Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, SeXBOX said:

Έπρεπε να γράψω ότι είναι για Lan, ξεχάστηκα. Sorry!

κολλησα γιατι τα 1000mbps ειναι στο g.fast.και λεω σηκωνει g.fast αυτο? υπαρχουν Modem router g.fast που παιζουν και vdsl/adsl. λογω οτι το plus παιζει μεχρι 300mbit vdsl ειναι υποχρεωτικο να βαλεις gigabit αλλιως θα σε εκοβε στα 100.ενω αν ειναι 17a μεχρι 100Mbit τοτε οι 100 ethernet φτανουν. οχι οτι δεν περιμενω να δω κανα 35b να εχει fast ethernet για να πεσει το κοστος οπως κανουν με τα Powerline που σου λεει 500/600mbit αλλα βγαζει Fast ethernet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα σε ολους
Εκατσα και διαβασα καμια 15αρια σελιδες απο το νημα και δεν εβγαλα ιδιαιτερη ακρη με το προβλημα που εχω.Το τελευταιο καιρο τρωω πολυ συχνα αποσυνδεσεις μεσα στην μερα και μερικες φορες το λαμπακι του adsl αναβοσβηνει για κανενα 20λεπτο και δεν κανει ποτε συνδεση.Το δηλωσα βλαβη ηρθε ο τεχνικος μου ειπε οτι το προβλημα δν ειναι απο εμενα και οτι το εχουν 30-50 ακομα ατομα σε ολη την πολη και οτι θα κανει περιπου μεχρι τελος του μηνα και αρχες δεκεμβριου να φτιαχτει (2 βδομαδες και βαλε) θα σας παραθεσω τις εικονες απο το παλιο speedport plus και ελπιζω να με βοηθησετε καπως.εχω κανει αρκετα factory reset δν εχω πειραξει καμια ρυθμιση διοτι δεν ξερω και οσες φορες ανεφερα το προβλημα ποθ βλεπετε στο log κανανε τους κινεζους....

*****βγαζει ακομα ενα error στο Log A general error regarding SIP telephony occurred: <SIP server error code 500> (V012)  

Untitled1.jpg.7dae454381da91efd3b314080e4dbf5f.jpg

Untitled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sakaki14567 said:

καλησπερα σε ολους
Εκατσα και διαβασα καμια 15αρια σελιδες απο το νημα και δεν εβγαλα ιδιαιτερη ακρη με το προβλημα που εχω.Το τελευταιο καιρο τρωω πολυ συχνα αποσυνδεσεις μεσα στην μερα και μερικες φορες το λαμπακι του adsl αναβοσβηνει για κανενα 20λεπτο και δεν κανει ποτε συνδεση.Το δηλωσα βλαβη ηρθε ο τεχνικος μου ειπε οτι το προβλημα δν ειναι απο εμενα και οτι το εχουν 30-50 ακομα ατομα σε ολη την πολη και οτι θα κανει περιπου μεχρι τελος του μηνα και αρχες δεκεμβριου να φτιαχτει (2 βδομαδες και βαλε) θα σας παραθεσω τις εικονες απο το παλιο speedport plus και ελπιζω να με βοηθησετε καπως.εχω κανει αρκετα factory reset δν εχω πειραξει καμια ρυθμιση διοτι δεν ξερω και οσες φορες ανεφερα το προβλημα ποθ βλεπετε στο log κανανε τους κινεζους....

*****βγαζει ακομα ενα error στο Log A general error regarding SIP telephony occurred: <SIP server error code 500> (V012)  

Untitled1.jpg.7dae454381da91efd3b314080e4dbf5f.jpg

Untitled.jpg

Πολλά τα σφάλματα βλέπω για όση διάρκεια είσαι συνδεμένος οπότε μαζεύει γρήγορα λάθη και μειώνει την ταχύτητα και κάνει αποσυνδέσεις. Μπορεί να είναι θέμα δικό τους αλλά και δικό σου κοιτά τα δικά σου πρώτα, φίλτρα, καλωδιώσεις κλπ... και ανέφερε το στους τεχνικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeXBOX είπε

Πολλά τα σφάλματα βλέπω για όση διάρκεια είσαι συνδεμένος οπότε μαζεύει γρήγορα λάθη και μειώνει την ταχύτητα και κάνει αποσυνδέσεις. Μπορεί να είναι θέμα δικό τους αλλά και δικό σου κοιτά τα δικά σου πρώτα, φίλτρα, καλωδιώσεις κλπ... και ανέφερε το στους τεχνικούς.

Ναι το εχω αναφερει και ειπε ο τεχνικος οτι θα κανει 2 βδομαδες εως και αρχες δεκεμβριου.δεν εχω κανενα φιλτρο στην γραμμη κατευθειαν καρφωμενα στ μοντεμ ολα ειναι.

