Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, mordred είπε

Ναι θα κάθεται ο καθένας να νταντεύει την τηλεόραση μη πάθει κάτι... Να μην βάζεις ξέρω γω ΕΡΤ κάθε φορά που την ανάβεις η να μη παίξεις κάνα τρίωρο fifa... Να έχεις έννοια μη πάθει τίποτα η TV των 2k€... Αυτά είναι αστεία πράγματα. Απαράδεκτη η LG που προωθεί αυτή την τεχνολογία. Το θέμα είναι να πας μπροστά όχι να έχεις τα θέματα του παρελθόντος, όσο καλή εικόνα και να έχει η συγκεκριμένη τεχνολογία... Αλλά τι να λέμε εδώ πλέον τις βάζουν σε οθόνες pc που τα static images είναι κάτι δεδομένο... Να έχεις oled και να έχεις να γράψεις πτυχιακή...

Υπερβάλλεις λίγο, συμφωνώ ότι κάποιος που έχει λόγο να προβληματίζεται  με το ενδεχόμενο του burn-in, καλύτερα να επενδύσει σε high-end LED, αλλά για home cinema ή με κάποιο baby sitting έχεις την καλύτερη (σκοτεινή) εικόνα από κάθε άλλη τεχνολογία. Pros and cons..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Για vertical banding γίνεται επισκευή ή αντικατατασταση;  έχω την εντύπωση πως έχω απτην αρχή ένα πολύ ελαφρύ αλλά δεν φαίνεται στις ταινίες κτλ μόνο σε κάμια γκρι οθόνη .  Πριν κλείσω τα δύο χρόνια σκέφτομαι για επέκταση εγγύησης 180 ευρώ είναι απτην lg οπότε κ να μ χαλάσει θα περιμένω να μου δώσουν νέο μοντέλο ελπίζω.. 

Σε φίλο μου με 65αρα b7 του έκαναν αντικατάσταση πάνελ, μετά και αφού το καινούργιο πάνελ ηταν χειρότερο από το παλιό του την άλλαξαν με τη c7 νομίζω. Έκτοτε δεν έχει πρόβλημα. Στο χρόνο του βγήκε το πρόβλημα με το banding. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, mordred είπε

Ναι θα κάθεται ο καθένας να νταντεύει την τηλεόραση μη πάθει κάτι... Να μην βάζεις ξέρω γω ΕΡΤ κάθε φορά που την ανάβεις η να μη παίξεις κάνα τρίωρο fifa... Να έχεις έννοια μη πάθει τίποτα η TV των 2k€... Αυτά είναι αστεία πράγματα. Απαράδεκτη η LG που προωθεί αυτή την τεχνολογία. Το θέμα είναι να πας μπροστά όχι να έχεις τα θέματα του παρελθόντος, όσο καλή εικόνα και να έχει η συγκεκριμένη τεχνολογία... Αλλά τι να λέμε εδώ πλέον τις βάζουν σε οθόνες pc που τα static images είναι κάτι δεδομένο... Να έχεις oled και να έχεις να γράψεις πτυχιακή...

Μπορείς άνετα να πάρεις F&U ξέρεις, αν ανησυχείς τόσο πολύ. Κι αυτό γιατί αν ανησυχείς τόσο πολύ, σίγουρα σε οτιδήποτε δεν θα σου αρέσει σε LCD (και είναι πολλά τα στραβά της) θα σε κάνουν να μην τη χαρείς εν τέλει.
Οπότε παίρνεις μια F&U και αν πάθει οτιδήποτε, δεν θα το σκέφτεσαι να την πετάξεις ή να συνεχίσεις να την χρησιμοποιείς, γιατί δεν θα έχει κοστίσει όσο μια QLED για παράδειγμα και σιγά τα ωά, ξέρεις ότι συμβιβάστηκες αλλά το έκανες κατά συνείδηση και οικονομικά.

Αυτά να ξέρεις τα ακούγαμε από την εποχή των plasma σχετικά με το burn in, αλλά τελικά όλοι plasma ήθελαν. Και πως να γίνει αλλιώς αφού όλες οι δεύτερες σκέψεις παύουν στην πρώτη εμπειρία θέασης/ακρόασης του καλού συστήματος.
Story of my life...

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος φοβάται ή γενικά έχει σχετικές ευαισθησίες για να μην έχει το άγχος παίρνει μια lcd και καθάρισε. Δόξα το Θεό υπάρχουν επιλογές για όλους. Όπως και να το κάνουμε όμως οι oled αυτή την στιγμή έχουν την κορυφαία ποιότητα εικόνας. Το κακό με τις qled που είναι οι καλύτερες lcd είναι πως είναι ακριβότερες από τις oled έτσι γιατί είναι Samsung, ε όχι. Παίρνεις την KD-55XF9005 της Sony με FALD και λες άντε γεια στις αναίτια πανάκριβες qled της Samsung. Για κινηματογραφικές όμως θεάσεις σε σκοτεινά δωμάτια, οι oled είναι μονόδρομος. Τώρα αν πήρες oled για να βλέπεις greek trash tv, έ πάρε μια F&U που είπε και ο φίλος παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, panther_512 είπε

Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο ερεθίζει το θέμα του burn in στις OLED.

