Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

Μίλησες με την εταιρία ,με ανατριχιασες μια που έχω και εγώ την συσκευή ,το κινητό είναι android?

Ναι android!και γω για ασφάλεια το πήρα και την πάτησα,αν και αρχάριος έτσι...

2 ώρες πριν, jjrmourkas είπε

ξερεις οτι ακουγεται λιγο σαν το "αφησα τα κλειδια της πισω πορτας του σπιτιου, πανω στην πορτα , αλλα δε νομιζω να μπηκαν απο κει οι κλεφτες ..."  

Τι να σου πω εάν είναι τόσο εύκολο να μπουν στο κινητό,αν και android...θα μπορούσαν να πάρουν και διάφορα άλλα πράγματα!δεν είμαι γνώστης... έτσι πιστεύω!αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη τι και πώς πάντως!

47 λεπτά πριν, icenex είπε

Παιδια αυτα τα πραγματα δεν τα αφηνουμε μεσα σε ηλεκτρονικες συσκευες αν θελετε την γνωμη μου.Οσο και ασφαλη να νομιζουμε οτι ειναι.Και ποσο μαλλον σαν σημειωση σε κινητο,screenshot και αλλα τετοια παρομοια παραδειγματα.Για μενα το key phrase το γραφουμε καπου σε φυσικο μεσο και το κρυβουμε,,επισης για καλο και για κακο το εχουμε backup σε αλλες 2 κρυψωνες σε περιπτωση που το ενα παθει κατι.Μπορει να γινει καμια πλημμυρα και να σβηστει αν ειναι γραμμενο σε χαρτι,να παρει φωτια η δεν ξερω και εγω τι αλλο.

Αλλιως αν δεν εμπιστευεστε τον εαυτο σας με αυτα τα πραγματα ειναι απλο τα αφηνετε σε ενα ανταλλακτηριο με ενεργοποιημενες ολες τις δικλειδες ασφαλειας και προ παντων με καινουργιο εμαιλ που δεν το εχετε κοινοποιησει πουθενα ουτε για να στειλετε εμαιλ.Και σαφως password που δεν το εχετε βαλει πουθενα αλλου.Αν κανετε ολα αυτα τα βηματα θεωρω ειναι πολυ δυσκολα να σας χακαρουν το λογαριασμο εως και απιθανο, εφοσον δεν αφηνετε μεγαλο ηλεκτρονικο αποτυπωμα αυτου.

Νομιζω αυτα ειναι μερικα απο τα βασικα βηματα ωστε να δυσκολεψετε αυτον που θελει να σας κλεψει.

Επισης μακρια απο πειρατικες εκδοσεις ειναι ο λογος που πλεον δεν διακινδυνευω με τιποτα πειρατικο για να μην κολλησω καποιον ιο πχ keylogger.

Έχεις απόλυτο δίκιο γτ εγώ δεν εμπιστεύομαι τα ανταλλακτηρια αλλά μου ήρθε το ανάποδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, KONSTANTINOSS είπε

Ναι android!και γω για ασφάλεια το πήρα και την πάτησα,αν και αρχάριος έτσι...

Τι να σου πω εάν είναι τόσο εύκολο να μπουν στο κινητό,αν και android...θα μπορούσαν να πάρουν και διάφορα άλλα πράγματα!δεν είμαι γνώστης... έτσι πιστεύω!αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη τι και πώς πάντως!

Έχεις απόλυτο δίκιο γτ εγώ δεν εμπιστεύομαι τα ανταλλακτηρια αλλά μου ήρθε το ανάποδο!

Ελπιζω τουλαχιστον η ζημια να ειναι μικρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KONSTANTINOSS είπε

Το αποθηκευσα στο κινητο μου σαν σημειωση...αλλα δεν νομιζω να εχει κλαπει κατο απο το κινητο μου.

Aπο το κινητο σου μπορει να μην κλαπηκε πραγματι. Απο το google account στο οποιο εχεις συνδεδεμενο το κινητο σου, πιθανον. Αρκει να διαθετουν τα credentials του google account σου, ή να ξεχασες logged in το account σου σε καποιο PC στο οποιο εχει προσβαση και δευτερο ατομο ειτε επιτοπια ειτε απομακρυσμενη.

