Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ τι χρειάζεται?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εμφανίζονται στην εφορία τα ρυμουλκούμενα, οπότε τι να την κάνεις την υπεύθυνη δήλωση;;

Στην άδεια γράφει το όνομα σου;;

9 ώρες πριν, temeteron είπε

Καλημέρα,

Πώληση μια  μπαγαζιέρας(τρέιλερ) από ότι ξέρω το μόνο που χρειάζεται εγώ σαν πωλητής να δώσω την άδεια ρυμουλκούμενου που αναγράφει τα τεχνικά χαρακτηριστικά και το εργοστάσιο κατασκευής μαζί με τον αριθμό πλαισίου   και   να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση με τον αγοραστή  όπου εγώ κρατάω την δικία του και αυτός την δικία μου.

Δεν ξέρω ένα χρειάζεται κάτι άλλο αλλά έαν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν εμφανίζονται στην εφορία τα ρυμουλκούμενα, οπότε τι να την κάνεις την υπεύθυνη δήλωση;;

Στην άδεια γράφει το όνομα σου;;

Όχι στην άδεια ρυμουλκούμενου(Τρέιλερ) δεν αναγράφει το όνομα μου αλλά αναγράφει τα τεχνικά στοιχεία του τρειλερ και τα τεχνικά στοιχεία μαζί και την πινακίδα του αυτοκινήτου μου.

Απλώς είπα να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ότι πλέον δεν μου ανήκει και να είμαι εξασφαλισμένος σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, temeteron είπε

Όχι στην άδεια ρυμουλκούμενου(Τρέιλερ) δεν αναγράφει το όνομα μου αλλά αναγράφει τα τεχνικά στοιχεία του τρειλερ και τα τεχνικά στοιχεία μαζί και την πινακίδα του αυτοκινήτου μου.

Μήπως πρέπει να αλλάξει και να αναγράφει την πινακίδα του νέου κατόχου;;

Δεν το γνωρίζω, ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις στην υπηρεσία που την έχει εκδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Μήπως πρέπει να αλλάξει και να αναγράφει την πινακίδα του νέου κατόχου;;

Δεν το γνωρίζω, ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις στην υπηρεσία που την έχει εκδώσει.

 

Όχι στο υπουργείο του είπανε πως θέλουν την άδεια βεβαίωσης της μπαγαζιέρας και από και πέρα αυτή θα την περάσουν στο αυτοκίνητο που θα την δηλώση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πουλάω κι εγώ το αυτοκίνητο μου.

Μεγάλη προσοχή στα χρήματα, πότε μετρητά (μεγάλος κίνδυνος πλαστών).

Πότε προκαταβολή, φίλος από τράπεζα μου είπε για πολλές καταγγελίες για προκαταβολή που έκανε φτερά και αυτοκίνητο δεν πουλήθηκε.

 

Πλέον ζητάω τραπεζική επιταγή πριν την υπογραφή (μεγαλύτερη ασφάλεια και για τους δύο) η κατάθεση στον λογαριασμό μου πριν πάμε στο υπουργείο η ΚΕΠ (πωλητής καλυμμενος).

 

Έχω βάλει την αγγελία εδώ και αρκετό καιρό, το τι έχω ακούσει...

Με κορυφαία:

- πάρε 500 ευρώ περισσότερα και όλα μετρητά αλλα δήλωσε 3 χιλιάδες. Στην ερώτηση μου εγώ πως θα δικαιολογήσω την επόμενη αγορά στην εφορία και θα κάτσω να μετράω 5ψηφιο νούμερο με το χέρι. Μου απάντησε 'και αν σου αρεσει'

Έφαγε άκυρο...

- Με 7 χιλιάρικα το πήρα; Υπάρχουν πολλά σε αυτή την τιμη. Του είπα πήγαινε να πάρεις ένα από αυτά. Ναι αλλά το δικό σου μου αρέσει... Δεν το συνέχισα, προσφορά μισή τιμή από αυτή που έχω βάλει δεν είναι λογικη...

- Βγάλε το ένα βγάλε το άλλο πέφτει η τιμή; Ναι του απαντάω αλλά όσα θα γλιτώσεις τόσα θα πληρώσεις σε εργασία για να τα βγάλουν. Α δεν θα τα πληρώσεις αυτά εσύ;

Έχω κι άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα μήνα πούλησα το παλιό και θα έπεφτα σε καλή παγίδα. Μου ζήτησε να του κάνω εξουσιοδότηση για τη μεταβίβαση. Μάλιστα ήταν ο μόνος που ήρθε επιτόπου να το δει,χωρίς παζάρια.... Δηλαδή όλα κομπλέ ακουγόταν ,θα μου έδινε τα λεφτά στο χέρι ,θα κάναμε συμφωνητικό ,θα του έδινα τα κλειδιά και θα πλήρωνε ο ίδιος τη μεταβίβαση, αλλά η παγίδα είναι

Ο άλλος ποτέ δεν κάνει τη μεταβίβαση

Τέλη έρχονται πάλι σε μένα και το χειρότερο αν κάτσει καμιά στραβή και δεν έχει ασφάλεια ο άλλος(που σίγουρα δε θα έβγαζε) θα τρέχαν εμένα.

