Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, ganke είπε

η Binance για Ελλάδα είναι η καλύτερη εφαρμογή ως προς αυτά που προσφέρει πχ fees κλπ, την χρησιμοποιώ 4 μήνες παράλληλα με Revolut, crypto.com ακόμη και Coinbase αλλά σαν την Binance δεν έχει. Τα προνόμια της Visa κάρτα της είναι άπιαστα σε σύγκριση με άλλες σελίδες, εφαρμογές.

αρκει να μπορούμε να μεταφέρουμε μέσω Visa!

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει, αν μόνο η ΕΤΕ έχει μπλοκάρει την αποστολη χρημάτων στη Βinance ;

Αν και εχω μονο ΕΤΕ, αλλα θα βρώ κάποιο τρόπο να στειλω μερικα χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, volman είπε

15%, αλλά χρειάζεσαι γάτα λογιστή.

Ένας λογιστής με εμπειρία θα περάσει τα έσοδα από κρύπτο στον σωστό κωδικό στην φορολογική σου δήλωση και δεν θα τρέχεις για ξέπλυμα ή ότι άλλο σκαρφιστούν οι καρεκλοκένταυροι.

Υπάρχει ένα όριο κέρδους πάνω από το οποίο ξεκινά η φορολόγηση? Θέλω να πω, εγώ π.χ έχω βάλει ό,τι έχω στη Binance για savings/staking. Προφανώς τώρα αυτά που παίρνω είναι απειροελάχιστα. Φορολογούνται αυτά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Υπάρχει ένα όριο κέρδους πάνω από το οποίο ξεκινά η φορολόγηση? Θέλω να πω, εγώ π.χ έχω βάλει ό,τι έχω στη Binance για savings/staking. Προφανώς τώρα αυτά που παίρνω είναι απειροελάχιστα. Φορολογούνται αυτά???

Κανονικά η φορολογία είναι σε οποιαδήποτε κέρδη ακόμα και στα απειροελάχιστα, όπως προ ανέφερε κάποιος 15% των κερδών. Εγώ αυτό που κάνω είναι να βάζω τα πάντα μέσα στην Visa της Binance τα οποία δεν μπορούν να φανούν κάπου, για Ελλάδα μιλώντας μιας και η Binance βρίσκεται στο Ηνωμένο Βασίλειο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ganke είπε

Κανονικά η φορολογία είναι σε οποιαδήποτε κέρδη ακόμα και στα απειροελάχιστα, όπως προ ανέφερε κάποιος 15% των κερδών. Εγώ αυτό που κάνω είναι να βάζω τα πάντα μέσα στην Visa της Binance τα οποία δεν μπορούν να φανούν κάπου, για Ελλάδα μιλώντας μιας και η Binance βρίσκεται στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Δεν έχω κάνει μεταφορά από ελληνική τράπεζα, αλλά από Revolut. Αν τα αφήνω στο ανταλλακτήριο, φαίνονται?

28 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

περι φορολογιας

 

Άψογος, θα το δω το βίντεο! Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Δεν έχω κάνει μεταφορά από ελληνική τράπεζα, αλλά από Revolut. Αν τα αφήνω στο ανταλλακτήριο, φαίνονται?

Όχι, δεν φαίνονται αλλά καλό είναι να μην τα κρατάς μέσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ganke είπε

Όχι, δεν φαίνονται αλλά καλό είναι να μην τα κρατάς μέσα.

Τέλεια.

Το γνωρίζω για το ανταλλακτήριο, σύντομα θα δω κάποιο wallet για να κάνω μεταφορές. Απλά θέλω wallets με δυνατότητα staking σε κάποια κρυπτο, και δεν έχουν όλα τα wallets τα πάντα σε θέμα staking, σωστά? Π.χ το Trust wallet, ενώ υποστηρίζει πολλά κρυπτο, στο θέμα staking υποστηρίζει 6-7.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KaRouLi είπε

Τέλεια.

Το γνωρίζω για το ανταλλακτήριο, σύντομα θα δω κάποιο wallet για να κάνω μεταφορές. Απλά θέλω wallets με δυνατότητα staking σε κάποια κρυπτο, και δεν έχουν όλα τα wallets τα πάντα σε θέμα staking, σωστά? Π.χ το Trust wallet, ενώ υποστηρίζει πολλά κρυπτο, στο θέμα staking υποστηρίζει 6-7.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το MetaMask και για συναλλαγές BNB,ETH και για να κρατάω staking σε κρυπτονομίσματα μικρής αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ganke είπε

Κανονικά η φορολογία είναι σε οποιαδήποτε κέρδη ακόμα και στα απειροελάχιστα, όπως προ ανέφερε κάποιος 15% των κερδών. Εγώ αυτό που κάνω είναι να βάζω τα πάντα μέσα στην Visa της Binance τα οποία δεν μπορούν να φανούν κάπου, για Ελλάδα μιλώντας μιας και η Binance βρίσκεται στο Ηνωμένο Βασίλειο.

