Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το καταλαβαίνω. Βασικά πριν πολύ καιρό τα γύρισα όλα σε bitcoin για να ηρεμήσω και να σταματήσω να το παρακολουθω. Τώρα όμως που έχει γίνει ένα πόσα Α.... Με πιάνει πάλι

Το είπα στον κολλητό μου, το λέω και εδώ - αλλά πάλι δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις & δεν είμαι financial advisor etc.

Αν δεν τα έχεις ανάγκη και δεν αφορούν ένα σεβαστό ποσό τύπου πάνω από 10Κ ευρώ, εγώ δεν τα ακουμπάω.

Προσωπικά είμαι για το long run - βάθος 5ετίας/10ετιας τουλάχιστο. Δεν θα με σώσουν τώρα ούτε στο μέλλον 5-10Κ. 

100-200 Κ όμως είναι σεβαστό ποσό. Βέβαια όταν θα είμαστε σε αυτά τα νούμερα, θα μπαίνεις στην αντιπροσωπία της Lambo και θα σου λένε κάνει 300Κ ή 0.45 BTC 😛 -Θα μιλάμε δλδ. για άλλη πραγματικότητα όπου δεν ξέρω αν θα έχει νόημα το exchange .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συζήτηση κανουμε. Το ποσό δεν θα με σώσει αλλά θα βοηθούσε. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν σκοπεύω να τα βγάλω. Μια φορά έβγαλα ένα ποσό και το έχω μετανιωσει. Τώρα θέλω απλά να έχω ένα πάτωμα ώστε να ξαναγορασω λίγο πιο μετα και να ενισχύσω το πορτοφόλι.

Όμως είναι όντως νωρίς ακόμα. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Συζήτηση κανουμε. Το ποσό δεν θα με σώσει αλλά θα βοηθούσε. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν σκοπεύω να τα βγάλω. Μια φορά έβγαλα ένα ποσό και το έχω μετανιωσει. Τώρα θέλω απλά να έχω ένα πάτωμα ώστε να ξαναγορασω λίγο πιο μετα και να ενισχύσω το πορτοφόλι.

Όμως είναι όντως νωρίς ακόμα. Θα δούμε.

έτσι έχω χάσει κανά δυό χιλιάρικα ευρώ τις τελευταίες εβδομάδες- δλδ. πουλώντας εκεί που θεωρούσα ότι είναι το top για να αγοράσω περισσότερα αργότερα & in typicall bitcoin way με μάμησε ανάποδα 😛

Πάντως αυτό είναι financial advice, έχε ένα ποσό για να παίζεις και να παρακολουθείς την τιμή και άσε σε ένα wallet αυτά που δεν ακουμπάς ποτέ ;)

εγώ πάντως έτσι δουλεύω τα τελευταία 3 χρόνια και μετα το μεγάλο crash

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tsakfot είπε

έτσι έχω χάσει κανά δυό χιλιάρικα ευρώ τις τελευταίες εβδομάδες- δλδ. πουλώντας εκεί που θεωρούσα ότι είναι το top για να αγοράσω περισσότερα αργότερα & in typicall bitcoin way με μάμησε ανάποδα 😛

Πάντως αυτό είναι financial advice, έχε ένα ποσό για να παίζεις και να παρακολουθείς την τιμή και άσε σε ένα wallet αυτά που δεν ακουμπάς ποτέ ;)

εγώ πάντως έτσι δουλεύω τα τελευταία 3 χρόνια και μετα το μεγάλο crash

Εγώ στο crash πούλησα τα πάντα με το που κατέβαινε. Βέβαια ξαναγορασα γύρω στα 8κ αλλά.... Δεν έχασα τα πάντα

Όταν έκανα συνεχόμενα trades όπως λες, τις περισσότερες φορές έτρωγα τα μούτρα μου. Ελάχιστες οι εξαιρεσεις. Τα σταμάτησα και ηρεμησα.

 

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκτοξευτεί το ΒTC για την πρωτοπορία, και τα σοβαρά blockchain για την τεχνολογία και το use case που περιέχουν.

Μας περιμένουν τρελά ATH σε πολλά προτζεκτ και τεράστιες εκπλήξεις! Θα το διασκεδάσουμε εγγυημένα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koniskon είπε

Θα εκτοξευτεί το ΒTC για την πρωτοπορία, και τα σοβαρά blockchain για την τεχνολογία και το use case που περιέχουν.

Μας περιμένουν τρελά ATH σε πολλά προτζεκτ και τεράστιες εκπλήξεις! Θα το διασκεδάσουμε εγγυημένα :)

το Bitcoin ανεβαίνει γιατι καλύπτει ένα κενό στην πραγματική οικονομία. Και αυτό το κενό είναι ένα αποθεματικό αξίας εκτός τραπεζικού συστήματος, ένας χρυσός σε ψηφιακή μορφή που μπορεί να αποθηκευτεί εύκολα, ανώνυμα και να μεταφερθεί οπουδήποτε στο κόσμο.

Tώρα υπάρχει και άλλο ένα κενό που είναι η μεταφορά αξίας με πολύ χαμηλά κόστη. Το Bitcoin εδώ μέχρι και σήμερα μπορεί να τον εκπληρώσει αυτό το ρόλο σε πολύ μεγάλα ποσά αλλά τα blockchain συστήματα από την φύση τους όταν μπουκώσουν σε συναλλαγές γίνονται είτε πανάκριβα είτε το blockchain τους είναι ασταθές. 

