Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ τι χρειάζεται?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, dompapa είπε

Η σκέψη μου είναι πολύ απλη και κατανοητή. Όταν εγώ αγοράσω ένα αυτοκίνητο δήθεν με 30000 χλμ και αυτό έχει 130000, και θα αποφύγω με την υπεύθυνη δήλωση του πωλητή τυχόν πρόστιμο από κτεο κτλ , καθώς αυτός υπεύθυνα θα βεβαιώνει ότι όταν μου το πούλησε είχε 30000, αλλά και εγώ θα φαίνεται ότι εξαπατηθηκα και θα μπορώ δικαστικά να ζητήσω αποζημίωση. Καθώς είναι ευνόητο, ότι ένα αυτοκίνητο χάνει αρκετά από την αξία του όταν έχει παραπάνω χλμ και άρα θα το έχω πληρώσει παραπάνω αν γνωρίζα τα πραγματικά του χλμ 

Καταρχήν μια υπεύθυνη δήλωση δεν πρόκειται να σε γλιτώσει από κανένα πρόστιμο.

Επίσης εφόσον διαπιστώσεις ότι το αυτοκίνητο έχει παραπάνω χιλιόμετρα έχεις κάθε δικαίωμα να κινηθείς δικαστικά ζητώντας πίσω μέρος των χρημάτων, επειδή όντως θα ήταν άλλη η αξία του, δεν διαφωνώ, η ουσία όμως στη συζήτηση μας είναι ότι αυτό μπορείς να το κάνεις έχεις δεν έχεις στα χέρια σου την υπεύθυνη δήλωση.

Επίσης για να ισχυριστείς εξαπάτηση και να ζητήσεις αποζημίωση δεν αρκεί να έχεις την υπεύθυνη δήλωση, θα πρέπει να αποδείξεις ότι ο πωλητής γνώριζε για τα γυρισμένα χιλιόμετρα και στο απέκρυψε με δόλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω και εγω μια ερωτηση. Προκειται ν α αγορασω απο ιδιωτη ενα αυτοκινητο που βρισκεται σε αλλη πολη. Η συμφωνια μας ειναι επισκεψη στο συνεργειο για ελεγχο και αν ολα οκ προχωραω στην αγορα.(το εχω δει ηδη μια φορα το αυτοκινητο απλως επειδη εχω καει στο παρελθον εβαλα και το συνεργειο).

ΟΚ για τις υπευθυνες δηλωσεις αγορας/πωλησης, οκ για την εξουσιοδοτηση που θα μου κανει η μητερα μου, αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι τα παραβολα; Αυτη η διαδικασια ποτε γινεται; Γιατι μου φαινεται αδυνατο να αγορασω παραβολα πριν τον ελεγχο στο συνεργειο. Ευχαριστω

PS: Να προσθεσω οτι ο πωλητης περιμενει να του ερθει το καινουργιο αυτοκινητο που αγορασε για αυτο και υπαρχει ο χρονος για 2 επισκεψεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο. Αν πας σε ΚΕΠ της περιοχης αγοραστη πωλητη θα σου πουν αναλυτικα. Θα ζητησουν αποδεικτικο καταθεσης

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

39 λεπτά πριν, Dharma108 είπε

Να κανω και εγω μια ερωτηση. Προκειται ν α αγορασω απο ιδιωτη ενα αυτοκινητο που βρισκεται σε αλλη πολη. Η συμφωνια μας ειναι επισκεψη στο συνεργειο για ελεγχο και αν ολα οκ προχωραω στην αγορα.(το εχω δει ηδη μια φορα το αυτοκινητο απλως επειδη εχω καει στο παρελθον εβαλα και το συνεργειο).

ΟΚ για τις υπευθυνες δηλωσεις αγορας/πωλησης, οκ για την εξουσιοδοτηση που θα μου κανει η μητερα μου, αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι τα παραβολα; Αυτη η διαδικασια ποτε γινεται; Γιατι μου φαινεται αδυνατο να αγορασω παραβολα πριν τον ελεγχο στο συνεργειο. Ευχαριστω

PS: Να προσθεσω οτι ο πωλητης περιμενει να του ερθει το καινουργιο αυτοκινητο που αγορασε για αυτο και υπαρχει ο χρονος για 2 επισκεψεις.

Δες μηπως εδινες 30-40€ σε ενα διεκπεραίωτη να κανει ολη τη διαδικασία να μη μπλεξεις ουτε με παραβολα ουτε με τιποτα και να εχεις αυθημερον την αδεια κ να φυγεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, 

έχει βρει η κοπέλα μου ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που θέλει να αγοράσει από ιδιώτη, και ψαχνόμαστε λίγο να δούμε τη διαδικασία μεταβίβασης του αυτοκινήτου. Προσπάθησα να πάρω διάφορα τηλέφωνα και δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη.