Απλα ελεγα αν ηξερε κανενας καποια ρυθμιση να σταθεροποιησω την ολη συνδεση μεχρι να φτιαχτει απο τους τεχνικους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Το Speedport entry 2i που ειχα απο τον ΟΤΕ χαλασε και μου κανανε αντικατασταση στο Plus.

Στο entry ειχα ενα θεμα. Οταν επεζα games και καποιος εμπαινε στο wifi ειχα ping spikes απο 60 στα 300+. Ειχα φτιαξει καποια QoS βαζοντας το wifi σε χαμηλοτερο priority απο το cable και το προβλημα ειχε λυθει. Τωρα που κανω setup το Speedport Plus δεν βλεπω καπου να εχει επιλογη για QoS. Ειναι δυνατον το "καινουριο" ρουτερ να εχει λιγοτερες δυνανοτητες; Αν δεν εχει QoS υπαρχει καποιος τροπος να βαλω το καλωδιο να εχει μεγαλυτερο priority απο το wifi, η απλως να βαλω ορια ταχυτητας στο wifi? Time και Access Limits εχει αλλα δεν βλεπω κατι για ταχυτητα η priority. Τελος αν τιποτα δεν γινεται, δινει ο ΟΤΕ τα παλια entry 2i να τουσ ζητησω αντικατασταση;

Edit: Επισης, ακομη τραβαει πολυ μπαταρια απο wifi συσκευες;

Επεξ/σία από bananes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα θεματακι με το speedport plus ,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι φταιει αυτο.

Εχω συνδεσει ασυρματα το speedport plus με την τηλεοραση μου LG 65B8 (το γραφω μηπως βοηθησει).Ενω δειχνει συνδεδεμενη στο ιντερνετ,στην πραξη αργει πολυ.

Ομως αν παω στις ρυθμισεις της τηλεορασης και πατησω "συνδεση μεσω WPS PBC” ,και μετα παω στο μοντεμ και πατησω το κουμπι WPS,τοτε ολα δουλευουν σουπερ τελεια.

Φυσικα μολις σβησω την τηλεοραση χανεται η ρυθμιση και ξαναμανα αργει,και πρεπει να κανω το ιδιο «κολπο».
Στο παρελθον με αλλα μοντεμ δεν ειχα τετοια θεματα.

Μηπς πρεπει κατι να πειραξω στις ρυθμισεις του μοντεμ;Ελπιζω να ποσταρα σωστα και να παρω μια βοηθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/11/2019 at 18:27, sakaki14567 said:

καλησπερα σε ολους
Εκατσα και διαβασα καμια 15αρια σελιδες απο το νημα και δεν εβγαλα ιδιαιτερη ακρη με το προβλημα που εχω.Το τελευταιο καιρο τρωω πολυ συχνα αποσυνδεσεις μεσα στην μερα και μερικες φορες το λαμπακι του adsl αναβοσβηνει για κανενα 20λεπτο και δεν κανει ποτε συνδεση.Το δηλωσα βλαβη ηρθε ο τεχνικος μου ειπε οτι το προβλημα δν ειναι απο εμενα και οτι το εχουν 30-50 ακομα ατομα σε ολη την πολη και οτι θα κανει περιπου μεχρι τελος του μηνα και αρχες δεκεμβριου να φτιαχτει (2 βδομαδες και βαλε) θα σας παραθεσω τις εικονες απο το παλιο speedport plus και ελπιζω να με βοηθησετε καπως.εχω κανει αρκετα factory reset δν εχω πειραξει καμια ρυθμιση διοτι δεν ξερω και οσες φορες ανεφερα το προβλημα ποθ βλεπετε στο log κανανε τους κινεζους....

*****βγαζει ακομα ενα error στο Log A general error regarding SIP telephony occurred: <SIP server error code 500> (V012)  

 

ακομα και η γραμμη σου να ειναι χαλια με παραξενευει να μην συγχρονιζεις για 20 λεπτα.  και συγχρονιζεις 40 Mbit δεν ειναι οτι εισαι στα 5 οποτε να πω οτι πατωνει η γραμμη και δεν συγχρονιζει. ασχετα με το θεμα σου αλλα για να παρεις τα μεγιστα κανε αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 14/11/2019 at 21:42, SeXBOX said:

Πολλά τα σφάλματα βλέπω για όση διάρκεια είσαι συνδεμένος οπότε μαζεύει γρήγορα λάθη και μειώνει την ταχύτητα και κάνει αποσυνδέσεις. Μπορεί να είναι θέμα δικό τους αλλά και δικό σου κοιτά τα δικά σου πρώτα, φίλτρα, καλωδιώσεις κλπ... και ανέφερε το στους τεχνικούς.

