Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, panther_512 είπε

Ε ωραία, μετά λοιπόν από 10.000 ώρες στατικού υλικού, οι LCD δεν έχουν burn in ενώ στις OLED έχουν μόνιμη αποτύπωση των στατικών στοιχείων, το οποίο ξεκίνησε από την 7η 8η εβδομάδα....

 

Παλι τα ιδια. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τεστ που αναφερεται πιο πανω απο τον panther και το οτι οι Oled παθαινουν burn in σε 7-8 εβδομαδες, αν αφηθει αναπαντητο ως σχολιασμος θα δημιουργησει εσφαλμενες εντυπωσεις (που ηδη το εκανε) στους αναγνωστες.

Το τεστ αυτο, ηταν το πρωτο που ετρεξε το rtings. Και ηταν ΛΑΘΟΣ. Να το ξανα πω. ? ΛΑΘΟΣ.

Γιατι ΤΟΤΕ στο rtings δεν ηξεραν πως λειτουργει ακριβως το compensation cycle. (για αυτο και ξεκινησαν δευτερο τεστ που ονομαστηκε "real life".

Στο πρωτο τεστ λοιπον, η Oled επαιζε ΣΕΡΙ ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ 20 ωρες το 24ωρο.   Να το ξανα πω. ?  20 ωρες το 24ωρο στατικο πλανο χωρις ενδιαμεσα κλεισιματα.

Με λιγα λογια, οσοι μεχρι τωρα εχουν αντιληφθει ΠΩΣ λειτουργει το compensation cycle, θα εχουν καταλαβει και το οτι η oled  δεν θα μπορουσε ποτέ να διορθωσει το Image retention γιατι....ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΝΑΝ για να εκτελεσει compensation cycle. Bασικα επαιζε οπως και στην περιπτωση του αεροδρομιου, οπου κι εκει τις ειχαν για 3 μηνες σερι μονιμα ανοιχτες χωρις κλεισιμο.

 

Αλλα ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ το rtings και συνεχιζει το τεστ, γιατι βγαινουν συμπερασματα και για τις LCD,  για να δουμε και εκει τι γινεται με τον οπισθιο φωτισμο.

 

Λοιπον παρακατω οι 3 φωτος απο OLED/VA/IPS υστερα απο 74 εβδομαδες (10.360 ωρες)


Η OLED παρουσιαζει Burn in στα σημεια που υπηρχε στατικο logo. Εντελως φυσικο, αφου δεν την εκλειναν για να λειτουργησει ο μηχανισμος calibration των pixels. To υπολοιπο καδρο μια χαρα χωρις σημαδια ανομοιομορφιας.

Spoiler

 

burn-in-1-week-74-uniformity-b6-green-la

 

 

 

 

Ακολουθει η VA LCD και ειναι φανερη η ανομοιομορφια στο κεντρο και στα ακρα:

Spoiler

 

 

burn-in-1-week-74-uniformity-ku6300-gree

 

 

 

 

Τελος ακολουθει και η IPS LCD οπου ο οπισθιος φωτισμος πνεει τα λοισθια.
 

Spoiler

 

burn-in-1-week-74-uniformity-uj6300-gree

 

 

 

Παμε ξανα με την ιδια σειρα  (OLED---VA---IPS) σε γκρι καρτελα 50%


oled με μονο προβλημα τα λογοτυπα.

Spoiler

 

burn-in-1-week-74-uniformity-b6-gray-lar

 

 

 

 

VA με εμφανη την ανομοιομορφια ειδικα στα ακρα του πανελ.
 

Spoiler

 

burn-in-1-week-74-uniformity-ku6300-gray

 

 

 

 

 

και τελος η IPS LCD οπου μετα απο 10000 ειναι απλως ανεκδοτο. (ναι ΔΕΝ ειναι λαθος....το γκρι απεικονιζεται πλεον ως ΜΠΛΕ)

Spoiler

 

 

burn-in-1-week-74-uniformity-uj6300-gray

 

 


 

Οι παρακατω εικονες μας δειχνουν την συμπεριφορα σε φωτεινοτητα και color gamut των τριων πανελ του τεστ. Αξιοσημειωτη σταθεροτητα του oled panel υστερα απο 10.000 ωρες.
 