1) Παίζει ρόλο σε ποια περιφέρεια της αττικής πρέπει να πάμε; Πρέπει να είναι στη περιφέρει που μένει, ή πάμε σε όποια βολεύει;

2) Πρέπει να πάμε σε ΚΕΠ πριν τη μεταβίβαση για τις υπεύθυνες δηλώσεις; βλέπω ότι το ζητάνε σαν δικαιολογητικό για τη μεταβίβαση. Αυτή η διαδικασία με τις δηλώσεις μπορεί να γίνει και στη περιφέρεια αττικής; Επίσης υπάρχει κάποιο επίσημο πρότυπο για την υπεύθυνη δήλωση μεταβίβασης ή χρησιμοποιώ αυτές με το ελεύθερο κείμενο; Και τι πρέπει να αναγράφει;

3) Τα παράβολα πότε πληρώνονται; πρέπει πρώτα να πάμε στη περιφέρεια για τη μεταβίβαση και μετά να μας δώσουν κάποιο αποδεικτικό για τα κυβικά κλπ για να πληρωθούν τα παράβολα και μετά πάλι πίσω; Ή τα πληρώνω από πριν;

4) Πότε προτείνετε ότι πρέπει να γίνει η πληρωμή προς τον αγοραστή; Πριν ή μετά τη μεταβίβαση; Επίσης το αυτοκίνητο μπορεί να κουνηθεί μόλις γίνει η μεταβίβαση; Ή δε βγαίνει αμέσως και πρέπει να περιμένουμε; Επίσης ασφάλεια μπορούμε να βγάλουμε με το που γίνει η μεταβίβαση; Και θα έχει άμεση ισχύ;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, απλά δε την έχουμε ξανακάνει τη διαδικασία και το ψάχνουμε αρκετά για να είμαστε προετοιμασμένοι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεις να πας και στη περιφερεια του πωλητη να κανεις τη μεταβιβαση. Αν ομως τυχεις (περιπου 70% του δημοσιου) σε μακακα μπορει να σου πει οτι η διαδικασια γινεται και σε ΚΕΠ και να σε κατευθηνει προς τα εκει (απο δικαιολογιες αλλο τιποτα). Αλλα και στα ΚΕΠ μη περιμενεις να παρεις την αδεια αυριο : στη καλυτερη απο 7 εργασιμες μεχρι...κανα μηνα.

Μη ξεχναμε οτι με κορονοιο στις μεγαλες πολεις εμειναν στον αερα απειρες μεταβιβασεις και ακομα προσπαθουν να γυρισουν στη κανονικοτητα

αν θυμαμαι χθες/προχθες ειχε ρεπορταζ ο αλφα γιαυτο

Τωρα αν θες να παρεις γρηγορα την αδεια πηγαινε σε ενα διαμεσολαβητη να τα κανονισει ολα αυτος και για τους δυο (πωλητη/αγοραστη). Εχουν απειρα χαρτακια εξω απο περιφερειες αλλα ακομα και σε σχολη οδηγων να πας θα σε βοηθησουν.

Για την ασφαλεια εφοσον παρεις κλειδια το ασφαλιζεις (ενα κλικ ή να τηλ και σε 10 λεπτο εισαι ετοιμος)

Για την οικονομικη συνναλαγη πλεον μονο μεσω τραπεζης και ειναι λιγο λεπτη η θεση και των δυο: Γενικα για ενα διαστημα ο αγοραστης ειναι ακαλυπτος αλλα εφοσον το πληρωσεις (και φανει σε τραπεζικο λογαριασμο ή εχεις αποδειξη συναλλαγης) δε βλεπω το λογο να μη παρεις το οχημα στη κατοχη. Αν περιμενεις να γινει η μεταβιβαση (ειδικα σε ΚΕΠ μεγαλης πολης) για να παρεις το ιχ ...αστα

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την υπεύθυνη δήλωση με την τιμή πώλησης του οχήματος, τι την κάνουμε? Την καταθέτουμε στην εφορία? Πότε και σε ποιο τμήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, StormGr είπε

Την υπεύθυνη δήλωση με την τιμή πώλησης του οχήματος, τι την κάνουμε? Την καταθέτουμε στην εφορία? Πότε και σε ποιο τμήμα?

απλως τη κρατας (καλα που ζεις στο 1996?)

δινεις μια αιτηση μεταβιβασης στο ΚΕΠ/Περιφερεια που εχετε υπογραψει και οι δυο

ο λογιστης σου ή εσυ στο taxis θα δηλωσεις την αγορα με το ΑΦΜ του πωλητη και το τιμημα

 

περισσοτερα

https://www.kteohellas.gr/category/135/μεταβιβαση-αυτοκινητου-δικαιολογητικα.html

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

μπορεις να πας και στη περιφερεια του πωλητη να κανεις τη μεταβιβαση. Αν ομως τυχεις (περιπου 70% του δημοσιου) σε μακακα μπορει να σου πει οτι η διαδικασια γινεται και σε ΚΕΠ και να σε κατευθηνει προς τα εκει (απο δικαιολογιες αλλο τιποτα). Αλλα και στα ΚΕΠ μη περιμενεις να παρεις την αδεια αυριο : στη καλυτερη απο 7 εργασιμες μεχρι...κανα μηνα.

