Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

κομπλε τοτε.πας σε lg με κλειστα ματια.

Επειδή είναι πολλά τα λεφτά θέλω να πάρω όσο γίνεται καλύτερη και Ναμη χρειαστεί άλλη όταν θα βγει το ps5.  Σε ποιο site έστω και ξένο δείχνει reviews τηλεοράσεων και γράφει βαθμολογίες τους; είχα βρει ένα καλό αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε θα το γράψω όταν το Βρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Tresorikos είπε

Επειδή είναι πολλά τα λεφτά θέλω να πάρω όσο γίνεται καλύτερη και Ναμη χρειαστεί άλλη όταν θα βγει το ps5.  Σε ποιο site έστω και ξένο δείχνει reviews τηλεοράσεων και γράφει βαθμολογίες τους; είχα βρει ένα καλό αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε θα το γράψω όταν το Βρω. 

Google it. Δεν έχουν όλες τις τηλεοράσεις για review. 

To rtings είναι καλό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To rtings είναι πάρα πολύ καλό.

- Κάνουν αναλυτικό review με συγκεκριμένο template δοκιμών, οπότε μπορείς άνετα να συγκρίνεις μοντέλα μεταξύ τους

- Στο ίδιο review εξηγούν ανάλογα με τη χρήση που θές την TV αν σου κάνει ή όχι

- Follow up μετά από firmware updates

- Συγκρίνουν τηλεοράσεις στο ίδιο εύρος κόστους

Εγώ προσωπικά η διαδικασία που ακολουθώ είναι:

- Επιλέγω τα μοντέλα που μου αρέσουν από το rtings.com. Τα τσεκάρω και στο HDTVTEST.com.

- Ακολούθως πηγαίνω στο avforums.com και βλέπω τα αντίστοιχα τόπικς με τους χρήστες των συγκεκριμένων TVs, οπότε ενημερώνομαι από πρώτο χέρι για τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσουν.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

To rtings είναι πάρα πολύ καλό.

- Κάνουν αναλυτικό review με συγκεκριμένο template δοκιμών, οπότε μπορείς άνετα να συγκρίνεις μοντέλα μεταξύ τους

- Στο ίδιο review εξηγούν ανάλογα με τη χρήση που θές την TV αν σου κάνει ή όχι

- Follow up μετά από firmware updates

- Συγκρίνουν τηλεοράσεις στο ίδιο εύρος κόστους

Εγώ προσωπικά η διαδικασία που ακολουθώ είναι:

- Επιλέγω τα μοντέλα που μου αρέσουν από το rtings.com. Τα τσεκάρω και στο HDTVTEST.com.

- Ακολούθως πηγαίνω στο avforums.com και βλέπω τα αντίστοιχα τόπικς με τους χρήστες των συγκεκριμένων TVs, οπότε ενημερώνομαι από πρώτο χέρι για τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσουν.

Οπότε είσαι ο άνθρωπος μας.. Πρότεινε  μια 65αρα και μια 75αρα που να κάνει θαύματα..  Έχω δώσει και πιο πίσω κάνα 2 με 3 τηλεοράσεις αλλά δεν ξέρω αν αξίζει κάποια  σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε, από τις 3 που έβαλες στην προηγούμενη σελίδα, εγώ θα πρότεινα την ΧΕ9005, τηλεόραση που έχω και εγώ ο ίδιος. Σε αυτήν την επιλογή κατέληξα μετά από εκτενή έρευνα αγοράς που έκανα τον Ιανουάριο και ενώ στην αρχή ήθελα να πάω σε OLED και σίγουρα όχι σε SONΥ.

Αλλά εγώ σου προτείνω να ακολουθήσεις τη διαδικασία που σου είπα. Τσέκαρε στο rtings τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν, κάνε μετά μιά βόλτα από το avforums, όπου εκεί υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχοι ανα μοντέλο τηλεόρασης, οπότε όλα τα κουσούρια ή προβλήματα βγαίνουν στη φόρα, και έτσι θα κάνεις την καλύτερη και πιό ενημερωμένη αγορά.

