Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τιμές των OLED πέφτουν συνεχώς. Και κάθε νέα γενιά είναι καλύτερη από την προηγούμενη.

Υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις για να γίνει η mainstream τεχνολογία στις TV. Απλά πρέπει να μπούνε και άλλοι κατασκευαστές στο παιχνίδι και να εκμηδενιστούν τα όποια θέματα υπάρχουν (banding, burn in).

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Basinga είπε

Πρόσφατα κάτοχος της LG 65" OLED B8 και θα πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου. Μιλάμε για τηλεόραση Hi-End με απίστευτη εικόνα που αν δεν την ζήσεις σε καθημερινή χρήση δεν θα το

Vertical Banding: Πάσχουν όλες οι OLED ανεξαιρέτως. Άλλες το έχουν σε ελαφριά μορφή και άλλες, ειδικά αν σκάει πιο γραμμή στο κέντρο σε πιο ενοχλητική. Μιλάμε όμως για ένα ελλάτωμα που δεν είναι αορατό σχεδόν ΠΟΤΕ σε κανονικό υλικό παρά μόνο στα γνωστά πατερνάκια του γκρί 5% και πάσχει και η συντριπτική πλειοψηφία όλων των LED συν όλα τα υπόλοιπα ελλατώματα που έχουν οι LED. Επίσης το γνωρίζει και το διακρίνει άντε το 5% των χρηστων OLED τηλεοράσεων. 

Δυστυχώς στην δικιά μου LG OLED C7 (55') το vertical banding στο κέντρο της τηλεόρασης ήταν ορατό σε φωτεινό normal περιεχόμενο. Ίσως να ήμουν από τους άτυχους. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω για την ποιότητα εικόνας που είναι φανταστική, αλλά όχι ότι υπάρχει αυτή η χαοτική διαφορά συγκριτικά με τις τελευταίες LED (πχ. Q9FN). Από προσωπική εμπειρία, η διαφορά είναι πολύ μικρή στο μαύρο, και στο μη σκοτεινό περιεχόμενο η QLED έχει καλύτερη εικόνα.

Όπως είπες, για cinema εμπειρία (netflix/amazon κτλ.) η OLED είναι μονόδρομος, ενώ για mixed usage (gaming, cosmote tv/digea κτλ.) είναι η QLED ή κάποια άλλη high end LED (πχ. Sony).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Δυστυχώς στην δικιά μου LG OLED C7 (55') το vertical banding στο κέντρο της τηλεόρασης ήταν ορατό σε φωτεινό normal περιεχόμενο. Ίσως να ήμουν από τους άτυχους. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω για την ποιότητα εικόνας που είναι φανταστική, αλλά όχι ότι υπάρχει αυτή η χαοτική διαφορά συγκριτικά με τις τελευταίες LED (πχ. Q9FN). Από προσωπική εμπειρία, η διαφορά είναι πολύ μικρή στο μαύρο, και στο μη σκοτεινό περιεχόμενο η QLED έχει καλύτερη εικόνα.

Όπως είπες, για cinema εμπειρία (netflix/amazon κτλ.) η OLED είναι μονόδρομος, ενώ για mixed usage (gaming, cosmote tv/digea κτλ.) είναι η QLED ή κάποια άλλη high end LED (πχ. Sony).

Χαοτική δεν την λες την διαφορά. Αλλά προσωπικά το μαύρο κρασάρισμα που κάνει η Q9FN λόγω του FALD και το αυξομείωμα της φωτεινότητας στους υπότιτλους με χαλάγανε. Επίσης η γωνία θέασης είχε μεγάλη διαφορά. ΤΟ περίεργο ήταν ότι η B8 65" μου πήγε 2.000 € με την πενταετή εγγύηση ενώ η Q9FN ήταν πιο ακριβή κατά 200-300€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Basinga είπε

Χαοτική δεν την λες την διαφορά. Αλλά προσωπικά το μαύρο κρασάρισμα που κάνει η Q9FN λόγω του FALD και το αυξομείωμα της φωτεινότητας στους υπότιτλους με χαλάγανε. Επίσης η γωνία θέασης είχε μεγάλη διαφορά. ΤΟ περίεργο ήταν ότι η B8 65" μου πήγε 2.000 € με την πενταετή εγγύηση ενώ η Q9FN ήταν πιο ακριβή κατά 200-300€.

