Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ τι χρειάζεται?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα άν κατάλαβα καλά: 

Αφού πληρώσει ο αγοραστής πάμε στα κεπ ή στο υπουργείο με τα παράβολα για να γίνει η μεταβίβαση με τα διάφορα δικαιολογητικά και ανταλάσουμε υπεύθυνες δηλώσεις πούλησα... αγόρασα... κλπ. 

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, PostMortemGR είπε

Άρα άν κατάλαβα καλά: 

Αφού πληρώσει ο αγοραστής πάμε στα κεπ ή στο υπουργείο με τα παράβολα για να γίνει η μεταβίβαση με τα διάφορα δικαιολογητικά και ανταλάσουμε υπεύθυνες δηλώσεις πούλησα... αγόρασα... κλπ. 

Σωστά?

Σωστα αλλα η πληρωμη μπορει να γινει και μετα. Αν εχεις την παραμικρη αμφιβολια οτι θα σε πληρωσει μην παραδωσεις τα κλειδια και τον ψαχνεις μετα .

Πριν 5 χρονια πουλησα σε αγνωστο ενα Ibiza που ειχε ερθει να το παρει απο Θηβα . Πηγαμε σε αστυνομικο τμημα με αλλο δικο μου αυτοκινητο του εκανα υπευθνη δηλωση να το μεταβιβασει στην γυναικα του ανταλαξαμε υπευθυνες δηλωσεις γυυρισαμε σπιτι μου μου εδωσε τα λεφτα και του εδωσα τα κλειδια . Ο ανθρωπος ηταν ενταξει αλλα μου ηταν παντελως αγωστος και ειχαμε μιλησει μια φορα στο τηλεφωνο μονο πιο πριν.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Πρεπει να υπαρχει μια στοιχειωδη εμπιστοσυνη διαφορετικα δεν βγαινει...

Δεν διαφωνω αλλα με ενα αγνωστο καλο ειναι να φυλαγομαστε.Εγω αν μου εκαναν αυτο που προτεινω δεν θα αισθανομουν οτι με υποτιμουσε ασχετα οτι δεν θα εκανα ποτε την  ατιμια να παρω τα κλειδια και να φυγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για μετρητά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τραπεζική επιταγή.

Είναι ονομαστική φαίνεται ποιος την εισέπραξε και για ποιο λόγο οπότε αν στραβώσει κάτι τον κυνηγάς πιο εύκολα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι υπάρχει προμήθεια από την τράπεζα για να την εκδώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σε περιπτωση,οταν δεν εχουμε ανταλλαξει τις υπευθυνες δηλωσεις ? Και που θα πρεπει να τις δειξουμε μετα?Σε λογιστη ,για την επομενη φορολογικη δηλωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο λογιστή πάνε. Αν δε το χετε κάνει απλά συννενοείστε να τις κάνετε και να τις ανταλλάξετε όχι απαραίτητα χέρι με χέρι, εμείς τις ανταλλάξαμε με email.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BarcodeCrew είπε

Σε περιπτωση,οταν δεν εχουμε ανταλλαξει τις υπευθυνες δηλωσεις ? Και που θα πρεπει να τις δειξουμε μετα?Σε λογιστη ,για την επομενη φορολογικη δηλωση ?

Το μόνο που χρειάζεται για τον λογιστή είναι να γνωρίζει και τα στοιχεία(και ειδικότερα το ΑΦΜ) του πωλητή/αγοραστή και το τίμημα ώστε να συμπεριλάβει στην επόμενη φορολογική δήλωση την αγορά/πώληση.

Την υπεύθυνη δήλωση πρέπει να τη φυλάξεις στο αρχείο σου για να υπάρχει σε περίπτωση ελέγχου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις υπευθυνες δηλωσεις τις καναμε στο ΚΕΠ ,αυτη που εκανα εγω ,ειχα γραψει εγω ο ταδε με ΑΦΜ πουλησα το ταδε αυτοκινητο μαρκα-μοντελο , με αριθμο πινακιδα,με ταδε ποσο στον ταδε αγοραστη με ταδε ΑΦΜ συν ολα τα αλλα στοιχεια που υπαρχουν στην υπευθυνη δηλωση (ονομα πατερα,μητερα κτλ) δεν γραψαμε σε ποια ΔΟΥ ανηκει ο καθενας.
Το θεμα ειναι οτι εγω εχω αυτη, που εχω βαλει εγω υπογραφη και ο αγοραστης το ιδιο.

Και τωρα στην υπευθυνη δηλωση που εχω ,αναγραφονται ονοματεπωνυμο αγοραστη και το ΑΦΜ του μονο. Αν χρειαζεται να εχω αυτη που εκανε αυτος με ολα τα δικα του στοιχεια και την δικια του υπογραφη να τον βρω αμεσα ,που ειναι ακομα φρεσκο ,επειδη πριν 2 μερες καναμε την μεταβιβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, BarcodeCrew είπε

Τις υπευθυνες δηλωσεις τις καναμε στο ΚΕΠ ,αυτη που εκανα εγω ,ειχα γραψει εγω ο ταδε με ΑΦΜ πουλησα το ταδε αυτοκινητο μαρκα-μοντελο , με αριθμο πινακιδα,με ταδε ποσο στον ταδε αγοραστη με ταδε ΑΦΜ συν ολα τα αλλα στοιχεια που υπαρχουν στην υπευθυνη δηλωση (ονομα πατερα,μητερα κτλ) δεν γραψαμε σε ποια ΔΟΥ ανηκει ο καθενας.
Το θεμα ειναι οτι εγω εχω αυτη, που εχω βαλει εγω υπογραφη και ο αγοραστης το ιδιο.

