Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Έχω εγκλωβιστει προσωρινά στο eth, αλλά:

This Is Fine GIF

Αν είναι πολύ προσωρινά τότε ΟΚ. Γιατί και εγώ για προσωρινά ξεκίνησα και είμαι εγκλωβισμένος εδώ και 1.5 μήνα  😀

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zananiro είπε

Αν είναι πολύ προσωρινά τότε ΟΚ. Γιατί και εγώ για προσωρινά ξεκίνησα και είμαι εγκλωβισμένος εδώ και 1.5 μήνα  😀

Δυστυχώς αν μπήκες στις 3500-4000 θα περιμένεις αρκετά απ ότι φαίνεται. Εγώ θέλω να ανέβει 150-200 δολάρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, volman είπε

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.

Ένας καλός λογιστής με εμπειρία (θέλεις έμπειρο και όχι τον οποιονδήποτε γιατί οι κίνδυνοι είναι μεγάλοι) θα σου πει καλύτερα.

Από τα λίγα που γνωρίζω τα κέρδη σου φορολογούνται από το πρώτο ευρώ.

Αν, δηλαδή μπορείς να αποδείξεις ότι έβαλες, πχ, 1000 ευρώ και στο τέλος της χρονιάς είχες 1500, οπότε 500 ευρώ κέρδος, θα πρέπει να φορολογηθείς μόνο για τα 500 ευρώ.

Και εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα γιατί ο κάθε ελεγκτής μπορεί να πει ότι θέλει.

Και ένα ευρώ κέρδος να έχεις πρέπει να το δηλώσεις αν θες να είσαι νόμιμος. Πάνω απο 6 συναλλαγές το έτος (αν θυμάμαι καλα) φορολογικά θεωρείται οτι το κάνεις επάγγελμα και πρέπει να κάνεις έναρξη.

11 ώρες πριν, zananiro είπε

Αν είναι πολύ προσωρινά τότε ΟΚ. Γιατί και εγώ για προσωρινά ξεκίνησα και είμαι εγκλωβισμένος εδώ και 1.5 μήνα  😀

Όταν βλέπω κάτι τέτοια ποστ για σποτ καίγονται τα εγκεφαλικά μου κύτταρα. Αν ήσουν με μόχλευση θα έλεγα οκ. Στο σποτ αγοράζεις και τα ξεχνάς αλλιώς τζάμπα χάνεις την ώρα σου. Καλύτερα αγόρασε λαχεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Και ένα ευρώ κέρδος να έχεις πρέπει να το δηλώσεις αν θες να είσαι νόμιμος. Πάνω απο 6 συναλλαγές το έτος (αν θυμάμαι καλα) φορολογικά θεωρείται οτι το κάνεις επάγγελμα και πρέπει να κάνεις έναρξη.

Έναρξη ως τι; cryptotrader?

😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Στο σποτ αγοράζεις και τα ξεχνάς αλλιώς τζάμπα χάνεις την ώρα σου.

Τεράστια αλήθεια (εκτος εαν αγόρασες BTC στα 64Κ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Και ένα ευρώ κέρδος να έχεις πρέπει να το δηλώσεις αν θες να είσαι νόμιμος. Πάνω απο 6 συναλλαγές το έτος (αν θυμάμαι καλα) φορολογικά θεωρείται οτι το κάνεις επάγγελμα και πρέπει να κάνεις έναρξη.

νομίζω το θέμα είναι τι φαίνεται ως συναλλαγή, γιατι π.χ. μπορεί να έχω βάλει στην ΒΙΝ σύνολο 1000 ευρώ από Ελληνική τράπεζα, τοποθετημένα σε διαφορα νομίσματα, να εχω μαζέψει κέρδη π.χ. 300 επίσης τοποθετημένα σε διαφορά νομίσματα. Αν δεν φέρω πίσω ευρώ στο ΙΒΑΝ της τράπεζας τότε αυτά δεν φαίνονται πουθενά, ενω, αν καταλαβαίνω καλά, στην Αμερική η εφορία παίρνει την ετήσια θέση σου (στο παραδειγμά μου τα 1300 ευρώ) και γνωρίζει για τα 300 ευρω κερδος.