Σχετικά με την τιμή, όντως οι OLED έχουν καλύτερες τιμές. Όταν πήρα πίσω τα χρήματα (πίστωση) για την C7 μπορούσα να πάρω την C8 με άλλα 200 ευρώ, ενώ η Q9FN ήταν 1000 ευρώ πάνω. Προτίμησα τα 1000 και το peace of mind :-)

Αυτό με την αυξομείωση της φωτεινότητας που ανέφερες με τους υπότιτλους όντος υπάρχει και σε ορισμένες περιπτώσεις είναι λίγο εκνευριστικό αλλά το έχουν βελτιώσει πολύ στα τελευταία firmware updates και ετοιμάζουν και νέο update απ' οτι έχω ακούσει. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ανέφερα την OLED σαν top επιλογή για ταινίες και σειρές. Επίσης υποστηρίζει Dolby Vision που δεν έχουν πχ. οι Samsung/Panasonic. Σε 4K HDR games πάντως όπως το Horizon Zero Dawn, πέφτουν σαγόνια στην Q9FN.

Ότι και να επιλέξει πάντως κάποιος έχει τα καλά του και τα όχι και τόσο καλά και είναι λίγο λοταρία (λιγότερο/περισσότερο banding/DSE σε κάθε panel κτλ.). 

Αναφορά σε κείμενο

Συμπέρασμα δικό μου καθαρά: Οι OLED προσφέρουν ΜΟΝΑΔΙΚΗ εμπειρία θέασης για ταινίες και σειρές ειδικά αν μπορεί να ανέβει κάποιος στις 65"+ και συνδυάσει το απύθμενο contrast με την κινηματογραφικη αίσθηση....Ναι είναι πολύ ακριβές αλλά πάντα η Elite η ανώτερη κατηγορία ήταν ακριβή και θα είναι. Αν όμως κάποιος θέλει να βλέπει κυρίως TV, OTE, NOVA και να παίζει παιχνίδια δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκάσει 2.000€ ενώ μπορεί να πάρει π.χ. μια Samsung NU 8000 με τα μισά και να την έχει να παίζει για παρέα όλο το 24ώρο και να βλέπει και ταινιούλες σειρούλες περιστασιακά με καλή ποιότητα εικόνας.

Να προσθέσω και την κατηγορία "TV/OTE/NOVA + games + ταινίες" που ανήκω εγώ και πιστεύω καλύτερη all rounder είναι μια high end LED.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mirrage είπε

Όταν αγοράζεις ένα μηχάνημα που ο ίδιος ο κατασκευαστής ενημερώνει στις οδηγίες
πως έχει συγκεκριμένους περιορισμούς αναλαμβάνεις να το μεταχειρίζεσαι με τρόπο που θα
εξαλείψει ή έστω, περιορίσει τα πιθανά προβλήματα.

Το οτι κοστίζει 1700 η 2700 η όσο παραπάνω δεν έχει καμία σημασία.
Στα OLED έχεις απίστευτο μαύρο φοβερά χρώματα και φωτεινότητα αλλά και τον κίνδυνο του
burn in να καραδωκεί.

Και κάτι σημαντικό....η αγορά τέτοιων κορυφαίων μηχανημάτων για χρήση με τηλεοπτικό υλικό
απλά είναι πεταμένα λεφτά γιατί αργά η γρήγορα θα αντιμετωπίσεις θέμα(ανάλογα τις ώρες χρήσης)
λόγω των λογότυπων ενώ δεν εκμεταλεύεσαι το μηχάνημα σωστά οπότε δεν αποδίδουν τα χρήματα
που ξόδεψες. 
Το λέω σε όλους τους πελάτες μου αλλά κανείς δεν ακούει....
 

Συμφωνώ σε αυτά που λες το θέμα είναι πως στη δική μου περίπτωση έμεινε το λογκο από μια εκπομπή που παίζεται 45 λεπτά την μέρα με διαφημίσεις. Δεν είναι πως έβαζα κάποιο κανάλι και έπαιζε όλη μέρα και το ξεχνουσα. Και το λογκο αυτό έμεινε στο 3μηνο. Πιστεύω πως στο δικό μου πάνελ ήταν να γίνει. Και το βλέπω και στην tv που λου έδωσαν για αντικατάσταση, δεν έχει τέτοια ευαισθησία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basinga είπε

