Προς το περιεχόμενο

Shadow of the Tomb Raider [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε 4Κ χωρίς ΑΑ είναι crystal-clear η εικόνα στα περισσότερα σημεία. Μόνο μέσα στο νερό παρατηρώ μια ασπρίλα στην εικόνα και το διάβασα και σε forums ότι κάποιοι έχουν προβληματικά black levels σε OLED με HDR.

Jaggies χωρίς ΑΑ σε 4Κ σε ελάχιστα σημεία παρατήρησα.

Σίγουρα το 4k εξαλείψει αρκετά τα jaggies θέλει και ανάλογη κάρτα όμως έτσι για 60fps. Θα ήθελα ποιότητα texutres χωρίς AA χωρίς jaggies όμως. Έτσι ήταν στο rise στο οποίο δεν είχα καθόλου jaggies και ήταν και κρύσταλλο η εικόνα. Ασπριλες δεν είδα μέσα στη θάλασσα παντού έχει γίνει καλή δουλειά. Κάτι με το hdr θα παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ασπρίλα που λέω είναι σα να υπάρχει στο panel της TV(Φυσικά δεν υπάρχει) απλά το βλέπεις σε ένα αρκετά σκοτεινό σημείο, μια στάσιμη ασπρίλα όταν κουνάς την κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

πάντως όσο είσαι ψηλά σε ανάλυση τόσο λιγότερη η ανάγκη για aa, σε 1080p θες οπωσδήποτε σε 1440p το συζητάς (που και πάλι έστω και το πιο ελαφρύ κάνει δουλίτσα) σε 4Κ δεν μπορώ να το διαπιστώσω καθώς δεν το σηκώνω 

άκουγα χρόνια για αυτό, αλλά τώρα που το βλέπω στην πράξη καταλαβαίνω γιατί για κάποιους δεν είναι τόσο απαραίτητο σε μεγαλύτερη ανάλυση από 1440 και πάνω

εγώ πάντως έβαλα το πιο ελαφρύ χωρίς καθόλου νομίζω είναι χειρότερα 

Βγάλε 2 φωτογραφιες στο ίδιο σημειο με no AA και με ΤΑΑ και σύγκρινε  να δεις καθαρότητα χωρίς ΑΑ. Χθες έβγαινα από μια σπηλιά και μπροστά ειχε ένα βουνό με βραχια. Περιττό να πω ότι νόμιζα ότι έβλεπα αληθινή φωτογραφια real life. Τα jaggies υπάρχουν στα μαλλιά της λαρα σε μεγαλο βαθμό και στα δέντρα σε μακρινές αποστάσεις. Δεν τα παρατηρώ σε άλλα σημεία καθόλου. 

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Η ασπρίλα που λέω είναι σα να υπάρχει στο panel της TV(Φυσικά δεν υπάρχει) απλά το βλέπεις σε ένα αρκετά σκοτεινό σημείο, μια στάσιμη ασπρίλα όταν κουνάς την κάμερα.

Θα το τσεκάρω αυτό που γράφεις αλλά δεν εχω δει κάτι μέχρι στιγμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα το δω και πιο αναλυτικά, το  θέμα είναι και πώς φαίνεται σε κίνηση όχι μόνο σε φωτό

 

εγώ πάντως για να μπορέσω να σηκώσω την ανάλυση έριξα κάποια πράγματα δεν γινόταν αλλιώς, μαλλιά πχ έριξα (αν μου φανεί και καλυτερο χωρίς αα ευχαρίστως να το κλείσω τελείως να κερδίσω έστω και κάτι ψιλά) , και πάλι όμως η μεγαλύτερη ανάλυση με αποζημιώνει σε σχέση με maxed out σε 1080p 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

θα το δω και πιο αναλυτικά, το  θέμα είναι και πώς φαίνεται σε κίνηση όχι μόνο σε φωτό

εγώ πάντως για να μπορέσω να σηκώσω την ανάλυση έριξα κάποια πράγματα δεν γινόταν αλλιώς, μαλλιά πχ έριξα (αν μου φανεί και καλυτερο χωρίς αα ευχαρίστως να το κλείσω τελείως να κερδίσω έστω και κάτι ψιλά) , και πάλι όμως η μεγαλύτερη ανάλυση με αποζημιώνει σε σχέση με maxed out σε 1080p 