Νομίζω οτι εκει περιπου κρυβεται και ο πολεμος στην Binance να πιεστεί να δώσει πληροφορίες για τις θέσεις των συνδρομητών της

Επεξ/σία από pp6210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mcstefan7 είπε

Διπλασιάζεις στα 30κ και έχεις είσοδο 47κ.

Εαν έχεις κασέρι και παλι μένεις στα ψηλά και αγναντεύεις. Γενικότερα ομως παραμένει μεγάλη αλήθεια 

Ερώτηση ξανα μήπως ξέρει κάποιος , μεταξύ των Clesius , Blockfi , Nexus , Youhodler , Lend και crypto.com ποιο προτιμαμε για USDT interest? 

Κυρίως με νοιάζει να μην κλείσει σε ενα βράδυ και κλαίω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Εαν έχεις κασέρι και παλι μένεις στα ψηλά και αγναντεύεις. Γενικότερα ομως παραμένει μεγάλη αλήθεια 

Αλλιώς τα αφήνεις. Αν γενικά δεν έχεις λέφτα δεν ασχολείσαι με επενδύσεις! 

Το ίδιο κάνετε και με τα ευρώ? Κοιτάτε ανα ώρα τον πληθωρισμό/δολάριο/γεν/χρυσό και κλαίγεστε επειδή έχετε εγκλωβιστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έναρξη ως τι; cryptotrader?

😁

Ανοίγεις εταιρία με αντικείμενο έσοδα από εκμετάλλευση χρηματοπιστωτικών προϊόντων (ή κάτι τέτοιο).

Για την περίπτωση των κρύπτο εύκολα μπορείς να παρακάμψεις το όριο 6 συναλλαγών ανά έτος.

Μπορείς να δηλώσεις, πχ έξοδα 1000 ευρώ αρχές του έτους και έσοδα 2000 ευρώ στο τέλος του έτους.

Δεν γνωρίζω το αντικείμενο, το ξαναλέω, οπότε μην στηριχτείτε απόλυτα στα λεγόμενά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, volman είπε

Ανοίγεις εταιρία με αντικείμενο έσοδα από εκμετάλλευση χρηματοπιστωτικών προϊόντων (ή κάτι τέτοιο).

Για την περίπτωση των κρύπτο εύκολα μπορείς να παρακάμψεις το όριο 6 συναλλαγών ανά έτος.

Μπορείς να δηλώσεις, πχ έξοδα 1000 ευρώ αρχές του έτους και έσοδα 2000 ευρώ στο τέλος του έτους.

Δεν γνωρίζω το αντικείμενο, το ξαναλέω, οπότε μην στηριχτείτε απόλυτα στα λεγόμενά μου.

Ναι, άλλη δουλειά δεν είχα να κάνω.

48 λεπτά πριν, pp6210 είπε

νομίζω το θέμα είναι τι φαίνεται ως συναλλαγή, γιατι π.χ. μπορεί να έχω βάλει στην ΒΙΝ σύνολο 1000 ευρώ από Ελληνική τράπεζα, τοποθετημένα σε διαφορα νομίσματα, να εχω μαζέψει κέρδη π.χ. 300 επίσης τοποθετημένα σε διαφορά νομίσματα. Αν δεν φέρω πίσω ευρώ στο ΙΒΑΝ της τράπεζας τότε αυτά δεν φαίνονται πουθενά, ενω, αν καταλαβαίνω καλά, στην Αμερική η εφορία παίρνει την ετήσια θέση σου (στο παραδειγμά μου τα 1300 ευρώ) και γνωρίζει για τα 300 ευρω κερδος.

