Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

άντε να καθαρίζει κι άλλο η κατάσταση μπας και δούμε επιτέλους μόνο τα υγιή projects και το cryptoverse αποκτήσει υψηλότερο credibility

στο επόμενο bubble πάλι κάτι απατεώνες θα βρεθούν και δημιουργήσουν νέο θέμα και με το επόμενο crash θα έχουμε ξανά τα ίδια. 

Αυτή η ιστορία έχει επαναληφθεί πολλές φορές μην νομίζει ότι απλά θα καθαρίσουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, chek2fire said:

στο επόμενο bubble πάλι κάτι απατεώνες θα βρεθούν και δημιουργήσουν νέο θέμα και με το επόμενο crash θα έχουμε ξανά τα ίδια. 

Αυτή η ιστορία έχει επαναληφθεί πολλές φορές μην νομίζει ότι απλά θα καθαρίσουμε 

λες δηλαδή οτι μόνη ελπίδα είναι ο έλεγχος τελικά από τα lobby; να αναπτυχθούν μηχανισμοί από την ίδια την κρυπτο-κοινότητα είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να πω την @διτσα μου θεωρω οτι παροτι θα εξελισετε ο χωρος το ιδιο θα κανουν κ οι απατεωνες-κλεφτες με καινουργια κολπα αν μπορω να το θεσω ετσι.

Το θεμα ειναι ο κοσμος να μαθαινει και να ψαχνετε σε οτιδηποτε εχει να κανει με την προστασια της περιουσιας του ειτε μιλαμε για σπιτι ειτε για μετρητα ειτε για κρυπτο.

Μην παμε μακρια ρε παιδες εδω οι πρωτες κλειδαριες ασφαλειας αυτες με το μακρυ κλειδι πλεον ανοιγουν για πλακα σε 2 λεπτα το πολυ το εμαθα με τον ασχημο τροπο..Βεβαια ολες ανοιγουν αλλα αλλο να την ανοιξεις σε 2 λεπτα και αλλο να παιδευεσαι 3-4 ωρες που μπορει να σε δει καποιος.Και μεσα σε ολα αυτα οι καινουργιες κλειδαριες εχουν και ενα καταπελτη που αν κανει λαθος ο αλλος και βγαλει τον αφαλο κλειδωνει και δεν ανοιγει ουτε με το κλειδι.Μετα θες ολοκληρη διαδικασια να την ανοιξεις.

Θεωρω οτι ειναι χρεος του καθενα μας ξεχωριστα να ψαχνετε και να καλυπτει οσο το δυνατον καλυτερα μπορει τον κωλο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2022 στις 10:19 ΠΜ, icenex είπε

@batig0al

Παντως διαφωνω σε αυτο που λες οτι δεν εχει σημασια αν θα αγορασεις eth στα 1200 η 2400...Εχει και παραεχει ειδικα αν εχεις μεγαλο κεφαλαιο στην ακρη.Γιατι αν υποθεσουμε οτι εχεις 12000 στην ακρη στην πρωτη περιπτωση θα παρεις 10 νομισματα ενω στη δευτερη περιπτωση 5 νομισματα.Θα εχεις τα διπλασια κερδη στο ραλλυ με λιγα λογια.

Για μενα εισαι λαθος που δεν μπαινεις εστω και λιγο σε αυτες τις τιμες ειμαστε πανω απο 75% κατω σε btc/eth και πολλα αλλα alt coins ειναι ακομη πιο κατω σε μεγαλυτερα ποσοστα.Εστω και με το 16% του κεφαλαιου σου πρεπει να μπεις σε αυτες τις τιμες.

Ίσως δεν το εξέφρασα σωστά. Έχει μεγάλη σημασία, για αυτό και έβαλα αυτές τις τιμές που είναι εύκολο να βγει το διπλάσιο ΑΛΛΑ θεωρώ πως βάσει της αναλογίας όφελος/ρίσκο, δεν αξίζει. Προτιμώ να είμαι ασφαλής αυτό το καιρό των αλλεπάλληλων black swan events, ακόμη και αν χρειαστεί να αγοράσω χάνοντας το αρχικό pump αρκεί να υπάρχουν ικανοποιητικές ενδείξεις πως πάμε για bull run.

Υπάρχουν διάφορα κακά σενάρια που μπορούν να ξεδιπλωθούν τους επόμενους μήνες. Ο FTX hacker που έχει ακόμη 200.000ΕΤΗ να πουλήσει, πιθανή χρεοκοπία Gemini-NEXO-crypto.com, USDT depeg. On chain υπάρχουν μεγάλες cascading ρευστοποιήσεις ETH κάτω από 1000$, 1+εκ. ETH μεταξύ τιμής 950$ και 700$, με άλλα λόγια με κάποιο άλλο καταλύτη μπορούν ξαφνικά να αρχίσουν να πέφτουν γρήγορα. Η δική μου αίσθηση είναι πως διάφορα (ανταλλακτήρια, CeDeFi εφαρμογές, stablecoins) είναι στα όρια τους οπότε με λίγη ακόμη πίεση, θα σπάσουν. Παράλληλα, η οικονομία εκτός κρύπτο, δεν φαίνεται να ανακάμπτει σύντομα.

Το αρχικό σχέδιο μου ήταν να μην είμαι ποτέ τελείως έξω (και ύπο μία έννοια δεν είμαι αφού τα έχω σε stablecoins) αλλά το Μάιο έχασα τα πάντα στο Luna/UST οπότε τώρα είμαι έξτρα επιφυλακτικός και μαζεύω κεφάλαιο. Εκτιμώ πως θα μπω σύντομα (παρέλαβα και το Ledger), έστω και με μικρό ποσοστό, το ETH με ελκύει περισσότερο αυτή τη στιγμή. Όπως και να'χει η στρατηγική μου είναι ρευστή, την προσαρμόζω ανάλογα με τα νέα δεδομένα.