Spoiler

 

burn-in-1-hdr-100-large-large.jpg

burn-in-1-color-gamut-large-large.jpg

 

 

Προσωπικα μου κανει μεγαλη εντυπωση οπου για ακομα μια φορα εγινε επικληση σε ενα τεστ, οπου τα αποτελεσματα του προκαλεσαν την χλευη για ακομα μια φορα για τις oled, ενω ειναι πασιφανες τοσο απο τις εικονες με χρωμα, οσο και απο τα charts, πως το oled πανελ εμφανισε αξιοσημειωτα σταθερη ομοιογενεια, ακομα καλυτερη και απο τα lcd πανελ, τοσο σε φωτεινοτητα, οσο και στο color gamut.

Μην ξεχναμε και τη  γηρανση του κιτρινου φωσφορου στις lcd οπου μετα απο Χ ωρες δεν αποκτας μονο ανομοιομορφια,  αλλα το λευκο μετατρεπεται σε ψυχρο λευκο (μπλε) και αυτο ειναι μη αναστρεψιμο. (στις QLED δεν ισχυει δεν περιεχουν φωσφορο)

LCD με 15000 ωρες λειτουργιας που αρχιζουν και σκευρωνουν τα πολωτικα φιλτρα και η ανομοιομορφια παει συννεφο, ο φωσφορος καταρρεει και το ασπρο γινεται μονιμα μπλε και τις βαφτιζετε αθανατες. ?

Υπαρχουν και υπηρχαν κι αλλα θεματα εκτος απο το Burn in.

 

Εχει αναχθει το θεμα των oled/lcd σαν να λεμε, η παρανοια του φοβαμαι αυτο που μπορω να αποτρεψω, αλλα δεν φοβαμαι αυτο που θα συμβει οτι και να κανω.

 

Τωρα να, θα ξανα πεταχτει ο PLEO να βρισει παλι τις Lcd και θα χαρακτηριστω υποκινητης.

 

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG ανακοινωσε επιθετικη πολιτικη τιμων. Στα νεα μοντελα του 2019 θα ριξει τις τιμες κατα 30% στις oled και 20% στις lcd.

Ξερει τι κανει, αφου το 2020 θα κυκλοφορησει η samsung τις δικες της Oled.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο τεστ μπορούμε να κάνουμε;  ας πούμε σε κανονική θέαση όλα δείχνουν κομπλέ γιατί φυσικά κ προσέχω σε φυσιολογικό βαθμό όταν πατάω να μπει στο Netflix στο γκρι φόντο όταν προσπαθεί  βλέπω μια ανομιομορφια

 

Έχω θέμα με τα κανάλια ειδικά της έρτ που συνήθως δεν δουλεύουν αλλά κ στα υπόλοιπα που μερικές φορές κολλάνε λες κ υπάρχει κακοκαιρία..   Ισχύς σήματος έχω χαμηλή μέχρι 50%  και ποιότητα σήματος σε άλλο έχω 100% κ σε άλλο 40%  να ανέβω να δω την κεραία; απλά μ κάνει εντύπωση που μερικές φορές δουλεύουν κομπλέ κ μερικές κολλάνε δίχως λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, kirileman said:

Αρκεί να μη βλέπεις το ίδιο τηλεοπτικό κανάλι.

Και πάλι δεν ισχύει αυτό που λες. Τα περισσότερα κανάλια έχουν ήδη αλλάξει τα σήματα τους και δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα. 

(εκτός κι αν βλέπεις 10 ώρες τη μέρα ...mad tv) 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο ερεθίζει το θέμα του burn in στις OLED.

Για το τέστ του rtings, αναφέρθηκα εξ αρχής ότι είναι extreme torture test, και δεν ανταποκρίνεται σε ρεαλιστικές συνθήκες θέασης. Νόμιζα γράφω ελληνικά (με λίγες αγγλικές λεξεις εδώ κι εκεί).

