Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους. 

Λίγο καιρό τώρα, λόγω 100στάρας έχω το Speedport Plus αναγκαστικά.

Τα προβλήματα του είναι γνωστά. Ενα ακόμα που αντιμετώπισα είναι το εξής:

Στην usb θύρα του συνέδεσα ένα hub με 3 εξωτερικούς δίσκους. Οταν πήγα να κάνω ρυθμίσεις στο ρούτερ ομως ανακάλυψα οτι μπορώ να περάσω μόνο τους 2 δίσκους.

Δεν κάνω κάτι καλά? Θέλει για κάθε δίσκο και έναν user?  

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα έκανα συμβόλαιο με cosmote για fiber 50αρα 2 πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που μένει κάτω Πατήσια θα την πιάνω την ταχύτητα; γιατί στην Vodafone που είμαι τώρα το 50αρι είναι μια χαρά τουλάχιστον. Και επίσης μου είπαν ότι μου κάνουν δώρο το ρουτερ αξίας 70 ευρώ ένα tp link. Έχει κάνει κάποιος τώρα νέα σύνδεση στην cosmote να μου πει αν αξίζει αυτό το ρουτερ και πιο μοντέλο είναι; 

Επεξ/σία από kagkouras
Ετσι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, kagkouras said:

Παιδιά καλησπέρα έκανα συμβόλαιο με cosmote για fiber 50αρα 2 πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που μένει κάτω Πατήσια θα την πιάνω την ταχύτητα; γιατί στην Vodafone που είμαι τώρα το 50αρι είναι μια χαρά τουλάχιστον. Και επίσης μου είπαν ότι μου κάνουν δώρο το ρουτερ αξίας 70 ευρώ ένα tp link. Έχει κάνει κάποιος τώρα νέα σύνδεση στην cosmote να μου πει αν αξίζει αυτό το ρουτερ και πιο μοντέλο είναι; 

Δε θα αλλάξει τπτ στην ίδια γραμμή θα είσαι απλά με άλλο πάροχο... η Cosmote TP Link;;;; έχεις κάνα σύνδεσμο που να το έχει η cosmote;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό μου έκανε εντύπωση ότι είπε tp link για αυτό ρωτάω γιατί 2 ρουτερ γνωρίζω πως δίνουν το speedport entry i2 και ένα άλλο για tp link πρώτη φορά άκουσα για αυτό ρώτησα μηπως εχει κάνει κάποιος τώρα πρόσφατα καινούργια σύνδεση και του το έδωσαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kagkouras είπε

Μα αυτό μου έκανε εντύπωση ότι είπε tp link για αυτό ρωτάω γιατί 2 ρουτερ γνωρίζω πως δίνουν το speedport entry i2 και ένα άλλο για tp link πρώτη φορά άκουσα για αυτό ρώτησα μηπως εχει κάνει κάποιος τώρα πρόσφατα καινούργια σύνδεση και του το έδωσαν 

Καλημερα

Μπας και λες αυτο  tp-link  4G ?

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20379844

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2019 στις 10:18 ΠΜ, dankannn είπε

Καλημερα

Μπας και λες αυτο  tp-link  4G ?

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20379844

Δεν πρέπει να είναι αυτό μου είπε επί λέξη ένα tp link υβριδικό αξίας 70 ευρώ το οποίο αν ποτέ διακόψω θα πρέπει να το επιστρέψω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/09/2019 at 02:03, iliasleon said:

... οπότε κατευθείαν στο speedport. Ευχαριστώ!