Η κίνηση είναι άψογη και όπως έγραψα πιο πίσω δεν βλέπω καθόλου jaggies όταν παιζω. Αν κάτσω και παρατηρήσω ομως εκεί τα βλέπω. Θα δω αν μπορώ με dsr από control panel να ανεβάσω ανάλυση και να γίνει supersampling ώστε να έχω Νο ΑΑ χωρίς jaggies. Από fps είμαι κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ενω στο benchmark επεφτα στα 53-55 fps σε μερικες στιγμες, μεσα στο παιχνιδι κραταει χαλαρα τα 60 , σπανια να περασει η καρτα το 90% usage.

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, devil-ji είπε

Παντως ενω στο benchmark επεφτα στα 53-55 fps, μεσα στο παιχνιδι κραταει χαλαρα τα 60 , σπανια να περασει η καρτα το 90% usage.

αυτό μου ακούγεται πολύ ευχάριστο εγώ δηλαδή που έχω γύρω στα 47 στο bench να περιμένω 50+ να είμαι ανθρώπινος (πάνω από 60 έτσι κι αλλιώς θα το φρενάρω για να έχω freesync) 

 

πάντως λίγο που το είδα όπως είπα και το hdr του μου αρέσει και το 5.1 του είναι φοβερό ανυπομονώ λοιπόν να το παίξω 

 

επίσης παρατηρώ ότι είναι από τα λίγα παιχνίδια που υποστηρίζει ακόμα 3d.. υπάρχει ακόμα αυτή η αγορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αυτό μου ακούγεται πολύ ευχάριστο εγώ δηλαδή που έχω γύρω στα 47 στο bench να περιμένω 50+ να είμαι ανθρώπινος (πάνω από 60 έτσι κι αλλιώς θα το φρενάρω για να έχω freesync) 

πάντως λίγο που το είδα όπως είπα και το hdr του μου αρέσει και το 5.1 του είναι φοβερό ανυπομονώ λοιπόν να το παίξω 

επίσης παρατηρώ ότι είναι από τα λίγα παιχνίδια που υποστηρίζει ακόμα 3d.. υπάρχει ακόμα αυτή η αγορά; 

To 5.1 με οπτική στον ενυσχυτη δεν με ικανοποίησε. Δίνει linear pcm και όχι dts η DD και δεν ακούγεται καλά ίσως να φταίει κάτι στις δικές μου ρυθμίσεις. Σε 3D θα το δοκιμάσω μιας και εχω 3D τηλεόραση κάποια στιγμή. Η αγορά υπάρχει βγαίνουν πολύ συχνά 3D ταινίες τώρα γιατί δεν βγαίνουν τηλεοράσεις 3D δεν ξέρω. 

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, king_k είπε

Ρε σεις, παίξτε και λίγο το παιχνίδι...😋

Ώρες ώρες μου δίνετε την εντύπωση ότι παίζετε το "SoTR static image edition"....

3ωρο παιζω κάθε μέρα αλλά απολαμβανω και τις συζητήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυκλοφόρησε demo σήμερα στο Steam (15GB):

https://steamcommunity.com/games/750920/announcements/detail/1699443702529208268

Το save του συνεχίζει αν αγοράσεις το παιχνίδι αργότερα.

Το παιχνίδι επίσης θα είναι -50% για 40 ώρες ακόμη.

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Despotas είπε

Κυκλοφόρησε demo σήμερα στο Steam (15GB):

https://steamcommunity.com/games/750920/announcements/detail/1699443702529208268

Το save του συνεχίζει αν αγοράσεις το παιχνίδι αργότερα.

Το παιχνίδι επίσης θα είναι -50% για 40 ώρες ακόμη.

Bro !! Καπου πηρε το ματι οτι συνεχιζει το saves απο κει που σταματησες το παιχνιδι εαν το αγορασεις αλλα δεν θυμαμαι που!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω την βοήθεια σας.τρεχω το παιχνίδι σε υπολογιστή κ δεν ξέρω πως μπορώ να δημιουργήσω φλεγόμενο βέλος! Τι συνδυασμό κουμπιών πρέπει να πατήσω γνωρίζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...