Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ με την B8 με τα ISF παίζω και δεν έχω ακόμα τσεκαρει με κλιπακια το brightness.  Θα το κάνω όμως. Σκοτεινές οι OLED; Φωτιά να πέσει να μας κάψει. Σε Dolby Vision με 50 Oled light είναι κάργα φωτεινή η εικόνα και στραβωνεσαι απ' τους υπότιτλους στο Netflix.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
14 hours ago, warewolf said:

Και στην SDR version οπου μπορεις να ανεβασεις φωτεινοτητα, θεοσκοτεινη ειναι. Τα σκοτεινα πλανα της τη νυχτα ειναι σκηνες με 3-4 ire. Το HDR δεν μπορει να βοηθησει σε κατι σε αυτο.

Για δοκιμασε αν βρεις πουθενα να την δεις και σε LCD τηλεοραση, εστω με πουσαρισμενη φωτεινοτητα σε sdr. Μαλλον εκει θα χρειαστει να πας το gamma στο 1.9 για να καταφερεις να δεις (και με πεπλο)

Tρεξε και απο το youtube ενα πατερνακι "black clipping pattern" μηπως οταν περασες τις οποιες ρυθμισεις, πειραχτηκε η σταθμη μαυρου και σου κρασαρισε η πληροφορια. Ισως χρειαστει να ανεβασεις το brightness αν δεις να μην αναβοσβηνουν οι μπαρες 17--18 στο πατερν.

Σε full screen και με κλειστα τα φωτα ελεγχουμε απο κοντα, αν η μπαρα 16 παραμενει καταμαυρη. Καλυτερα να χασουμε και τη μπαρα 17, παρα να φωτισει εστω και λιγο η 16.

Ανεβοκατεβαζουμε τη φωτεινοτητα μεχρι να το πετυχουμε.

https://www.youtube.com/watch?v=8b3CUm8j4DE

Και ενας που εχει OLED επωφελειται και απο ενα black pattern .  Αφου ρυθμισει το μαυρο του με το παραπανω πατερν, τρεχει και το αποκατω που ειναι μια μαυρη καρτελα, παλι σε κλειστα φωτα σε full screen. Αν σας ξεφυγε απο την προσοχη και η 16 μπαρα φωτιζει ελαχιστα...

κοιταξτε προσεκτικα το καταμαυρο πατερν για αρκετα δευτερολεπτα, ωστε να δωσετε χρονο στα ματια σας να προσαρμοστουν στο σκοταδι.

 Αν φωτιζει εστω και ελαχιστα, ενα κλικ κατω την φωτεινοτητα και ξανα ελεγξτε.

https://www.youtube.com/watch?v=PIZRiBtZ9io

Τη χρηση του Black clipping την κανουν ολοι. Την χρηση και του καταμαυρου πατερν μονο οσοι εχουν Oled.

Ενδιαφερον θα ειχε να ποσταρουν οσοι δοκιμασαν, ποσοι ειχαν παραπανω φωτεινοτητα και αν γκριζαριζε το μαυρο τους και ποσοι ειχαν μειωσει τη φωτεινοτητα και το μαυρο τους εχανε πληροφορια (και δεν φαινοταν οι μπαρες 17-18-19 κοκ)

Η φωτεινοτητα σταθμης μαυρου brightness)  ΔΕΝ ειναι θεμα γουστου του καθενος. Δυναται να εχει ΜΟΝΟ ΜΙΑ σωστη θεση, εκει που θα μας υποδειξει το pattern, ωστε να αναβουν οσο το δυνατον περισσοτερες μπαρες , αλλα να ΜΗΝ φωτισει η 16 ουτε στο ελαχιστο.