Σε αυτό λοιπόν το extreme test το ένα από τα 3 πάνελ "κάηκε" και ήταν το OLΕD. Τα αλλα δύο δεν κάηκαν. Τόσο απλό. Την ίδια κακομεταχείρηση υπέστησαν και οι 3 τηλεοράσεις.

Ομοίως, και στο άλλο τέστ που έκαναν, το υποτιθέμενο ρεαλιστικό, με 6 OLEDs, όπου οι τηλεοράσεις έκαναν τους κύκλους ανανέωσης, και εκεί έμειναν αποτυπώσεις. Συνεπώς, με λίγη προσπάθεια/μή προσοχή στο τί βλέπεις/μή προσοχή στο πώς χειρίζεσαι την OLED σου/ αν συνηθιζεις να κλείνεις το ρεύμα της TV από τη μπρίζα, μπορείς να προκαλέσεις Burn in.

Στο αεροδρόμιο η LG έβγαλε τις OLED της επειδή κάηκαν και έβαλε LCD, που δεν κάηκαν προφανώς, διότι οι αρθρογράφοι θα βουτούσαν με χέρια και πόδια στο θέμα. Ο ίδιος ο κατασκευαστής των OLED έβαλε LCD. Τόσο απλό.

Αυτά δεν σημαίνουν ότι σώνει και καλά η OLED που έχεις σπίτι σου θα πάθει burn in, αυτό που σημαίνει είναι ότι η LCD δεν θα πάθει burn in αν την υποβάλεις στην ίδια "κακομεταχείρηση".

Και αυτό διότι βλέπω συχνά αναφορές ότι και οι LCD τηλεοράσεις παθαίνουν burn in. Όχι, σε ένα σπίτι και να θέλεις δεν θα καταφέρεις να προκαλέσεις burn in σε LCD τηλεόραση.

Για μένα, να ναι πάντα καλά οι early adopters, οι testers (με τα λάθος tests και τις υπερβολές τους) και οι δυσαρεστημένοι χρήστες που φωνάζουν, διότι χάρη σε αυτούς οι εταιρίες δίνουν μεγάλη βάση στο πρόβλημα του burn in, και κάθε νέα γενιά OLED γίνεται όλο και καλύτερη σε αυτό το θέμα.

Αν όλοι μας εθελοτυφλούσαμε, εξυμνούσαμε τις OLED, και λέγαμε ότι το burn in είναι non issue, δεν θα υπήρχε η πρόοδος που υπάρχει.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πως ειναι ειδικα διασκευασμενες?

Δεν παιρνουν consumer products που κυκλοφορουν στην αγορα για τον καθενα? Ειναι ειδικα panel που εχουν μεγαλυτερη αντοχη? Και αν ισχυει αυτο παρακαλω ενα link να ξεστραβωθω.

Τηλεφωνάκι στην LG Hellas για παραγγελία πολλών κομματιών, να πάρεις προσφορά στις TV που προορίζονται για εγκαταστάσεις σε ξενοδοχεία και λοιπούς επαγγελματικούς χώρους.

Εγώ δεν πρόκειται να σε ξεστραβώσω. Μόνος σου θα πρέπει να ξεστραβωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2018 στις 6:36 ΜΜ, Tigio13 είπε

Καλά αν σε 3 μήνες έβγαλε τέτοιο πρόβλημα μια τηλεόραση 1700 € και αν όχι να την αντικαταστησουν δεν το φτιάξουν θα κάνω καταγγελία. Πάντως και στο τηλ είπα ποιο είναι το πρόβλημα. Θεωρώ πως αν δεν το θεωρούσαν πρόβλημα θα μου έλεγαν αμέσως πως δεν έχει κάτι και δε θα ασχολούνταν. 

Όταν αγοράζεις ένα μηχάνημα που ο ίδιος ο κατασκευαστής ενημερώνει στις οδηγίες
πως έχει συγκεκριμένους περιορισμούς αναλαμβάνεις να το μεταχειρίζεσαι με τρόπο που θα
εξαλείψει ή έστω, περιορίσει τα πιθανά προβλήματα.

