Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gatakos είπε

@panther_512 φίλε μου μια χαρά οι oled είναι GO τεχνολογία αρκεί να έχεις τα λεφτά! Απλά πράγματα... Όχι όπου μας συμφέρει ακούμε αυτόν της lg Και όπου δεν μας συμφέρει σφυρίζουμε αδιάφορα...

Έχεις τα λεφτά? Την παίρνεις! Δεν έχεις παίρνεις κάτι κοντά στο Βαλαντιο σου! 

Εσένα περίμενα όλο το πρωί! :P

2/2 λοιπόν από την lg.. 

Για να τελειώνουμε λοιπόν  για τους πιθανούς αγοραστές και άλλους συνανθρώπους μας...

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ είναι ότι αν έχεις τα λεφτά (γτ και οι καιροί είναι χαλεποι)τα δίνεις και πέρνεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί (και οι qled βέβαια αξίζουν). Τη λιώνεις,τη γουστάρεις και άμα χαλάσει μέσα στην εγγύηση σαν όλα τα άλλα πραγματα που έχουν εγγύηση πας και την αλλάζεις! :)

Τα λεφτά για μια oled τα βρίσκεις πάρα μα πάρα πολύ εύκολα.Το 4Κ βίντεο των 600mbps που θα το βρεις για να την ταίσεις την ολεντούλα σου;

Θα αγοράζατε πανάκριβα high-end ηχοσυστήματα για να παίξετε αρχεία ήχου ποιότητας κασετούλας του 1980;

Έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια και κανείς σε αυτή την κοινωνία δεν θέλει να καταλάβει το αυτονόητο.

Τι να τα κάνω τα πολυτελή σερβίτσια αν δεν μπορώ να τα γεμίσω με εκλεκτούς μεζέδες; Θα πάω να αγοράσω χρυσα κουτάλια
για να τρώω με αυτά τις φακες και τα ρουβίθια που θα μου σερβίρουν στο κοινωνικό συσσίτιο για να έχω την ψευδαίσθηση πως είμαι πλούσιος
που τρώει με χρυσά κουτάλια;

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Λοιπον σημερα με πηραν απο την lg και εχω να πω πως  η αντιμετωπιση ηταν φοβερη.Κατ αρχας μου εδωσαν την επιλογη να πιστωθει ολο το ποσο στο πλαισιο που την ειχα παρει και να παρω οτι θελω και οταν λεω οτι θελω εννοω και προιοντα που δεν ειναι lg.H 2η εκδοχη ηταν να μου αντικατασταθει η tv με μια καινουρια ιδια.Επειδη στα δικα μου ματια η oled της lg ειναι οτι καλυτερο εχω δει της ειπα πως θα δεχτω αντικατασταση με την προυποθεση πως αν ξανασυμβει θα πραξουν το ιδιο.Η κοπελα μου ειπε πως θα ξαναγινει αλλαγη αν υπαρξει στο μελλον καποιο προβλημα αν και γενικοτερα δεν ειχαν πολλες αλλαγες και ειναι ενα μοντελο που ακομα πουλαει και παει πολυ καλα(μεταξυ μας εννοειται πως δε θα παραδεχοταν ποτε πως εχει ευπαθεια στο burn in).Ειναι η 1η φορα που ειχα προβλημα με καποια συσκευη της lg και θελω να πω πως εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο την ολη ιστορια.Τωρα αν και η 2η παρουσιασει τα ιδια προβληματα με την 1η σιγουρα θα παρω επιστροφη χρηματων.

Εγώ θα προτιμούσα να το είχα γραπτως με σφραγίδα της αντιπροσωπείας το "Αν ξανασυμβεί θα πράξουν το ίδιο".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, IOSIF SALEM είπε

Τα λεφτά για μια oled τα βρίσκεις πάρα μα πάρα πολύ εύκολα.Το 4Κ βίντεο των 600mbps που θα το βρεις για να την ταίσεις την ολεντούλα σου;

Θα αγοράζατε πανάκριβα high-end ηχοσυστήματα για να παίξετε αρχεία ήχου ποιότητας κασετούλας του 1980;

Έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια και κανείς σε αυτή την κοινωνία δεν θέλει να καταλάβει το αυτονόητο.