 

Κανενας ερεθισμος (οποιουδηποτε ειδους)

 

Εχουν γραφτει καποια πραγματα απο μερους μου προς κατανοηση του τριπτυχου oled-burn in--compensation cycle. Oποιος τα εχει κατανοησει, θα γνωριζει ηδη οτι το να επικαλεισαι τα αποτελεσματα Burn in του πρωτου τεστ (ή του αεροδρομιου) οπου η τηλεοραση δεν εκλεινε ποτέ, ειναι σαν να κανεις τεστ σε ενα αυτοκινητο που παιρνει 4 λιτρα λαδι και εσυ να του εβαλες μονο 400ml. Να σου κολλησει ο κινητηρας σε 10 χιλιομετρα και υστερα εσυ να κανεις την αναγωγη και να ισχυριστεις πως με 4 λιτρα λαδι ο κινητηρας θα κολλησει σε 100 χιλιομετρα.

Επαναλαμβανω , ενα τεστ δινει καποιους αριθμους. Το πως ερμηνευεις τα πραγματα ειναι αυτο που θα καθορισει την εξαγωγη συμπερασματων.

To πρωτο τεστ θα επρεπε να εχει σταματησει, πρακτικα δεν εχει καμια αξια. Μας εδωσε ομως μια γευση ως προς την σταθεροτητα των τριων πανελ. Δηλαδη μπορουμε να δουμε και τη συμπεριφορα τους ως προς το χρονο, περαν των στατικων αποτυπωσεων. Στους γνωριζοντες βεβαια δεν ηταν καποια εκπληξη, μονο σε αυτους που αγνοουν την αντοχη στο χρονο μιας Lcd.

 

Οσον αφορα το δευτερο τεστ, ειχες επικαλεστει και εκεινο για εξαγωγη συμπερασματων.  Το πρωτο σου ποστ ηταν και αυτο που εγινε viral στους κατοχους oled που το διαβασαν.

"ΣΕ 300 ΩΡΕΣ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ BURN IN"

Aυτο ειχες γραψει ως ισχυρισμο του τι συμπερασμα βγηκε απο το τεστ. Σε διορθωσα και σου ειπα οτι οι 300 ωρες ηταν η προφητεια ενος βλακα χρηστη πριν αρχισει το δευτερο τεστ, βασιζομενος στο πρωτο που δεν τις εκλειναν ποτε. Αντι να γραψεις τις ωρες του τεστ για να διαβασει ο καθενας το αποτελεσμα, τι εκανες. ? Ποσταρες το προφητικο σχολιο χρηστη με τις 300 ωρες.

Οταν σε διορθωσα, πηγες και βρηκες μια Oled που ειχε αστοχια υλικου στο τεστ και επαθε burn in σε 560 ωρες. Και φυσικα διορθωσες το "λαθος" σου με αλλο "λαθος" Εγραψες οτι παθαινουν Burn in σε 560 ωρες.  Σου εξηγησα οτι ειχε αστοχια και οτι το τεστ εδειξε οτι στις 2000+ ωρες επαθε Burn in μια που επαιζε το λογκο του cnn οπου ειχε 100% φωτεινοτητα.

 

Το επομενο σου συμπερασμα απο το τεστ ηταν οτι οι Oled παθαινουν Burn in σε 2000+ ωρες. Σου εξηγηθηκε οτι αυτο θα συμβει ΜΟΝΟ αν ΠΑΝΤΑ ολες οι ωρες γραφουν το ιδιο λογκο στην ιδια θεση. Αρα ως εξαγωγη συμπερασματος βασισμενοι στη λογικη, ενας που βλεπει διαφορα στατικα, αλλα οχι μονιμα το ιδιο, οι 2000 ωρες θα γινουν πολλες δεκαδες χιλιαδες. Τοσες, που και Lcd να ειχες, παλι θα την ειχες πεταξει ειτε απο βλαβη, ειτε απο αναβαθμιση, ειτε επειδη ο οπισθιος εχει τα μαυρα του τα χαλια, οπως ανεδειξε και το πρωτο τεστ.

Τωρα επανηλθες ΠΑΛΙ σε αυτο το νημα με το πρωτο τεστ για να γραψεις οτι οι Oled παθαινουν burn in σε 7-8 εβδομαδες, ενω ΗΔΗ εχουμε πει οτι το πρωτο τεστ ειναι ακυρο, λογω ακυρωσης του αμυντικου μηχανισμου της oled, απο δικη τους αγνοια στο τεστ.

 

Το να επαναλαμβανομαι ειναι κουραστικο. Αν δεν εχεις κατανοησει οτι ο αμυντικος μηχανισμος της τηλεορασης, ειναι σε τακτα διαστηματα να κλεινει ωστε να ξεκινησει το CC, ουτε τι λενε τα τεστ θα καταλαβεις, ουτε τι λεω κι εγω.

