Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/9/2019 στις 9:33 ΠΜ, WizeMan είπε

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτό, μόνο να υποβαθμίσουν τη γραμμή στα 30 πάλι. Αλλά τα 5Mbps upload με βολεύουν και αφού δεν πληρώνω παραπάνω μάλλον θα το κρατήσω.

Μόνο με την λύση να φτιάξεις τη καλωδίωση σου και να μάθεις το Line Attenuation θα καταλάβεις το πραγματικό ( στο περίπου ) μέγιστο της γραμμής.

Το 2i το επέστρεψες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω  το speedport plus και εχω συνδέσει πάνω του ενα  switch που δινω στα δωμάτια ξεχωριστα.

Τωρα θελω να συνδεσω ενα powerline.Να το κουμπωσω κατευθειαν πανω στο μοντεμ η στο switch?

Εχει καποια διαφορα ?

Επεξ/σία από iliasleon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, iliasleon said:

Εχω  το speedport plus και εχω συνδέσει πάνω του ενα  switch που δινω στα δωμάτια ξεχωριστα.

Τωρα θελω να συνδεσω ενα powerline.Να το κουμπωσω κατευθειαν πανω στο μοντεμ η στο switch?

Εχει καποια διαφορα ?

αν ειναι gigabit και τα δυο οχι δεν εχεις διαφορα.αν.το switch ειναι 100 τοτε στο speedport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

αν ειναι gigabit και τα δυο οχι δεν εχεις διαφορα.αν.το switch ειναι 100 τοτε στο speedport

... οπότε κατευθείαν στο speedport. Ευχαριστώ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια.

Εχω εδω και καποιες μερες αναβαθμιστει σε 100αρα συνδεση.
Ο οτε μου άλλαξε το router που ειχα με το καινουργιο speedport plus οπότε και αντιμετωπίζω το προβλημα με το drain της μπαταριας σε οποια συσκευή και αν ειναι συνδεμενη με αυτο. 
Διαβάζοντας για πιθανη λυση ολοι προτείνουν ή αλλαγη με κάποιο modem fritz!box επειδη παιρνει απο μονο του τις ρυθμισεις του οτε ή την αγορά κάποιου access point ωστε να συνδεθει πανω στο modem του οτε και να αναλάβει αυτο την ασυρματη συνδεση. 
Επειδη θα δοθουν καποια χρηματα λοιπον, σκεφτηκα μηπως δωσω κατι παραπάνω ωστε να επεκτεινω το σημα σε ολο το σπιτι. Η βασική ιδεα ειναι να μπορω να συνδεομαι ασυρματα μεχρι το υπογειο.
Σε καταστημα ηλεκτρονικων που απευθύνθηκα μου προτειναν τα deco e4 της tp link.
Μου ειπαν οτι θα συνδεσω το 1 ως access point πάνω στο modem και το αλλο θα το βαλω εκει που αρχιζει να εξασθενει το σημα και αυτο θα δρασει ως δορυφορος και θα το επεκτείνει.
Πριν κανω την αγορα ομως ηθελα να βεβαιωθω ότι οσα μου είπαν στέκουν και αν οντως θα απαλλαγω και απο το battery drain. Ειμαι λιγο σκεπτικός γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως αν αναλαβει την ασυρματη συνδεση ενα access point γλυτώνεις απο το drain αφου ουσιαστικα το modem εξακολουθεί να ειναι αυτο που κανει τη δουλειά. 
Επεξ/σία από karn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, karn said:

Γεια σας παιδια.