Τι να τα κάνω τα πολυτελή σερβίτσια αν δεν μπορώ να τα γεμίσω με εκλεκτούς μεζέδες; Θα πάω να αγοράσω χρυσα κουτάλια
για να τρώω με αυτά τις φακες και τα ρουβίθια που θα μου σερβίρουν στο κοινωνικό συσσίτιο για να έχω την ψευδαίσθηση πως είμαι πλούσιος
που τρώει με χρυσά κουτάλια;

Εγώ θα προτιμούσα να το είχα γραπτως με σφραγίδα της αντιπροσωπείας το "Αν ξανασυμβεί θα πράξουν το ίδιο".

Στο 2ο κομματι δικιο εχεις αρκεστηκα απλα στο λογο της.Βεβαια ηταν τοσο απλη η διαδιακσια αλλαγης τωρα που δε σκεφτηκα καν να κανω καποιο αιτημα.Οσον αφορα το 1ο κομματι εγω γενικα δεν ειμαι ανθρωπος που αλλαζει καθε 3 και λιγο συσκευες οποτε θελω οταν αγορασω να εχω μια συσκευη future proof.Την προηγουμενη τηλεοραση που ειχα μια 40αρα samsung την ειχα παρει το 2008 και ηταν η 1η led tv.Σιγουρα πιο ακριβη απο τον ανταγωνισμο αλλα και πολυ πιο future proof χωρις αυτο να ειναι παναμεια βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, IOSIF SALEM είπε

Τα λεφτά για μια oled τα βρίσκεις πάρα μα πάρα πολύ εύκολα.Το 4Κ βίντεο των 600mbps που θα το βρεις για να την ταίσεις την ολεντούλα σου;

Θα αγοράζατε πανάκριβα high-end ηχοσυστήματα για να παίξετε αρχεία ήχου ποιότητας κασετούλας του 1980;

Έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια και κανείς σε αυτή την κοινωνία δεν θέλει να καταλάβει το αυτονόητο.

Τι να τα κάνω τα πολυτελή σερβίτσια αν δεν μπορώ να τα γεμίσω με εκλεκτούς μεζέδες; Θα πάω να αγοράσω χρυσα κουτάλια
για να τρώω με αυτά τις φακες και τα ρουβίθια που θα μου σερβίρουν στο κοινωνικό συσσίτιο για να έχω την ψευδαίσθηση πως είμαι πλούσιος
που τρώει με χρυσά κουτάλια;

Εγώ θα προτιμούσα να το είχα γραπτως με σφραγίδα της αντιπροσωπείας το "Αν ξανασυμβεί θα πράξουν το ίδιο".

Βάζεις xbox one X με 4κ και hdr και netflix 4k παραγωγές... χωρια ότι στο seven της γειτονιάς μου έχει 15+ ταινίες 4κ uhd. Σε κάλυψα φίλε μου??

Τις προτιμήσεις όταν δώσεις λεφτά να την αγοράσεις! Οχι τζάμπα που λένε και στο χωριό μου!

 

 

@IOSIF SALEM και δεν είναι ολεντουλα είναι ολενταρα! ;)

Επεξ/σία από gatakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πάει και εμένα η lg oledαρα. Έβγαλε κολλημένο πιξελ μόνιμα άσπρο. Η lg μου δίνει πιστωτικό όλο το ποσό στον Κωτσόβολο ή την 65sk8100. Επειδή δεν έχω όρεξη να δώσω αλλά λεφτά θα πάρω την 65αρα και ας έχει ips panel.Αυτη τη στιγμή η oled κάνει 1700 ενώ εγώ έχω πιστωτικό 1499.Να πω την αλήθεια φοβήθηκα λίγο με την oled. Ευτυχώς που μου το έκανε εντός εγγύησης γιατί αν μου το έβγαζε στην τριετία θα έκλαιγα. Οπότε ας πάμε στη σιγουριά και ας μην είναι oled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, efo355 είπε