Στις οδηγιες της ledger ειναι ενα απο τα βασικα που τονιζει, το seed phrase να μην αποθηκευεται σε κανενος ειδους ηλεκτρονικη συσκευη.

Δεν λεω οτι την εχεις πατησει με τον παραπανω τροπο, αλλα οπως τα περιγραφεις, αυτος μοιαζει ο πιθανοτερος. Σε καθε περιπτωση, καποιος εχει το seed phrase του ledger σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

Τι συζητάτε για κινητά κλπ. Η συσκευή αγοράστηκε από σκρουτζομαγαζο....

Αυτό είναι εξαρχής λάθος 

Ισχυει αλλα δεν επιμενω σε αυτο το σεναριο διοτι εριξα μια ματια στα σκρουτζομαγαζα που εμπορευονται ledger και φαινονται ολα αξιοπιστα. Still λαθος, αλλα δε φαινεται να εχει γινει απο εκει η στραβη.

Αλλωστε ηταν στις ερωτησεις μου , εαν εκανε ο ιδιος generate το seed phrase ακολουθωντας τις οδηγιες της ledger. Παροτι δεν πηρα απαντηση, επιμενω να θεωρω δυσκολο να πηρε ανοιγμενο ledger απο το skroutz απο τα μαγαζια που βλεπω εκει.

Ας πουμε δυο βασικα πραγματακια για τα hardware wallets:

1. Αν αγοραστουν απο οπουδηποτε αλλου πλην του official site της εκαστοτε εταιρειας, εχει παραβιαστει ηδη ενας κανονας ασφαλειας που εχει να κανει με τα HW wallets. Απο εκει και περα εξαρταται απο που ψωνισατε. Αν το πηρατε απο μαγαζι αξιοπιστο, παρολο που εχετε κανει λαθος με το καλημερα, μαλλον ειστε οκ. Αν το πηρατε απο τον Μητσαρα στο marketplace σε τιμη ευκαιριας ή απο τον Βαγγελακη στις αγγελιες του isomnia, μαλλον εχετε χασει απο τα αποδυτηρια. Εκτος αν αυτος που εχει το seed phrase δει το μελι και δε βουτηξει το δαχτυλο. Σε καθε περιπτωση ομως, εχει το seed phrase , δηλαδη, ειναι σαν να εχει το PIN της καρτας του τραπεζικου σας λογαριασμου. Αν τωρα βλεπει το μελι μπροστα του και δε βουτηξει το δαχτυλο, μπραβο του. Το θεμα ειναι να αντιληφθειτε εσεις το ρισκο κι οχι να ανακαλυψουμε εκ των υστερων αν ο Μητσαρας κι ο Βαγγελης ειναι τιμιοι.

2. Ο βασικοτερος κανονας ασφαλειας στα HW wallets αφορα στην προφυλαξη του seed phrase. Παντου λενε με κοκκινα, πρασινα, bold, υπογραμμισμενα, κεφαλαια, μικρα, english, greeklish κλπ να μην αποθηκευεται το seed σε ηλεκτρονικες συσκευες. Εαν προσπερασετε αυτον τον κανονα, ασχετως αν θα την παθετε ή οχι, εχετε χασει τελειως το νοημα αποκτησης ενος HW wallet.  Και να μην την παθετε, θα ειναι απο τυχη και σε καθε περιπτωση τσαμπα το 70ρικο+ που δωσατε για αγορα HW wallet.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, KONSTANTINOSS είπε

Ναι android!και γω για ασφάλεια το πήρα και την πάτησα,αν και αρχάριος έτσι...

Τι να σου πω εάν είναι τόσο εύκολο να μπουν στο κινητό,αν και android...θα μπορούσαν να πάρουν και διάφορα άλλα πράγματα!δεν είμαι γνώστης... έτσι πιστεύω!αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη τι και πώς πάντως!

Έχεις απόλυτο δίκιο γτ εγώ δεν εμπιστεύομαι τα ανταλλακτηρια αλλά μου ήρθε το ανάποδο!