Εχω εδω και καποιες μερες αναβαθμιστει σε 100αρα συνδεση.
Ο οτε μου άλλαξε το router που ειχα με το καινουργιο speedport plus οπότε και αντιμετωπίζω το προβλημα με το drain της μπαταριας σε οποια συσκευή και αν ειναι συνδεμενη με αυτο. 
Διαβάζοντας για πιθανη λυση ολοι προτείνουν ή αλλαγη με κάποιο modem fritz!box επειδη παιρνει απο μονο του τις ρυθμισεις του οτε ή την αγορά κάποιου access point ωστε να συνδεθει πανω στο modem του οτε και να αναλάβει αυτο την ασυρματη συνδεση. 
Επειδη θα δοθουν καποια χρηματα λοιπον, σκεφτηκα μηπως δωσω κατι παραπάνω ωστε να επεκτεινω το σημα σε ολο το σπιτι. Η βασική ιδεα ειναι να μπορω να συνδεομαι ασυρματα μεχρι το υπογειο.
Σε καταστημα ηλεκτρονικων που απευθύνθηκα μου προτειναν τα deco e4 της tp link.
Μου ειπαν οτι θα συνδεσω το 1 ως access point πάνω στο modem και το αλλο θα το βαλω εκει που αρχιζει να εξασθενει το σημα και αυτο θα δρασει ως δορυφορος και θα το επεκτείνει.
Πριν κανω την αγορα ομως ηθελα να βεβαιωθω ότι οσα μου είπαν στέκουν και αν οντως θα απαλλαγω και απο το battery drain. Ειμαι λιγο σκεπτικός γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως αν αναλαβει την ασυρματη συνδεση ενα access point γλυτώνεις απο το drain αφου ουσιαστικα το modem εξακολουθεί να ειναι αυτο που κανει τη δουλειά. 

TL-WR841N v14 αυτό έβαλα εγώ με ethernet στην θύρα που είναι για το OTE TV. Έκλεισα το Wifi του plus, σέταρα αυτό σαν access point και πιάνω σήμα μέχρι και στο απέναντι σπίτι. Γιατί 100€+;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SeXBOX είπε

TL-WR841N v14 αυτό έβαλα εγώ με ethernet στην θύρα που είναι για το OTE TV. Έκλεισα το Wifi του plus, σέταρα αυτό σαν access point και πιάνω σήμα μέχρι και στο απέναντι σπίτι. Γιατί 100€+;;;

 

Bασικα ειμαι ψιλοασχετος με τα θεματα της δικτυωσης κλπ οποτε αυτα που γραφω μου τα προτειναν 2 υπαλληλοι σε καταστημα.

Το σπιτι ειναι οικογενειακο και εχει 4 οροφους. Το speedport ειναι τοποθετημενο στον 3ο οροφο. 2ος και 4ος εχουν σημα στα περισσοτερα σημεια τους. 

Ομως 1ος, ισογειο και υπογειο δεν πιανουν καθολου. Την λυση ενος μεμονωμενου access point την απερριψαν απευθειας. Μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο που να μπορει να δωσει σημα σε τοσο μεγαλη εκταση. Οποτε και μου προτειναν τα deco. 

Ενταξει, εννοειται πως αν θελω μονο να απαλλαγω απο το battery drain ενα απλο access point αρκει.

Απλα επειδη σκεφτομουν καιρο καποιο τροπο να επεκτεινω την καλυψη μεχρι κατω ειπα να τα κανω ολα μαζι τωρα. (και για λογους ασφαλειας περισσοτερο, καθως περυσι το καλοκαιρι ειχε κολλησει το ασανσερ μεταξυ υπογειου και ισογειου και η αδερφη μου δεν μπορουσε ουτε κληση να βγαλει και αν δεν τυχαινε να γυριζα εγω εκεινη την ωρα πιθανον να ειχε προκυψει θεμα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνω ενα θέμα με τη μπαταρία του κινητού, θυμήθηκα και διάβασα εδώ τις σελίδες ότι υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα με το συγκεκριμένο ρουτερ.
Ξέρει κανείς αν το πρόβλημα του battery drain λύθηκε (απ'ότι είδα έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού) και αν όχι, γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό; Πού οφείλεται; Θέλει κλείσιμο η μπάντα 5GHz; Είναι κάτι άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια που εδώ συζητιέται το Speedport Plus υπάρχει κάποιο θέμα με τα κινητά που συνδέονται επάνω του με WiFi? Προκαλεί μεγάλο Battery drain? Ρίξτε μια ματια εδώ που αναφέρω σχετικό πρόβλημα...

Ο solution1 μου προτείνει:

Αν το ποσοστό της μπαταρίας παραμείνει σε ικανοποιητικά επίπεδα, θα πρέπει να πειράξεις λίγο τις ρυθμίσεις wifi στο router σου.