Νομίζω οτι εκει περιπου κρυβεται και ο πολεμος στην Binance να πιεστεί να δώσει πληροφορίες για τις θέσεις των συνδρομητών της

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε με την εφορία.

Κάνετε τα fiat crypto και μένουν crypto, γι'αυτό δεν ασχολείστε με το αντικείμενο; Αυτό δεν είναι το αφήγημα; crypto και ξερό ψωμί 🍞 πάντα και παντού κλπ.

Αλλιώς παίζουμε στοιχηματάκι και φρουτάκια, ποια η διαφορά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το θέμα με τη φορολογία πόσες φορές θα πρέπει να ειπωθεί σε όλα τα forum που ασχολούνται με κρυπτονομίσματα;

Έχει καταντήσει αηδία πλέον.

Για τελευταία φορά. Σύμφωνα με τα άπειρα threads που έχουν γραφτεί όλα αυτά τα χρόνια για το ίδιο θέμα:

1. Δεν υπάρχει ακόμη νομικό ρυθμιστικό πλαίσιο.

2. Δεν δηλώνουμε κάτι στην εφορία σχετικά με τα κρυπτονομίσματα. Το 99% των λογιστών θα σου πούνε το ίδιο. Εγώ προσωπικά έχω ρωτήσει πάνω από πέντε μεγάλα λογιστικά γραφεία. Από τα σχόλια άλλων χρηστών βλέπω ότι όλοι καταλήγουν σε αυτό.

3. Εάν κάποιος θέλει να συμπεριλάβει στη φορολογική δήλωση του "κρυπτονομίσματα" (για δικό του προσωπικό λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω), τότε δηλώνει τα κέρδη που είχε από την ενασχόλησή του με αυτή τη δραστηριότητα.

Δηλαδή, εάν τον Μάρτιο αγόρασε 1.000 ευρώ σε κρύπτο, τον Ιούνιο αυτά είχαν γίνει 1.200 και τα πούλησε, πήρε πίσω τα ευρώ του και τα γύρισε σε ελληνικό λογαριασμό σημαίνει ότι είχε 200 ευρώ κέρδος μείον τις προμήθειες (ας πούμε 10 ευρώ). Οπότε θα δηλώσει τα 190 ευρώ ως κέρδος και σε αυτά θα φορολογηθεί με 15%

Παρακαλώ μην αρχίσει ο φαύλος κύκλος και πώς ξέρουμε ότι το καθαρό κέρδος ήταν 200 ευρώ, γιατί απλώς δεν μπορούμε να το αποδείξουμε.

Προφανώς, εάν έχει κάνει 500 trade σε έναν χρόνο, αγόρασε 20 διαφορετικά κρύπτο, τα έκανε staking, farming και δεν ξέρω  εγώ τι, δεν γίνεται να γνωρίζει το καθαρό κέρδος. Βέβαια, όποιος είναι σε αυτή την κατηγορία δεν κάνει και τέτοιες ερωτήσεις.

ΥΓ. Υπάρχει και μία άλλη περίπτωση που έχω ακούσει. Ορισμένοι δηλώνουν ότι έχουν καταθέσεις σε λογαριασμό εξωτερικού και βάζουν σε αυτό το πεδίο το ποσό σε ευρώ της αξίας των κρύπτο. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με τη φορολογία νομίζω.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Doubt είπε

Ναι, άλλη δουλειά δεν είχα να κάνω.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε με την εφορία.

Κάνετε τα fiat crypto και μένουν crypto, γι'αυτό δεν ασχολείστε με το αντικείμενο; Αυτό δεν είναι το αφήγημα; crypto και ξερό ψωμί 🍞 πάντα και παντού κλπ.

Αλλιώς παίζουμε στοιχηματάκι και φρουτάκια, ποια η διαφορά;

Η διαφορά του τζόγου με το trading είναι το risk management! Εξαρτάται για τι ποσά μιλάς. Είναι διαφορετικό ένα άτομο να βγάζει 100ευρώ τον μήνα και άλλο να βγάζει 20-30κ το μηνα.

