Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Σε αυτο που ειπε ο φιλος πιο πάνω σε σχεση με το οτι με το που κλεινεις την tv κανει την εκκαθαριση δεν ισχυει. Πρεπει απο τις ρυθμισεις να του πεις οταν κλεισει να το κανει και κραταει 1 ωρα. Αν την ανοιξεις πειν τη 1 ωρα σου βγαζει ενα μηνυμα που λεει οτι δενμπρολαβε να κανει την εκκαθαριση στα led. Εμενα παντως μια χαρα δεχτηκαν το burn in και σημερα μου εφεραν την καινουρια b7. Nα δουμε πως θα παει και αυτη. 

Σε καλύπτουν τώρα που είσαι εντός φίλε μου. Μόλις βγεις εκτός εγγύησης όμως τί γίνεται? Θα τρέμεις μην σου ξανασυμβεί? Αν έδινε εφ' όρου ζωής εγγύηση για burn in δεν θα το συζητάγαμε τώρα. Αλλά με 2 χρόνια? Σημαντικό το ρίσκο για τόσα πολλά χρήματα. Έχω καταλήξει και διορθώστε με αν κάνω λάθος ότι οι συγκεκριμένες τηλεοράσεις απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν να βλέπουν μόνο ή κυρίως ταινίες οπότε και το φαινόμενο του burn in είναι εξαιρετικά απίθανο να συμβεί. Όταν όμως την θες για κύρια τηλεόραση του σπιτιού τότε μάλλον πρέπει να πας σε άλλη τεχνολογία.

Και μια και ανέφερα το άλλη τεχνολογία έχετε παρατηρήσει ότι οι νέες τηλεοράσεις nano super uhd όπως η  LG 55SK8500 τιμολογούνται από την LG πάνω και από τις oled τουλάχιστον τις προηγούμενης χρονιάς? Η τελευταία για παράδειγμα κοστίζει 2000. Πως το εξηγείται αυτό? Είναι τόσο επαναστατική νέα τεχνολογία ή απλά μαρκετίστικο τρικ?

Επεξ/σία από jkor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, jkor είπε

Σε καλύπτουν τώρα που είσαι εντός φίλε μου. Μόλις βγεις εκτός εγγύησης όμως τί γίνεται? Θα τρέμεις μην σου ξανασυμβεί? Αν έδινε εφ' όρου ζωής εγγύηση για burn in δεν θα το συζητάγαμε τώρα. Αλλά με 2 χρόνια? Σημαντικό το ρίσκο για τόσα πολλά χρήματα. Έχω καταλήξει και διορθώστε με αν κάνω λάθος ότι οι συγκεκριμένες τηλεοράσεις απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν να βλέπουν μόνο ή κυρίως ταινίες οπότε και το φαινόμενο του burn in είναι εξαιρετικά απίθανο να συμβεί. Όταν όμως την θες για κύρια τηλεόραση του σπιτιού τότε μάλλον πρέπει να πας σε άλλη τεχνολογία.

Και μια και ανέφερα το άλλη τεχνολογία έχετε παρατηρήσει ότι οι νέες τηλεοράσεις nano super uhd όπως η  LG 55SK8500 τιμολογούνται από την LG πάνω και από τις oled τουλάχιστον τις προηγούμενης χρονιάς? Η τελευταία για παράδειγμα κοστίζει 2000. Πως το εξηγείται αυτό? Είναι τόσο επαναστατική νέα τεχνολογία ή απλά μαρκετίστικο τρικ?

Με μια γρηγορη ματια που εριξα οι διαφορες τους δεν τις λες και λιγες οι παλιες b7 c7 oled κτλ ειναι με quad core αυτη εχει τον α7 επεξεργαστη που ειναι ανωτερος απο τον 4πυρηνο και α7 εχει μονο το μοντελο b8 στις Oled το c8 ερχεται με τον α9 επεξεργαστη που ειναι ακομη καλυτερος.Μετα υπαρχουν διαφορες στο τι υποστηριζει το ενα και το αλλο πχ webos 3.5 ενω το αλλο το τελευταιο smart tv λειτουργικο. το ενα ειναι με 10bit native ενω το αλλο 10bit.Εν ολιγοις η μια ειναι τηλεοραση που εχει τα τελευταια καλουδια και το αλλο τα προτελευταια με μονη διαφορα οτι το ενα εχει πιο ακριβο πανελ αλλα δε παυει να ειναι πλεον πιο παλιο σε σχεση με το καινουργιο πανελ oled.Ασε που διαβαζω οτι το συγκεκριμενο πανελ led δινει πολυ καλο μαυρο σε σχεση με απλες led οποτε μαλλον μιλαμε για καποια αναβαθμισμενη εκδοση led.Φανταζομαι βγηκε για να χτυπησει τις qled?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, icenex είπε