Σε μήνυση για κλοπή ο άλλος θα έδειχνε το συμφωνητικό και θα έτρεχα σε δικαστήρια ....

Όταν του είπα ότι τα κλειδιά θα τα πάρεις μόνο όταν στο μηχανολογικό γίνει η μεταβίβαση ,μου είπε φυσικά,κανένα πρόβλημα και απλά εξαφανίστηκε

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Πριν κανα μήνα πούλησα το παλιό και θα έπεφτα σε καλή παγίδα. Μου ζήτησε να του κάνω εξουσιοδότηση για τη μεταβίβαση. Μάλιστα ήταν ο μόνος που ήρθε επιτόπου να το δει,χωρίς παζάρια.... Δηλαδή όλα κομπλέ ακουγόταν ,θα μου έδινε τα λεφτά στο χέρι ,θα κάναμε συμφωνητικό ,θα του έδινα τα κλειδιά και θα πλήρωνε ο ίδιος τη μεταβίβαση, αλλά η παγίδα είναι

Ο άλλος ποτέ δεν κάνει τη μεταβίβαση

Τέλη έρχονται πάλι σε μένα και το χειρότερο αν κάτσει καμιά στραβή και δεν έχει ασφάλεια ο άλλος(που σίγουρα δε θα έβγαζε) θα τρέχαν εμένα.

Σε μήνυση για κλοπή ο άλλος θα έδειχνε το συμφωνητικό και θα έτρεχα σε δικαστήρια ....

Όταν του είπα ότι τα κλειδιά θα τα πάρεις μόνο όταν στο μηχανολογικό γίνει η μεταβίβαση ,μου είπε φυσικά,κανένα πρόβλημα και απλά εξαφανίστηκε

Καπως ετσι αλλα ολοκληρωθηκε η πωληση με μεταφορα χρηματων στο λογαριασμο μου την "πατησα" πριν 3 χρονια που πουλησα σε μαντρα ενα ΙΧ με εξουσιοδοτηση αλλα τρομαξα να τον κανω να το παρει στο ονομα του αφου δεν μπορουσε να το πουλησει .Ευτυχως ηταν επαγγελματιας και τον απειλησα με εφορια για να ξεμπλεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είναι να παίζεις... Γιατί η με το κράτος θα μπλέξεις η θα φας πλαστό και θα χάσεις χρηματα.

Απο όλους που με έχουν καλέσει (8-9 είναι αρκετά εμπορικό το αυτοκίνητο) ένας μόνο άξιζε αλλά δεν είχε όλα τα λεφτά. Το ξεκαθάρισε από την αρχή και κλείσαμε ότι θα με ξανακαλεσει όταν τα βρει...

Στον οποίο μόνος μου του έκοψα αρκετά αλλά δεν έφτανε το ποσό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Επειδή θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο και θέλω να είμαι καλυμμένος ότι τα χιλιόμετρα που έχει το αυτοκίνητο είναι πραγματικά, μπορώ να ζητήσω στον πωλητή να μου κάνει υπεύθυνη δήλωση σε ΚΕΠ που να αναφέρει ότι τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά; Πως το βλέπετε σαν κίνηση; Επίσης αν πάω στο Υπουργείο για την έκδοση της άδειας, είναι μεγάλη η αναμονή ή κάνεις αυθημερόν τη δουλειά σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dompapa είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Επειδή θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο και θέλω να είμαι καλυμμένος ότι τα χιλιόμετρα που έχει το αυτοκίνητο είναι πραγματικά, μπορώ να ζητήσω στον πωλητή να μου κάνει υπεύθυνη δήλωση σε ΚΕΠ που να αναφέρει ότι τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά; Πως το βλέπετε σαν κίνηση; Επίσης αν πάω στο Υπουργείο για την έκδοση της άδειας, είναι μεγάλη η αναμονή ή κάνεις αυθημερόν τη δουλειά σου; 

Εγώ προσωπικά δεν βλέπω το πως θα σε καλύψει μια τέτοια υπεύθυνη δήλωση, αν θέλεις εξήγησε λίγο το σκεπτικό σου.

Όσο για το άλλο που ρωτάς είναι θέμα πόσο φόρτο εργασίας θα έχει το συγκεκριμένο παράρτημα του υπουργείου που θα πας, το Γενάρη που έκανα μια μεταβίβαση στο Περιστέρι έφαγα σχεδόν 2 ώρες για να ελέγξουν τα χαρτιά. Σε μένα προσωπικά μια και ήμουν από άλλη πόλη μου έδωσαν την άδεια το μεσημέρι, σε όλους τους υπόλοιπους είπαν να ξανάρθουν την επόμενη για να την πάρουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

31 λεπτά πριν, dompapa είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Επειδή θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο και θέλω να είμαι καλυμμένος ότι τα χιλιόμετρα που έχει το αυτοκίνητο είναι πραγματικά, μπορώ να ζητήσω στον πωλητή να μου κάνει υπεύθυνη δήλωση σε ΚΕΠ που να αναφέρει ότι τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά; Πως το βλέπετε σαν κίνηση; Επίσης αν πάω στο Υπουργείο για την έκδοση της άδειας, είναι μεγάλη η αναμονή ή κάνεις αυθημερόν τη δουλειά σου; 

