Προς το περιεχόμενο

Shadow of the Tomb Raider [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Για το story δεν ειναι ενθαρρυντικό αυτό που λες :P. Του 2013 TR το story ήταν απλά ΟΚ, του Rise ήταν μέτριο προς κακό.

Μπροστα σε αυτο που προσφερει το shadow δηλαδη εξερευνηση μυστηριο γριφους η ιστορια περναει σε δευτερη μοιρα. Ειμαι στο 40% θα το ελεγα λιγο ανω του μετριου θα μπορουσαν σιγουρα καλυτερα. Εριξαν δουλεια αλλου ομως και φαινεται. Οταν το τελειωσω θα εχω σφαιρικη αποψη για την ωρα ψαχνουμε το artifact που ψαχνει η trinity ωστε να αλλαξει ολο τον κοσμο και να κυριαρχησει οι θεοι ομως εχουν αλλα σχεδια με πλημμύρες τσουναμι σεισμους και γενικα μεγαλες καταστροφες. Ειμαι στην hidden city τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από ότι βλέπω θα το παίζω άνετα σε 1080p με την κάρτα μου και όλα σχεδόν μαξ, απλά αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να επιχειρήσω και 1440p

 

από τις ρυθμίσεις ποιες είναι αυτές που έχουν την πιο έντονη διαφορά σε επιδόσεις; (και ποιες από αυτές δεν μας νοιαζει να πέσουν, πάλι τα μαλλιά; ή θέλουμε ωραία μαλλιά; ) 

 

edit 

 

χμμ κατάφερα να έχω στο 1440p 49fps  (benchmark) παίζοντας με τις ρυθμίσεις και έχοντας ένα καλό οπτικό αποτέλεσμα, αλλά σκέφτομαι μήπως αξίζει να πέσω στα 46 avg για να έχω hbao+ αντί για το btao που είναι οκ, αλλά τη μεγαλύτερη διαφορά που θα ήθελα να έχω  την βλέπω εκεί (τα υπόλοιπα που έκλεισα ή χαμήλωσα δεν είναι και κάτι το φοβερό)

 

σε 1080p πάντως δεν το παίζω η διαφορά στην ανάλυση (με textures ultra εννοείται) είναι γιγάντια παρότι στο 1080 πιάνω άνετα το 60αρι, άρα μόλις έρθει η ώρα να το παίξω απλά θα σκεφτώ τι να κάνω με το ΑΟ 

 

πάρα πολύ καλό optimization πάντως σε σχέση με το άλλο χάλι που παίζω αυτή τη περίοδο (odyssey) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, logistoulis είπε

δεν θυμάμαι καν τι είναι η trinity, να δω μάλλον κάνα history recap των 2 προήγουμενων; ή δεν μας νοιάζει 

H trinity είναι η οργάνωση που σκότωσε τον πατέρα της Λαρα και πάντα ψάχνει τρόπους να κυριαρχήσει στον κόσμο. Το ΑΑ στο off για μένα δίνει ένα πεντακάθαρο παιχνίδι τα textures είναι όσο πιο αληθινά μπορούν να γίνουν. Εχουμε jaggies όμως που όταν παίζω τουλάχιστον εγώ δεν τα βλέπω. Στα screenshot φαίνονται. SMAA και ειδικά ΤΑΑ θολώνουν την εικόνα την κάνουν πιο soft χωρίς jaggies. Δοκιμάζεις και ότι σου αρέσει το αφήνεις εκεί. Το παιχνίδι είναι αρκετά optimized τρέχει άψογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φαίνεται αρκετά optimized, επίσης δουλεύει και αρκετά ωραία το hdr του χωρίς τις ανούσιες παράξενες ρυθμίσεις του odyssey, ουσιαστικά το βάζεις και παίζει

 