Με μια γρηγορη ματια που εριξα οι διαφορες τους δεν τις λες και λιγες οι παλιες b7 c7 oled κτλ ειναι με quad core αυτη εχει τον α7 επεξεργαστη που ειναι ανωτερος απο τον 4πυρηνο και α7 εχει μονο το μοντελο b8 στις Oled το c8 ερχεται με τον α9 επεξεργαστη που ειναι ακομη καλυτερος.Μετα υπαρχουν διαφορες στο τι υποστηριζει το ενα και το αλλο πχ webos 3.5 ενω το αλλο το τελευταιο smart tv λειτουργικο. το ενα ειναι με 10bit native ενω το αλλο 10bit.Εν ολιγοις η μια ειναι τηλεοραση που εχει τα τελευταια καλουδια και το αλλο τα προτελευταια με μονη διαφορα οτι το ενα εχει πιο ακριβο πανελ αλλα δε παυει να ειναι πλεον πιο παλιο σε σχεση με το καινουργιο πανελ oled.Ασε που διαβαζω οτι το συγκεκριμενο πανελ led δινει πολυ καλο μαυρο σε σχεση με απλες led οποτε μαλλον μιλαμε για καποια αναβαθμισμενη εκδοση led.Φανταζομαι βγηκε για να χτυπησει τις qled?

Μάλλον αυτό που λες συμβαίνει αλλά δεν είδα πουθενα να αναφέρει για Full Array of Leds οπότε αν δεν ισχύει αυτό τότε η τιμή δεν δικαιολογείται είναι υπερβολικά υψηλή. Μην ξεχνάμε ότι το μεγαλύτερο κόστος μιας τηλεόρασης οφείλεται στο πάνελ της. Τα υπόλοιπα επεξεργαστές webos κλπ κοστίζουν ψίχουλα στις εταιρείες.

Επεξ/σία από jkor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jkor είπε

Μάλλον αυτό που λες συμβαίνει αλλά δεν είδα πουθενα να αναφέρει για Full Array of Leds οπότε αν δεν ισχύει αυτό τότε η τιμή δεν δικαιολογείται είναι υπερβολικά υψηλή. Μην ξεχνάμε ότι το μεγαλύτερο κόστος μιας τηλεόρασης οφείλεται στο πάνελ της. Τα υπόλοιπα επεξεργαστές webos κλπ κοστίζουν ψίχουλα στις εταιρείες.

Δεν ξερω τι ισχυει και τι ειναι πιο ακριβο απλα ανεφερα τις διαφορες σιγουρα ενα πιο παλιο πανελ Oled δεν εχει την ιδια αξια με το πιο καινουργιο με οτι Upgrade συνεπαγεται με αυτο.Δεν ειναι φουλ array το αμεσως επομενο μοντελο το 950 ειναι φουλ αλλα το 850 ειναι σιγουρα με λιγα dimming zones μαλλον πιο πολυ σφηνα παει αναμεσα σε led-qled. Οποτε ακυρο που ειπα πιο πανω παει να χτυπησει τις Qled το LG 55SK950 βγηκε για να τις χτυπησει. Τωρα για την διαφορα τιμης τι να πω και εμενα πολλα μου φαινονται ακομη και οι qled μου φαινονται πολλα.Προτιμω να δωσω τοσα και να παω σε oled ασχετως του ρισκου αλλα η εικονα δεν συγκρινεται για τα δικα μου δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jkor είπε

επομένως το συμπέρασμα είναι ποιο? Μακρυά από oled προς το παρόν μέχρι να λυθεί το θέμα? Γιατί η τηλεόραση που θα πάρω θα αποτελεί την βασική τηλεόραση του σπιτιού που σημαίνει πολλές ώρες σε κανάλια άρα λογότυπο.

Μακριά απο κάθετι που διαφημίζεται προς το ευρύ κοινό ως κορυφαίο προιόν.Τα κορυφαία προιόντα σπάνια διαφημίζονται.Η τεχνολογία oled παιρνάει τις παιδικές ασθένειες.Όταν θα έχει έρθει στα ίσια της,τότε στην αγορά θα έχουν βγει οι φιλμ οθόνες που θα στρώνονται ταπετσαρία στους τοίχους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια Qled είναι απλά μια LED tv με όλα τα σχετικά θέματα που προκαλεί το backlight. Έχουν βελτιωθεί προφανώς από τις προηγουμενες αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πετύχεις το μαύρο της OLED. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα, αλλά στις καλές LCD (ειδικά αυτές που έχουν FALD)το μαύρο πλέον είναι σε πάρα πολύ ικανοποιητικά επίπεδα. Ειδικά αν έχεις οπίσθιο φωτισμό τύπου όπως η Philips σου, το μαύρο ενισχύεται ακόμα περισσότερο.