Μιας και το ξεχασα, υπαρχουν και hdr patterns για να τσεκαρετε/καλιμπραρετε αν θελησετε:

https://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/2943380-hdr10-test-patterns-set.html

To black clipping pattern παίζει σωστά και εμφανίζονται οι μπάρες από τη 17 και μετά. Έχω δοκιμάσει άπειρα demos και παίζουν άψογα ΕΚΤΟΣ από το συγκεκριμένο επεισόδιο... 

10 hours ago, Basinga said:

Και εγώ με την B8 με τα ISF παίζω και δεν έχω ακόμα τσεκαρει με κλιπακια το brightness.  Θα το κάνω όμως. Σκοτεινές οι OLED; Φωτιά να πέσει να μας κάψει. Σε Dolby Vision με 50 Oled light είναι κάργα φωτεινή η εικόνα και στραβωνεσαι απ' τους υπότιτλους στο Netflix.

Είμαι σίγουρος πως το πρόβλημα που περιγράφω αφορά μόνο το συγκεκριμένο επεισόδιο στο netflix μιας και δεν συνάντησα πρόβλημα πουθενά αλλού! Η συγκεκριμένη Philips δεν υποστηρίζει Dolby Vision αλλά μόνο HDR10 + HLG. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω LG OLED και είμαι ανάμεσα σε C8 vs E8, έχετε άποψη για σημαντικές διαφορές γιατί τεχνικά (από τον κατάλογο μόνο στα ηχεία βλέπω και στο πλαίσιο τη οθονης)

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι ανεβοκατεβάζουν την τιμή εκατοντάδες ευρώ όποτε θέλουν.

Τα μοντέλα του 2018 θεωρείται ότι έχουν λιγότερες πιθανότητες Burn in?

 

Επεξ/σία από JPapet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Σύντομα θα έχω την E8 και θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να κλείνει αυτόματα μετά απο 3 ώρες πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, JPapet είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω LG OLED και είμαι ανάμεσα σε C8 vs E8, έχετε άποψη για σημαντικές διαφορές γιατί τεχνικά (από τον κατάλογο μόνο στα ηχεία βλέπω και στο πλαίσιο τη οθονης)

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι ανεβοκατεβάζουν την τιμή εκατοντάδες ευρώ όποτε θέλουν.

Τα μοντέλα του 2018 θεωρείται ότι έχουν λιγότερες πιθανότητες Burn in?

Τις λιγοτερες πιθανοτητες για burn in τις εχουν τα μοντελα του 2019 που βγαινουν τωρα. Μεγαλωσαν κι αλλο το κοκκινο (βασικα αυτο ειναι το πιο επιρρεπες στο burn in) οποτε θα δεχεται μικροτερη καταπονηση.

Βεβαια και η τελευταια Oled philips που βγηκε ειχε και αυτη λιγο μεγαλυτερο κοκκινο αλλα με διαφορετικο structure. Δεν γνωριζω με σιγουρια αν προλαβαν ή οχι αυτα τα πανελ να φορεθουν και απο τους υπολοιπους ή ηδη ειχαν βγαλει τα δικα τους μοντελα για 2018.

Τα μοντελα του 2019 ομως εκτος απο καλυτερη αντοχη σε Burn in, εχουν και hdmi 2.1, νεο αντι ανακλαστικο φιλτρο και διαφορες αλλες ψιλο διαφορες.

 

Ναι εχουν ρυθμιση που μπορεις να τη ρυθμισεις μετα απο ποση ωρα θες να κλεινει (και επιλογη για 3 ωρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή μια LG oled c8 55' έχει 1500 ευρώ με δώρο 5 χρόνια εγγύηση(όχι από LG από το καταστημα public,kotsovolos,etc), αξίζει να την αγοράσω η να περιμένω καλύτερα για C9?

 

Γενικά παίζουν πολύ με τις τιμές τις ανεβάζουν και κατεβάζουν 600 με 800 ευρώ από εβδομάδα σε εβδομάδα ανάλογα τι θέλουν να πουλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JPapet είπε

Αυτή την στιγμή μια LG oled c8 55' έχει 1500 ευρώ με δώρο 5 χρόνια εγγύηση(όχι από LG από το καταστημα public,kotsovolos,etc), αξίζει να την αγοράσω η να περιμένω καλύτερα για C9?