Αρχικά με την εταιρία έχεις μιλήσει; Έχεις κάποιο update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ισχυει αλλα δεν επιμενω σε αυτο το σεναριο διοτι εριξα μια ματια στα σκρουτζομαγαζα που εμπορευονται ledger και φαινονται ολα αξιοπιστα. Still λαθος, αλλα δε φαινεται να εχει γινει απο εκει η στραβη.

Αλλωστε ηταν στις ερωτησεις μου , εαν εκανε ο ιδιος generate το seed phrase ακολουθωντας τις οδηγιες της ledger. Παροτι δεν πηρα απαντηση, επιμενω να θεωρω δυσκολο να πηρε ανοιγμενο ledger απο το skroutz απο τα μαγαζια που βλεπω εκει.

Ας πουμε δυο βασικα πραγματακια για τα hardware wallets:

1. Αν αγοραστουν απο οπουδηποτε αλλου πλην του official site της εκαστοτε εταιρειας, εχει παραβιαστει ηδη ενας κανονας ασφαλειας που εχει να κανει με τα HW wallets. Απο εκει και περα εξαρταται απο που ψωνισατε. Αν το πηρατε απο μαγαζι αξιοπιστο, παρολο που εχετε κανει λαθος με το καλημερα, μαλλον ειστε οκ. Αν το πηρατε απο τον Μητσαρα στο marketplace σε τιμη ευκαιριας ή απο τον Βαγγελακη στις αγγελιες του isomnia, μαλλον εχετε χασει απο τα αποδυτηρια. Εκτος αν αυτος που εχει το seed phrase δει το μελι και δε βουτηξει το δαχτυλο. Σε καθε περιπτωση ομως, εχει το seed phrase , δηλαδη, ειναι σαν να εχει το PIN της καρτας του τραπεζικου σας λογαριασμου. Αν τωρα βλεπει το μελι μπροστα του και δε βουτηξει το δαχτυλο, μπραβο του. Το θεμα ειναι να αντιληφθειτε εσεις το ρισκο κι οχι να ανακαλυψουμε εκ των υστερων αν ο Μητσαρας κι ο Βαγγελης ειναι τιμιοι.

2. Ο βασικοτερος κανονας ασφαλειας στα HW wallets αφορα στην προφυλαξη του seed phrase. Παντου λενε με κοκκινα, πρασινα, bold, υπογραμμισμενα, κεφαλαια, μικρα, english, greeklish κλπ να μην αποθηκευεται το seed σε ηλεκτρονικες συσκευες. Εαν προσπερασετε αυτον τον κανονα, ασχετως αν θα την παθετε ή οχι, εχετε χασει τελειως το νοημα αποκτησης ενος HW wallet.  Και να μην την παθετε, θα ειναι απο τυχη και σε καθε περιπτωση τσαμπα το 70ρικο+ που δωσατε για αγορα HW wallet.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!το ledger ήταν κλειστό και αγορασμενο από κατάστημα!όσο για το seed phrase ακολούθησα τα βήματα όπως έλεγε! ειλικρινά δεν ξέρω πως έγινε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Ισχυει αλλα δεν επιμενω σε αυτο το σεναριο διοτι εριξα μια ματια στα σκρουτζομαγαζα που εμπορευονται ledger και φαινονται ολα αξιοπιστα. Still λαθος, αλλα δε φαινεται να εχει γινει απο εκει η στραβη.

Αλλωστε ηταν στις ερωτησεις μου , εαν εκανε ο ιδιος generate το seed phrase ακολουθωντας τις οδηγιες της ledger. Παροτι δεν πηρα απαντηση, επιμενω να θεωρω δυσκολο να πηρε ανοιγμενο ledger απο το skroutz απο τα μαγαζια που βλεπω εκει.