Και τωρα στην υπευθυνη δηλωση που εχω ,αναγραφονται ονοματεπωνυμο αγοραστη και το ΑΦΜ του μονο. Αν χρειαζεται να εχω αυτη που εκανε αυτος με ολα τα δικα του στοιχεια και την δικια του υπογραφη να τον βρω αμεσα ,που ειναι ακομα φρεσκο ,επειδη πριν 2 μερες καναμε την μεταβιβαση.

Αυτα φτανουν για την φορολογικη δηλωση του χρονου . Αν θυμαμαι καλα με μονο το ΑΦΜ βγαζει ονομα και απο μονο του το συστημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BarcodeCrew είπε

Τις υπευθυνες δηλωσεις τις καναμε στο ΚΕΠ ,αυτη που εκανα εγω ,ειχα γραψει εγω ο ταδε με ΑΦΜ πουλησα το ταδε αυτοκινητο μαρκα-μοντελο , με αριθμο πινακιδα,με ταδε ποσο στον ταδε αγοραστη με ταδε ΑΦΜ συν ολα τα αλλα στοιχεια που υπαρχουν στην υπευθυνη δηλωση (ονομα πατερα,μητερα κτλ) δεν γραψαμε σε ποια ΔΟΥ ανηκει ο καθενας.
Το θεμα ειναι οτι εγω εχω αυτη, που εχω βαλει εγω υπογραφη και ο αγοραστης το ιδιο.

Και τωρα στην υπευθυνη δηλωση που εχω ,αναγραφονται ονοματεπωνυμο αγοραστη και το ΑΦΜ του μονο. Αν χρειαζεται να εχω αυτη που εκανε αυτος με ολα τα δικα του στοιχεια και την δικια του υπογραφη να τον βρω αμεσα ,που ειναι ακομα φρεσκο ,επειδη πριν 2 μερες καναμε την μεταβιβαση.

Όπως ξαναέγραψα και παραπάνω τα στοιχεία που έχεις αρκούν για τη φορολογική σου δήλωση, πρέπει όμως να ανταλλάξετε τις δηλώσεις που φτιάξατε για να είστε και οι δύο καλυμμένοι σε περίπτωση ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο δεν καναμε ,ξεχασαμε να τις ανταλλαξουμε.....

Πηρα τηλεφωνο αυτος που το αγορασε και για 10 λεπτα στο τηλεφωνο ,του εξηγουσα οτι αν μας κανει ελεγχο η ΔΟΥ δεν φαινονται ολα τα στοιχεια μας ,παρα μονο ονοματεπωνυμο και το ΑΦΜ μας. Του ειπα οτι πρεπει να τις ανταλλαξουμε και μου λεει δεν χρειαζεται και ετσι μπορουμε να κανουμε για του χρονου τις φορολογικες δηλωσεις.

 

Επεξ/σία από BarcodeCrew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, BarcodeCrew είπε

Αυτο δεν καναμε ,ξεχασαμε να τις ανταλλαξουμε.....

Πηρα τηλεφωνο αυτος που το αγορασε και για 10 λεπτα στο τηλεφωνο ,του εξηγουσα οτι αν μας κανει ελεγχο η ΔΟΥ δεν φαινονται ολα τα στοιχεια μας ,παρα μονο ονοματεπωνυμο και το ΑΦΜ μας. Του ειπα οτι πρεπει να τις ανταλλαξουμε και μου λεει δεν χρειαζεται και ετσι μπορουμε να κανουμε για του χρονου τις φορολογικες δηλωσεις.

Η υπευθυνη δηλωση που απο οτι καταλαβα εχεις απο τον αγοραστη με ονομα , ΑΦΜ  και ποσο πωλησης ειναι υπεραρκετα για οτι χρειαστεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μετα την Υ/Δ την δινεις στηνεφορια? Την σκαναρεις και την ανεβαζεις? Η τη φυλας αμα σε καλεσουνε να τη δειξεις??

 

 Edit: ακυρο ειδα το ποστ του joshua... Στην φορολογική του χρονου στο εμφανιζει "αυτοματα" οπως με τους τοκους και τις αποδειξεις και απλα το συμπληρωνεις? 

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Και μετα την Υ/Δ την δινεις στηνεφορια? Την σκαναρεις και την ανεβαζεις? Η τη φυλας αμα σε καλεσουνε να τη δειξεις??

 Edit: ακυρο ειδα το ποστ του joshua... Στην φορολογική του χρονου στο εμφανιζει "αυτοματα" οπως με τους τοκους και τις αποδειξεις και απλα το συμπληρωνεις? 

Οχι δεν το εμφανιζει αυτοματα αλλα εκει που λεει για πωληση περιουσιακων στοιχειων σε ρωταει τι πουλησες και σε ποιον αφου συμπληρωσεις ποσο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...