Αυτοι που σε διαβαζουν δεν ξερω τι θα σου χρεωσουν.   Αγνοια ή εσκεμμενη παραπληροφορηση με το να διαστρεβλωνεις τα συμπερασματα που προκυπτουν απο τα τεστ.

Οι αλλοι μπορει να το βαφτισουν συμπτωση το οτι στο πρωτο σου κι ολας ποστ για το τεστ, εβαλες τις ωρες...μιας προφητειας.

Εγω απο την αλλη, ειμαι απο τους ανθρωπους που δεν πιστευουν σε επαναλαμβανομενες συμπτωσεις.

 

Οσο για τους υπολοιπους....πως δεν βρεθηκε ουτε ενας να σε ρωτησει απο περιεργεια ΓΙΑΤΙ οταν επικαλεστηκες το δευτερο τεστ, ποσταρες τις 300 ωρες ενος χρηστη και υστερα τις ωρες της χαλασμενης Oled...ειναι αποριας αξιον.

Ειπα να γραψω 2-3 πραγματα περι των Oled αλλα και γενικοτερα, για να μην υπαρχει φοβος απο αγνοια. Αλλα μετα λυπης διαπιστωσα οτι ο φοβος σε αυτο το φορουμ δεν εχει επελθει μονο απο αγνοια.

Και σκοπος μου δεν ειναι να καθομαι και να αντικρουω επιχειρηματα του τυπου: "Η Lg εβαλε oled σε αεροδρομιο" Αυτες ζητησαν αυτοι που ανελαβαν το εργο, αυτες τους πουλησε. Λες και ο προμηθευτης αποφασιζει τι θα βαλει.  

Αλλο πραγμα να υπαρχει μειωμενο γνωστικο υποβαθρο και αγνοια (εκει ειναι ο ρολος του καθε φορουμ οπου τα μελη του μοιραζονται εμπειριες και αποψεις) και αλλο πραγμα να επικαλεισαι τεστ και να λες οτι οι Oled παθαινουν Burn in σε 300 ωρες και να το πουλας ως συμπερασμα και θεσφατο.

 

Ο ανθρωπος που η ατακα του περι 300 ωρων burn in, εγινε viral στους ελληνες κατοχους Oled που διαβασαν το συμπερασμα του απο το τεστ, ρωταει τωρα , γιατι τοσος ερεθισμος με το Burn in.

Και ειναι κουραστικο να απαντω μονος μου συνεχεια εδω μεσα σε επαναλαμβανομενα "λαθη".

Αν κανεις τον κοπο να ερθεις να μοιραστεις τα συμπερασματα σου, που προεκυψαν απο τα τεστ σε αλλο φορουμ πιο εξιδεικευμενο στην εικονα και γραψεις τα ιδια που γραφεις κι εδω για τις Oled, θα δεις και τι απαντησεις θα παρεις.

Να δω ΠΟΤΕ θα βρεθει ενας ανθρωπος εδω μεσα να σε ρωτησει ΓΙΑΤΙ στο αλλο θεμα, ποσταρες 300 ωρες και 560 ωρες ως αποτελεσμα τεστ, για να εξαχθουν και λαθος συμπερασματα απο τους αναγνωστες.

Για οσους δεν γνωριζουν σε τι αναφερομαι, υπαρχει ενα αλλο θεμα περι burn in Και Oled και εκει γραφτηκαν ενα σωρο για τις Oled. μεταξυ αλλων και τα του τεστ

Ο πανθηρας ξεκινησε με την εξης φραση:

" Yπάρχει εκτενέστατο τεστ 5000 ωρών στο rtings.com, το οποίο ακόμα τρέχει (σε 6 C7, με προκαθορισμένους κύκλους λειτουργίας, σβησίματος, refresh κλπ ). Αν δεν βλέπεις ποικίλλο περιεχόμενο, το Burn in θα αρχίσεις να το βλέπεις αμυδρά από τις πρώτες 300 ώρες λειτουργίας. "

Kαι ναι, οι 300 ωρες, αργοτερα παραδεχτηκε οτι ηταν η...προφητεια ενος χρηστη. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/694233-lg-oled-55ec9300-πρόβλημα-με-burn-in/?do=findComment&comment=56888591

 

Αν αυτο πανθηρα το βαφτιζεις...εξαγωγη συμπερασματων απο τεστ...σε αλλο φορουμ εσκεμμενη παραπληροφορηση κατ επαναληψη με τετοιο τροπο, θα ειχες φαει ban με το καλημερα ως τρολ.

Μεχρι τωρα αεροδρομια, baby sitting, κλεισιματα ανα 4 ωρες αλλιως παθαινεις Burn in, προφητειες 300 ωρων, stuttering απο τα γρηγορα oled panel ...!

Απο πλευρας μου θεωρω οτι δεν μπορω να συμβαλλω αλλο, ειναι ανεδαφικο το κλιμα για ουσιαστικη συζητηση.

Εχω την αισθηση οτι κακως ξεκινησα να γραφω εξ αρχης και θα διορθωσω αυτο το λαθος αμεσα.

 

Υ.Γ.

