Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ τι χρειάζεται?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Η υπευθυνη δηλωση που απο οτι καταλαβα εχεις απο τον αγοραστη με ονομα , ΑΦΜ  και ποσο πωλησης ειναι υπεραρκετα για οτι χρειαστεις .

Μαλλον δεν το ειπα σωστα ,παμε παλι.Εκανα εγω για'μενα υπευθυνη δηλωση με τα δικα μου στοιχεια και κατω εγραψα οτι εγω με ΑΦΜ πουλησα στον αγωραστη το δικο του ονομα και ΑΦΜ ,μαρκα αυτοκινητου ταδε και αριθμο κυκλοφοριας για το ταδε ποσο και τιποτα αλλο.Ο αγοραστης εκανε το ιδιο και εγραψε το ιδιο κειμενο. Εγω εβαλα υπογραφη στην δικια μου δηλωση μπροστα στον υπαλληλο στο ΚΕΠ και το ιδιο ο αγοραστης και ο καθενας κρατησε την δικια του δηλωση που ειχε φτιαξει.

Επεξ/σία από BarcodeCrew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, BarcodeCrew είπε

Μαλλον δεν το ειπα σωστα ,παμε παλι.Εκανα εγω για'μενα υπευθυνη δηλωση με τα δικα μου στοιχεια και κατω εγραψα οτι εγω με ΑΦΜ πουλησα στον αγωραστη το δικο του ονομα και ΑΦΜ ,μαρκα αυτοκινητου ταδε και αριθμο κυκλοφοριας για το ταδε ποσο και τιποτα αλλο.Ο αγοραστης εκανε το ιδιο και εγραψε το ιδιο κειμενο. Εγω εβαλα υπογραφη στην δικια μου δηλωση μπροστα στον υπαλληλο στο ΚΕΠ και το ιδιο ο αγοραστης και ο καθενας κρατησε την δικια του δηλωση που ειχε φτιαξει.

Αναποδα επρεπε να εχει γινει ....Αφου ξεριες ομως ονομα κια ΑΦΜ αγοραστη δεν θα εχεις προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Οχι δεν το εμφανιζει αυτοματα αλλα εκει που λεει για πωληση περιουσιακων στοιχειων σε ρωταει τι πουλησες και σε ποιον αφου συμπληρωσεις ποσο .

καταλαβα κι ευχαριστω! και ως αγοραστης ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panosno1com είπε

καταλαβα κι ευχαριστω! και ως αγοραστης ??

Ο αγοραστης την δικη σου υπευθυνη δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλυτερο και το πιο σιγουρο  απο ολα, για μενα ειναι πωληση με προσωπικη διεκπεραιωση εγγραφων  στις υπηρεσιες του υπουργειου.

 

 

Επεξ/σία από ringboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

παιδια μια απορια εχω αν μπορειτε να μου λυσετε σχετικα με την αγορα αυτοκινητου.θελουν οι γονεις μου ενας εκ των οποιων ειναι ο συνταξιουχος να προχωρησουν σε αγορα οχηματος.οι γονεις μου δηλωνουν περιπου 10 χιλιαδες ευρω εισοδημα το χρονο.το αμαξι που προκειται να γινει η αγορα στοιχιζει 8 χιλιαδες. γνωριζετε αν θα πληρωσουν φορο την επομενη χρονια που θα κανουν τις δηλωσεις?τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sonikk είπε

παιδια μια απορια εχω αν μπορειτε να μου λυσετε σχετικα με την αγορα αυτοκινητου.θελουν οι γονεις μου ενας εκ των οποιων ειναι ο συνταξιουχος να προχωρησουν σε αγορα οχηματος.οι γονεις μου δηλωνουν περιπου 10 χιλιαδες ευρω εισοδημα το χρονο.το αμαξι που προκειται να γινει η αγορα στοιχιζει 8 χιλιαδες. γνωριζετε αν θα πληρωσουν φορο την επομενη χρονια που θα κανουν τις δηλωσεις?τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

σας ευχαριστω.

Να ρωτήσουν τον λογιστή τους δεν γίνεται να σου απαντήσουν εδώ μέσα για κάτι τέτοιο χωρίς να έχουν πρόσβαση στις φορολογικές τους δηλώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω ότι θέλω να κάνω αγορά από ιδιώτη. Πως μπορώ να ελέγξω αν το χρωστάει ακόμα (δόσεις); Από όσο ξέρω από γνωστό μου ο οποίος το είχε με δόσεις το δικό του, δεν ανέφερε κάτι για παρακράτηση στην άδεια.

Αν κατάλαβα καλά, η σειρά έχει ως εξής;

  • ΚΕΠ για διαδικαστικά
  • Τράπεζα για πληρωμή
  • Παίρνεις το κλειδί
  • ΚΕΠ για παραλαβή τελικής άδειας

 

On 07/07/2018 at 17:02, ringboy said:

Το καλυτερο και το πιο σιγουρο  απο ολα, για μενα ειναι πωληση με προσωπικη διεκπεραιωση εγγραφων  στις υπηρεσιες του υπουργειου.