Το οτι κοστίζει 1700 η 2700 η όσο παραπάνω δεν έχει καμία σημασία.
Στα OLED έχεις απίστευτο μαύρο φοβερά χρώματα και φωτεινότητα αλλά και τον κίνδυνο του
burn in να καραδωκεί.

Και κάτι σημαντικό....η αγορά τέτοιων κορυφαίων μηχανημάτων για χρήση με τηλεοπτικό υλικό
απλά είναι πεταμένα λεφτά γιατί αργά η γρήγορα θα αντιμετωπίσεις θέμα(ανάλογα τις ώρες χρήσης)
λόγω των λογότυπων ενώ δεν εκμεταλεύεσαι το μηχάνημα σωστά οπότε δεν αποδίδουν τα χρήματα
που ξόδεψες. 
Το λέω σε όλους τους πελάτες μου αλλά κανείς δεν ακούει....
 

Επεξ/σία από mirrage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mirrage είπε

Όταν αγοράζεις ένα μηχάνημα που ο ίδιος o ίδιος ο κατασκευαστής ενημερώνει στις οδηγίες
πως έχει συγκεκριμένους περιορισμούς αναλαμβάνεις να το μεταχειρίζεσαι με τρόπο που θα
εξαλείψει ή έστω, περιορίσει τα πιθανά προβλήματα.

Το οτι κοστίζει 1700 η 2700 η όσο παραπάνω δεν έχει καμία σημασία.
Στα OLED έχεις απίστευτο μαύρο φοβερά χρώματα και φωτεινότητα αλλά και τον κίνδυνο του
burn in να καραδωκεί.

Και κάτι σημαντικό....η αγορά τέτοιων κορυφαίων μηχανημάτων για χρήση με τηλεοπτικό υλικό
απλά είναι πεταμένα λεφτά γιατί αργά η γρήγορα θα αντιμετωπίσεις θέμα(ανάλογα τις ώρες χρήσης)
λόγω των λογότυπων ενώ δεν εκμεταλεύεσαι το μηχάνημα σωστά οπότε δεν αποδίδουν τα χρήματα
που ξόδεψες. 
Το λέω σε όλους τους πελάτες μου αλλά κανείς δεν ακούει....
 

συμφωνώ απόλυτα.

 

κι εγώ που θέλω Oled την θέλω μόνο ως home cinema σε άλλο χώρο από την "κύρια" τηλεόραση του σπιτιού που παίζει digea, cosmote tv κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2019 στις 11:11 ΠΜ, ardi21 είπε

Ψιλοκοιταω για τηλεορασεις και ελεγα για OLED, χωρις να το εχω ψαξει πολυ.

Ενα εχω ενα πω: ΕΥΤΥΧΩΣ που επεσα πανω σε αυτο εδω το θεμα παιδια και διαβασα μερικα πραγματα (συνηθως τα θεματα στο insomnia καταληγουν κλειδωμενα αλλα αυτο εδω εχει κρατησει επιπεδο). Δεν θα μπορουσα να διανοηθω να δωσω 1500-2000 για TV και να προσεχω...πως να την χρησιμοποιω, να την κλεινω ανα 3-4 ωρες και να της δινω σοκολατες για να την καλοπιανω. Εξαιρετικη εικονα αλλα οχι για μενα. Μετα απο 3-4 χρονια το ξανασυζηταμε.

Πραγματικα, πονεσε η ψυχη μου οταν διαβασα αρκετα παιδια απο εδω που ειχαν προβλημα μετα απο καποιο καιρο.