Το ΚΕΠ δε σου δίνει προσωρινή άδεια για να μπορείς να κουνήσεις το αυτοκίνητο μέχρι να βγει η κανονική άδεια; Αυτή την εντύπωση είχα. Επίσης για περιφέρεια είναι είτε του πωλητή είτε ΚΕΠ; Ή και σε όποια να 'ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Το ΚΕΠ δε σου δίνει προσωρινή άδεια για να μπορείς να κουνήσεις το αυτοκίνητο μέχρι να βγει η κανονική άδεια; Αυτή την εντύπωση είχα.

Αυτό που σου δίνει το ΚΕΠ δεν είναι τίποτα άλλο από μια απόδειξη παραλαβής αιτήματος μεταβίβασης και δικαιολογητικών, και μάλιστα συνιστά να μην κυκλοφορεί το αυτοκίνητο πριν γίνει η μεταβίβαση.

5 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Επίσης για περιφέρεια είναι είτε του πωλητή είτε ΚΕΠ; Ή και σε όποια να 'ναι;

Μεταβίβαση μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε διεύθυνση μεταφορών. Αν πας σε κάποιο ΚΕΠ, τότε αυτό με τη σειρά του θα προωθήσει όλα τα δικαιολογητικά στην πλησιέστερη διεύθυνση μεταφορών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2020 στις 3:29 ΜΜ, Joshua21 είπε

Αυτό που σου δίνει το ΚΕΠ δεν είναι τίποτα άλλο από μια απόδειξη παραλαβής αιτήματος μεταβίβασης και δικαιολογητικών, και μάλιστα συνιστά να μην κυκλοφορεί το αυτοκίνητο πριν γίνει η μεταβίβαση.

Μεταβίβαση μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε διεύθυνση μεταφορών. Αν πας σε κάποιο ΚΕΠ, τότε αυτό με τη σειρά του θα προωθήσει όλα τα δικαιολογητικά στην πλησιέστερη διεύθυνση μεταφορών.

Κατα σειρα ευκολιας ταχυτητας

Διεκπαιρεωτης

Διευθυνση μεταφορων περιοχη πωλητη (που ειναι ο φακελος του οχηματος)

ΚΕΠ

αλλη διευθυνση μεταφορων (π.χ δικη σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vamvakoolas είπε

Κατα σειρα ευκολιας ταχυτητας

Διεκπαιρεωτης

Διευθυνση μεταφορων περιοχη πωλητη (που ειναι ο φακελος του οχηματος)

ΚΕΠ

αλλη διευθυνση μεταφορων (π.χ δικη σου)

Καταρχήν ο φάκελος του αυτοκινήτου βρίσκεται στη διεύθυνση μεταφορών που έχει εκδοθεί για πρώτη φορά η άδεια, και όχι απαραίτητα στην διεύθυνση μεταφορών της περιοχής του πωλητή.

Επίσης δεν έχει καμία απολύτως διαφορά σε ποια διεύθυνση μεταφορών θα πας για να κάνεις μεταβίβαση, ούτε στη διαδικασία ούτε στον χρόνο διεκπεραίωσης, το μόνο που αλλάζει στην περίπτωση που η διεύθυνση μεταφορών δεν έχει φάκελο του αυτοκινήτου είναι ότι πρέπει να προσκομίσεις μαζί με όλα τα υπόλοιπα και έναν φάκελο με έλασμα (κόστος 0,40 - 0,60€) ώστε να ανοιχτεί "υποφάκελος λόγω μεταβίβασης".

Όσο για τον διεκπεραιωτή δεν είναι σίγουρο ότι η δουλειά σου θα γίνει πιο γρήγορα, πχ στην τοπική διεύθυνση μεταφορών οι εντολές είναι να εξυπηρετούνται με προτεραιότητα οι ιδιώτες, και μετά οι διεκπεραιωτές.

Και τέλος τα ΚΕΠ είναι ο πιο αργός τρόπος και με τεράστια διαφορά, όχι μόνο η μεταβίβαση θα αργήσει να γίνει, αλλά και θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον ένα μήνα για να πάρεις την νέα άδεια στα χέρια σου. Σε αντίθεση με τη διεύθυνση μεταφορών που η μεταβίβαση γίνεται άμεσα, και την άδεια συνήθως την παίρνεις είτε την ίδια ημέρα είτε την επόμενη.