21 fec δεν ειναι τιποτα παντως.και επισης το να μην συγχρονιζει για 20 λεπτα το μονο που παει το μυαλο μου ειναι προβλημα στο οριο της καρτας.

On 15/11/2019 at 13:22, bananes said:

Καλημερα,

Το Speedport entry 2i που ειχα απο τον ΟΤΕ χαλασε και μου κανανε αντικατασταση στο Plus.

Στο entry ειχα ενα θεμα. Οταν επεζα games και καποιος εμπαινε στο wifi ειχα ping spikes απο 60 στα 300+. Ειχα φτιαξει καποια QoS βαζοντας το wifi σε χαμηλοτερο priority απο το cable και το προβλημα ειχε λυθει. Τωρα που κανω setup το Speedport Plus δεν βλεπω καπου να εχει επιλογη για QoS. Ειναι δυνατον το "καινουριο" ρουτερ να εχει λιγοτερες δυνανοτητες; Αν δεν εχει QoS υπαρχει καποιος τροπος να βαλω το καλωδιο να εχει μεγαλυτερο priority απο το wifi, η απλως να βαλω ορια ταχυτητας στο wifi? Time και Access Limits εχει αλλα δεν βλεπω κατι για ταχυτητα η priority. Τελος αν τιποτα δεν γινεται, δινει ο ΟΤΕ τα παλια entry 2i να τουσ ζητησω αντικατασταση;

Edit: Επισης, ακομη τραβαει πολυ μπαταρια απο wifi συσκευες;

για το qos δεν θυμαμαι απεξω.μια λυση αν μιλαμε για Pc ειναι το Net limiter. δεν θυμαμαι τι αλλες επιλογες εχει για qos ή bandwidth management αλλα ναι περιεργο να μην εχει.

On 15/11/2019 at 17:49, Warzycha said:

Εχω ενα θεματακι με το speedport plus ,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι φταιει αυτο.

Εχω συνδεσει ασυρματα το speedport plus με την τηλεοραση μου LG 65B8 (το γραφω μηπως βοηθησει).Ενω δειχνει συνδεδεμενη στο ιντερνετ,στην πραξη αργει πολυ.

Ομως αν παω στις ρυθμισεις της τηλεορασης και πατησω "συνδεση μεσω WPS PBC” ,και μετα παω στο μοντεμ και πατησω το κουμπι WPS,τοτε ολα δουλευουν σουπερ τελεια.

Φυσικα μολις σβησω την τηλεοραση χανεται η ρυθμιση και ξαναμανα αργει,και πρεπει να κανω το ιδιο «κολπο».
Στο παρελθον με αλλα μοντεμ δεν ειχα τετοια θεματα.

Μηπς πρεπει κατι να πειραξω στις ρυθμισεις του μοντεμ;Ελπιζω να ποσταρα σωστα και να παρω μια βοηθεια...

a.δοκιμασε αλλο καναλι στο ασυρματο.β.βαλε διαφορετικο ssid στα 2,4 ghz και διαφορετικα στα 5ghz και δοκιμασε και τις 2 bands για να δεις αν εχεις και με τις δυο το ιδιο προβλημα.το wps μπορεις να δοκιμασεις να το κανεις disable.απλα αν εχεις το ιδιο ssid και στα 2 bands η τηλεοραση αν ειναι και αυτη Dual band θα παει στα 5ghz και οχι στα 2,4 ghz.οποτε ετσι θα κανεις δοκιμη.η εναλλακτικα κλεισε το ενα απο τα 2 band.μετα η μονη λυση firmware update στην tv ή κανα powerline.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Μου αντικατέστησαν το Speedport 2i με το Plus. Είχα σε bridge mode to speedport 2i και από πίσω έκανε κλήση Pppoe ένα Mikrotik router.
Κάνοντας reset το Plus, για το internet connection έχει default credentials τα [email protected] και password otenet και ενεργοποιημένο το Pppoe passtrhrough. Έτσι, δουλεύει μια χαρά και το mikrotik παίρνοντας την static ip από Οτε κι η τηλεφωνία επίσης στο speedport .
Το πρόβλημα όμως είναι μετά από λίγο το speedport plus από μόνο του παίρνει τα κανονικά credentials της σύνδεσης οπότε μετά προφανώς δε μπορεί να συνδεθεί και το Mikrotik με τα ίδια.
Υπάρχει λύση ώστε το speedport plus να μένει μόνιμα με τα [email protected] credentials ;

Επίσης, αν έπειτα στο speedport plus γυρίσω το internet connection από route σε bridge θα δουλέψει σαν bridge (οπότε χάνω την τηλεφωνία) και δε θα έχω πρόσβαση στο μενού του. Υπάρχει τρόπος να έχω πρόσβαση ;

Επεξ/σία από thyma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/11/2019 at 17:20, thyma said:

