Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίδες υπάρχει καμμία καλη λύση ADSL router για ένα δίκτυο με έως 10 χρήστες ταυτόχρονα;

Με ενδιαφέρει το ping καθώς γίνονται lan party.

Επιπλέον θα ήταν καλό να δέχεται και VDSL μήπως γίνει κάποια αναβάθμιση γραμμής στο μέλλον.

 

Κόστος θα ήθελα μέχρι 100 Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει κάποιος αλλο τροπος(πιο οικονομικός) να έρχονται οι κλήσεις του σταθερόυ ΟΤΕ στο κινητό μεσω ίντερνετ; η να παω αναγκαστικά σε 7490;

Επεξ/σία από sv8iik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, a400 said:

Από τον ΟΤΕ σου δίνουν κωδικό. Και δουλεύει κανονικά μόνο του το 7490 αυτόνομο. Είναι άριστο και η κάλυψη στο WiFi τέλεια. Το vpn για κλήσεις από το σταθερό εκτός σπιτιού δεν το ξέρω πως γίνετε.  Αν υπάρχεις κάποιο λινκ να βοηθήσει κάποιος. 

αν μπεις μεσα στο Fritz θα δεις οτι δεν ειναι κατι δυσκολο να το φτιαξεις.υπαρχει και Manual αλλα δεν νομιζω να χρειαστει.ενεργοποιεις Vpn στο ρουτερ και μετα τα υπολοιπα απο το κινητο.εχει οδηγιες.

12 minutes ago, The__Blade said:

παίδες υπάρχει καμμία καλη λύση ADSL router για ένα δίκτυο με έως 10 χρήστες ταυτόχρονα;

Με ενδιαφέρει το ping καθώς γίνονται lan party.

Επιπλέον θα ήταν καλό να δέχεται και VDSL μήπως γίνει κάποια αναβάθμιση γραμμής στο μέλλον.

Κόστος θα ήθελα μέχρι 100 Ε

με 100 ευρω πας ή σε asus ή σε tp link που και τα 2 παιζουν vdsl.αναλογως τα χαρακτηριστικα που θες κοιτας και αντιστοιχο μοντελο.πχ tp link 9977 και επισης ζητας απο τον οτε Fast path. Θα πρεπει επισης οτι παρεις να δεις να υποστηριζει vectoring αλλιως g.vector θα το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος τρόπος που κάναμε παλιά είναι να πάρεις ένα δεύτερο αριθμό καρτοκινητής και αφού δηλώσεις τον πρώτο σου αριθμό σου για να έχεις χαμηλή χρέωση να κάνεις εκτροπή. Όταν καλείς τον δεύτερο σου βγάζει γραμμή για να καλείς από το σταθερό ενώ είσαι έξω. Χρειάζεσαι ένα μηχανάκι που το λένε ATA. Την ίδια δουλειά κάνουν και τα Fritzbox εάν τους βάλεις ένα κατάλληλο usb στικάκι με sim (επιπλέον του να μετατρέπουν τα σταθερά σου νούμερα "voip").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Philippe said:

Ο άλλος τρόπος που κάναμε παλιά είναι να πάρεις ένα δεύτερο αριθμό καρτοκινητής και αφού δηλώσεις τον πρώτο σου αριθμό σου για να έχεις χαμηλή χρέωση να κάνεις εκτροπή. Όταν καλείς τον δεύτερο σου βγάζει γραμμή για να καλείς από το σταθερό ενώ είσαι έξω. Χρειάζεσαι ένα μηχανάκι που το λένε ATA. Την ίδια δουλειά κάνουν και τα Fritzbox εάν τους βάλεις ένα κατάλληλο usb στικάκι με sim (επιπλέον του να μετατρέπουν τα σταθερά σου νούμερα "voip").

δευτερο αριθμο = δευτερη sim = ανανεωση ανα 3 μηνες? :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως, εγώ το κάνω έτσι για backup αν δεν δουλέψει ο άλλος τρόπος (π.χ. αν δεν υπάρχει σήμα της προκοπής εκεί που θα είμαι*) συν ότι το χρησιμοποιούσα στο γραφείο με dialing rule για να καλεί οικονομικότερα τα κινητά από το καρτοκινητό αυτό.