ΥΓ

Καλό θα ήταν να μην γράφουμε για πράγματα που δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν ο φάκελος του αυτοκινήτου βρίσκεται στη διεύθυνση μεταφορών που έχει εκδοθεί για πρώτη φορά η άδεια, και όχι απαραίτητα στην διεύθυνση μεταφορών της περιοχής του πωλητή.

Επίσης δεν έχει καμία απολύτως διαφορά σε ποια διεύθυνση μεταφορών θα πας για να κάνεις μεταβίβαση, ούτε στη διαδικασία ούτε στον χρόνο διεκπεραίωσης, το μόνο που αλλάζει στην περίπτωση που η διεύθυνση μεταφορών δεν έχει φάκελο του αυτοκινήτου είναι ότι πρέπει να προσκομίσεις μαζί με όλα τα υπόλοιπα και έναν φάκελο με έλασμα (κόστος 0,40 - 0,60€) ώστε να ανοιχτεί "υποφάκελος λόγω μεταβίβασης".

Όσο για τον διεκπεραιωτή δεν είναι σίγουρο ότι η δουλειά σου θα γίνει πιο γρήγορα, πχ στην τοπική διεύθυνση μεταφορών οι εντολές είναι να εξυπηρετούνται με προτεραιότητα οι ιδιώτες, και μετά οι διεκπεραιωτές.

Και τέλος τα ΚΕΠ είναι ο πιο αργός τρόπος και με τεράστια διαφορά, όχι μόνο η μεταβίβαση θα αργήσει να γίνει, αλλά και θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον ένα μήνα για να πάρεις την νέα άδεια στα χέρια σου. Σε αντίθεση με τη διεύθυνση μεταφορών που η μεταβίβαση γίνεται άμεσα, και την άδεια συνήθως την παίρνεις είτε την ίδια ημέρα είτε την επόμενη.

ΥΓ

Καλό θα ήταν να μην γράφουμε για πράγματα που δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα.

σωστα καλα τα λες μαλλον (για αλλη μια φορα γραφεις οτι ναναι).

 

Θεωρητικα τα πανω ισχυουν. Στη πραξη (γιατι ο φιλος ισως εχει να πατησει το ποδι του στις υπηρεσιες των μεταφορων πολυ καιρο) δεν εχει σχεση. Ιδιως τωρα που αρκετοι βολευτηκαν με ευελικτη εργασια, εργασια απο το σπιτι. Τα λεγομενα μου (το εχω ξαναποσταρει) το επιβεβαιωσε ρεπορταζ του ΑΛΦΑ τη προηγουμενη εβδομαδα (αλλο παραδειγμα: https://www.gargalianoionline.gr/νέες-καθυστερήσεις-στην-απόκτηση-αδε/ )

 

Ακουσε την αποψη του και θα εχεις την αδεια....τα χριστουγεννα. Τα παραπονα σου μετα στις υπηρεσιες και στο φιλο απο πανω που εγραψε το σεντονι

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

σωστα καλα τα λες μαλλον (για αλλη μια φορα γραφεις οτι ναναι).

Θεωρητικα τα πανω ισχυουν. Στη πραξη (γιατι ο φιλος ισως εχει να πατησει το ποδι του στις υπηρεσιες των μεταφορων πολυ καιρο) δεν εχει σχεση. Ιδιως τωρα που αρκετοι βολευτηκαν με ευελικτη εργασια, εργασια απο το σπιτι. Τα λεγομενα μου (το εχω ξαναποσταρει) το επιβεβαιωσε ρεπορταζ του ΑΛΦΑ τη προηγουμενη εβδομαδα (αλλο παραδειγμα: https://www.gargalianoionline.gr/νέες-καθυστερήσεις-στην-απόκτηση-αδε/ )

Ακουσε την αποψη του και θα εχεις την αδεια....τα χριστουγεννα. Τα παραπονα σου μετα στις υπηρεσιες και στο φιλο απο πανω που εγραψε το σεντονι

Το επιχείρημα σου με άφησε άφωνο... όλα τα κουλά που είχες γράψει παραπάνω ισχύουν επειδή από τα 4 άτομα του τμήματος μεταβιβάσεων της διεύθυνσης μεταφορών Καλαμάτας τα 2 είναι σε άδεια...

fuck logic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα γραφε γραφε στο τελος θα τα πιστεψεις και εσυ

απντειτ: τη παρασκευη πηγε φιλος Χολαργο (Αττικη) για μεταβιβαση και εφαγε ακυρο. Καπακι πηγε ΚΕΠ και επισης ακυρο. Του ζηταγαν ραντεβου...

Ελπιζει απο αυριο να αρχισει τη διαδικασια

https://www.skai.gr/news/greece/se-pliri-leitourgia-to-dimosio-apo-tin-triti-eksypiretisi-kai-xoris-rantevou

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...