Παίδες πάει και εμένα η lg oledαρα. Έβγαλε κολλημένο πιξελ μόνιμα άσπρο. Η lg μου δίνει πιστωτικό όλο το ποσό στον Κωτσόβολο ή την 65sk8100. Επειδή δεν έχω όρεξη να δώσω αλλά λεφτά θα πάρω την 65αρα και ας έχει ips panel.Αυτη τη στιγμή η oled κάνει 1700 ενώ εγώ έχω πιστωτικό 1499.Να πω την αλήθεια φοβήθηκα λίγο με την oled. Ευτυχώς που μου το έκανε εντός εγγύησης γιατί αν μου το έβγαζε στην τριετία θα έκλαιγα. Οπότε ας πάμε στη σιγουριά και ας μην είναι oled

κριμα ρε φιλος. κριμα γιατι ειναι ταλαιπωρια και παιρνεις κατι που δεν θελεις στην πραγματικοτητα. εδω ο φιλος πιο πανω λεει οτι στην αλλαζουν με καλυτερη και αν δεν εχουν σου βρισκουν απο το 2020 μοντελο. γιατι δεν επεδίωξες να παρεις παλι oled?μην πας σε ips γνωμη μου.παρε καλυτερα VA LED

2 ώρες πριν, gatakos είπε

Βάζεις xbox one X με 4κ και hdr και netflix 4k παραγωγές... χωρια ότι στο seven της γειτονιάς μου έχει 15+ ταινίες 4κ uhd. Σε κάλυψα φίλε μου??

Τις προτιμήσεις όταν δώσεις λεφτά να την αγοράσεις! Οχι τζάμπα που λένε και στο χωριό μου!

@IOSIF SALEM και δεν είναι ολεντουλα είναι ολενταρα! ;)

Netflix 4K παραγωγες. με 14mbps bitrate..χ χαχαχαχαχαχ

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gatakos είπε

@panther_512 φίλε μου μια χαρά οι oled είναι GO τεχνολογία αρκεί να έχεις τα λεφτά! Απλά πράγματα... Όχι όπου μας συμφέρει ακούμε αυτόν της lg Και όπου δεν μας συμφέρει σφυρίζουμε αδιάφορα...

Έχεις τα λεφτά? Την παίρνεις! Δεν έχεις παίρνεις κάτι κοντά στο Βαλαντιο σου!

Φίλε μου, όταν έκανα έρευνα αγοράς, ήμουν μεταξύ δύο τηλεοράσεων, της SONY 55XE9005 και της LG 55C7 ή Β7. Τα λεφτά ήταν στα ίδια πλαίσια για τα δικά μου δεδομένα.

Αν είχες δεί το τόπικ μου, δεν ήθελα να ξανααγοράσω SONY, διότι η προηγούμενη ήταν πάλι SONY και χάλασε το πάνελ στα 2,5 χρόνια. Καθότι όμως η χρήση είναι για PC monitor και άπειρο gaming, καταλαβαίνεις ότι το Burn-in δεν είναι κάτι απλό να το προσπεράσεις. Με 8ωρα God of War 4, την μπάρα των Windows μονίμως από κάτω και την μπάρα του browser μονίμως από επάνω, φαντάζεσαι εύκολα τί θα συνέβαινε στο πάνελ. Εδώ στον φίλο πιό πάνω του έμεινε το λογότυπο του καναλιού στο 3μηνο.

Και ούτε έχω διάθεση μετά από 2-3 χρόνια να αναγκάζομαι να ξανααγοράζω άλλη TV, επειδή το OLED πάνελ τα έπαιξε.

Και έτσι καταλήξαμε με την 55XE9005 + 150 ευρώ επέκταση εγγύησης για να μήν την ξαναπατήσουμε.

Συνεπώς, μήν κρίνεις τους άλλους έτσι εύκολα.