Για οσους ελπιζουν στις samsung oled για να μην εχουν banding και burn in, δεν θα αναφερθω τεχνικα να μην κουρασω. Ομως μιας και θα ειναι rgb πανελ χωρις λευκο subpixel που βοηθα στην μεγαλυτερη φωτεινοτητα και με ολο το ζορι να πεφτει στο rgb, ισως το Burn in να ειναι πιο ευκολο να συμβει.

Μιας ομως και με τα quantum dot φιλτρα η φωτεινοτητα θα ειναι περιπου 30% μεγαλυτερη απο των oled της Lg, εξαρταται απο το τιουναρισμα της samsung  αν θα επιλεξει να παιξουν πουσαρισμενα στο φως ή με μια ηπια λειτουργια. Στη μια περιπτωση το Burn in θα ειναι το ιδιο, στην αλλη θα ειναι χειροτερο αν αποφασισει να τις τιουναρει ως πιο φωτεινες.

Τελος παντων αυτη ειναι μια συζητηση που θα μας απασχολησει του χρονου.

Ζητω συγνωμη απο τους συνδαιτυμονες που αναγκάστηκα σε μεγαλο μερος των γραπτων μου να γραψω κειμενα σαν αυτο.  Κουραστικο και μη ουσιωδες τεχνικα.

Σε αυτο το φορουμ στα περι εικονας γενικα, δεν θα επανελθω.

Αν καποιος χρειαζεται οποιαδηποτε διευκρινηση, παρακαλω με Pm μιας και δεν εχω προθεση να συνεχισω να γραφω ή να διαβαζω, οποτε δεν θα δω το οποιο μυνημα.

Καλη συνεχεια στους χομπυστες της εικονας.

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mordred είπε

Καλή φάση... Φοβερή τεχνολογία...

Πήγαινε σε ένα μαγαζί κοίτα την oled  κ κοίτα κ αυτήν που έχει ακριβώς δίπλα της και θα καταλάβεις γιατί θεωρούνται οι καλύτερες τηλεοράσεις στον κόσμο..   Έχω 8 χρόνια κινητά samsung λένε μην έχεις μόνιμα δυνατά την φωτεινότητα  κ έχεις κάτι στατικό στα περισσότερα μου έχει βγάλει Burn in...  Θέλω να έχω τις καλύτερες οθόνες  τις προσέχω έστω λίγο κ είμαι κομπλέ δεν σου ζητάνε τον ουρανό με τα άστρα μην αφήνεις να παίζει 5 ώρες ένα κανάλι σ λένε οκ και μένα θα μ άρεσε να την αφήνω 25 ώρες το 24ωρο αλλά... 

Κ στο κάτω κάτω δεν σε πίεσαν να την αγοράσεις πήγαινε σε lcd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Πήγαινε σε ένα μαγαζί κοίτα την oled  κ κοίτα κ αυτήν που έχει ακριβώς δίπλα της και θα καταλάβεις γιατί θεωρούνται οι καλύτερες τηλεοράσεις στον κόσμο..   Έχω 8 χρόνια κινητά samsung λένε μην έχεις μόνιμα δυνατά την φωτεινότητα  κ έχεις κάτι στατικό στα περισσότερα μου έχει βγάλει Burn in...  Θέλω να έχω τις καλύτερες οθόνες  τις προσέχω έστω λίγο κ είμαι κομπλέ δεν σου ζητάνε τον ουρανό με τα άστρα μην αφήνεις να παίζει 5 ώρες ένα κανάλι σ λένε οκ και μένα θα μ άρεσε να την αφήνω 25 ώρες το 24ωρο αλλά... 

Κ στο κάτω κάτω δεν σε πίεσαν να την αγοράσεις πήγαινε σε lcd

Δεν έχω σκοπό να αγοράσω σύντομα, μια χαρά με καλύπτει για τη χρήση που κάνω η Samsung UE55HU6900. Και έχω πάει σε μαγαζιά και έχω δει και oled και qled κλπ... Φυσικά ποτέ δεν είπα οτι η εικόνα και η ποιότητα των oled (όπως και των qled κατεμε) δεν ειναι εντυπωσιακή.

Φυσικά για όλα αυτά παίζει ρόλο το τι βλέπεις και το πόσο. Άλλος, όπως είπε ο φίλος πιο πάνω, τη βγάζει και με F&U. Κανένα θέμα. Το ζήτημα ειναι κατεμε αν είσαι σε θέση να κάνεις όλους αυτούς τους συμβιβασμούς για να έχεις την τέλεια εικόνα (και λιγο καλύτερη απο qled), και αν τελικά αυτός ο συμβιβασμός αξίζει με βάση αυτών που βλέπεις στη tv σου. Κατεμε δεν αξίζει αυτο το ρίσκο (εγώ για παράδειγμα απενεργοποιώ το true motion στις ταινίες λόγο του soap opera effect που μου τη δίνει και το έχω μόνο για μπάλα και ντοκυμαντερ, οπότε και να έλειπε αυτό το "κάποτε" ουάου feature δε θα με έννοιαζε και ιδιαίτερα). Φαντάζομαι , και απεύχομαι, να μη σε πάρει ο ύπνος στο καναπέ μια μέρα έχοντας το μενού του netflix ανοιχτό γιατί νομίζω ότι όταν ξυπνήσεις θα έχεις αλλάξει γνώμη για το σωστό της επιλογή σου.... 