Υπόψιν ότι δεν χρειάζεται οπωσδήποτε vpn για να έχεις τα σταθερά στο κινητό. Υπάρχει δυνατότητα και χωρίς vpn, αλλά θέλει να βάλεις STUN. Το πλεονέκτημα του να κάνεις vpn με το fritzbox είναι περισσότερο το να σερφάρεις με ιδιωτικότητα σε internet cafe, ξενοδοχεία κλπ παρά η φάση με το τηλέφωνο.

Για android και ios υπάρχει η δική τους εφαρμογή για τηλέφωνα μέσω σταθερών, αλλά και 3rd party όπως το Zoiper. Στα windows (pc και κυρίως tablet) εγώ το συνδυάζω με μια εφαρμογούλα (phonerlite) και έτσι όπου έχω wifi έχω και τηλεφωνία.

Στο εξαιρετικό review να προσθέσουμε ότι σου δίνουν και δικό τους dyndns service (αντί για no-ip κλπ). Για εμένα, το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι η ταχύτητα του usb που σέρνεται και δεν κάνει για NAS.

 

* Το να δέχεσαι και να κάνεις κλήσεις με τον σταθερό σου αριθμό δουλεύει και με 2G/3G αλλά όχι τόσο καλά όσο με wifi - να το ξέρετε όσοι ενδιαφέρεστε.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me edge σημα ουτε σε viber δεν μιλας.εχεις μεγαλο Delay. οποτε ναι το Wifi ειναι μια καλη λυση αν δεν το εχουν πιταρει.βεβαια αν καποιος το θελει απλα για να δει ποιος τον εχει καλεσει σπιτι μπορει να το κανει πολυ ευκολα οπως και να στησει τηλεφωνητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

Me edge σημα ουτε σε viber δεν μιλας.εχεις μεγαλο Delay. οποτε ναι το Wifi ειναι μια καλη λυση αν δεν το εχουν πιταρει.βεβαια αν καποιος το θελει απλα για να δει ποιος τον εχει καλεσει σπιτι μπορει να το κανει πολυ ευκολα οπως και να στησει τηλεφωνητη.

να σας κουρασω λιγο ακομη; είμαι άσχετος με την voip, τα βηματα από την αρχή ποια είναι; για να εχω κλήσεις από σταθερό ΟΤΕ στο κινητό; αυτη τη στιγμή ειμαι με speedport 2i ευρυζωνικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, poulinos είπε

αλλα οταν
ο αλλος δεν ξερει τι σημαινει lan ip τι σημαινει δεν ξερω τι, ε ναι δεν θα το στησει ποτε.

Αν μπορεί να ρυθμίσει το fritzbox μπορεί να ρυθμίσει το pfsense και όλα τα plugins του. 

Έχει ένα ωραιότατο γραφικό περιβάλουν..

 

 

aws-vpc-wizard-guide-1.png

μπορείς ακόμη και να το ρυθμίσεις μέσα απο το κινητό σου! δεν χρειάζεται καν δηλαδή να ανοίξεις τον υπολογιστή :P

 

 

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

παίδες υπάρχει καμμία καλη λύση ADSL router για ένα δίκτυο με έως 10 χρήστες ταυτόχρονα;

Με ενδιαφέρει το ping καθώς γίνονται lan party.

Επιπλέον θα ήταν καλό να δέχεται και VDSL μήπως γίνει κάποια αναβάθμιση γραμμής στο μέλλον.

Κόστος θα ήθελα μέχρι 100 Ε

Το ping έχει να κάνει με το QoS κυρίως όσο αφορά τις ρυθμίσεις και με το hardware.

στα 100ευρώ δεν θα βρεις τιποτα αρκετά δυνατό οπότε καλύτερα να κάνεις ενα custom ρούτερ απο ένα παλιό λαπτοπ ας πούμε που θα έχει πολύ περισσότερη δύναμη απόσο χρειάζεσαι και θα ειναι και τζάμπα γιατί ήδη εσύ (ή κάποιος άλλος απο το Lan party_) θα το έχει να σκονίζεται στην αποθήκη. 