Ας πουμε δυο βασικα πραγματακια για τα hardware wallets:

1. Αν αγοραστουν απο οπουδηποτε αλλου πλην του official site της εκαστοτε εταιρειας, εχει παραβιαστει ηδη ενας κανονας ασφαλειας που εχει να κανει με τα HW wallets. Απο εκει και περα εξαρταται απο που ψωνισατε. Αν το πηρατε απο μαγαζι αξιοπιστο, παρολο που εχετε κανει λαθος με το καλημερα, μαλλον ειστε οκ. Αν το πηρατε απο τον Μητσαρα στο marketplace σε τιμη ευκαιριας ή απο τον Βαγγελακη στις αγγελιες του isomnia, μαλλον εχετε χασει απο τα αποδυτηρια. Εκτος αν αυτος που εχει το seed phrase δει το μελι και δε βουτηξει το δαχτυλο. Σε καθε περιπτωση ομως, εχει το seed phrase , δηλαδη, ειναι σαν να εχει το PIN της καρτας του τραπεζικου σας λογαριασμου. Αν τωρα βλεπει το μελι μπροστα του και δε βουτηξει το δαχτυλο, μπραβο του. Το θεμα ειναι να αντιληφθειτε εσεις το ρισκο κι οχι να ανακαλυψουμε εκ των υστερων αν ο Μητσαρας κι ο Βαγγελης ειναι τιμιοι.

2. Ο βασικοτερος κανονας ασφαλειας στα HW wallets αφορα στην προφυλαξη του seed phrase. Παντου λενε με κοκκινα, πρασινα, bold, υπογραμμισμενα, κεφαλαια, μικρα, english, greeklish κλπ να μην αποθηκευεται το seed σε ηλεκτρονικες συσκευες. Εαν προσπερασετε αυτον τον κανονα, ασχετως αν θα την παθετε ή οχι, εχετε χασει τελειως το νοημα αποκτησης ενος HW wallet.  Και να μην την παθετε, θα ειναι απο τυχη και σε καθε περιπτωση τσαμπα το 70ρικο+ που δωσατε για αγορα HW wallet.

 

Δεν υπονοω ότι τα μαγαζιά κάναν ντε και καλά  Τη ζημιά απλά δυστυχώς δεν ξέρεις ποιος είναι ο προμηθευτής τους...Η ledger η μεσάζοντας;

Επεξ/σία από tcktcktck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2022 στις 8:41 ΜΜ, tcktcktck είπε

Τι συζητάτε για κινητά κλπ. Η συσκευή αγοράστηκε από σκρουτζομαγαζο....

Αυτό είναι εξαρχής λάθος 

εκεί έχει γίνει όλη η ιστορία. 

Aγοράζουμε πάντα αυτά τα wallet από την εταιρεία που τα φτιάχνει. Αν τα αγοράσουμε από οπουδήποτε αλλού είναι 99.9% σίγουρο ότι θα τα έχουν πειράξει και ότι θα χάσουμε τα bitcoin μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να μπω στο binance μετά από αρκετό καιρό και μου ζητάει αλλαγή κωδικού. Προχωράω αλλά το email επιβεβαίωσης δεν έρχεται ποτέ ενώ αν επιλέξω να έρθει μήνυμα στο κινητό λέει συνέχεια ότι είναι busy και να δοκιμάσω αργότερα. 

Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, zio10 είπε

Προσπαθώ να μπω στο binance μετά από αρκετό καιρό και μου ζητάει αλλαγή κωδικού. Προχωράω αλλά το email επιβεβαίωσης δεν έρχεται ποτέ ενώ αν επιλέξω να έρθει μήνυμα στο κινητό λέει συνέχεια ότι είναι busy και να δοκιμάσω αργότερα. 

Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Επικοινώνησε με το online chat. Θα σε εξυπηρετήσουν άμεσα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2022 στις 8:45 ΜΜ, BackFromHell είπε

Ισχυει αλλα δεν επιμενω σε αυτο το σεναριο διοτι εριξα μια ματια στα σκρουτζομαγαζα που εμπορευονται ledger και φαινονται ολα αξιοπιστα. Still λαθος, αλλα δε φαινεται να εχει γινει απο εκει η στραβη.

Αλλωστε ηταν στις ερωτησεις μου , εαν εκανε ο ιδιος generate το seed phrase ακολουθωντας τις οδηγιες της ledger. Παροτι δεν πηρα απαντηση, επιμενω να θεωρω δυσκολο να πηρε ανοιγμενο ledger απο το skroutz απο τα μαγαζια που βλεπω εκει.

