του το 7490 αυτόνομο. Είναι άριστο και η κάλυψη στο WiFi τέλεια. Το vpn για κλήσεις από το σταθερό εκτός σπιτιού δεν το ξέρω πως γίνετε.  Αν υπάρχεις κάποιο λινκ να βοηθήσει κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...