Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Jeronymo είπε

Όχι άλλα διαβάζω ότι θεωρούνται επενδυτικά προϊόντα 

Στην Ελλάδα δε θεωρούνται τίποτα οπότε μπορείς και να μην τα δηλώνεις

ΑΛΛΑ

Αν θέλεις να τα εμφανίσεις ως εισόδημα και να δικαιολογήσεις αγορές/δαπάνες κτλ εννοείται ότι πρέπει να τα δηλώσεις και να φορολογηθούν. Αυτό σε συνεννόηση με λογιστή που κατέχει το αντικείμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στην Ελλάδα δε θεωρούνται τίποτα οπότε μπορείς και να μην τα δηλώνεις

Λάθος! Στην Ελλάδα θεωρούνται κινητές αξίες και φορολογούνται 15% επί των καθαρών κερδών + εισφορά αλληλεγγύης. Δηλαδή θα πρέπει φέτος να δηλωθούν οι αγορές του 2021 στους αντίστοιχους κωδικούς της δήλωσης. Στη δήλωση του 2022 θα πρέπει να δηλωθούν τα τυχόν κέρδη ή οι ζημίες σε ευρώ! Η φορολογία ισχύει μόνο όταν τα μετατρέψουμε σε FIAT (ευρώ ή δολάριο) αν τα έχουμε σε stable coins δεν υπάρχει φορολογία.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Λάθος! Στην Ελλάδα θεωρούνται κινητές αξίες και φορολογούνται 15% επί των καθαρών κερδών + εισφορά αλληλεγγύης. Δηλαδή θα πρέπει φέτος να δηλωθούν οι αγορές του 2021 στους αντίστοιχους κωδικούς της δήλωσης. Στη δήλωση του 2022 θα πρέπει να δηλωθούν τα τυχόν κέρδη ή οι ζημίες σε ευρώ! Η φορολογία ισχύει μόνο όταν τα μετατρέψουμε σε FIAT (ευρώ ή δολάριο) αν τα έχουμε σε stable coins δεν υπάρχει φορολογία.

Και εγώ αυτό είχα ακούσει αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν έχεις επιπτώσεις αν δεν τα δηλώσεις.

Για την ώρα είναι χαμηλή η φορολόγηση, όταν θα βγάλουν ειδική φορολόγηση για τα κρυπτο μπορεί να φτάσουν το 40% όπως στην Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θολό το τοπίο. Στην Αγγλία κάποια στιγμή ζήτησαν από τα ανταλλακτηριο να τους δώσουν στοιχεία 5ετιας και έβαλαν αναδρομικά φόρο. Στην Ελλάδα δε γνωρίζω αν έχουν τη δυνατότητα να ζητήσουν αναδρομική φορολογία.

Σίγουρα αν έχεις σεβαστά κέρδη καλό είναι να τα δηλώσεις για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. 

Αν μιλάμε για κέρδη της τάξης των 100-1000€ δε βλέπω ποια διαφορα έχει από το να τα έπαιζες στο στοίχημα (που εκεί βέβαια παρακρατείται φόρος από τα κέρδη, οπότε ίσως είναι άκυρο το παράδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Doubt είπε

Νομίζω πως δεν..

1. Ο φίλος ρώτησε αν πρέπει να δηλώσει αυτά που αγόρασε.

2. Η ΑΑΔΕ κάνει κουμάντο κι όχι ο ΠΕΦΕ.

Δυστυχώς/ευτυχώς πρέπει να δηλωθούν σύμφωνα με τη νομοθεσία. Και μάλιστα μπαίνουν και τεκμήρια στη μέση! Οι Φοροτεχνικοί το επισημαίνουν χωρίς αμφισβήτηση.

 

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος θα κάτσει να το δει αυτό, εγώ πάντως αποκλείεται.

Οι φοροτεχνικοί θεωρούν τον εαυτό τους ως second to god, εγώ θα περιμένω διευκρινίσεις από ΑΑΔΕ, αν ασχοληθούν κάποια στιγμή. Όχι πως με αφορά, τα ποσά είναι αστεία για να ασχοληθεί κανείς σοβαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν ξέρω ποιος θα κάτσει να το δει αυτό, εγώ πάντως αποκλείεται.

Οι φοροτεχνικοί θεωρούν τον εαυτό τους ως second to god, εγώ θα περιμένω διευκρινίσεις από ΑΑΔΕ, αν ασχοληθούν κάποια στιγμή. Όχι πως με αφορά, τα ποσά είναι αστεία για να ασχοληθεί κανείς σοβαρά. 

Ζήτησες πηγή, είχα βάλει το συγκεκριμένο σημείο, 3 λεπτά ήταν να το ακούσεις. Επίσης να κάνω γνωστό ότι η έλλειψη "διευκρινήσεων" και έρευνας για σένα δεν αποτελεί άλλοθι προκειμένου να μη δηλωθούν και φορολογηθούν. Επίσης η ΑΑΔΕ, στο επιχειρησιακό της σχέδιο, ήδη από το 2019, προσεγγίζει τη φορολόγηση των κρυπτονομισμάτων ως επένδυση χαρτοφυλακίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

δεν αποτελεί άλλοθι

Σιγά μην πάμε και κατηγορούμενοι για φόνο, για να χρειαζόμαστε άλλοθι.

Εδώ το είδες;

https://www.euro2day.gr/investments/crypto/article/2072143/pos-forologoyntai-ta-kryptonomismata-sthn-ellada.html

Λέει κι αυτό όμως.

Αναφορά σε κείμενο

Ο νόμος δεν απαγορεύει τη χρήση των κρυπτονομισμάτων, όπως και δεν υπάρχει έως τώρα στην Ελληνική Φορολογική Νομοθεσία συγκεκριμένο φορολογικό καθεστώς που να διέπει τα κέρδη που αποκτούν οι φορολογούμενοι από υπεραξία πώλησης κρυπτονομισμάτων.

Και ο κύριος είναι επίσης φοροτεχνικός. Από ΑΑΔΕ υπάρχει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε πατε καλα; Θα ζητήσουν από την πχ Binance που έχει έδρα στα νησιά Cayman στοιχεία συναλλαγων crypto Ελλήνων για την τελευταια πχ τριετία ; 

Μην πω τι θα παρουν ως απάντηση 😄😅😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, molot12 είπε

Βρε πατε καλα; Θα ζητήσουν από την πχ Binance που έχει έδρα στα νησιά Cayman στοιχεία συναλλαγων crypto Ελλήνων για την τελευταια πχ τριετία ; 

Μην πω τι θα παρουν ως απάντηση 😄😅😂

Και όμως θα τα δώσει, γιατί εφαρμόζει αυστηρά και υποχρεωτικά τις παγκόσμιες απαιτήσεις KYC & AML.

28 λεπτά πριν, Doubt είπε

Και ο κύριος είναι επίσης φοροτεχνικός. Από ΑΑΔΕ υπάρχει κάτι;

Άρθρο 42 του ΚΦΕ, κινητές αξίες και υπεραξία πώλησης αυτών! Το κρυπτονόμισμα θεωρείται επενδυτικό-κερδοσκοπικό προϊόν.

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...