Πρόσφατα κάτοχος της LG 65" OLED B8 και θα πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου. Μιλάμε για τηλεόραση Hi-End με απίστευτη εικόνα που αν δεν την ζήσεις σε καθημερινή χρήση δεν θα το καταλάβεις. Τεράστια τεχνολογικά προτερήματα όπως contrast, χρωματική πιστότητα, πολύ καλή κίνηση, χαμηλό input lag, σχεδόν τέλειες γωνίες θέασης και τέλος το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μαύρο που κάνει και όλη την διαφορά. Δύο φορές έχω εντυπωσιαστεί και μου έχουν πέσει τα σαγόνια στα 44 μου χρόνια με εικόνα και η πρώτη φορά ήταν με την γνωστή Pioneer Kuro Plasma και τώρα με τις OLED. Ναι το μαύρο κάνει τόσο διαφορά!!! Πραγματικά όμως αδυνατό να πιστέψω πως κάποιος που έχει συμβιώσει με μια OLED θα επιστρέψει στις ταπεινές LED. Ακόμα και οι καλύτερες του είδους και κορυφαίες φέτος Sony XF 9005 και Sasmung Q9FN που τις θεωρώ πολύ καλές τηλεοράσεις δεν μπορούν να συγκριθούν με τις OLED και ας κοστίζουν το ίδιο.  Όλο το πλασάρισμα μαρκετίστικα καθαρά των LED πλέον πέφτει στο να δημιουργηθεί μια εικόνα αβεβαιότητας προς την αγορά των OLED μεγενθύνοντας τα Burn In και banding προβλήματα. Εϊναι τέτοια η τεχνολογική ανωτερότητα των OLED που δεν γίνεται ούτε λόγος σε τεχνικά χαρακτηριστικά.

Burn In : Ειδικά για άτομα που τους ενδιαφέρουν ταινίες, σειρές απλά το μόνο που χρειάζεται είναι για κάθε 4-5 ώρες χρήσης να κλείνει η TV 10-15' έτσι ώστε να κάνει το Full Compensation Cycle η TV όπωε έχει αναφερθεί εκτενώς εδώ στο νήμα. Νορμάλ ρυθμίσεις σε OLED Light για το μή HDR υλικό και για όσους ανησυχούν για τους υπότιτλους  επιλέγουν τους γκρί απ' τον Player τους και δεν ξανασχολούνται. Με λίγα λόγια με νορμάλ χρήση δεν θα υπάρξει θέμα ποτέ.

Vertical Banding: Πάσχουν όλες οι OLED ανεξαιρέτως. Άλλες το έχουν σε ελαφριά μορφή και άλλες, ειδικά αν σκάει πιο γραμμή στο κέντρο σε πιο ενοχλητική. Μιλάμε όμως για ένα ελλάτωμα που δεν είναι αορατό σχεδόν ΠΟΤΕ σε κανονικό υλικό παρά μόνο στα γνωστά πατερνάκια του γκρί 5% και πάσχει και η συντριπτική πλειοψηφία όλων των LED συν όλα τα υπόλοιπα ελλατώματα που έχουν οι LED. Επίσης το γνωρίζει και το διακρίνει άντε το 5% των χρηστων OLED τηλεοράσεων. 

Συμπέρασμα δικό μου καθαρά: Οι OLED προσφέρουν ΜΟΝΑΔΙΚΗ εμπειρία θέασης για ταινίες και σειρές ειδικά αν μπορεί να ανέβει κάποιος στις 65"+ και συνδυάσει το απύθμενο contrast με την κινηματογραφικη αίσθηση....Ναι είναι πολύ ακριβές αλλά πάντα η Elite η ανώτερη κατηγορία ήταν ακριβή και θα είναι. Αν όμως κάποιος θέλει να βλέπει κυρίως TV, OTE, NOVA και να παίζει παιχνίδια δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκάσει 2.000€ ενώ μπορεί να πάρει π.χ. μια Samsung NU 8000 με τα μισά και να την έχει να παίζει για παρέα όλο το 24ώρο και να βλέπει και ταινιούλες σειρούλες περιστασιακά με καλή ποιότητα εικόνας.

Σερβαιβορ να μην βλέπω θείο; :P^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Συμφωνώ σε αυτά που λες το θέμα είναι πως στη δική μου περίπτωση έμεινε το λογκο από μια εκπομπή που παίζεται 45 λεπτά την μέρα με διαφημίσεις. Δεν είναι πως έβαζα κάποιο κανάλι και έπαιζε όλη μέρα και το ξεχνουσα. Και το λογκο αυτό έμεινε στο 3μηνο. Πιστεύω πως στο δικό μου πάνελ ήταν να γίνει. Και το βλέπω και στην tv που λου έδωσαν για αντικατάσταση, δεν έχει τέτοια ευαισθησία. 