φαντάζομαι αυτός είναι και ο λόγος που καλά μας κράτη, μέσω των τραπεζών τους, πολεμάνε την BINANCE, για να την αναγκάσουν να δώσει αναλυτικά στοιχεία για κάθε ΑΦΜ... η ιστορία συνήθως επαναλαμβάνεται, airbnb, revolut...ότι τους ξεφεύγει αρχικά έρχονται σε δεύτερο χρόνο να εισπράξουν και απο εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pp6210 είπε

φαντάζομαι αυτός είναι και ο λόγος που καλά μας κράτη, μέσω των τραπεζών τους, πολεμάνε την BINANCE, για να την αναγκάσουν να δώσει αναλυτικά στοιχεία για κάθε ΑΦΜ... η ιστορία συνήθως επαναλαμβάνεται, airbnb, revolut...ότι τους ξεφεύγει αρχικά έρχονται σε δεύτερο χρόνο να εισπράξουν και απο εκεί

Όντως αλλά τα κρυπτονομίσματα έχουν αρχίσει να εξασθενούν τον τελευταίο μήνα, μέχρι να κινηθεί το κράτος θα τα έχουμε μαζέψει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KaRouLi είπε

Τέλεια.

Το γνωρίζω για το ανταλλακτήριο, σύντομα θα δω κάποιο wallet για να κάνω μεταφορές. Απλά θέλω wallets με δυνατότητα staking σε κάποια κρυπτο, και δεν έχουν όλα τα wallets τα πάντα σε θέμα staking, σωστά? Π.χ το Trust wallet, ενώ υποστηρίζει πολλά κρυπτο, στο θέμα staking υποστηρίζει 6-7.

 

η βασική ανάγκη που καλύπτουν τα wallets είναι να κρατάς τα νομίσματά σου offline, αλλιώς τα αφήνεις και στο ανταλακτήριο που συνήθως δίνει καλά ποσοστά staking (τουλάχιστον η Binance έδινε μεχρι πρόσφατα). Υπάρχουν φυσικά και δυνατότητες staking απο τους ίδιους τους δημιουργούς καποιων νομισμάτων αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα να σου πω.

Εγώ είμαι μεταξύ coinomi, με πολύ καλές κριτικές (και εδώ στο αντίστοιχο θεμα) και για υπαρκτή υποστήριξη αλλά κάποια νομίσματα που έχω δεν υποστηρίζονται, και Trust, το οποίο είναι της Binance, έχει όλα σχεδόν τα νομίσματα που έχει η Binance και (ανεπιβεβαιωτο) καλύτερες χρεώσεις μεταφοράς αν πληρώνεις με ΒΝΒ, αλλά κριτικές μέτριες και support ανύπαρκτο..... Οπότε με βλέπω μάλλον για coinomi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Metaksas είπε

βαρελι χωρις πατο!!!

νομίζω έχεις ξαναγράψει το ίδιο πράγμα ακόμα 2-3 φορές στο παρελθόν....και τελικά τόσους μήνες γύρω από τα 30-35Κ γυρνάμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Υπάρχει ένα όριο κέρδους πάνω από το οποίο ξεκινά η φορολόγηση? Θέλω να πω, εγώ π.χ έχω βάλει ό,τι έχω στη Binance για savings/staking. Προφανώς τώρα αυτά που παίρνω είναι απειροελάχιστα. Φορολογούνται αυτά???

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.

Ένας καλός λογιστής με εμπειρία (θέλεις έμπειρο και όχι τον οποιονδήποτε γιατί οι κίνδυνοι είναι μεγάλοι) θα σου πει καλύτερα.

Από τα λίγα που γνωρίζω τα κέρδη σου φορολογούνται από το πρώτο ευρώ.

Αν, δηλαδή μπορείς να αποδείξεις ότι έβαλες, πχ, 1000 ευρώ και στο τέλος της χρονιάς είχες 1500, οπότε 500 ευρώ κέρδος, θα πρέπει να φορολογηθείς μόνο για τα 500 ευρώ.

Και εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα γιατί ο κάθε ελεγκτής μπορεί να πει ότι θέλει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...