μόνο και μόνο για τον τεχνικό τομέα αξίζει να το δει κανείς, στα υπόλοιπα θα δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό το ΑΑ όταν κάνεις πανάρισμα της κάμερας έχει ένα τρέμουλο η εικόνα. Όταν ενεργοποιείς ΤΑΑ/SMAA μειώνεται αρκετά, μόνο με το SMAA4x σταματάει εντελώς αλλά είσαι και 10-15FPS κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Με κλειστό το ΑΑ όταν κάνεις πανάρισμα της κάμερας έχει ένα τρέμουλο η εικόνα. Όταν ενεργοποιείς ΤΑΑ/SMAA μειώνεται αρκετά, μόνο με το SMAA4x σταματάει εντελώς αλλά είσαι και 10-15FPS κάτω.

Δεν το έχω παρατηρήσει αυτό που γράφεις χθες έπαιξα ένα τρίωρο χρησιμοποιώ αρκετά το τρέξιμο είναι πολύ smooth η εικόνα. Με το smaa4x είμαστε 25fps κάτω έχει τεράστιο hit και πάλι θολώνει την εικόνα αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει αργό πανάρισμα της κάμερας για να το παρατηρήσεις. Άσε ακίνητη την εικόνα και κούνα το λίγο με κλειστό το ΑΑ. Σκοτεινιάζει ελαφρώς η εικόνα και έχει κάτι σαν τρέμουλο. Δεν είναι ιδιαίτερα έντονο αλλά αν το συγκρίνεις με το πως φαίνεται όταν είναι εντελώς ακίνητη η εικόνα, φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Θέλει αργό πανάρισμα της κάμερας για να το παρατηρήσεις. Άσε ακίνητη την εικόνα και κούνα το λίγο με κλειστό το ΑΑ. Σκοτεινιάζει ελαφρώς η εικόνα και έχει κάτι σαν τρέμουλο. Δεν είναι ιδιαίτερα έντονο αλλά αν το συγκρίνεις με το πως φαίνεται όταν είναι εντελώς ακίνητη η εικόνα, φαίνεται.

Μόλις πάω σπίτι θα το δοκιμάσω. Αφήνω δηλαδή ακίνητη την λαρα και να κουνήσω την κάμερα ελάχιστα. Με ΑΑ δοκίμασα να παίξω δεν τα κατάφερα πάντως και προσθεσα και sharpness από Nvidia στο Νο ΑΑ η ευκρίνεια δεν υπάρχει μακάρι να είχε τέτοια textures και το odyssey. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4Κ χωρίς ΑΑ είναι crystal-clear η εικόνα στα περισσότερα σημεία. Μόνο μέσα στο νερό παρατηρώ μια ασπρίλα στην εικόνα και το διάβασα και σε forums ότι κάποιοι έχουν προβληματικά black levels σε OLED με HDR.

Jaggies χωρίς ΑΑ σε 4Κ σε ελάχιστα σημεία παρατήρησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως όσο είσαι ψηλά σε ανάλυση τόσο λιγότερη η ανάγκη για aa, σε 1080p θες οπωσδήποτε σε 1440p το συζητάς (που και πάλι έστω και το πιο ελαφρύ κάνει δουλίτσα) σε 4Κ δεν μπορώ να το διαπιστώσω καθώς δεν το σηκώνω 

 

άκουγα χρόνια για αυτό, αλλά τώρα που το βλέπω στην πράξη καταλαβαίνω γιατί για κάποιους δεν είναι τόσο απαραίτητο σε μεγαλύτερη ανάλυση από 1440 και πάνω

εγώ πάντως έβαλα το πιο ελαφρύ χωρίς καθόλου νομίζω είναι χειρότερα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το τρέμουλο το κάνει και σε εμένα. Όχι πολύ έντονα αλλά  το κάνει. Δοκίμασα με αα και το κάνει λιγότερο. Πάντως τα γραφικά  είναι πολύ καλά. Το παίζω με it 6500 nvidia 960 gtx 4gb και 16 GB ram. Μακάρι να είχα καλύτερη κάρτα γραφικών για να ανέβαζα  και άλλο τις λεπτομέρειες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...