Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η δικη μου αποψη σαν ειδικος στο χωρο της τηλεόρασης ειναι πως αργα η γρήγορα το burn in δεν το γλιτωνεις. Οι στατικες εικονες λειτουργουν προσθετικα και το κλείσιμο στο 4ωρο δεν προσφέρει τιποτα. Ολοι οι φιλοι να ξερουν πως ειναι οτι καλυτερο οι oled αλλα με ημερομηνία λήξης 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stationwa είπε

Η δικη μου αποψη σαν ειδικος στο χωρο της τηλεόρασης ειναι πως αργα η γρήγορα το burn in δεν το γλιτωνεις. Οι στατικες εικονες λειτουργουν προσθετικα και το κλείσιμο στο 4ωρο δεν προσφέρει τιποτα. Ολοι οι φιλοι να ξερουν πως ειναι οτι καλυτερο οι oled αλλα με ημερομηνία λήξης 

Την ιδια γνωμη εχω και γω ειδικά για κινητα με oled πολλα χρονια χρηστης amoled οθονών...  Απλά αν σου βγάλει θεμα burn in σε tv ΧΩΡΙΣ  να φταις βαση λογικής σου αλλάζουν οθονη κ την επόμενη φορά σου δινουν ιδια καινούργια η πιο καινούργιο μοντέλο...  Εχω διαβάσει απο αρκετούς... Και ο τεχνικος που μου αλλαξε οθόνη στη b7 μου ειπε για 2 χρόνια οθόνη κ λογικα στην επόμενη θα γίνει αλλαγη με καινούργια  tv. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2020 στις 2:58 ΠΜ, Tambas91 είπε

μα το θέμα είναι να μη λέγονται ανακρίβειες... όπως ότι η x900h είναι πιο value for money (ενώ έχει ίδια  τιμή με μια oled και δεν έχει gsync ούτε hdr10+), και ότι θες δόσεις μέχρι να σβήσει ο ήλιος... τώρα για το upscaling και το άμα είναι καλή στο να βλέπεις sports (οι oled έχουν καλύτερη βαθμολογία btw) μια βόλτα από το rtings θα σου αλλάξει γνώμη... για να το κλείσω εδώ προφανώς όλες οι τεχνολογίες έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους και οι oled δεν είναι τέλειες και θα ξεπεραστούν από miniled και qdoled... σε οποιον αρέσει να βλέπει αυτό σε flagship μοντέλο και πιο ακριβή από oled πάω πάσο: 

Untitled.png

Κανε ομως την ιδια συγκριση μεταξυ των 2 μοντελων σε λευκο φοντο η σε πολυ φωτεινη σκηνη..... Το νομισμα εχει 2 οψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μάγκες, μετά την αλλαγή οθόνης καπου στην πρώτη καραντίνα λιγο πριν λήξει η 2 της εγγύηση με γραμμες κ αχνα τετραγωνακια που φαίνονταν σε τεστ που εκανα μονος με κοκκινο πρασινο κτλ χρώματα,  παρότι την προσεχα αρκετά.. μου ειχε πει ο τεχνικός πως αν ξαναβγάλει θεμα  η b7 που εχω θα δωθει λογικά καινούργια tv ίσως κ το πιο καινούργιο μοντέλο... Η εγγύηση για την οθονη πηρε επέκταση για αλλα δυο χρόνια Μετά από λιγες μέρες με την καινουργια οθονη  οταν έβαζα να δω με ζουμ ant1 κτλ μου έβγαζε κατι περίεργες οριζόντιες γραμμες οοοοχι Burn in αλλο θεμα.  Ειχα παρει την lg για να καταγραφεί το πρόβλημα στο συστημα της. Σε ταινίες Netflix δουλεύει τέλεια. Σε κανονικη εικόνα κανονικά χωρίς θέμα στα κανονικά κανάλια μερικές φορές σε ζουμ οταν βαζω να δω φαίνονται οι γραμμες... Κ χθες οταν πηγα να βάλω youtube ειδα γραμμή καθετη σε γκρι φόντο αλλα στις ταινίες είναι κομπλε... Ήθελα να μου βγαλει θέμα για να παρω ελπιζω καινούργιο μοντέλο... Απλα σκέφτομαι μήπως να περιμένω να περάσει κάποιο διάστημα αφου δουλεύει ρολοι στις ταινίες κ δεν φαίνεται κάτι η να παρω να ζητησω απο τώρα αντικατάσταση άραγε;;;   επίσης ανυπομονώ να δω το ps5 οταν το πάρω κάποια στιγμή να δω πως θα δειχνει...  Και είμαι κοντά να πάρω ηχομπαρα jbl 9.1 για ολοκληρωμένη εμπειρία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 ώρες πριν, graphist83 είπε

Κανε ομως την ιδια συγκριση μεταξυ των 2 μοντελων σε λευκο φοντο η σε πολυ φωτεινη σκηνη..... Το νομισμα εχει 2 οψεις.