 

Έχοντας πει αυτό με ενα κινέζικο hub και το router απο τον ISP σου θα κάνεις την δουλειά σου με μικροπροβλήματα εδώ και εκεί περιστασιακά όταν συνδέονται όλοι (πχ να μην φορτώνει καλά τις σελίδες όταν όλοι παίζετε ταυτόχρονα ή πάνω απο 4 κτλ να πετάει IP κτλ) η λέξη κλειδί ειναι συμβιβασμός... μπορείς αντί για hub να πάρεις ένα φθηνό switch του 50άρικου που θα λύσει πολλά προβλήματα ίσως όχι όλα όμως (αν ειναι του 50άρικου) ... τζαμπέ με καλύτερες επιδώσεις όμως θα έχεις με την πιο πάνω επιλογή (του custom)

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

........

 

το pfsense μπορει να δουλεψει και σαν μοντεμ και να υποστηριζει και 35b?

γιατι δεν μιλαμε για σκετα ρουτερ εδω.

κι εγω σε ξεχωριστη λυση προτιμω. αλλα οτι και να λεμε τα fritz ειναι κατηγορια απο μονα τους

και στα κοστη που υπολογιζεις βαλε και κανα 100αρι το λιγοτερο για ενα 35β σκετο modem,

γιατι οι τιμουλες για το οποιο 35b modem ειναι στα υψη γιατι ειναι νεο πρωτοκολλο.

και οτι και να λεμε εχει πολλα καλουδια για τηλεφωνια  και ειναι και ενα ικανο router. οποτε δεν ειναι ουτε κακη επιλογη ουτε πολυ ακριβο.

και το pfsense ειναι απολυτως overkill για ενα οικιακο δικτυο imo. τουλαχιστον για το 99.9% των χρηστων και ποσο μαλλον σε ταχυτητες vdsl.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rofl είπε

το pfsense μπορει να δουλεψει και σαν μοντεμ και να υποστηριζει και 35b?

γιατι δεν μιλαμε για σκετα ρουτερ εδω.

κι εγω σε ξεχωριστη λυση προτιμω. αλλα οτι και να λεμε τα fritz ειναι κατηγορια απο μονα τους

και στα κοστη που υπολογιζεις βαλε και κανα 100αρι το λιγοτερο για ενα 35β σκετο modem,

γιατι οι τιμουλες για το οποιο 35b modem ειναι στα υψη γιατι ειναι νεο πρωτοκολλο.

και οτι και να λεμε εχει πολλα καλουδια για τηλεφωνια  και ειναι και ενα ικανο router. οποτε δεν ειναι ουτε κακη επιλογη ουτε πολυ ακριβο.

και το pfsense ειναι απολυτως overkill για ενα οικιακο δικτυο imo. τουλαχιστον για το 99.9% των χρηστων

ναι μπορεί αν έχεις κάποιο controller όπως αυτό της Draytek που βγαίνει σε PCI κάρτα. 

 

Αλλά είναι άχρηστο κάτι τέτοιο ειδικά για την χώρα μας που η ποιότητα του internet είναι έτσι και αλλιώς χαμηλή ακόμη και αν μιλάμε για VDSL... 

 

Ένα οποιοδήποτε κινέζικο modem κάνει την δουλειά (το modem = modulator demodulator δεν κάνει τιποτα άλλο απο το να μετατρέπει αναλογικό σήμα σε ψηφιακό το θέμα ειναι τι γίνεται με το ψηφιακό σήμα μετά την μετατροπή QoS firewall κτλ κτλ κτλ και συνήθως τα μηχανήματα σαν το fritzbox ζητάνε πολύ παραπάνω χρήματα για αυτά που δίνουν απο θέμα hardware ποντάροντας στο marketing της ευκολίας αλλά όπως είπα και πριν δεν τίθεται θέμα δυσχρηστίας με pfsense ) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι δεν ειναι θεμα δυσχρηστιας θα συμφωνησω, αλλα στη vdsl βαζεις porsche για χρηση στο χωραφι..

και αν καποιος δεν εχει 2ο ηυ να διαθεσει, και ο χωρος που πιανει ενα extra μηχανημα και το παραπανω ρευμα η κοστος περιφερειακων που θα χρειαστουν, βλαβες που μπορει να εχει ενα παλιο pc κτλ. μιλαμε για + ενα κατοσταρικο + οτι ρευμα/ θορυβo / χωρο extra.