ΥΓ: Φαντάζομαι αν κάποιος θέλει να δει το 4ωρο "leaving neverland" στη τηλεόραση κάποια στιγμή θα το κάνει σε δόσεις...

Αναφορά σε κείμενο

Μπορείς άνετα να πάρεις F&U ξέρεις, αν ανησυχείς τόσο πολύ. Κι αυτό γιατί αν ανησυχείς τόσο πολύ, σίγουρα σε οτιδήποτε δεν θα σου αρέσει σε LCD (και είναι πολλά τα στραβά της) θα σε κάνουν να μην τη χαρείς εν τέλει.
Οπότε παίρνεις μια F&U και αν πάθει οτιδήποτε, δεν θα το σκέφτεσαι να την πετάξεις ή να συνεχίσεις να την χρησιμοποιείς, γιατί δεν θα έχει κοστίσει όσο μια QLED για παράδειγμα και σιγά τα ωά, ξέρεις ότι συμβιβάστηκες αλλά το έκανες κατά συνείδηση και οικονομικά.

Αυτά να ξέρεις τα ακούγαμε από την εποχή των plasma σχετικά με το burn in, αλλά τελικά όλοι plasma ήθελαν. Και πως να γίνει αλλιώς αφού όλες οι δεύτερες σκέψεις παύουν στην πρώτη εμπειρία θέασης/ακρόασης του καλού συστήματος.
Story of my life...

Νομίζω απάντησα παραπάνω... Ποιος έχει πλέον plasma και γιατί εξαφανίστηκαν τότε;

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καταστήματα δεν καταλαβαίνεις και πολλά..παίζουν κάτω από λευκό φωτισμό του εκάστοτε μαγαζιού και είναι ρυθμισμένες ότι να ναι, συνήθως στην ρύθμιση "ζωηρό" χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια άλλη ερώτηση... Το 90% των ταινιών έχουν wide ratio και αφήνουν μαύρες μπάρες πάνω και κάτω... Αν βλέπεις μόνο ταινίες λοιπόν και δεν έχεις θέμα με burn in, οι περιοχές που θα είναι πάντα σβηστές με τη πάροδο του χρόνου θα δείχνουν πιο φωτεινά από το active μερος της οθόνης φαντάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mordred είπε

Νομίζω απάντησα παραπάνω... Ποιος έχει πλέον plasma και γιατί εξαφανίστηκαν τότε;

Εξαφανίστηκαν γιατί βγήκαν οι OLED. Η παλαιότερη αυτόφωτη τεχνολογία έδωσε τη σκυτάλη της στη νέα αυτόφωτη τεχνολογία (και για λόγους κατανάλωσης δηλαδή, μη νομίζεις).

Αυτά ως προς την εικόνα. End of discussion.

Τώρα αν θέλουμε να μιλήσουμε για μη εικόνα, δηλαδή για κάτι που τα επιμέρους στοιχεία που απαρτίζουν την εικόνα της θέλουν αναβολικά από έτερη πηγή φωτός (εξ' ου και ετερόφωτα) μπορούμε να μιλήσουμε για την τεχνολογία LCD. Πάντως για εικόνα δεν θα μιλήσουμε εφ' όσον μιλάμε για LCD πάνελ. Αυτά ως προς το πως λειτουργεί η μη εικόνα. End of discussion και σε αυτό.

Από τα δύο παραπάνω προκύπτει - υποχρεωτικά - και το επίπεδο του μαύρου, δηλαδή η δυνατότητα απεικόνισης έλλειψης φωτός. Σε ένα ετερόφωτο μέσο, αυτό όπως καταλαβαίνει ακόμα και ένα τρίχρονο παιδάκι, δεν είναι δυνατό να υπάρξει. End of discussion και στο τρίτο και συντριβή οποιασδήποτε αμφιβολίας για το ποιος έχει εικόνα και ποιος ΔΕΝ έχει εικόνα. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης γιατί το ένα υφίσταται, ενώ το άλλο δεν υφίσταται ως έννοια. Τόσο απλά.

Συνεπώς, το τι έχεις δει εσύ ή εγώ ή ένας τρίτος δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Σημασία έχουν οι νόμοι της φυσικής και οι προδιαγραφές από τις οποίες προκύπτει κάτι. Το κατ' εμέ, κατ' εσέ και κατιμάς - του χασάπη, όπως λένε βάλε γράμματα χασάπη - είναι εντελώς διαφορετικό την ισχύουσα πραγματικότητα, δηλαδή την αλήθεια.

2 ώρες πριν, mordred είπε

Φαντάζομαι , και απεύχομαι, να μη σε πάρει ο ύπνος στο καναπέ μια μέρα έχοντας το μενού του netflix ανοιχτό γιατί νομίζω ότι όταν ξυπνήσεις θα έχεις αλλάξει γνώμη για το σωστό της επιλογή σου.... 