προσωπικά επειδή κάθομαι σε πολύ κοντινή απόσταση επειδή την έχω για pc monitor αν τη βάλω πάνω από από 80% με τυφλώνει ούτος η άλλος οποτε και πάλι προσωπικά θεωρώ ότι και 100% να τη βάλεις τα χρώματα και το brightness είναι πολύ έντονα... από ένα σημείο και μετά ξεφεύγει απ την πραγματικότητα οποτε τι να το κανεις?

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι ετοιμος να παω σε αγορα cx αλλα δεν ξερω διαβαζω οτι δεν αξιζει να παρεις oled αλλου παλι λενε οτι οι νες τηλεωρασεις δεν εχουν θεμα. δεν ξερω παιδια τα φωτα σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα, υπάρχει παιδιά κάποιος κάτοχος oled στην παρέα μας όπου του έκαναν πρόσφατα αντικαταστήσει την τηλεόραση!

Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα!

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Maroutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Maroutas είπε

Καλημέρα στην ομάδα, υπάρχει παιδιά κάποιος κάτοχος oled στην παρέα μας όπου του έκαναν πρόσφατα αντικαταστήσει την τηλεόραση!

Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα!

Ευχαριστώ

Εμενα μου έβγαλε θεμα κ καπου στην πρωτη καραντίνα μου άλλαξαν οθόνη...   Μου είπε ο τεχνικός οτι εχω 2 χρόνια επέκτασης εγγύησης για την οθόνη...  Λίγες μέρες μετά την αλλαγή οθόνης μου έβγαλε παλι θεμα κ έκανα απλά ενημέρωση για να υπάρχει μεσα στην lg τώρα βλέπω μια πολυ  λεπτή  λευκή γραμμή κάθετη... Ο τεχνικός μου ειχε πει αν ξαναβγάλει θέμα πιθανόν να γίνει αλλαγή  με πιο καινούργιο μοντέλο αν θυμάμαι καλά η θα έρθει το ιδιο μοντελο σε καινούργιο αν κ δύσκολο γιατι είναι μοντέλο του 2017...  Θα παρω σύντομα την lg κ αν εχω νεα θα σου γραψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω και εγώ την δική μου ιστορία!

Κάτοχος lg b8 oled,εδώ και 16 μήνες χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα ειδικά με burn in!

Με ατελείωτο gaming και Netflix,αλλά χωρίς να το ξέρω το πρόβλημα η τηλεόραση είχε από την πρώτη ημέρα

3 φαρδιές κάθετες γραμμές σαν σκιές.

Τελικά ψάχνοντας μαθαίνω ότι ονομάζεται vertical banding και αμέσως επικοινωνώ με το service,έγινε η γνωστή διαδικασία όπως έχετε γράψει και εσείς από πάνω ραντεβού και παραλαβή από το σπίτι την τηλεόραση!

Τελικά με ενημέρωσαν 10 μέρες μετά ότι θα γίνει αντικατάσταση με νέο πάνελ,η όλη διαδικασία από την ημέρα που παρέλαβαν την τηλεόραση μέχρι να έρθει το νέο πάνελ και να παραλάβω την τηλεόραση πέρασαν 25 μέρες.

Μου επιστρέφουν την τηλεόραση και όλα καλά λειτουργούσε άψογα και μου έδωσαν πάλι και 2 χρόνια εγγύηση!

και εδώ έρχεται το δεύτερο πρόβλημα στις 20 ημέρες απάνω παρατήρησα στην τηλεόραση μία λευκή κουκίδα στο κέντρο της οθόνης, μίλησα πάλι με το service ήρθαν παρέλαβαν την τηλεόραση για έλεγχο και στην μία εβδομάδα πάνω με ενημέρωσαν ότι η τηλεόραση θα γίνει αντικατάσταση και ότι είχε καμμένο pixel.

να ενημερώσω ότι η τηλεόραση είναι αγορασμένη από τον Κωτσόβολο είναι εντός της εργοστασιακής εγγύησης και έχει γίνει και η πενταετή επέκταση εγγύησης.

από την LG με ενημέρωσαν ότι πρέπει να περάσουν δέκα εργάσιμες ημέρες για να προχωρήσει η αντικατάσταση της τηλεόρασης,η αγωνία μου τώρα είναι ότι δεν με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο να μου πει τι θα γίνει με τη νέα τηλεόραση και τι μοντέλο θα παραλάβω!

έχετε κάποια ιδέα τι πρόταση σου κάνουν και αν μπορεί να γίνει κάποια αντιπρόταση από τη δική μου πλευρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Tenten7 είπε

Καλημερα φιλε μου, τι είδους αντιπρόταση σκέφτεσαι να κανεις;

Ανάλογα με το μοντέλο που θα μου προσφέρουν αν μπορώ με κάποιο μικρό αντίτιμο  π.χ. άλλο μοντέλο η μεγαλύτερες ίντσες.

Τώρα θα δούμε,ζω καθημερινά με την αγωνία να χτυπήσει το τηλέφωνο

Χαχαχ

Επεξ/σία από Maroutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...