Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, for4 είπε

Τώρα με binance και sepa τι έχει γίνει; Εγώ έβαζα ευρώ σε ρεβολουτ και μετά έμβασμα σε binance. Ισχύει αυτός ο τρόπος ακόμα;

Βλέπω το επανέφεραν (επιτέλους μετά τόσο κράξιμο που έχουν φάει) αλλά με χρέωση 2 ευρω 😀 !  Τεσπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Πειραιώς χρεώνει το έμβασμα 1,4€ (+2€ της Binance) σύνολο 3,4€. Δηλαδή μέχρι 188,8€ συμφέρει κατάθεση με κάρτα καθώς με fee 1,8% η μεταφορά είναι ταχύτατη και με την ίδια χρέωση 3,4€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το παλιό SEPA που γινόταν απευθείας από την τράπεζά σου. Δοκίμασα να το κάνω και σου ζητάει πρώτα να δώσεις έγκριση για παραχώρηση των στοιχείων σου σε μια εταιρεία ηλεκτρονικού χρήματος στην Ιρλανδία μέσω της οποίας από ότι κατάλαβα γίνεται η συναλλαγή. Όσο για την εταιρεί, δεν τη θυμαμ αυτή τη στιγμή, δείτε την αξιολόγηση της το euro banks. Εκτός κι αν έχω καταλάβει ή κάνω κάτι λάθος εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gekamp είπε

Δεν είναι το παλιό SEPA που γινόταν απευθείας από την τράπεζά σου. Δοκίμασα να το κάνω και σου ζητάει πρώτα να δώσεις έγκριση για παραχώρηση των στοιχείων σου σε μια εταιρεία ηλεκτρονικού χρήματος στην Ιρλανδία μέσω της οποίας από ότι κατάλαβα γίνεται η συναλλαγή. Όσο για την εταιρεί, δεν τη θυμαμ αυτή τη στιγμή, δείτε την αξιολόγηση της το euro banks. Εκτός κι αν έχω καταλάβει ή κάνω κάτι λάθος εγώ. 

Η paysafe

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ΔΕΝ γίνεται να είναι όπως παλιά γιατί η αποστολή & λήψη εμβασμάτων σε SEPA  γίνεται μόνο εντός ενιαίου οικονομικου χώρου της Ευρώπης μόνο.  Η Binance πριν το Brexit είχε γραφεία στο Λονδίνο. Από Brexit και μετά SEPA γιοκ 😡 γιατί δεν φρόντισαν να μεταφερθούν, (η απλά αδιαφόρησαν) εντός ΕΕ σε άλλη χώρα (ακόμα εστω και Λιθουανία που πηγε η αγγλική revolut).  

Όποτε για μικρά ποσα συμφέρει ακόμη η άμεση μεταφορά με κάρτα ακόμη και με 1,8% κόστος. 

Για μεγαλυτερα ποσα αναγκαστικά SEPA μέσω τρίτου, η swift πάλι μέσω τρίτου γιατί στα cayman islands 🏝 δεν πανε  αμεσα.

Φυσικά υπάρχει και τρίτη λυση μέσω τριγωνικης αποστολής απο ενδιάμεσο ευρωπαικο ανταλλακτηριο με ελάχιστο ως μηδενικό κόστος  ( SEPA + Crypto fees) 😎 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, snet είπε

το ότι οι τράπεζες χρεώνουν τις μεταφορές SEPA και ακόμα ότι μέσα στην Ελλάδα το 2022 δεν μπορείς να κάνεις μεταφορά SEPA δεν σας ενοχλεί;

Το SEPA είναι μόνο για διασυνοριακές ευρωπαϊκές τραπεζικές μεταφορές. Εντός Ελλάδος οι μεταφορές γίνονται μέσω IBAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snet είπε

το ότι οι τράπεζες χρεώνουν τις μεταφορές SEPA και ακόμα ότι μέσα στην Ελλάδα το 2022 δεν μπορείς να κάνεις μεταφορά SEPA δεν σας ενοχλεί;

 

και στο καπάκι βλέπεις να στέλνεις έμβασμα στο crypto com από n26 με instant pay και τα χρήματα σου να εμφανίζονται σε δευτερόλεπτα με τα ίδια χρήματα που πληρώνεις τα εμβασματα στην Ελλάδα για να εμφανιστούν μετά από 1-2 μέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, υπάρχει κανένα ελληνικό discord για κρύπτο; Να βοηθάμε ο ένας τον άλλον με invites/whitelists κλπ. 
Κυρίως για play2earn παιχνίδια με nft όπου χρειάζονται Invites για διαγωνισμούς