Καμία τηλεόραση δεν είναι τέλεια, οπότε είναι σημαντικό να ξέρεις τί να περιμένεις από την ΤV που θα αγοράσεις.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, panther_512 είπε

Κοίταξε, από τις 3 που έβαλες στην προηγούμενη σελίδα, εγώ θα πρότεινα την ΧΕ9005, τηλεόραση που έχω και εγώ ο ίδιος. Σε αυτήν την επιλογή κατέληξα μετά από εκτενή έρευνα αγοράς που έκανα τον Ιανουάριο και ενώ στην αρχή ήθελα να πάω σε OLED και σίγουρα όχι σε SONΥ.

Αλλά εγώ σου προτείνω να ακολουθήσεις τη διαδικασία που σου είπα. Τσέκαρε στο rtings τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν, κάνε μετά μιά βόλτα από το avforums, όπου εκεί υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχοι ανα μοντέλο τηλεόρασης, οπότε όλα τα κουσούρια ή προβλήματα βγαίνουν στη φόρα, και έτσι θα κάνεις την καλύτερη και πιό ενημερωμένη αγορά.

Καμία τηλεόραση δεν είναι τέλεια, οπότε είναι σημαντικό να ξέρεις τί να περιμένεις από την ΤV που θα αγοράσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ αλάνι μ 

Πόσο βαθμό έχει η σονυ σου  8.3  έχει στο rtings?   Αυτή μου έβγαλε την X900E ενώ πάτησα XE9005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ αλάνι μ 

Πόσο βαθμό έχει η σονυ σου  8.3  έχει στο rtings?   Αυτή μου έβγαλε την X900E ενώ πάτησα XE9005

Ναι αυτή είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H τεχνολογια OLED εχει πολλα limitations που δεν υπαρχει τροπος να ξεπεραστουν επειδή εχεις να κανεις με οργανικο υλικο. 

Aπο την άλλη το LCD είναι ακομα στην αρχη του, όταν μπει το MLED σε FALD τοτε θα ανεβασουν κατακόρυφα την αποδοση τους σε ολους τους τομεις. 

Μην ξεχναμε ότι στα PC ερχονται 35αρια VA με 512 ζωνες σε FALD (από AUO) και από αρχες του 2019 θα βγει και το πρωτο 32αρι με 1024 ζωνες από AUO. 

O καθενας μπορει να καταλαβει ποσο καλυτερη θα είναι η 65αρα Q9F του 2019 από την αντιστοιχη του 2018. Που αντι για 480 ζωνες θα εχει για παράδειγμα 2000-3000 ακομα και 4000 ζωνες σε FALD.

 

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ROG-X είπε

H τεχνολογια OLED εχει πολλα limitations που δεν υπαρχει τροπος να ξεπεραστουν επειδή εχεις να κανεις με οργανικο υλικο. 

Aπο την άλλη το LCD είναι ακομα στην αρχη του, όταν μπει το MLED σε FALD τοτε θα ανεβασουν κατακόρυφα την αποδοση τους σε ολους τους τομεις. 

Μην ξεχναμε ότι στα PC ερχονται 35αρια VA με 512 ζωνες σε FALD (από AUO) και από αρχες του 2019 θα βγει και το πρωτο 32αρι με 1024 ζωνες από AUO. 

O καθενας μπορει να καταλαβει ποσο καλυτερη θα είναι η 65αρα Q9F του 2019 από την αντιστοιχη του 2018. Που αντι για 480 ζωνες θα εχει για παράδειγμα 2000-3000 ακομα και 4000 ζωνες σε FALD.