 

οταν με 100 ευρω υπαρχουν πολυ καλα ρουτερ που σηκωνουν open/dd/x wrt και αλλα fw, που σηκωνουν υπερανετα se απαιτητικη χρηση τα 300- 500+mbps αναλογα το hw,

θα ελεγα οτι το pf μονο σε gigabit + και ftth  εχει νοημα.

το router μου ενα 2πυρηνο 1000αρη εχει, και μεχρι 500 παει υπερχαλαρα με σωστο και ανετο qos κτλ (αρα με καλυππτει πληρως και  σε σεναριο  gfast) και ακομα και gigabit απ οτι διαβαζω με καποιες υποχωρησεις και λιγο overclock ( γιατι δεν εχω εμπειρια απο αυτη την  ταχυτητα:P).

----------------------------------------

το μονο μεγαλο προβλημα που εχει το 7590. ειναι οτι αν σε ενα χρονο ο οτε μου δωσει g fast, το κομματι μοντεμ και το all in one παει απατο.

λογικα θα αλλαξουμε πρωτοκολλα βροχη στα επομενα χρονια 17a >35b > gfast>ftth οποτε τα all in one δεν θα εχουν και τοσο μεγαλη διαρκεια ζωης

 

 

κοντολογις imo στο 200αρι θα ταν πολυ δυνατο και ισως vfm, αλλα δεν παιρνω 300 eur hw για να το βαλω  ενδεχομενως στη ντουλαπα, η να το χρησιμοποιω σαν aux 3ο στη σειρα:P σε 1-2 χρονια οταν θα χω g fast. 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, rofl είπε

οχι δεν ειναι θεμα δυσχρηστιας θα συμφωνησω, αλλα στη vdsl βαζεις porsche για χρηση στο χωραφι..

και αν καποιος δεν εχει 2ο ηυ να διαθεσει, και ο χωρος που πιανει ενα extra μηχανημα και το παραπανω ρευμα η κοστος περιφερειακων που θα χρειαστουν, βλαβες που μπορει να εχει ενα παλιο pc κτλ. μιλαμε για + ενα κατοσταρικο + οτι ρευμα/ θορυβo / χωρο extra.

οταν με 100 ευρω υπαρχουν πολυ καλα ρουτερ που σηκωνουν open/dd/x wrt και αλλα fw, που σηκωνουν υπερανετα se απαιτητικη χρηση τα 300- 500+mbps αναλογα το hw,

θα ελεγα οτι το pf μονο σε gigabit + και ftth  εχει νοημα.

το router μου ενα 2πυρηνο 1000αρη εχει, και μεχρι 500 παει υπερχαλαρα με σωστο και ανετο qos κτλ (αρα με καλυππτει πληρως και  σε σεναριο  gfast) και ακομα και gigabit απ οτι διαβαζω με καποιες υποχωρησεις και λιγο overclock ( γιατι δεν εχω εμπειρια απο αυτη την  ταχυτητα:P).

----------------------------------------

το μονο μεγαλο προβλημα που εχει το 7590. ειναι οτι αν σε ενα χρονο ο οτε μου δωσει g fast, το κομματι μοντεμ και το all in one παει απατο.

λογικα θα αλλαξουμε πρωτοκολλα βροχη στα επομενα χρονια 17a >35b > gfast>ftth οποτε τα all in one δεν θα εχουν και τοσο μεγαλη διαρκεια ζωης

κοντολογις imo στο 200αρι θα ταν πολυ δυνατο και ισως vfm, αλλα δεν παιρνω 300 eur hw για να το βαλω  ενδεχομενως στη ντουλαπα, η να το χρησιμοποιω σαν aux 3ο στη σειρα:P σε 1-2 χρονια οταν θα χω g fast. 

Υπάρχουν είπα πολλά kit τα βίντεο τα έδειξα απλά αναφορικά μέχρι και με raspberry pi μπορείς να κάνεις την δουλειά σου δεν ειναι 2 οι ταχύτητες έχει απο τις πιο απλές λύσεις έως τις πλέον επαγγελματικές για data-center κτλ... διαλέγεις λύση ανάλογα με τις ανάγκες σου. 

Το pfsense στην ουσία ειναι λειτουργικό σύστημα(freeBSD) απλά σχεδιασμένο με focus στην δικτύωση. Οπότε μπαίνει σε οτιδήποτε έχει CPU+ram+networkadapter και κυκλοφορεί στην αγορά με βάση αυτό επιλέγεις μια λύση που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες σου και στα χρήματα που θες να δώσεις.  