Επεξ/σία από Apostolis.Ch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, chek2fire είπε

και στο καπάκι βλέπεις να στέλνεις έμβασμα στο crypto com από n26 με instant pay και τα χρήματα σου να εμφανίζονται σε δευτερόλεπτα με τα ίδια χρήματα που πληρώνεις τα εμβασματα στην Ελλάδα για να εμφανιστούν μετά από 1-2 μέρες. 

Από 14 Δεκεμβρίου η Πειραιώς πάντως έχει Instant Payment SEPA με 2,5€, τα χρήματα πιστώνονται σε 10 δευτερόλεπτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Από 14 Δεκεμβρίου η Πειραιώς πάντως έχει Instant Payment SEPA με 2,5€, τα χρήματα πιστώνονται σε 10 δευτερόλεπτα.

 Και η Alpha Bank έχει υποτίθεται  ΑΛΛΑ σε μια πασιγνωστη Γερμανική  τράπεζα που ήθελα να στείλω έλεγε ότι δεν την έχει στη λίστα και δεν υποστήριζε αυτό τον τρόπο μεταφοράς. 😅😂  

Οι Ελληνικές Τράπεζες μας δουλευουν κανονικά και τα κονομάνε από προμηθειες από παντου .... κυριολεκτικά. 

Βγάλτε τα λεφτά σας έξω σε σοβαρές τράπεζες μπας και βάλουν μυαλό 😏 μέχρι να εναρμονιστούν με τις υπόλοιπες στην Ευρωπη.  Η εγγυηση των 100.000 ευρώ ανά λογαριασμό ισχυει σε όλες τις επίσημες ευρωπαϊκές τράπεζες.  

Αφήστε μόνο μια κάρτα ελληνικής με ελάχιστο ποσο για αγορές χτισιματος του αφορολόγητου.  

Μετά τα Capital Controls  υποσχέθηκα να μην αφήσω ουτε σεντς μέσα σε Ελληνική τράπεζα. 😎  

Μην αναφερθώ στην κλοπή των 6 ευρώ προμηθεια  κάθε φορά που σου αντικαθιστούν την ληγμένη κάρτα παρακαλω ενώ οι ξένες πχ Ν26, Revolut στην στέλνουν από το εξωτερικό τελείως ΔΩΡΕΑΝ. 

Επεξ/σία από molot12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Το SEPA είναι μόνο για διασυνοριακές ευρωπαϊκές τραπεζικές μεταφορές. Εντός Ελλάδος οι μεταφορές γίνονται μέσω IBAN.

μια χαρά στέλνω από Γερμανία σε Γερμανία δωρεάν και μέσα σε λίγες ώρες, άσε που έχει και Instant SEPA

αυτό έπρεπε να υπάρχει εδώ και χρόνια στην Ελλάδα αλλά έχουν βρει μ@λ@κες και το κάνουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, molot12 είπε

 . 😎

Μην αναφερθώ στην κλοπή των 6 ευρώ προμηθεια  κάθε φορά που σου αντικαθιστούν την ληγμένη κάρτα παρακαλω ενώ οι ξένες πχ Ν26, Revolut στην στέλνουν από το εξωτερικό τελείως ΔΩΡΕΑΝ. 

Από revolut εμένα μου λέει 7€ μεταφορικά άρα δεν είναι εντελώς δωρεάν εκτός και αν χάνω κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, archimidis είπε

Από revolut εμένα μου λέει 7€ μεταφορικά άρα δεν είναι εντελώς δωρεάν εκτός και αν χάνω κάτι. 

Από την εποχή των cc (2015) που χρησιμοποιω την Revolut όλες οι κάρτες αντικατάστασης λόγω λήξης είναι ΔΩΡΕΑΝ.  Μπορεις να το ελέγξεις και στο αντίστοιχο νημα της Revolut στο φόρουμ. Τώρα αν εσυ θέλεις να παραγγειλεις επιπλέον κάρτα, η πχ φωσφοριζε 😄 εννοείται πληρωνεις έξτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...