1 ώρα πριν, Fan είπε

Αυτό το θέμα με τη φορολογία πόσες φορές θα πρέπει να ειπωθεί σε όλα τα forum που ασχολούνται με κρυπτονομίσματα;

Έχει καταντήσει αηδία πλέον.

Για τελευταία φορά. Σύμφωνα με τα άπειρα threads που έχουν γραφτεί όλα αυτά τα χρόνια για το ίδιο θέμα:

1. Δεν υπάρχει ακόμη νομικό ρυθμιστικό πλαίσιο.

2. Δεν δηλώνουμε κάτι στην εφορία σχετικά με τα κρυπτονομίσματα. Το 99% των λογιστών θα σου πούνε το ίδιο. Εγώ προσωπικά έχω ρωτήσει πάνω από πέντε μεγάλα λογιστικά γραφεία. Από τα σχόλια άλλων χρηστών βλέπω ότι όλοι καταλήγουν σε αυτό.

3. Εάν κάποιος θέλει να συμπεριλάβει στη φορολογική δήλωση του "κρυπτονομίσματα" (για δικό του προσωπικό λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω), τότε δηλώνει τα κέρδη που είχε από την ενασχόλησή του με αυτή τη δραστηριότητα.

Δηλαδή, εάν τον Μάρτιο αγόρασε 1.000 ευρώ σε κρύπτο, τον Ιούνιο αυτά είχαν γίνει 1.200 και τα πούλησε, πήρε πίσω τα ευρώ του και τα γύρισε σε ελληνικό λογαριασμό σημαίνει ότι είχε 200 ευρώ κέρδος μείον τις προμήθειες (ας πούμε 10 ευρώ). Οπότε θα δηλώσει τα 190 ευρώ ως κέρδος και σε αυτά θα φορολογηθεί με 15%

Παρακαλώ μην αρχίσει ο φαύλος κύκλος και πώς ξέρουμε ότι το καθαρό κέρδος ήταν 200 ευρώ, γιατί απλώς δεν μπορούμε να το αποδείξουμε.

Προφανώς, εάν έχει κάνει 500 trade σε έναν χρόνο, αγόρασε 20 διαφορετικά κρύπτο, τα έκανε staking, farming και δεν ξέρω  εγώ τι, δεν γίνεται να γνωρίζει το καθαρό κέρδος. Βέβαια, όποιος είναι σε αυτή την κατηγορία δεν κάνει και τέτοιες ερωτήσεις.

ΥΓ. Υπάρχει και μία άλλη περίπτωση που έχω ακούσει. Ορισμένοι δηλώνουν ότι έχουν καταθέσεις σε λογαριασμό εξωτερικού και βάζουν σε αυτό το πεδίο το ποσό σε ευρώ της αξίας των κρύπτο. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με τη φορολογία νομίζω.

2. Φέρε 30κ στην τράπεζα και οταν σου μπλοκάρουν τον λογαριασμό και σε πάνε μέσα για ξέπλυμα πες του οτι οι λογιστές λένε να μην τα δηλώνεις!

Προφανώς, εάν έχει κάνει 500 trade σε έναν χρόνο, αγόρασε 20 διαφορετικά κρύπτο, τα έκανε staking, farming και δεν ξέρω  εγώ τι, δεν γίνεται να γνωρίζει το καθαρό κέρδος. Βέβαια, όποιος είναι σε αυτή την κατηγορία δεν κάνει και τέτοιες ερωτήσεις.

Φορολογείσαι οταν τα κάνει ευρώ. Βαζεις 1000 ευρω, τα κάνεις 300 διαφορετικά νομίσματα, staking, farming,τα κάνεις 1100 ευρώ μετα απο χ χρόνια. Τότε φορολογείσαι για τα 100 ευρώ. Τα προηγούμενα χρόνια (χ-1) δεν φορολογίσαι!

 

Επεξ/σία από mcstefan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...