ΥΓ: Φαντάζομαι αν κάποιος θέλει να δει το 4ωρο "leaving neverland" στη τηλεόραση κάποια στιγμή θα το κάνει σε δόσεις...

Εχω μια άλλη ερώτηση... Το 90% των ταινιών έχουν wide ratio και αφήνουν μαύρες μπάρες πάνω και κάτω... Αν βλέπεις μόνο ταινίες λοιπόν και δεν έχεις θέμα με burn in, οι περιοχές που θα είναι πάντα σβηστές με τη πάροδο του χρόνου θα δείχνουν πιο φωτεινά από το active μερος της οθόνης φαντάζομαι

Δεν είναι κακό να φαντάζεσαι.

Ωστόσο οποιαδήποτε ταινία Bollywood (μέση διάρκεια 3,5 ώρες) με μπάρες είτε σε πάρει είτε δεν σε πάρει ο ύπνος βλέποντάς τη στο Netflix δεν πρόκειται να δημιουργήσει κανένα θέμα σε τηλεόραση Oled.

Σου προτείνω δε, να δεις αυτήν την κατασκοπική ταινία:

 

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mordred είπε

Εχω μια άλλη ερώτηση... Το 90% των ταινιών έχουν wide ratio και αφήνουν μαύρες μπάρες πάνω και κάτω... Αν βλέπεις μόνο ταινίες λοιπόν και δεν έχεις θέμα με burn in, οι περιοχές που θα είναι πάντα σβηστές με τη πάροδο του χρόνου θα δείχνουν πιο φωτεινά από το active μερος της οθόνης φαντάζομαι

Πατάω ρυθμίσεις κ το βάζω πλήρης οθόνη εννοώ ζουμ  διότι με ενοχλεί να χάνω τόσο οθόνη από τις 55 ίντσες το κάνω συχνά κ όταν βλέπω ant1 κτλ  βάζω χρονοδιακοπτη . Στο μενού κ ναμε πάρει ο ύπνος απτό Netflix  όταν περνάνε 2 λεπτά  μαυρίζει η οθόνη και σκάνε πυροτεχνήματα 🎇  για ναμην υπάρχει θέμα burn in έχουν γνώση οι φυλακές ελπίζω να σε κάλυψα.. 

 

Αν κάποιος θεωρεί πως έχει βρει απτό ίντερνετ η απτό μυαλό του κάποιες εξαιρετικές ρυθμίσεις θα μπορούσε να τις μοιραστεί μαζί μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, warewolf είπε

Κανενας ερεθισμος (οποιουδηποτε ειδους)

Εχουν γραφτει καποια πραγματα απο μερους μου προς κατανοηση του τριπτυχου oled-burn in--compensation cycle. Oποιος τα εχει κατανοησει, θα γνωριζει ηδη οτι το να επικαλεισαι τα αποτελεσματα Burn in του πρωτου τεστ (ή του αεροδρομιου) οπου η τηλεοραση δεν εκλεινε ποτέ, ειναι σαν να κανεις τεστ σε ενα αυτοκινητο που παιρνει 4 λιτρα λαδι και εσυ να του εβαλες μονο 400ml. Να σου κολλησει ο κινητηρας σε 10 χιλιομετρα και υστερα εσυ να κανεις την αναγωγη και να ισχυριστεις πως με 4 λιτρα λαδι ο κινητηρας θα κολλησει σε 100 χιλιομετρα.......

Kαταρχάς έχεις απόλυτο δίκαιο όσον αφορά το πόσο σωστό ή όχι ήταν το τέστ του rtings και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και όπως είδες στο πόστ που έκανα τώρα, δεν έκανα καμία αναφορά σε ώρες, απλά υπέδειξα από πότε αρχίζεις και βλέπεις στο rtings τις αποτυπώσεις σε ένα extreme torture test που δεν ανταποκρίνεται σε πραγματικές συνθήκες χρήσης.

Η μέγιστη δε ειρωνία? Ότι βρισκόμαστε σε topic όπου OLED TV αλλάχτηκε με άλλη γιατί έπαθε burn-in στο 3μηνο.....

Για να το κάνω όσο το δυνατόν πιό ξεκάθαρα γίνεται:

Το point μου ήταν ότι αν κακομεταχειριστείς μία OLED, θα προκαλέσεις Burn in. Αν υποβάλεις την ίδια κακομεταχείρηση σε μιά LCD, δεν θα δείς burn in. Και αυτό προς απάντηση ότι και οι LCD παθαίνουν Burn in, με παράδειγμα αεροδρόμια/λεωφορεία/τραίνα. Είναι η 2η φορά που εξηγώ τα ίδια πράγματα και δεν είμαι διατεθειμένος να το κάνω και 3η φορά.

Είναι πολύ κρίμα να αναλώνεσαι τόσο πολύ σε απίστευτα μεγάλα post, επειδή δεν κατανόησες το πόστ στο οποίο αναφέρεσαι και βγάζεις λάθος συμπεράσματα.