Ας πουμε δυο βασικα πραγματακια για τα hardware wallets:

1. Αν αγοραστουν απο οπουδηποτε αλλου πλην του official site της εκαστοτε εταιρειας, εχει παραβιαστει ηδη ενας κανονας ασφαλειας που εχει να κανει με τα HW wallets. Απο εκει και περα εξαρταται απο που ψωνισατε. Αν το πηρατε απο μαγαζι αξιοπιστο, παρολο που εχετε κανει λαθος με το καλημερα, μαλλον ειστε οκ. Αν το πηρατε απο τον Μητσαρα στο marketplace σε τιμη ευκαιριας ή απο τον Βαγγελακη στις αγγελιες του isomnia, μαλλον εχετε χασει απο τα αποδυτηρια. Εκτος αν αυτος που εχει το seed phrase δει το μελι και δε βουτηξει το δαχτυλο. Σε καθε περιπτωση ομως, εχει το seed phrase , δηλαδη, ειναι σαν να εχει το PIN της καρτας του τραπεζικου σας λογαριασμου. Αν τωρα βλεπει το μελι μπροστα του και δε βουτηξει το δαχτυλο, μπραβο του. Το θεμα ειναι να αντιληφθειτε εσεις το ρισκο κι οχι να ανακαλυψουμε εκ των υστερων αν ο Μητσαρας κι ο Βαγγελης ειναι τιμιοι.

2. Ο βασικοτερος κανονας ασφαλειας στα HW wallets αφορα στην προφυλαξη του seed phrase. Παντου λενε με κοκκινα, πρασινα, bold, υπογραμμισμενα, κεφαλαια, μικρα, english, greeklish κλπ να μην αποθηκευεται το seed σε ηλεκτρονικες συσκευες. Εαν προσπερασετε αυτον τον κανονα, ασχετως αν θα την παθετε ή οχι, εχετε χασει τελειως το νοημα αποκτησης ενος HW wallet.  Και να μην την παθετε, θα ειναι απο τυχη και σε καθε περιπτωση τσαμπα το 70ρικο+ που δωσατε για αγορα HW wallet.

 

Ιστορίες από τη κρύπτη να χάνει  να λέγαμε να τα πιστεύαμε. Στείλε μας το transaction που σου αφαίρεσε τα coins να τον κάνουμε track ton κλέφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thano888pi είπε

Ιστορίες από τη κρύπτη να χάνει  να λέγαμε να τα πιστεύαμε. Στείλε μας το transaction που σου αφαίρεσε τα coins να τον κάνουμε track ton κλέφτη.

Ναι, sure, θα βρεις τον κλεφτη απο τα transaction. Μην αλλαξεις πλευρο, εισαι οκ οπως εισαι τωρα.

Σαν τοτε , που εδινες financial advices εδω μεσα, με υπεραπολυτη βεβαιοτητα, να βαλουνε αφοβα τα λεφτα τους για staking στο celsius, αναλυοντας ποσο αξιοπιστος και σπουδαιος ειναι ενας απο αυτους που το τρεχουν🤡

image.png.ee3f377e23b9e4f3ce0b07ddcfa47dca.png

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Ναι, sure, θα βρεις τον κλεφτη απο τα transaction. Μην αλλαξεις πλευρο, εισαι οκ οπως εισαι τωρα.

Σαν τοτε , που εδινες financial advices εδω μεσα, με υπεραπολυτη βεβαιοτητα, να βαλουνε αφοβα τα λεφτα τους για staking στο celsius, αναλυοντας ποσο αξιοπιστος και σπουδαιος ειναι ενας απο αυτους που το τρεχουν🤡

image.png.ee3f377e23b9e4f3ce0b07ddcfa47dca.png

Έχεις άπλυτα για όλους μας...

 

Τη μουφα για το VoIP την μετέδιδε και ο coin bureau και σε βίντεο μετά την χρεοκοπία που περίμενες να έχει ψάξει λίγο παραπάνω τα άπλυτα του Μασινσκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...