Μην πετάτε τα λεφτά σας για OLED η  QLED αν δεν πρόκειται να τις λιώσετε στο netflix,
το amazon prime video, η στην χειρότερη όλων σε 4k gaming και ταινίες σε BR .
Δεν είναι ηχανήματα για να βλέπετε τατουάζ και survivor αυτά.Είναι για κινηματογραφική
εμπειρία και ανώτερο ήχο.
Εγώ για τηλεοπτικό υλικό θα πήγαινα στα 500-800 ευρώ το ΠΟΛΥ και απλό LED.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα κάτοχος της LG 65" OLED B8 και θα πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου. Μιλάμε για τηλεόραση Hi-End με απίστευτη εικόνα που αν δεν την ζήσεις σε καθημερινή χρήση δεν θα το καταλάβεις. Τεράστια τεχνολογικά προτερήματα όπως contrast, χρωματική πιστότητα, πολύ καλή κίνηση, χαμηλό input lag, σχεδόν τέλειες γωνίες θέασης και τέλος το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μαύρο που κάνει και όλη την διαφορά. Δύο φορές έχω εντυπωσιαστεί και μου έχουν πέσει τα σαγόνια στα 44 μου χρόνια με εικόνα και η πρώτη φορά ήταν με την γνωστή Pioneer Kuro Plasma και τώρα με τις OLED. Ναι το μαύρο κάνει τόσο διαφορά!!! Πραγματικά όμως αδυνατό να πιστέψω πως κάποιος που έχει συμβιώσει με μια OLED θα επιστρέψει στις ταπεινές LED. Ακόμα και οι καλύτερες του είδους και κορυφαίες φέτος Sony XF 9005 και Sasmung Q9FN που τις θεωρώ πολύ καλές τηλεοράσεις δεν μπορούν να συγκριθούν με τις OLED και ας κοστίζουν το ίδιο.  Όλο το πλασάρισμα μαρκετίστικα καθαρά των LED πλέον πέφτει στο να δημιουργηθεί μια εικόνα αβεβαιότητας προς την αγορά των OLED μεγενθύνοντας τα Burn In και banding προβλήματα. Εϊναι τέτοια η τεχνολογική ανωτερότητα των OLED που δεν γίνεται ούτε λόγος σε τεχνικά χαρακτηριστικά.

Burn In : Ειδικά για άτομα που τους ενδιαφέρουν ταινίες, σειρές απλά το μόνο που χρειάζεται είναι για κάθε 4-5 ώρες χρήσης να κλείνει η TV 10-15' έτσι ώστε να κάνει το Full Compensation Cycle η TV όπωε έχει αναφερθεί εκτενώς εδώ στο νήμα. Νορμάλ ρυθμίσεις σε OLED Light για το μή HDR υλικό και για όσους ανησυχούν για τους υπότιτλους  επιλέγουν τους γκρί απ' τον Player τους και δεν ξανασχολούνται. Με λίγα λόγια με νορμάλ χρήση δεν θα υπάρξει θέμα ποτέ.

Vertical Banding: Πάσχουν όλες οι OLED ανεξαιρέτως. Άλλες το έχουν σε ελαφριά μορφή και άλλες, ειδικά αν σκάει πιο γραμμή στο κέντρο σε πιο ενοχλητική. Μιλάμε όμως για ένα ελλάτωμα που δεν είναι αορατό σχεδόν ΠΟΤΕ σε κανονικό υλικό παρά μόνο στα γνωστά πατερνάκια του γκρί 5% και πάσχει και η συντριπτική πλειοψηφία όλων των LED συν όλα τα υπόλοιπα ελλατώματα που έχουν οι LED. Επίσης το γνωρίζει και το διακρίνει άντε το 5% των χρηστων OLED τηλεοράσεων. 

Συμπέρασμα δικό μου καθαρά: Οι OLED προσφέρουν ΜΟΝΑΔΙΚΗ εμπειρία θέασης για ταινίες και σειρές ειδικά αν μπορεί να ανέβει κάποιος στις 65"+ και συνδυάσει το απύθμενο contrast με την κινηματογραφικη αίσθηση....Ναι είναι πολύ ακριβές αλλά πάντα η Elite η ανώτερη κατηγορία ήταν ακριβή και θα είναι. Αν όμως κάποιος θέλει να βλέπει κυρίως TV, OTE, NOVA και να παίζει παιχνίδια δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκάσει 2.000€ ενώ μπορεί να πάρει π.χ. μια Samsung NU 8000 με τα μισά και να την έχει να παίζει για παρέα όλο το 24ώρο και να βλέπει και ταινιούλες σειρούλες περιστασιακά με καλή ποιότητα εικόνας.

Επεξ/σία από Basinga
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...