Η Υ.Δ χρειάζεται όμως και σε αυτήν την περίπτωση για την εφορία. Σωστά;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/07/2019 at 16:55, thodoris1985 said:

Έστω ότι θέλω να κάνω αγορά από ιδιώτη. Πως μπορώ να ελέγξω αν το χρωστάει ακόμα (δόσεις); Από όσο ξέρω από γνωστό μου ο οποίος το είχε με δόσεις το δικό του, δεν ανέφερε κάτι για παρακράτηση στην άδεια.

Αν κατάλαβα καλά, η σειρά έχει ως εξής;

  • ΚΕΠ για διαδικαστικά
  • Τράπεζα για πληρωμή
  • Παίρνεις το κλειδί
  • ΚΕΠ για παραλαβή τελικής άδειας

Η Υ.Δ χρειάζεται όμως και σε αυτήν την περίπτωση για την εφορία. Σωστά;

Με ενδιαφέρει κι εμένα. Απλώς τα διαδικαστικά μάλλον θα γίνουν σε σχολή οδηγών κι όχι σε ΚΕΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2019 στις 4:28 ΠΜ, sonikk είπε

παιδια μια απορια εχω αν μπορειτε να μου λυσετε σχετικα με την αγορα αυτοκινητου.θελουν οι γονεις μου ενας εκ των οποιων ειναι ο συνταξιουχος να προχωρησουν σε αγορα οχηματος.οι γονεις μου δηλωνουν περιπου 10 χιλιαδες ευρω εισοδημα το χρονο.το αμαξι που προκειται να γινει η αγορα στοιχιζει 8 χιλιαδες. γνωριζετε αν θα πληρωσουν φορο την επομενη χρονια που θα κανουν τις δηλωσεις?τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

σας ευχαριστω.

Για να δικαιολογισουν την αγορά θα πρέπει από τα προηγούμενα να φαίνεται ότι έχουν δημιουργήσει ως αποθεματικό το ποσό της αγοράς για να δηλώσουν την αγορά ως ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετων. 

Τα δύσκολα έρχονται μετά την αγορά όπου θα πρέπει να μπορείς να καλύπτεις το τεκμήριο που έχει αυτοκίνητο το οποίο εξαρτάται από τον κυβισμό και την ηλικία του. Καταρχήν ως ζευγάρι έχουν τεκμήριο διαβίωσης 5000€ συν 2500-3000 για την οικία που μένουν (το ποσό εξαρτάται από μέγεθος οικιας, βάζω μια μέση κατοικια) αν δεν έχουν άλλο ιδιοχρησιμοποιουμενο ακίνητο τότε ως υπόλοιπο για καλυψη τεκμηρίων έχουν γύρω 2000-2500€. Αν το τεκμήριο του αυτοκινήτου δεν ξεπερνά αυτό το ποσό μπορούν να το αγοράσουν χωρίς να πληρώνουν επιπλέον φόρο. Αν τυχόν τα τεκμαρτα ξεπερνούν τα πραγματικά εισοδήματα θα πληρώνουν έξτρα φόρο, κάτι που δεν συμφέρει. Πχ αν τα τεκμαρτά τους είναι 11.000 θα πληρώσουν επιπλέον φόρο για το πόσο των 1000€ . Επειδή η κλίμακα φόρου είναι 22%,  για κάθε 1000αρικο που υπερβαίνει το πραγματικό εισόδημα θα πληρώνουν φόρο 220€ .

Για αγορά αυτοκινήτου έστω και μεταχειρισμένου 8000 , είτε τα κυβικά είτε η ηλικία του αυτοκινήτου είναι τέτοια όπου το τεκμήριο του μάλλον θα υπερβαινει τα 3000€. Οπότε μάλλον είναι ασύμφορη η απόκτηση αυτοκινήτου με οικογενειακό εισόδημα 10.000 εντός αυτό το ποσό είναι εισοδήματος ενός και εχεί και ο άλλος κάποια εισοδήματα ή υπάρχουν εισοδήματα από άλλες πηγές οπότε το οικογενειακό εισόδημα αυξάνεται και μπορει να καλυφθεί το τεκμήριο του αυτοκινήτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2019 στις 4:55 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Έστω ότι θέλω να κάνω αγορά από ιδιώτη. Πως μπορώ να ελέγξω αν το χρωστάει ακόμα (δόσεις); Από όσο ξέρω από γνωστό μου ο οποίος το είχε με δόσεις το δικό του, δεν ανέφερε κάτι για παρακράτηση στην άδεια.

Το αν χρωστάει δόσεις ούτε μπορείς να το ελέγξεις, ούτε σε ενδιαφέρει κιόλας. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να μην υπάρχει παρακράτηση κυριότητας γιατί δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση, αν υπάρχει απλώς προσπερνάς.

