Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, portomarko είπε

Καλησπέρα καλησπέρα, ξεκίνησα και εγώ για πλάκα με τα κρυπτονομίσματα έβαλα ένα κατοστάρικο, πήγε στα 70, ξαναπήγε στα 105 τώρα είναι στα 80....

Έχει βγάλει κάνεις λεφτά ποτέ από σας; Ή υπάρχει κάποιος γνωστός σας που σίγουρα έχετε δει ότι έχει βγάλει κάτι; όχι μούφα , πραγματικά.

Η ερώτηση μου δεν έχει σχεση με το οτι ότι περιμένω να γίνω πλούσιος καθώς ο λόγος που ξεκίνησα  ειναι για να μάθω λίγο στην πράξη τι γίνεται. 

Βγαζεις λεφτα αρκει να ξερεις ποτε να μπεις και ποτε να βγεις.Αν και το εχω αναφερει αρκετες φορες ενα νομισμα(harmony) που το πιστεψα και εβαλα 1500€ και αγορασα 21000 νομισματα.Δηλαδη τα αγορασα κατι περισσοτερο απο 7 σεντ το ενα τα οποια πουλησα μετα στα 23 σεντ γυρω στα 8000 νομισματα και ουσιαστικα εβγαλα το αρχικο μου κεφαλαιο + ενα μικρο κερδος 300 ευρω.Τωρα εχω 13000 νομισματα που ουσιαστικα ειναι καθαρο κερδος ακομη και την στιγμη που μιλαμε που εχει πεσει η τιμη του η συνολικη αξια τους ειναι 2000€ και αν φτασει καποια στιγμη στη υψηλοτερη τιμη του που ηταν τα 33-34 σεντ μιλαμε για ενα κερδος ~4500€.

Βεβαια μεχρι να πουλησεις δεν ειναι πραγματικο κερδος γιατι καλλιστα μπορει να φτασει στο 0.Για αυτο και εγω προτιμησα να βγαλω τουλαχιστον το κεφαλαιο μου εξω και μετα ας κανει οτι θελει.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε η συνήθης πρακτική είναι να τα πουλάς όταν ξεκινάει η κατρακύλα και εκεί που νομίζεις ότι ειναι ο πάτος τα ξανά αγοράζεις; Η τα αφήνεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, portomarko είπε

Καλησπέρα καλησπέρα, ξεκίνησα και εγώ για πλάκα με τα κρυπτονομίσματα έβαλα ένα κατοστάρικο, πήγε στα 70, ξαναπήγε στα 105 τώρα είναι στα 80....

Έχει βγάλει κάνεις λεφτά ποτέ από σας; Ή υπάρχει κάποιος γνωστός σας που σίγουρα έχετε δει ότι έχει βγάλει κάτι; όχι μούφα , πραγματικά.

Η ερώτηση μου δεν έχει σχεση με το οτι ότι περιμένω να γίνω πλούσιος καθώς ο λόγος που ξεκίνησα  ειναι για να μάθω λίγο στην πράξη τι γίνεται. 

cudq7ufgstg61.jpg.dc1badb044f47e1c119d9c9faec0bec7.jpg

 

Πέρα από την πλάκα για να βγάλεις λεφτά τον τελευταίο μήνα θα έπρεπε να ξημεροβραδιάζεις όλη μέρα στο pc και να έχεις και αρκετή τύχη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Σωστότατος. Άρα το long hold είναι μια ψευδαίσθηση, νομίζοντας οτι σε λίγα χρόνια θα έχεις γίνει πλούσιος. 

Για εμένα προσωπικά οι μεγαλύτεροι μάγκες είναι αυτοί που έχουν βρει μια στρατηγική, την ακολουθούν πίστα και τραβάνε σιγά σιγά κέρδος. 

 

Δεν είναι ακριβώς ψευδαίσθηση, θεωρητικά τα crypto σε μακροσκελή κλίμακα θα συνεχίσουν να πηγαίνουν προς τα πάνω. Όταν πεθάνει όμως το speculative market αυτό θα σταματήσει και θα μείνουν όσα θα γίνουν adapt. Και επίσης αυτά που θα γίνουν adapt θα κάνουν και decouple απο το Bitcoin. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, portomarko είπε

Οπότε η συνήθης πρακτική είναι να τα πουλάς όταν ξεκινάει η κατρακύλα και εκεί που νομίζεις ότι ειναι ο πάτος τα ξανά αγοράζεις; Η τα αφήνεις;

 

Η καλυτερη τακτικη ειναι να αγοραζεις με dca ή καθε φορα που εχει τρελες πτωσεις.Για αυτο λενε ολοι buy the dip, τωρα που εχουν πεσει ολα ειναι η καλυτερη ωρα να αγορασεις.Το θεμα ειναι πιστευεις οτι αυτος ειναι ο πατος ή οτι θα πεσει και αλλο?Αυτο κανείς δεν μπορει να το προβλεψει αλλιως ολοι θα ημασταν εκατομμυριουχοι.Οποτε ειτε χωριζεις το κεφαλαιο που εχεις να διαθεσεις σε κομματια και το βαζεις καθε φορα που πεφτει η τιμη ειτε τζογαρεις πιστευοντας οτι πιασαμε πατο και πας all in.

Το καθενα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του γιατι αν πχ εισαι τυχερος και πετυχεις τον πατο τοτε σιγουρα θα βγεις κερδισμενος αν οχι και συνεχιστει η κατρακυλα και εχεις παει all in τοτε θα δεις τα λεφτα σου απο 100 ευρω να γινονται 70 μπορει ακομη και λιγοτερα.Προσωπικα το επαθα με ενα νομισμα που εβαλα 100€ και τωρα αξιζει 15€.