προσπαθεις να το συνδεσεις παντα στο Switch που θα εχει την μεγαλυτερη ταχυτητα.αν βεβαια εχεις αναμεσα σε 2 switch gigabit ενα 100αρι τοτε η ταχυτητα θα πεσει αφου παρεμβαλεται 100αρι link.δηλαδη δεν μας νοιαζει που θα συνδεσεις μονο αλλα και ενδιαμεσα τι γινεται. βεβαια σε σπιτι συνηθως αντε 1 switch να υπαρχει. τωρα αν εσενα ειναι και τα 2gigabit το συνδεεις οπου θες ή οπου σε βολευει.αν το ενα ειναι 100 τοτε βαλτο στο αλλο.για Home use αν δεν κανεις τιποτα τρελες μεταφορες αρχειων δεν εχει και μεγαλη διαφορα.δηλαδη δεν εχει νοημα να πουμε για πιταρισμα των Switch ή του uplink με το speedport.

επισης αν το Powerline σου ειναι fast ethernet και να το κουμπωσεις σε gigabit παλι στα 100 θα παιξει.αν ομως ειναι 1000 το powerline και το βαλεις σε fast ethernet τοτε θα πεσει η ταχυτητα στα 100 που δεν το θες.

On 08/10/2019 at 00:15, soter79 said:

 

υπαρχει περιπτωση να με καλυψει ενα Wireless router πανω στο speedport plus?  Καλο βραδυ

αν δεν σε καλυψει το speedport plus για οποιοδηποτε λογο βαζεις ενα dual band access point πανω και εισαι μια χαρα.δεν υπαρχει λογος για wifi router γιατι θα μπλεξεις με παραπανω ρυθμισεις.απλα ενα dual band access point Πχ ubiquiti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έκατσα και διάβασα όλο το νήμα, 😵

Μια ερώτηση να κάνω, έκανα μεταφορά παρόχου απο vodafon σε Cosmote πριν λίγες μέρες και μου έδωσαν το Speedport plus.

Την συνδεσμολογία την άφησα όπως ήταν με το router της Vodafon H300s και δούλευαν όλα μια χαρά, από την γραμμή κατευθείαν το καλώδιο στο router χωρίς φίλτρο ή splitter, και το τηλέφωνο voip επειδή έχω μόνο μια συσκευή κατευθείαν στην Phone1 πόρτα του router.

Το ερώτημα επειδή ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο voip (το internet δουλεύει μια χαρά) πρέπει να πειράξω κάποιοι ρύθμιση στο μενού Telephony/Telephony ports ή Telephony/Tel. Numbers  ή θα γίνουν αυτόματα από τον πάροχο?

Επίσης ξέρει κάποιος πως ρυθμίζει να μην αποσυνδέεται μετά από λίγα λεπτά και να μην ζητάει ξανά κωδικούς για να κάνεις log in (192.168.1.1)???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Saloufas said:

Καλημέρα, έκατσα και διάβασα όλο το νήμα, 😵

Μια ερώτηση να κάνω, έκανα μεταφορά παρόχου απο vodafon σε Cosmote πριν λίγες μέρες και μου έδωσαν το Speedport plus.

Την συνδεσμολογία την άφησα όπως ήταν με το router της Vodafon H300s και δούλευαν όλα μια χαρά, από την γραμμή κατευθείαν το καλώδιο στο router χωρίς φίλτρο ή splitter, και το τηλέφωνο voip επειδή έχω μόνο μια συσκευή κατευθείαν στην Phone1 πόρτα του router.

Το ερώτημα επειδή ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο voip (το internet δουλεύει μια χαρά) πρέπει να πειράξω κάποιοι ρύθμιση στο μενού Telephony/Telephony ports ή Telephony/Tel. Numbers  ή θα γίνουν αυτόματα από τον πάροχο?

Επίσης ξέρει κάποιος πως ρυθμίζει να μην αποσυνδέεται μετά από λίγα λεπτά και να μην ζητάει ξανά κωδικούς για να κάνεις log in (192.168.1.1)???

αν σου δωσαν voip τοτε μιλα μαζι τους να στην σεταρουν την τηλεφωνια.εκτος αν εγινε πριν απο λιγο οποτε απλα πρεπει να ενεργοποιηθεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν σου δωσαν voip τοτε μιλα μαζι τους να στην σεταρουν την τηλεφωνια.εκτος αν εγινε πριν απο λιγο οποτε απλα πρεπει να ενεργοποιηθεις.