Για αρχή, δες στο μενού wireless lan (στο router) αν έχει επιλογή για ρύθμιση Beacon Interval και επέλεξε τη μεγαλύτερη τιμή που επιτρέπεται (συνήθως 1000)

Αλλά δεν βλέπω να έχει επιλογή για ρύθμιση Beacon Interval (μόνο ισχύ εκπομπής και επιλογή καναλιού βλέπω να έχει). Σκέφτομαι να του κλείσω το WLAN και να το συνδέσω ενσύρματα με κάποιο άλλο ΑΡ που να δέχεται ρύθμιση του Beacon Interval...

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας , εκανα και εγω το μεγαλο βημα για την αποκτηση 50αρας γραμμης του ΟΤΕ και φυσικα μου ειπαν οτι θα παραλαβω απο καταστημα του Γερμανου τον εξοπλισμο που

περιλαμβανει το ZTE speedport plus. Εχω διαβασει παρα πολλα αρνητικα γι αυτο το modem router και πραγματικα ειμαι προβληματισμενος.

Επειδη εχω μικρα παιδια θα ηταν καλυτερα να μην βρισκεται στον ιδιο οροφο με τα υπνοδωματια? Οι δυο μπαντες που εκπεμπει μαλλον ειναι παραπανω ακτινοβολια απο το ηδη εγκατεστημενο

netgear W300 με την απλη και ταπεινη εως 24 συνδεση που εχω τωρα απο forthnet. Σε προηγουμενα ποστ διαβασα οτι πολλα προβληματα (battery drain , αποσυνδεσεις) λυθηκαν με την 

αγορα Wireless router N ? , τελικα αυτη η λυση δουλευει καλα? Εδω στο σπιτι οι συσκευες που  συνδέονται ειναι αρκετες 3 κινητα τηλεφωνα , 2 λαπτοπ, εκτυπωτης samsung Xpress M2070W

υπαρχει περιπτωση να με καλυψει ενα Wireless router πανω στο speedport plus?  Καλο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μετά από τόσο καιρό που χρησιμοποιώ το εν λόγω router κι ενώ έχω αλλάξει πολλές συσκευές ναυαρχίδες λόγω "μικροβίου", ποτέ και πουθενά δεν παρατήρησα battery draining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τελικά όλα τα routers προκαλούν άδειασμα της μπαταρίας των κινητών επειδή οι εφαρμογές θέλουν να ενημερώνονται συνεχώς (π.χ. αν έχουν νεα μηνύματα κλπ).

Γιατί, με το WIFi κλειστό είναι βέβαιο ότι η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο.

Πράγμα το οποίο εγώ θα κάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει κανένα προβλημα με την ακτινοβολία των routers , ας ξεκολλήσουμε πλέον από αυτη την καραμέλα..

Αν έχεις μεγάλο άγχος το Speedport Plus παρέχει την δυνατότητα να ορίσεις χρονικά διαστήματα κατά τα οποία το Wifi θα απενεργοποιείται αυτόματα. Πχ μπορεις να το βάλεις να κλείνει κάθε βράδυ από ΧΧ:YY έως το πρωί AA:BB  

 

34 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Προσωπικά μετά από τόσο καιρό που χρησιμοποιώ το εν λόγω router κι ενώ έχω αλλάξει πολλές συσκευές ναυαρχίδες λόγω "μικροβίου", ποτέ και πουθενά δεν παρατήρησα battery draining.

Oύτε εγώ έχω διαπιστώσει κάποιο ανάλογο θέμα στο δικό μου setup

Επεξ/σία από prometheas
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, prometheas είπε

...

Αν έχεις μεγάλο άγχος το Speedport Plus παρέχει την δυνατότητα να ορίσεις χρονικά διαστήματα κατά τα οποία το Wifi θα απενεργοποιείται αυτόματα. Πχ μπορεις να το βάλεις να κλείνει κάθε βράδυ από ΧΧ:YY έως το πρωί AA:BB  

....

Αλλά θα ήταν καλό να δίνει και τη δυνατότητα ρύθμισης Beacon interval, όπως το προηγούμενο ZTE ZXDSL 931VIII (VDSL) που μου είχε βάλει ο ΟΤΕ.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...