Εγώ με το μαύρο της ΧΕ9005 εξεπλάγησα, γιατί πρώτη φορά είδα πραγματικό μαύρο σε LCD στο σπίτι μου.

Όμως πάντα οι OLED θα είναι μία κλάση επάνω σε αυτό το θέμα.

Από την άλλη, με το HDR τα πράγματα γίνονται πιό σύνθετα, διότι παίζει ρόλο η φωτεινότητα του πάνελ. Για παράδειγμα, θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν ήμουν μεταξύ της 9005 και της B7, ότι η πρώτη ενώ είναι LCD έχει καλύτερο HDR λόγω μεγαλύτερη φωτεινότητας.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Σίγουρα, αλλά στις καλές LCD (ειδικά αυτές που έχουν FALD)το μαύρο πλέον είναι σε πάρα πολύ ικανοποιητικά επίπεδα. Ειδικά αν έχεις οπίσθιο φωτισμό τύπου όπως η Philips σου, το μαύρο ενισχύεται ακόμα περισσότερο.

Εγώ με το μαύρο της ΧΕ9005 εξεπλάγησα, γιατί πρώτη φορά είδα πραγματικό μαύρο σε LCD στο σπίτι μου.

Όμως πάντα οι OLED θα είναι μία κλάση επάνω σε αυτό το θέμα.

Από την άλλη, με το HDR τα πράγματα γίνονται πιό σύνθετα, διότι παίζει ρόλο η φωτεινότητα του πάνελ. Για παράδειγμα, θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν ήμουν μεταξύ της 9005 και της B7, ότι η πρώτη ενώ είναι LCD έχει καλύτερο HDR λόγω μεγαλύτερη φωτεινότητας.

Αυτο ακριβως. Και γω στις νεες τηλεορασεις qled, δεν βλεπω διαφορα στο μαυρο απο μια oled με γυμνο ματι

Και btw, η qled εχει καλυτερα χρωματα απο την led

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Μια Qled είναι απλά μια LED tv με όλα τα σχετικά θέματα που προκαλεί το backlight. Έχουν βελτιωθεί προφανώς από τις προηγουμενες αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πετύχεις το μαύρο της OLED. 

Για τις σειρες του 2017 ισχυει απολυτα αυτο μιας και ειναι ολες edge-lit.H καινουργια σειρα και ειδικα η Q9FN που ειναι FALD(μαυρο πολυ κοντα σε OLED)και  με την φωτεινοτητα των QLED ειναι πολυ δυνατος συνδυασμος.


Και για να πω την αληθεια εχει αρχισει και με χαλαει η OLED μου σε θεμα φωτεινοτητας σε 4K HDR περιεχομενο, με βλεπω να κανω καμια τρελα παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, firepc said:

Αυτο ακριβως. Και γω στις νεες τηλεορασεις qled, δεν βλεπω διαφορα στο μαυρο απο μια oled με γυμνο ματι

Και btw, η qled εχει καλυτερα χρωματα απο την led

Εξαρτάται και που θα τις δεις να παίζουν. Σε ένα κατάστημα θα σου φανούν όλες άψογες στο μάτι ενώ αν αράξεις στο σπίτι σου και κλείσεις τα φώτα επιλέγοντας να δεις μια ταινία, θα καταλάβεις το ποσό μαύρο είναι το μαύρο. Οι qled σαφώς και είναι αναβαθμισμένες (αν και ποτέ δεν μου άρεσε η εικόνα και τα χρώματα των Samsung tv) αλλά η τιμή στην οποία τις πουλάει (για να ανταγωνιστεί τις OLED) είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο θα έπρεπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Εξαρτάται και που θα τις δεις να παίζουν. Σε ένα κατάστημα θα σου φανούν όλες άψογες στο μάτι ενώ αν αράξεις στο σπίτι σου και κλείσεις τα φώτα επιλέγοντας να δεις μια ταινία, θα καταλάβεις το ποσό μαύρο είναι το μαύρο. Οι qled σαφώς και είναι αναβαθμισμένες (αν και ποτέ δεν μου άρεσε η εικόνα και τα χρώματα των Samsung tv) αλλά η τιμή στην οποία τις πουλάει (για να ανταγωνιστεί τις OLED) είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο θα έπρεπε. 

Οντως το χω ακουσει και αυτο να το λενε οτι στις ταινιες ειναι καλυτερες οι oled, αλλα για μενα ειναι σκοτεινες. Μπορει να ναι και θεμα ματιου στη τελικη και τι εχει συνηθησει το ματι σου. Η εικονα μιας qled τραβαει το δικο μου ματι πιο πολυ.

Οσο για τις τιμες, αστα να πανε.. Εχουν ξεφυγει τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...