Τέλος μπορείς να το τρέχεις σε VM μέσα στον ίδιο τον υπολογιστή σου (αν έχεις απλά ενα PC για προσωπική χρήση) και έτσι δεν σπαταλάς και επιπλέον ρεύμα. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν το συζητω οτι δεν παιζει να παρω pi παντως σε σχεση με ενα καλο router. και με switch  case κτλ παραπανω κοστος θα μου βγει.

δεν αμφισβητω οτι ειναι ισως η καλυτερη επιλογη για router. απλα για τα τωρινα ελληνικα δεδομενα ειναι σαν να χρησιμοποιεις πυροσβεστηρα για να σβησεις μια φωτιτσα .

και σιγα τις cpu απαιτησεις που εχουν οι ελληνικες συνδεσεις. και νομιζω οτι δεν διαφωνεις οτι για οικιακη χρηση σε vdsl πιο πολυ για να γουσταρεις το κανεις παρα οτι χρειαζεσαι τον xeon για να κανει routing:P οτι θα σαι ανετος οταν θα χουμε gigabit ενω εγω θα ψαχνομαι, πασο ισχυει. τοτε μαλλον και γω κανα nuc θα βαλω να κανει τη δουλεια.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rofl είπε

δεν το συζητω οτι δεν παιζει να παρω pi παντως σε σχεση με ενα καλο router. και με switch  case κτλ παραπανω κοστος θα μου βγει.

δεν αμφισβητω οτι ειναι ισως η καλυτερη επιλογη για router. απλα για τα τωρινα ελληνικα δεδομενα ειναι σαν να χρησιμοποιεις πυροσβεστηρα για να σβησεις μια φωτιτσα .

και σιγα τις cpu απαιτησεις που εχουν οι ελληνικες συνδεσεις. και νομιζω οτι δεν διαφωνεις οτι για οικιακη χρηση σε vdsl πιο πολυ για να γουσταρεις το κανεις παρα οτι χρειαζεσαι τον xeon για να κανει routing:P οτι θα σαι ανετος οταν θα χουμε gigabit ενω εγω θα ψαχνομαι, πασο ισχυει.

το rassberry Pi 3 παιζει να είναι πολύ δυνατότερο απο το fritzbox.... 

 

υπάρχουν και άλλες λυσεις έτοιμες ίδιας λογικής τόσο με pfsense όσο και με άλλα λειτουργικά όπως πχ το τσέχικο turris (ναι στην Τσεχία κάνουν bleeding edge technology modem/routers ατομικά μικροσκόπια εκατομμυρίων ευρώ κτλ και εμείς κάνουμε λάδι και γάλα) 

 

στο οποίο μπορείς να βάλεις και pfsense αν θέλεις και που επίσης έχει κόστος όσο έναν fritzbox 7590

7 λεπτά πριν, rofl είπε

 

και σιγα τις cpu απαιτησεις που εχουν οι ελληνικες συνδεσεις. και νομιζω οτι δεν διαφωνεις οτι για οικιακη χρηση σε vdsl πιο πολυ για να γουσταρεις το κανεις παρα οτι χρειαζεσαι τον xeon γ

Αν απλά θέλεις να μπαίνεις facebook και τίποτα άλλο τότε ναι δεν χρειάζεσαι custom router ούτε όμως και fritzbox ktl 

 

βολεύεσαι με το τζάμπα κινεζιά που σου δίνουν το θέμα είναι όμως ότι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με το δίκτυο σου που έχουν να κάνουν με την άνεση το VoIP την εύκολη πρόσβαση πολλαπλών συσκευών την ασφάλεια και την ταχύτητα διαμοιρασμού/streaming και latency εντώς του εσωτερικού δικτύου, IoT κτλ

για κάτι τέτοιο παίρνεις fritzbox ή άλλες λύσεις αλλά τέτοιες εφαρμογές θέλουν υπολογιστική "ιπποδύναμη" (μικρή σε σύγκριση με έναν υπολογιστή για οικιακή χρήση αλλά αρκετά μεγάλη που απλά arm chips τις πλάκας θα δυσκολευτούν ) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...