Οπως και να εχει αν το βλεπεις μακροπροθεσμα το θεμα και δεν προσπαθεις να βγαλεις το ευκαιριακο κερδος τοτε θα βγει κερδισμενος σιγουρα αρκει να μην μασησεις απο τις πτωσεις τιμων.Βεβαια αυτο παιζει ρολο και που εχεις βαλει τα λεφτα σου γιατι αν τα εβαλες σε ενα shitcoin οπως τα λεμε ισως καταληξεις και με 0 ευρω.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία....

Δεν ξέρω σε τι ηλικίες ήσασταν όταν επαιζαν όλοι χρηματιστήριο, γύρω στο 2000 δλδ.

Ένας συνάδελφος στην δουλειά μου είχε πάρει μετοχές το 1998 200.000 δρχ =  600 ευρώ.

Προπερσυ τις πούλησε 48.000!

Βέβαια το 95% που επαιζαν τα έχασαν όλα η κατέχουν μικροποσα σε μορφή μετοχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, portomarko είπε

Για την ιστορία....

Δεν ξέρω σε τι ηλικίες ήσασταν όταν επαιζαν όλοι χρηματιστήριο, γύρω στο 2000 δλδ.

Ένας συνάδελφος στην δουλειά μου είχε πάρει μετοχές το 1998 200.000 δρχ =  600 ευρώ.

Προπερσυ τις πούλησε 48.000!

Βέβαια το 95% που επαιζαν τα έχασαν όλα η κατέχουν μικροποσα σε μορφή μετοχών.

Θα επένδυσε σε καλές εταιρίες. Γιατί τότε με τη φούσκα πολλές "δήθεν" εταιρίες χρεοκόπησαν και έσβησαν από το χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, portomarko είπε

Για την ιστορία....

Δεν ξέρω σε τι ηλικίες ήσασταν όταν επαιζαν όλοι χρηματιστήριο, γύρω στο 2000 δλδ.

Ένας συνάδελφος στην δουλειά μου είχε πάρει μετοχές το 1998 200.000 δρχ =  600 ευρώ.

Προπερσυ τις πούλησε 48.000!

Βέβαια το 95% που επαιζαν τα έχασαν όλα η κατέχουν μικροποσα σε μορφή μετοχών.

'Οπου χρηματιστήριο βάλε crypto και θα είσαι μέσα. Ένας φίλος είχε πάρει το 2012 1 bitcoin για ελάχιστα λεπτά του ευρώ. Το πούλησε πριν λίγους μήνες και έβγαλε 60000 ευρώ.

Βέβαια ένας άλλος φίλος είχε αγοράσει biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiconnect και τα έχασε όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

'Οπου χρηματιστήριο βάλε crypto και θα είσαι μέσα. Ένας φίλος είχε πάρει το 2012 1 bitcoin για ελάχιστα λεπτά του ευρώ. Το πούλησε πριν λίγους μήνες και έβγαλε 60000 ευρώ.

Βέβαια ένας άλλος φίλος είχε αγοράσει biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiconnect και τα έχασε όλα

Δεν μπορώ να φανταστώ πόσοι κοπανανε τα κεφάλια στον τοίχο που κάποτε είχαν bitcoins... και τα έδωσαν 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, portomarko είπε

Δεν μπορώ να φανταστώ πόσοι κοπανανε τα κεφάλια στον τοίχο που κάποτε είχαν bitcoins... και τα έδωσαν 

σε παρακαλώ ρε φίλε μη το θίγεις αυτό το θέμα!😭

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, portomarko είπε

Δεν μπορώ να φανταστώ πόσοι κοπανανε τα κεφάλια στον τοίχο που κάποτε είχαν bitcoins... και τα έδωσαν 

Για ποιον λόγο να κοπανάνε το κεφάλι τους; Επειδή έτυχε και το bitcoin ανέβηκε στα 60k; Πώς να το γνώριζαν; Με αυτή την λογική αυτοί που πούλησαν στα 60 θα πρέπει να βαράνε το κεφάλι τους αν το bitcoin πάει στα 150.

Τότε μην πουλήσουμε ποτέ γιατί πάντα θα περιμένουμε για το κάτι παραπάνω.

Εφοσον κάποιος πούλησε με κέρδος δεν χρειάζεται να κοπανάει το κεφάλι του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Για ποιον λόγο να κοπανάνε το κεφάλι τους; Επειδή έτυχε και το bitcoin ανέβηκε στα 60k; Πώς να το γνώριζαν; Με αυτή την λογική αυτοί που πούλησαν στα 60 θα πρέπει να βαράνε το κεφάλι τους αν το bitcoin πάει στα 150.

Τότε μην πουλήσουμε ποτέ γιατί πάντα θα περιμένουμε για το κάτι παραπάνω.

Εφοσον κάποιος πούλησε με κέρδος δεν χρειάζεται να κοπανάει το κεφάλι του. 

Το είπα επειδή έτυχε να είναι κοντα σε ένα τρελό κέρδος όχι ότι είναι αδικαιολογητοι η ότι θα έπρεπε να είχαν μυρίσει τα νύχια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι και τα usdt που έχω στην άκρη πτώση έχουν. Έπεσε το $ σε σχέση με το € και χάνουμε και από εκεί. Δεν μας σώζει τίποτα 🤣

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι ενω πεφτει το market cap, δεν πεφτουν αναλογικα και τοσο τα μεγαλα coins. Λιγο που ειδα στο coingecko, αρκετα alt εχουν μεχρι και -100% σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Βλεπω οτι ενω πεφτει το market cap, δεν πεφτουν αναλογικα και τοσο τα μεγαλα coins. Λιγο που ειδα στο coingecko, αρκετα alt εχουν μεχρι και -100% σημερα.

Λογικό δεν είναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...