Δευτέρα με ενημέρωσαν ότι έγινε δεκτή από τον προηγούμενο πάροχο η μεταφορά της σταθερής, επίσης με κάλεσαν να μου κλείσουν ραντεβού να έρθει τεχνικός σπίτι, αν και τελικά δεν μπόρεσε να βρει ανοιχτή ημερομηνία για ραντεβού είπε θα με ξανά καλέσει, στην ερώτηση μου γιατί να έρθει τεχνικός μιας και δουλεύει η σύνδεση μια χαρά εκτός από το voip τηλέφωνο δεν πήρα απάντηση, γιατί έτσι πρέπει ένα πράγμα. 🙄

Τώρα να τους καλέσω για το σταθερό ή θα το φτιάξει ο τεχνικός όποτε και αν έρθει? wtf?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Saloufas said:

Δευτέρα με ενημέρωσαν ότι έγινε δεκτή από τον προηγούμενο πάροχο η μεταφορά της σταθερής, επίσης με κάλεσαν να μου κλείσουν ραντεβού να έρθει τεχνικός σπίτι, αν και τελικά δεν μπόρεσε να βρει ανοιχτή ημερομηνία για ραντεβού είπε θα με ξανά καλέσει, στην ερώτηση μου γιατί να έρθει τεχνικός μιας και δουλεύει η σύνδεση μια χαρά εκτός από το voip τηλέφωνο δεν πήρα απάντηση, γιατί έτσι πρέπει ένα πράγμα. 🙄

Τώρα να τους καλέσω για το σταθερό ή θα το φτιάξει ο τεχνικός όποτε και αν έρθει? wtf?

αν θες μιλα τηλεφωνικα αφου μπορουν να το φτιαξουν.αν τωρα σου πουν περιμενε τον τεχνικο τοτε υπομονη.εκτος αν στο εχουν tdm και οχι voip που το θεωρω δυσκολο. υποτιθεται ερχεται να στο σεταρει και να σου κανει επιστροφη στον τοιχο για να παρουν και τα υπολοιπα πριζακια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν θες μιλα τηλεφωνικα αφου μπορουν να το φτιαξουν.αν τωρα σου πουν περιμενε τον τεχνικο τοτε υπομονη.εκτος αν στο εχουν tdm και οχι voip που το θεωρω δυσκολο. υποτιθεται ερχεται να στο σεταρει και να σου κανει επιστροφη στον τοιχο για να παρουν και τα υπολοιπα πριζακια.

Αν υποτίθεται έρχεται για αυτόν τον λόγο τότε αχρείαστος θα είναι μιας και δεν με νοιάζει να πάρουν τα άλλα πριζάκια, μια συσκευή έχω και την κουμπώνω κατευθείαν στο Speedportplus. Τεσπ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Saloufas said:

Αν υποτίθεται έρχεται για αυτόν τον λόγο τότε αχρείαστος θα είναι μιας και δεν με νοιάζει να πάρουν τα άλλα πριζάκια, μια συσκευή έχω και την κουμπώνω κατευθείαν στο Speedportplus. Τεσπ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

ο Yes τι αλλο να κανει αφου παιζει?την τηλεφωνια θα παρει πιθανοτατα μεσα τηλεφωνο να την σεταρουν.αφου remotely θα γινει ετσι και αλλιως ειτε ερθει ειτε οχι:P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεος με speedport plus και ξεκινησα με θεματακια.Για την ωρα κλειδωσα στα 18000 αντι για 50000 και εχω ηδη δηλωσει βλαβη.

Εχω μια απορια.Καλα εκανα κι εβαλα το δικτυο 5ghz και το 2.4ghz με το ιδιο ακριβως ονομα και κωδικο;Τωρα φαινονται σαν ενα και το εκανα για να γινεται η εναλλαγη αυτοματα.Εκανα καλα ή πατατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...