 Έχεις σχηματίσει εσφαλμένη άποψη για μένα εξ αρχής, το έβλεπα από τις πρώτες σου απαντήσεις σε πόστ μου, και μέσα από αυτό το πρίσμα βλέπεις όλα μου τα πόστ.

Όπως και να έχει, αυτά τα θέματα λύνονται εύκολα......

Από κεί και πέρα, όπως σου το ξαναείπα, αλλά το αγνόησες, το rtings κάνει κάποια τέστ με διαφανή μεθοδολογία, κοινοποιημένη σε όλους, με συχνότατα updates και ότι γράφουν το γράφουν επώνυμα και όχι κρυμένοι πίσω από ψευδώνυμα. Καί στα 2 τέστ που κάνουν ήρθαν τεχνικοί της LG κοντά τους, το οποίο δείχνει ότι η ίδια η κατασκευάστρια εταιρία τους λαμβάνει πολύ σοβαρά υπόψην.

Αν πιστεύεις ότι η μεθοδολογία τους είναι λάθος όπως και τα συμπεράσματά τους, να απευθυνθείς σε αυτούς, διότι ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της όποιας αντιπαράθεσης έχεις μαζί μου που αναφέρομαι στα τέστς τους, ακόμα και αν στο τέλος της ημέρας συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου, καθημερινά διαβάζουν και σχηματίζουν άποψη χιλιάδες αναγνώστες των άρθρων τους. 

Για μένα, αν κάποιος ερχόταν τώρα και έλεγε ότι θέλει την καλύτερη TV για ποικίλλο περιεχόμενο, θα του έλεγα OLED, αλλά να είναι ενήμερος για το πώς να την χρησιμοποιεί.

Αν μου έλεγε ότι θέλει την TV ώς PC monitor/video gaming ή εν πάση περιπτώση υλικό με πολλά στατικά στοιχεία, θα του έλεγα ότι την καλύτερη εικόνα την έχουν οι OLED, αλλά για την περίπτωσή του μιά αντίστοιχης αξίας LCD ίσως να είναι καλύτερη αγορά.

Σε κάθε περίπτωση όμως, θα παρέπεμπα τον υποψήφιο αγοραστή στα real-life τέστ του rtings, για να έχει πλήρη γνώση του τί συμβαίνει αν κακομεταχειριστείς μιά OLED.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Pleo είπε

Εξαφανίστηκαν γιατί βγήκαν οι OLED. Η παλαιότερη αυτόφωτη τεχνολογία έδωσε τη σκυτάλη της στη νέα αυτόφωτη τεχνολογία (και για λόγους κατανάλωσης δηλαδή, μη νομίζεις).

Αυτά ως προς την εικόνα. End of discussion.

Τώρα αν θέλουμε να μιλήσουμε για μη εικόνα, δηλαδή για κάτι που τα επιμέρους στοιχεία που απαρτίζουν την εικόνα της θέλουν αναβολικά από έτερη πηγή φωτός (εξ' ου και ετερόφωτα) μπορούμε να μιλήσουμε για την τεχνολογία LCD. Πάντως για εικόνα δεν θα μιλήσουμε εφ' όσον μιλάμε για LCD πάνελ. Αυτά ως προς το πως λειτουργεί η μη εικόνα. End of discussion και σε αυτό.

Από τα δύο παραπάνω προκύπτει - υποχρεωτικά - και το επίπεδο του μαύρου, δηλαδή η δυνατότητα απεικόνισης έλλειψης φωτός. Σε ένα ετερόφωτο μέσο, αυτό όπως καταλαβαίνει ακόμα και ένα τρίχρονο παιδάκι, δεν είναι δυνατό να υπάρξει. End of discussion και στο τρίτο και συντριβή οποιασδήποτε αμφιβολίας για το ποιος έχει εικόνα και ποιος ΔΕΝ έχει εικόνα. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης γιατί το ένα υφίσταται, ενώ το άλλο δεν υφίσταται ως έννοια. Τόσο απλά.

Συνεπώς, το τι έχεις δει εσύ ή εγώ ή ένας τρίτος δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Σημασία έχουν οι νόμοι της φυσικής και οι προδιαγραφές από τις οποίες προκύπτει κάτι. Το κατ' εμέ, κατ' εσέ και κατιμάς - του χασάπη, όπως λένε βάλε γράμματα χασάπη - είναι εντελώς διαφορετικό την ισχύουσα πραγματικότητα, δηλαδή την αλήθεια.

Δεν είναι κακό να φαντάζεσαι.

Ωστόσο οποιαδήποτε ταινία Bollywood (μέση διάρκεια 3,5 ώρες) με μπάρες είτε σε πάρει είτε δεν σε πάρει ο ύπνος βλέποντάς τη στο Netflix δεν πρόκειται να δημιουργήσει κανένα θέμα σε τηλεόραση Oled.