Aυτό το πρόβλημα κατά την γνώμη το λύνουν τα sidechain και το lighting καθώς θέλεις ένα καθολικό σύστημα απαραβίαστο και με εγγυημένη ασφάλεια και γύρω του να χτιστούν τέτοια sidehchain η παράλληλα συστήματα  πληρωμών.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο kraken έχουν κολλήσει οι τιμές εδώ και μισή ώρα.

 

Τουλάχιστον σε εμενα

 

EDIT: Γράφει ότι έχουν προγραμματισμενη συντήρηση. Κάτι πήγε στραβά και θα τους πάρει λίγο παραπάνω.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

το Bitcoin ανεβαίνει γιατι καλύπτει ένα κενό στην πραγματική οικονομία. Και αυτό το κενό είναι ένα αποθεματικό αξίας εκτός τραπεζικού συστήματος, ένας χρυσός σε ψηφιακή μορφή που μπορεί να αποθηκευτεί εύκολα, ανώνυμα και να μεταφερθεί οπουδήποτε στο κόσμο.

Ακριβώς αυτο.

Αλλά με προβληματίζει οτι γενικά δεν θέλουν τίποτα να μένει εκτος συστήματος ή ελεγχου. Π.χ. καποα στιγμη μπορει να σε αναγκάσουν να το δηλώνεις και να υπάρχει φορολογία σαν τις μετοχές. Κατι που με τον κλασσικό χρυσο δεν γινεται αποσο ξέρω.

Βέβαια ειναι πιο εύκολο  στην αποθήκευση αποτι ο κλασσικός χρυσός και δεν ανησυχείς τοσο να μπει κάποιος στο σπίτι και να στον κλέψει ή να πληρώνεις θυριδες ή δεν ξέρω τι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chek2fire είπε

το Bitcoin ανεβαίνει γιατι καλύπτει ένα κενό στην πραγματική οικονομία. Και αυτό το κενό είναι ένα αποθεματικό αξίας εκτός τραπεζικού συστήματος, ένας χρυσός σε ψηφιακή μορφή που μπορεί να αποθηκευτεί εύκολα, ανώνυμα και να μεταφερθεί οπουδήποτε στο κόσμο.

Tώρα υπάρχει και άλλο ένα κενό που είναι η μεταφορά αξίας με πολύ χαμηλά κόστη. Το Bitcoin εδώ μέχρι και σήμερα μπορεί να τον εκπληρώσει αυτό το ρόλο σε πολύ μεγάλα ποσά αλλά τα blockchain συστήματα από την φύση τους όταν μπουκώσουν σε συναλλαγές γίνονται είτε πανάκριβα είτε το blockchain τους είναι ασταθές. 

Aυτό το πρόβλημα κατά την γνώμη το λύνουν τα sidechain και το lighting καθώς θέλεις ένα καθολικό σύστημα απαραβίαστο και με εγγυημένη ασφάλεια και γύρω του να χτιστούν τέτοια sidehchain η παράλληλα συστήματα  πληρωμών.

Υπάρχουν άλλες δύο τεχνολογίες που είναι εξίσου σημαντικές , το έναν είναι να μπορείς να επικοινωνείς τα blockchain networks μεταξύ τους και το δεύτερο να μπορείς να επικοινωνείς το blockchain network με το έξω κόσμο😀 κοινώς θέλεις interoperability+Oracle  γενικά σε τέτοια altcoins project έχω επενδύσει (icx,band protocol)γιατί χωρίς αυτά τα δύο το blockchain δεν έχει τύχη! είναι από τα βασικά θεμέλια του παρόντος και μέλλοντος 😉

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να έχει μια πιο καθαρή εικόνα πάνω στην φορολογία κρυπτονομισμάτων;  Ακόμα να βγουν τα guidelines και μπαίνουμε 2021. Επειδή είμαστε Ελλάδα δεν το έχετε άγχος μην έρθει ο tax man και μας πει «γιατί δεν τα δηλώνατε τόσα χρόνια;»
 

Απο την μια δεν βγάζει λογική διότι δεν υπάρχει διάταγμα πάνω σε αυτό. Από την άλλη, είμαστε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Faithlesscookiemonster είπε

Επειδή είμαστε Ελλάδα δεν το έχετε άγχος μην έρθει ο tax man και μας πει «γιατί δεν τα δηλώνατε τόσα χρόνια;»

Γιατί;;; μας το ζήτησε και δεν τα δηλώσαμε;

Ή πρέπει να πηγαίνουμε γυρεύοντας "παρακαλώ φορολογήστε με";;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Γιατί;;; μας το ζήτησε και δεν τα δηλώσαμε;

Ή πρέπει να πηγαίνουμε γυρεύοντας "παρακαλώ φορολογήστε με";;

Να πω την αλήθεια, και εγώ αυτό λέω. Από την στιγμή που δεν υπάρχει κάπου στην δήλωση ή σε κάποιο νομικό πλαίσιο, τίποτα δεν θα έπρεπε να γίνει. Απλά ρώτησα διότι στο bitcoin forum κάποιοι τα δηλώνανε σαν «περιουσία σε αλλοδαπή» ή κάπως έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...