2 ώρες πριν, efo355 είπε

Παίδες πάει και εμένα η lg oledαρα. Έβγαλε κολλημένο πιξελ μόνιμα άσπρο. Η lg μου δίνει πιστωτικό όλο το ποσό στον Κωτσόβολο ή την 65sk8100. Επειδή δεν έχω όρεξη να δώσω αλλά λεφτά θα πάρω την 65αρα και ας έχει ips panel.

Τεράστιο downgrade να πάς από OLED σε IPS πάνελ. Θα σου κακοφανεί σίγουρα. Ή βάλε το χέρι στη τσέπη να πάς ξανά σε OLED, ή κοίτα τηλεόραση με VA πάνελ.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε σκέψεις να τους πω να μου δώσουν πιστωτικό. Μέχρι αύριο πρωί πρέπει να έχω αποφασίσει. Έχω βάλει στο μάτι την 65xe9005 sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, efo355 είπε

Είμαι σε σκέψεις να τους πω να μου δώσουν πιστωτικό. Μέχρι αύριο πρωί πρέπει να έχω αποφασίσει. Έχω βάλει στο μάτι την 65xe9005 sony

Πω πω φίλε μακρυά από την συγκεκριμένη! Είχα πάρει 2 για τους γονείς και τα πεθερικά μου και μου κάηκαν και οι 2 στις 3 μέρες.. Και δεν μου τις άλλαζαν κιόλας.. ΜΑΚΡΥΑ.. Καλύτερα πάρε f&u πάρα αυτήν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, efo355 είπε

Είμαι σε σκέψεις να τους πω να μου δώσουν πιστωτικό. Μέχρι αύριο πρωί πρέπει να έχω αποφασίσει. Έχω βάλει στο μάτι την 65xe9005 sony

H 65XE9005 της SONY είναι εξαιρετική TV, είμαι κάτοχος της 55άρας.

Η τηλεόραση έχει 2 πολύ συγκεκριμένα κουσούρια:

1) Σε SDR περιεχόμενο, αν έχεις το HDR στο auto, πού και πού μπορεί να δείς το backlight να τρεμοπαίζει στιγμιαία μία φορά. Υποτίθεται με το τελευταίο firmware update θα λυνόταν, αλλά δεν λύθηκε. Αυτό το τρεμόπαιγμα αν το δείς, θα το δείς μόνο σε φάσεις όπου έχεις άσπρο φόντο, πχ όταν σερφάρεις στο ίντερνετ, με συχνότητα 1-2 φορές την ημέρα. Εγώ μόνο εκεί το βλέπω.

2) Σε υλικό με native refresh rate 50Hz/59.9Hz, όποτε η εικόνα κάνει αλλαγή κάμερας, η τηλεόραση επαναλαμβάνει 2 frames. Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα έχετε τέτοιο περιεχόμενο. Αν έχεις καλό μάτι μπορεί να το προσέξεις. Με Game mode ή graphics mode το πρόβλημα φεύγει.

Τα έχω ξαναγράψει σε άλλο τόπικ (μαζί με σχετικά βίντεο) με συμφορουμίτη που ενδιαφερόταν για την ίδια TV.

 

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τωρα μια ερωτηση.εχεις μια τβ μοντελο 17. και παθαινει μια ζημια.δεν ειναι υποχρεωμένοι να σου δωσουν η το ιδιο μοντελο η καλυτερο σε προδιαγραφες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

ρε παιδια τωρα μια ερωτηση.εχεις μια τβ μοντελο 17. και παθαινει μια ζημια.δεν ειναι υποχρεωμένοι να σου δωσουν η το ιδιο μοντελο η καλυτερο σε προδιαγραφες?

Μα μου λένε περίμενε 2 με 3 μήνες όταν θα έχουμε στοκ...τι να πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, efo355 είπε

Η lg

νομιζω οτι πρεπει να γκρινιαξεις και να απαιτησεις να παρεις το ιδιο μοντελο η αλλο μοντελο OLED.δεν γινεται να σου πασαρουν IPS στην θεση της.και ουτε γινεται να περιμενεις 3 μηνες για μια νεα τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...