Γενικά παίζουν πολύ με τις τιμές τις ανεβάζουν και κατεβάζουν 600 με 800 ευρώ από εβδομάδα σε εβδομάδα ανάλογα τι θέλουν να πουλήσουν.

Η C9 θα έχει HDMI 2.1, VRR και λογικά καλύτερη προστασία από burn-in. Νομίζω αξίζει να πας σε C9 αν διαθέτεις το budget και σε ενδιαφέρουν τα νέα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, karetsos είπε

Ξέρουμε που θα κυμαίνονται περίπου οι τιμές για 55άρες C9 και πότε ακι αν θα βγει 55άρα Β9;

Δες εδώ: https://www.cnet.com/news/lg-2019-oled-tvs-start-at-2500-just-like-last-year/ και υπολόγισε την τιμή που αναγράφει + καμια 200άρια σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Χρειάζομαι την βοήθεια σας, είμαι σε διαδικασία μετακόμισης και ψάχνω βάση τοίχου για την 55αρα b8 , επειδή δεν έχω ξανά βάλει σε τοίχο τηλεόραση διαβαζω έδω και δύο μερες τι πρέπει να επιλέξω και δεν έχω καταλήξει ακομα.

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να έχει βραχίονα αλλά δεν θα έλεγα και όχι αν έβρισκα κάποιον καλό μέχρι 90 άντε 100 ευρώ. Από την άλλη και μια σταθερή βάση με κατάλληλο κενό πίσω η με μια μικρή δυνατότητα μετακίνησης μπρος πισω  για να περάσουν και να αλλαξουν τα καλώδια της κεραίας και ότι άλλο μπορεί χρειαστεί δεν θα ήταν κακή επιλογή ειδικά εάν ήταν οικονομικότερη.

Τι έχετε να προτείνετε όσοι γνωρίζετε κάτι παραπάνω από μένα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkarako είπε

Χρειάζομαι την βοήθεια σας, είμαι σε διαδικασία μετακόμισης και ψάχνω βάση τοίχου για την 55αρα b8 , επειδή δεν έχω ξανά βάλει σε τοίχο τηλεόραση διαβαζω έδω και δύο μερες τι πρέπει να επιλέξω και δεν έχω καταλήξει ακομα.

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να έχει βραχίονα αλλά δεν θα έλεγα και όχι αν έβρισκα κάποιον καλό μέχρι 90 άντε 100 ευρώ. Από την άλλη και μια σταθερή βάση με κατάλληλο κενό πίσω η με μια μικρή δυνατότητα μετακίνησης μπρος πισω  για να περάσουν και να αλλαξουν τα καλώδια της κεραίας και ότι άλλο μπορεί χρειαστεί δεν θα ήταν κακή επιλογή ειδικά εάν ήταν οικονομικότερη.

Τι έχετε να προτείνετε όσοι γνωρίζετε κάτι παραπάνω από μένα? 

Καλησπέρα εγώ έχω πάρει μία με 30 € πολύ απλή. 2 σίδερα οριζόντια στον τοίχο, 2 κάθετα στην tv, την ακουμπάς πάνω βιδώνεις και 2 βίδες από κάτω και έτοιμος. Δεν έχει φυσικά επιλογή να αλλάξεις μοίρες στην tv. Στη δική μου περίπτωση είναι ακριβώς απέναντι από τον καναπέ και ήθελα κάτι απλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όσο διαβάζεις τόσο μπερδευεσαι, αλλού λέγανε για βραχίονα να δώσεις σίγουρα 100ευρω γιατί οι οικονομικοί κρεμανε. Για απλή σταθερή βαση οκ δεν χρειάζεται.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...