Κανένα νόημα σαν σκέψη, ούτε σαν κίνηση. Άμα είναι να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου μ' αυτόν τον τρόπο, άστο καλύτερα. Βρες ένα που είναι ξεκάθαρα τα χιλιόμετρα. Εξάλλου κ' αυτός που θα στο δώσει είσαι σίγουρος ότι ξέρει τα πραγματικά;

Για υπουργείο εξαρτάται σε ποια πόλη θα γίνει η αγορά, αν είσαι σε επαρχία κάνεις τη δουλειά σου τσακ μπαμ, αν είσαι π.χ. Αθήνα βολεύει περισσότερο Κ.Ε.Π. αρκεί να είναι συνεννοήσιμος ο πωλητής για να σου δώσει την άδεια κυκλοφορίας.

Επεξ/σία από ideal09
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dompapa είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Επειδή θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο και θέλω να είμαι καλυμμένος ότι τα χιλιόμετρα που έχει το αυτοκίνητο είναι πραγματικά, μπορώ να ζητήσω στον πωλητή να μου κάνει υπεύθυνη δήλωση σε ΚΕΠ που να αναφέρει ότι τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά; Πως το βλέπετε σαν κίνηση; Επίσης αν πάω στο Υπουργείο για την έκδοση της άδειας, είναι μεγάλη η αναμονή ή κάνεις αυθημερόν τη δουλειά σου; 

Ζητα τα δελτία ελεγχου του ΚΤΕΟ και έλεγξε τα προσεκτικά αν υπάρχουν ασυμφωνίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Αθήνα για αυτό ρώτησα αν αξίζει υπουργείο ή να πάω στο ΚΕΠ.

Όσον αφορά την υπεύθυνη δήλωση, το σκέφτηκα για να είμαι καλυμμένος αν πχ αγοράσω από πρώτο χέρι, αν ο πωλητής γύρισε τα χιλιόμετρα κτλ. Και πιο συγκεκριμένα να είμαι καλυμμένος σε Κτεο, αλλά και εγώ να μπορώ να απαιτήσω αν με εξαπατήσει ο πωλητής, κάποια αποζημίωση πχ σε περίπτωση που μου πουλάει αυτοκίνητο με 100000 χλμ και αυτό έχει τα διπλάσια. Γιατί σε ένα αυτοκίνητο μεταχειρισμένο, πληρώνεις και λογικά περισσότερα όταν έχει λιγότερα χλμ. 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απλά μην παρεξηγείτε τις σκέψεις μου, θέλω μόνο να καλυφθω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dompapa είπε

Μένω Αθήνα για αυτό ρώτησα αν αξίζει υπουργείο ή να πάω στο ΚΕΠ.

Όσον αφορά την υπεύθυνη δήλωση, το σκέφτηκα για να είμαι καλυμμένος αν πχ αγοράσω από πρώτο χέρι, αν ο πωλητής γύρισε τα χιλιόμετρα κτλ. Και πιο συγκεκριμένα να είμαι καλυμμένος σε Κτεο, αλλά και εγώ να μπορώ να απαιτήσω αν με εξαπατήσει ο πωλητής, κάποια αποζημίωση πχ σε περίπτωση που μου πουλάει αυτοκίνητο με 100000 χλμ και αυτό έχει τα διπλάσια. Γιατί σε ένα αυτοκίνητο μεταχειρισμένο, πληρώνεις και λογικά περισσότερα όταν έχει λιγότερα χλμ. 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απλά μην παρεξηγείτε τις σκέψεις μου, θέλω μόνο να καλυφθω 

Τα ΚΕΠ καλό θα ήταν να τα αποφύγεις για διάφορους λόγους.

Αποζημίωση φυσικά και μπορείς να ζητήσεις, το αν θα την πάρεις όμως είναι άλλο θέμα, και δεν βλέπω το πως μπορεί να υπεύθυνη δήλωση να σε βοηθήσει.

Δεν παρεξηγώ τις σκέψεις σου, απλά δεν τις καταλαβαίνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκέψη μου είναι πολύ απλη και κατανοητή. Όταν εγώ αγοράσω ένα αυτοκίνητο δήθεν με 30000 χλμ και αυτό έχει 130000, και θα αποφύγω με την υπεύθυνη δήλωση του πωλητή τυχόν πρόστιμο από κτεο κτλ , καθώς αυτός υπεύθυνα θα βεβαιώνει ότι όταν μου το πούλησε είχε 30000, αλλά και εγώ θα φαίνεται ότι εξαπατηθηκα και θα μπορώ δικαστικά να ζητήσω αποζημίωση. Καθώς είναι ευνόητο, ότι ένα αυτοκίνητο χάνει αρκετά από την αξία του όταν έχει παραπάνω χλμ και άρα θα το έχω πληρώσει παραπάνω αν γνωρίζα τα πραγματικά του χλμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...