Καλησπέρα. Μου αντικατέστησαν το Speedport 2i με το Plus. Είχα σε bridge mode to speedport 2i και από πίσω έκανε κλήση Pppoe ένα Mikrotik router.
Κάνοντας reset το Plus, για το internet connection έχει default credentials τα [email protected] και password otenet και ενεργοποιημένο το Pppoe passtrhrough. Έτσι, δουλεύει μια χαρά και το mikrotik παίρνοντας την static ip από Οτε κι η τηλεφωνία επίσης στο speedport .
Το πρόβλημα όμως είναι μετά από λίγο το speedport plus από μόνο του παίρνει τα κανονικά credentials της σύνδεσης οπότε μετά προφανώς δε μπορεί να συνδεθεί και το Mikrotik με τα ίδια.
Υπάρχει λύση ώστε το speedport plus να μένει μόνιμα με τα [email protected] credentials ;

Επίσης, αν έπειτα στο speedport plus γυρίσω το internet connection από route σε bridge θα δουλέψει σαν bridge (οπότε χάνω την τηλεφωνία) και δε θα έχω πρόσβαση στο μενού του. Υπάρχει τρόπος να έχω πρόσβαση ;

μπορεις να βαλεις τυχαια στοιχεια αλλα δεν ξερω αν θα παιξει η τηλεφωνια αφου ξερω οτι περναει μεσα απο το ιντερνετ.αν το κανεις bridge παλι θα χασεις την τηλεφωνια. κανονικα πρεπει να σε αφηνει να συνδεθουν και τα 2 με τα ιδια στοιχεια.ο @jkoukos μπορει να σου πει παραπανω.

αν το κανεις bridge αυτο θα συνεχισει να απανταει στο 192.168.1.1 που μπορει να ειναι ασχετα με το ρουτερ που εχεις μπροστα.υπαρχουν διαφοροι τροποι για να μπεις.ο πιο ευκολος ειναι να συνδεθεις με το Pc σου πανω στο speedport κατευθειαν και να ανοιξεις το interface.οχι στο router διοτι το ρουτερ θα εχει πχ 192.168.2.1 και ο Dhcp του θα μοιραζει 192.168.2.x. στο speedport o dhcp θα δινει 192.168.1.χ αλλα αμα τον εχεις κλεισει απλα δινεις καρφωτα Ip στο Pc και μπαινεις.

2 hours ago, bezoss said:

καλησπέρα, όχι δυστυχώς ακόμα δεν έχει δωθεί κανένα firmware update

μεχρι να βγει παιζει να εχουν δωσει αλλο εξοπλισμό :P

αν και πολλοι λενε οτι δεν εχουν θεμα.

On 25/11/2019 at 13:00, speedman_26 said:

Με το battery drain τι έγινε το έλυσαν; 

δεν το κανει σε ολους οπως εχουν αναφερει.καποιοι λεει δεν το εχουν παρατηρησει.

On 25/11/2019 at 12:55, mech_eng said:

γνωριζει καποιος πως οριζουμε προτεραιοτητα bandwidth στο εν λογω ρουτερ;

Θα πρεπει να εχει καποιο qos λογικα.δεν ξερω αν εχει bandwidth management αλλα θεωρητικα ενα qos πρεπει να το εχει.δυστυχως δεν το εχω για να σου πω που μπορει να το εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. 

Εδω και μια βδομαδα εβαλα και εγω 100αρι και μου εφεραν το speedport plus. 

Το battery drain ειναι ελλεινο.

Σε note 9 εκει που εχανα ενα ολοκληρο βραδυ (7 ωρες) 2%, τωρα στον ιδιο χρονο εχασα 19%.

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει καποιο access point πανω στο speedport ?

Βελτιωνει καθολου την κατασταση? Ή πρεπει να πληρωσουμε για το fritzbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Leon. said:

Καλησπερα παιδια. 

Εδω και μια βδομαδα εβαλα και εγω 100αρι και μου εφεραν το speedport plus. 

Το battery drain ειναι ελλεινο.

Σε note 9 εκει που εχανα ενα ολοκληρο βραδυ (7 ωρες) 2%, τωρα στον ιδιο χρονο εχασα 19%.

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει καποιο access point πανω στο speedport ?

Βελτιωνει καθολου την κατασταση? Ή πρεπει να πληρωσουμε για το fritzbox?

μια χαρα μπορεις να βαλεις access point και να κλεισεις το Wifi απο το speedport.το προβλημα ειναι στο wifi του speedport οποτε το access point δεν θα εχει καμια σχεση.με ethernet θα παιρνει αλλωστε και το Wifi στο speedport θα ειναι κλειστο.μπορεις να παρεις ενα ubiquiti για παραδειγμα.

ειναι και Poe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...