Στις 2/7/2019 στις 4:55 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Αν κατάλαβα καλά, η σειρά έχει ως εξής;

  • ΚΕΠ για διαδικαστικά
  • Τράπεζα για πληρωμή
  • Παίρνεις το κλειδί
  • ΚΕΠ για παραλαβή τελικής άδειας

Καταρχήν το ΚΕΠ καλό θα ήταν να αποφεύγεται για πολλούς λόγους, προς το παρόν τουλάχιστον.

Επίσης για να μην υπάρχει αμφιβολία καλό θα ήταν η συναλλαγή να γίνει χέρι με χέρι, μόλις ο υπάλληλος του υπουργείου ελέγξει τα δικαιολογητικά δίνεις το χρήμα και παίρνεις το κλειδί, την νέα άδεια την παίρνεις μόλις ετοιμαστεί.

Στις 2/7/2019 στις 4:55 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Η Υ.Δ χρειάζεται όμως και σε αυτήν την περίπτωση για την εφορία. Σωστά;

ΟΙ Υ.Δ. απλά μένουν στο αρχείο μας έτσι ώστε να μπορέσουμε να τις δείξουμε στην εφορία σε περίπτωση ελέγχου, άσχετα αν την μεταβίβαση την κάναμε απευθείας στο υπουργείο ή μέσω ΚΕΠ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρ πολύ για τις απαντήσεις. Πραγματικά κατατοπιστικότατος.

9 hours ago, Joshua21 said:

Επίσης για να μην υπάρχει αμφιβολία καλό θα ήταν η συναλλαγή να γίνει χέρι με χέρι, μόλις ο υπάλληλος του υπουργείου ελέγξει τα δικαιολογητικά δίνεις το χρήμα και παίρνεις το κλειδί, την νέα άδεια την παίρνεις μόλις ετοιμαστεί.

Μου φαίνετα αρκετά επικύνδινο να κυκλοφορεί κανείς με τόσα μετρητά. Αλλά και από την άλλη, κάπως πρέπει να κατοχυρωθεί και ο άλλος.

9 hours ago, Joshua21 said:

ΟΙ Υ.Δ. απλά μένουν στο αρχείο μας έτσι ώστε να μπορέσουμε να τις δείξουμε στην εφορία σε περίπτωση ελέγχου, άσχετα αν την μεταβίβαση την κάναμε απευθείας στο υπουργείο ή μέσω ΚΕΠ.

Πρέπει αυτές οι δηλώσεις να είναι επικαιροποιημένες όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Μου φαίνετα αρκετά επικύνδινο να κυκλοφορεί κανείς με τόσα μετρητά. Αλλά και από την άλλη, κάπως πρέπει να κατοχυρωθεί και ο άλλος.

Πόσα είναι τα τόσα? :P

Πάντως δεν μίλησα ντε και καλά για μετρητά, αν είναι πολλά μια χαρά μπορείς να κάνεις μεταφορά στο λογαριασμό του μέσω του κινητού σου, ή μπορείς και να έχεις βγάλει τραπεζική επιταγή από πριν.

12 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Πρέπει αυτές οι δηλώσεις να είναι επικαιροποιημένες όμως;

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, τι σημαίνει "επικαιροποιημένες"? Την ημέρα που θα γίνει η μεταβίβαση θα τις ετοιμάσετε, η ημερομηνία αυτή δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Joshua21 said:

Πόσα είναι τα τόσα? :P

Πάντως δεν μίλησα ντε και καλά για μετρητά, αν είναι πολλά μια χαρά μπορείς να κάνεις μεταφορά στο λογαριασμό του μέσω του κινητού σου, ή μπορείς και να έχεις βγάλει τραπεζική επιταγή από πριν.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, τι σημαίνει "επικαιροποιημένες"? Την ημέρα που θα γίνει η μεταβίβαση θα τις ετοιμάσετε, η ημερομηνία αυτή δεν αλλάζει.

Αν έχει 4 ψηφία, είναι πολλά! :)

Αλλά, όπως λες υπάρχουν και διαφορετικοί τρόποι.

Για τις ΥΔ, εννοούσα για το γνήσιο της υπογραφής (προφανώς κάτι τέτοιο δε χρειάζεται σε αυτήν την περίπτωση όμως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλημέρα,

 

Πώληση μια  μπαγαζιέρας(τρέιλερ) από ότι ξέρω το μόνο που χρειάζεται εγώ σαν πωλητής να δώσω την άδεια ρυμουλκούμενου που αναγράφει τα τεχνικά χαρακτηριστικά και το εργοστάσιο κατασκευής μαζί με τον αριθμό πλαισίου   και   να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση με τον αγοραστή  όπου εγώ κρατάω την δικία του και αυτός την δικία μου.

Δεν ξέρω ένα χρειάζεται κάτι άλλο αλλά έαν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...