Για την ιστορία, ποιό ήταν το μοντέλο της TV? Αυτό που πήρες πίσω ήταν το ίδιο μοντέλο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Για την ιστορία, ποιό ήταν το μοντέλο της TV? Αυτό που πήρες πίσω ήταν το ίδιο μοντέλο?

Ναι b7 είχα b7 μου ξανά έδωσαν αντικατάσταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Ναι b7 είχα b7 μου ξανά έδωσαν αντικατάσταση. 

Για vertical banding γίνεται επισκευή ή αντικατατασταση;  έχω την εντύπωση πως έχω απτην αρχή ένα πολύ ελαφρύ αλλά δεν φαίνεται στις ταινίες κτλ μόνο σε κάμια γκρι οθόνη .  Πριν κλείσω τα δύο χρόνια σκέφτομαι για επέκταση εγγύησης 180 ευρώ είναι απτην lg οπότε κ να μ χαλάσει θα περιμένω να μου δώσουν νέο μοντέλο ελπίζω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tresorikos είπε

Για vertical banding γίνεται επισκευή ή αντικατατασταση;  έχω την εντύπωση πως έχω απτην αρχή ένα πολύ ελαφρύ αλλά δεν φαίνεται στις ταινίες κτλ μόνο σε κάμια γκρι οθόνη .  Πριν κλείσω τα δύο χρόνια σκέφτομαι για επέκταση εγγύησης 180 ευρώ είναι απτην lg οπότε κ να μ χαλάσει θα περιμένω να μου δώσουν νέο μοντέλο ελπίζω.. 

Εμένα στην αρχή μου είπαν για αλλαγή πάνελ, αφού μου πήραν πρώτα την TV, μετά ότι το πάνελ που έλαβαν από την LG έσπασε (!) και τελικά μου έκαναν πίστωση στο κατάστημα από το οποίο την αγόρασα. Στην δικιά μου περίπτωση το banding ήταν ορατό σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις (από 4% - 60% στα test videos που μπορείς να βρεις στο youtube).

Αν έχεις netflix βάλε το Marco Polo, δες παραδείγματα στο youtube.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Η lg λέει μετα από πόση ώρα είναι δικαιολογημένο το burn in? Αν είναι να πάρει oled και να φοβάσαι να δεις ειδήσεις που έχουν στατικά banner κλπ κλάφτα Χαράλαμπε... Δε μιλάω και για τα logo των καναλιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, mordred είπε

Ερώτηση. Η lg λέει μετα από πόση ώρα είναι δικαιολογημένο το burn in? Αν είναι να πάρει oled και να φοβάσαι να δεις ειδήσεις που έχουν στατικά banner κλπ κλάφτα Χαράλαμπε... Δε μιλάω και για τα logo των καναλιών...

Δεν καλύπτει burn-in, απλά σου λέει ας πρόσεχες :)-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, mordred είπε

Καλή φάση... Φοβερή τεχνολογία...

Δεν είναι τόσο απλό να συμβεί, ειδικά εάν προσέχεις να μην αφήνεις στατικό περιεχόμενο, να μην συνδέσεις την τηλεόραση με το PC, να την κλείνεις για λίγο κάθε 4 ώρες κτλ.

Λίγο babysitting μόνο χρειάζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Δεν είναι τόσο απλό να συμβεί, ειδικά εάν προσέχεις να μην αφήνεις στατικό περιεχόμενο, να μην συνδέσεις την τηλεόραση με το PC, να την κλείνεις για λίγο κάθε 4 ώρες κτλ.

Λίγο babysitting μόνο χρειάζεται!

Ναι θα κάθεται ο καθένας να νταντεύει την τηλεόραση μη πάθει κάτι... Να μην βάζεις ξέρω γω ΕΡΤ κάθε φορά που την ανάβεις η να μη παίξεις κάνα τρίωρο fifa... Να έχεις έννοια μη πάθει τίποτα η TV των 2k€... Αυτά είναι αστεία πράγματα. Απαράδεκτη η LG που προωθεί αυτή την τεχνολογία. Το θέμα είναι να πας μπροστά όχι να έχεις τα θέματα του παρελθόντος, όσο καλή εικόνα και να έχει η συγκεκριμένη τεχνολογία... Αλλά τι να λέμε εδώ πλέον τις βάζουν σε οθόνες pc που τα static images είναι κάτι δεδομένο... Να έχεις oled και να έχεις να γράψεις πτυχιακή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...