Σου προτείνω δε, να δεις αυτήν την κατασκοπική ταινία:

Δε νομίζω να εξαφανίστηκαν τότε αλλά τέλος πάντων... Δεν έγινε δηλαδή μετάβαση από τη μία τεχνολογία στην άλλη... Και δεν έγινε για λόγους οικονομίας... Έγινε γιατί είχαν πεπερασμένο κύκλο ζωής...

Δε διαφωνώ με αυτά που λες για την εικόνα αλλά ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο...

Για τα θέματα που σου λέω δε τα έβγαλα από τη κούτρα μου, κάνε ένα ψάξιμο και θα δεις πολλούς που έχουν αυτά τα θέματα.

Όχι φυσικά με την πρώτη θέαση αλλά σε βάθος χρόνου...

8 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Πατάω ρυθμίσεις κ το βάζω πλήρης οθόνη εννοώ ζουμ  διότι με ενοχλεί να χάνω τόσο οθόνη από τις 55 ίντσες το κάνω συχνά κ όταν βλέπω ant1 κτλ  βάζω χρονοδιακοπτη . Στο μενού κ ναμε πάρει ο ύπνος απτό Netflix  όταν περνάνε 2 λεπτά  μαυρίζει η οθόνη και σκάνε πυροτεχνήματα 🎇  για ναμην υπάρχει θέμα burn in έχουν γνώση οι φυλακές ελπίζω να σε κάλυψα.. 

Αν κάποιος θεωρεί πως έχει βρει απτό ίντερνετ η απτό μυαλό του κάποιες εξαιρετικές ρυθμίσεις θα μπορούσε να τις μοιραστεί μαζί μας 

Σοβαρά μιλάς τώρα; Κάνεις zoom στην εικόνα ή stretch? Δηλαδή χάνεις το μισό content ενός πλάνου για να μη "χαλάσει" η οθόνη λόγο uneven aging σε βάθος χρόνου... Πολύ καλό...  Και τι εννοείς "όταν βλέπω ΑΝΤ1 βάζω χρονοδιακόπτη"... Για να μη σε πάρει ο ύπνος; Φαντάζομαι όπως ένας τύπος που είπε στη γυναίκα και στο παιδί του να μην πατάνε pause αλλά να κλείνουν την τηλεόραση για καλό και για κακό... Αυτά είναι αστεία πράγματα πραγματικά... 

Κάνετε πολλά πράγματα για την τηλεόρασή σας μπράβο... 

Τρέχουμε να γυρίσουμε σπίτι γιατί ξεχάσαμε το θερμοσίφωνα ανοιχτό... Ε τώρα θα τρέχετε και για τη τηλεόραση...

Τέλος πάντων δε θα κακολογήσω την ακριβή τηλεόρασή σας, καλά κάνατε και τη πήρατε. 

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mordred είπε

Δε νομίζω να εξαφανίστηκαν τότε αλλά τέλος πάντων... Δεν έγινε δηλαδή μετάβαση από τη μία τεχνολογία στην άλλη... Και δεν έγινε για λόγους οικονομίας... Έγινε γιατί είχαν πεπερασμένο κύκλο ζωής...

Δε διαφωνώ με αυτά που λες για την εικόνα αλλά ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο...

Για τα θέματα που σου λέω δε τα έβγαλα από τη κούτρα μου, κάνε ένα ψάξιμο και θα δεις πολλούς που έχουν αυτά τα θέματα.

Όχι φυσικά με την πρώτη θέαση αλλά σε βάθος χρόνου.

Δεν με απασχολεί τι νομίζεις ή η οποία άποψη. Στο εξήγησα.

Ούτε χρειάζεται να ψάξω ποιος έχει καλύτερη εικόνα, ούτε ποιος προσπαθεί να πει οτιδήποτε.

Τα πράγματα είναι σαφή και δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Η oled έχει συντριπτικά καλύτερη εικόνα και ως εκ τούτου είναι ένα καλύτερο προϊόν.

Όποιος προσπαθεί να πει κάτι διαφορετικό απλά λέει ψέματα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδευεσαι. Πρόκειται για facts. Δεν είναι θέμα άποψης εδώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mordred είπε

....Κάνετε πολλά πράγματα για την τηλεόρασή σας μπράβο... 

Τρέχουμε να γυρίσουμε σπίτι γιατί ξεχάσαμε το θερμοσίφωνα ανοιχτό... Ε τώρα θα τρέχετε και για τη τηλεόραση...

Τέλος πάντων δε θα κακολογήσω την ακριβή τηλεόρασή σας, καλά κάνατε και τη πήρατε. 

Ανακρίβειες και υπερβολές εις την μεγίστη. Όλες οι OLED τηλεοράσεις εξαιτίας της ευαισθησίας τους έρχονται με σεταρισμένες ρυθμίσεις προστασίας. Ρύθμιση Logo καναλιών, ρύθμιση OLED Light, Screensavers, CC κτλ. Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι ανά 4-5 ώρες να κλείνουμε την TV 10' για να μπορεί να κάνει μόνη της το CC και να επαναρυθμίζει την τάση ρεύματος στα αυτόφωτα pixels. Αυτό και τίποτα παραπάνω.  

Επεξ/σία από Basinga
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...