Η auo βγάζει τρομερά πάνελ led. Αυτό κατάλαβα  από την σονυ που έχω. 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα σε 55αρα OLED LG με την φοβερή εικόνα αλλά θα θέλει κ προσοχή μην μείνει στάμπα πάνω  LG OLED55B7V την βρήκα 1349 με την οποία φοβάμαι θα συνηθίσω κ θα ξενερώσω λόγω μεγέθους  τώρα έχω 46αρα 

Και σκέφτομαι κ για την Sony KD-65XE9005 1700 με 5 χρόνια εγγύηση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2018 στις 3:13 ΜΜ, Tresorikos είπε

Είμαι ανάμεσα σε 55αρα OLED LG με την φοβερή εικόνα αλλά θα θέλει κ προσοχή μην μείνει στάμπα πάνω  LG OLED55B7V την βρήκα 1349 με την οποία φοβάμαι θα συνηθίσω κ θα ξενερώσω λόγω μεγέθους  τώρα έχω 46αρα 

Και σκέφτομαι κ για την Sony KD-65XE9005 1700 με 5 χρόνια εγγύηση  

Που την βρήκες 1349?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, john9 είπε

Που την βρήκες 1349?

https://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/LG-TV-55-OLED55B7V.htm 1399 βεβαια.ενα 50αρικο πανω

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-oled55b7v-1197301.html 1360 με επιστροφη εμεση.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! εγώ την  πήρα πριν μια εβδομάδα απο Κωτσόβολο 1450 απίστευτη τηλεόραση!

Απο 1699 τους πηγα την ελαχιστη τιμη σκρουτζ και μου την αφησαν 1449 (εγγυηση χαμηλοτερης τιμης λεγεται).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2018 στις 3:13 ΜΜ, Tresorikos είπε

Είμαι ανάμεσα σε 55αρα OLED LG με την φοβερή εικόνα αλλά θα θέλει κ προσοχή μην μείνει στάμπα πάνω  LG OLED55B7V την βρήκα 1349 με την οποία φοβάμαι θα συνηθίσω κ θα ξενερώσω λόγω μεγέθους  τώρα έχω 46αρα 

Και σκέφτομαι κ για την Sony KD-65XE9005 1700 με 5 χρόνια εγγύηση  

αλλο 65 αλλο 55.και αλλο oled αλλο led.

η 65αρα σονυ ειναι τρομερη τηλεοραση. δεν φτανει την oled αλλα ειναι ενα κλικ πιο κατω.

αν εχεις αποσταση παρε 65αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexakos89 είπε

αλλο 65 αλλο 55.και αλλο oled αλλο led.

η 65αρα σονυ ειναι τρομερη τηλεοραση. δεν φτανει την oled αλλα ειναι ενα κλικ πιο κατω.

αν εχεις αποσταση παρε 65αρα.

Μου βγαίνει η 55αρα OLED 1120  με τα yellows  οπότε άρχισε να μ γυαλίζει  υπερβολικά...    Στα πατρικό μ θα χωρούσε και 75αρα που λέει ο λόγος  αλλά θα πάω μάλλον σε γκαρσονιέρα και δεν ξέρω αν θα μ χωρέσει και η 46 άρα σαμσουνγκ που έχω κ τώρα χα χα 😂   μου την είχαν δώσει από χθες οφ δε ρεκορντ 1349 ενώ οι άλλοι την είχαν 1700 κ λέω θα την ρίξουν κιαλλο κάτι γίνεται εδώ.. Και τσουπ την έβαλαν  1400 τα media με επιστροφή 20 τις εκατό.  Έχω πιστωτική μου είπαν κανονικά θα τα πάρω τα yellows ελπίζω Ναμη θέλει τπτ καμία εφαρμογή όπως η Eurobank  

8 ώρες πριν, alexakos89 είπε

https://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/LG-TV-55-OLED55B7V.htm 1399 βεβαια.ενα 50αρικο πανω

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-oled55b7v-1197301.html 1360 με επιστροφη εμεση.

1360 γιατί;  1400 - 20% =1120 κάνω κάτι λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...