Εγώ διαφώνω μαζί σου στο ADA, γενικά για όλα τα alt coins είμαι κατά αυτό το καιρό αλλά και συγκεκριμένα για το ADA, δεν είμαι γνώστης για να το κρίνω μόνος μου αλλά η δική μου εντύπωση είναι πως έχει καλή τεχνολογία αλλά δεν υπάρχει καμία ουσιαστική ανάπτυξη στο οικόσυστημά του. Πριν λίγες μέρες και ένα ADA stablecoin project απέτυχε. 

Δεν έχω άποψη για το πότε θα υπάρξει ανάκαμψη, νομίζω μπορεί να διαρκέσει και χρόνια η ύφεση στα κρύπτο. Εκεί που εκτιμώ πως θα παιχτεί πολύ μπάλα είναι σε cryptos και nfts σε games. Αυτό που συνέβη στο Axie Infinity αλλά με πολύ καλύτερα παιχνίδια και tokenomics.

@chek2fire Απατεώνες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, το πλεονέκτημα της τεχνολογίας των κρύπτο είναι πως μπορούν να βγουν από τη μέση οι μεσάζοντες και να μην χρειάζεται να εμπιστευτείς κανέναν. Έτσι ο απατεώνας δεν μπορεί να σου κάνει άμεσα ζημιά.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες που εφερες σαν παραδειγμα μην νομιζεις και εγω τις περιμενω με ανοιχτες αγκαλες αλλα προτιμω να εχω λιγη εκθεση, ποσο μαλλον οταν κανοντας το ριχνω τον μεσο ορο αγορας μου.Τωρα περι ada προσωπικα εγω το πιστευω ασχετως αν για καποιους φαινεται οτι πανε πιο αργα απο αλλα προτζεκτ.Ειδαμε και τα αλλα που πηγαν με γρηγοροτερους ρυθμους, ποιο να πρωτοπιασω απο αυτον τον κυκλο το luna? to solana που κρασαρε και ειχε θεματα καθε τρεις και λιγο και τωρα λογω ftx κινδυνευει να μην φτασει ποτε ξανα στο alt time high του γιατι αν πω οτι θα παει στο μηδεν νομιζω παει πολυ.

Αλλα πιο πολυ ada αγορασα για να ριξω το μεσο ορο αγορας ωστε και καλα να μην παει στο επομενο ραλλυ μηπως μπορεσω να παρω πισω το κεφαλαιο μου γιατι εστω και λιγο θα pumparei στο bullrun.Με αυτο το σκεπτικο κανω dca δεξια αριστερα σε οτι asset εχω, στα μονα που δεν βαζω πλεον λεφτα ειναι 2-3 που δεν τα πιστευω και απλα περιμενω μπας και παρω πισω οτι εβαλα αν καταφερω και βγαλω και κερδος θα ειναι μπονους.

Περι gemini παντως διαβασα αυτο..https://cryptoslate.com/gemini-reveals-601m-gusd-backing-45-exchange-licenses-amid-rocked-market-trust/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ το άλλο που θέλω να αναφέρω είναι ότι στο crash όλοι αυτοί που προωθούν τα shitcoin τους ότι θα πάνε στο θεό σχεδον εξαφανίζονται και ξαναεμφανίζονται στο μεγάλο run και στην κορύφωση του bubble. 

Σε αυτό εδώ το bubble θυμάμαι κάτι απίθανους τύπους όπως αυτός ο αμερικάνος που έβγαζε video από το αμάξι του και προωθούσε το ada. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, icenex είπε

Οι τιμες που εφερες σαν παραδειγμα μην νομιζεις και εγω τις περιμενω με ανοιχτες αγκαλες αλλα προτιμω να εχω λιγη εκθεση, ποσο μαλλον οταν κανοντας το ριχνω τον μεσο ορο αγορας μου.Τωρα περι ada προσωπικα εγω το πιστευω ασχετως αν για καποιους φαινεται οτι πανε πιο αργα απο αλλα προτζεκτ.Ειδαμε και τα αλλα που πηγαν με γρηγοροτερους ρυθμους, ποιο να πρωτοπιασω απο αυτον τον κυκλο το luna? to solana που κρασαρε και ειχε θεματα καθε τρεις και λιγο και τωρα λογω ftx κινδυνευει να μην φτασει ποτε ξανα στο alt time high του γιατι αν πω οτι θα παει στο μηδεν νομιζω παει πολυ.

Αλλα πιο πολυ ada αγορασα για να ριξω το μεσο ορο αγορας ωστε και καλα να μην παει στο επομενο ραλλυ μηπως μπορεσω να παρω πισω το κεφαλαιο μου γιατι εστω και λιγο θα pumparei στο bullrun.Με αυτο το σκεπτικο κανω dca δεξια αριστερα σε οτι asset εχω, στα μονα που δεν βαζω πλεον λεφτα ειναι 2-3 που δεν τα πιστευω και απλα περιμενω μπας και παρω πισω οτι εβαλα αν καταφερω και βγαλω και κερδος θα ειναι μπονους.

Περι gemini παντως διαβασα αυτο..https://cryptoslate.com/gemini-reveals-601m-gusd-backing-45-exchange-licenses-amid-rocked-market-trust/

Εγω προτιμώ να μην πέσουν και συνέχεια να ανεβαίνουν, και ας χρειαστεί έτσι να τα αγοράσω πιο ακριβά στο μέλλον. Όμως το τι θέλουμε πρέπει να μην μας επιρεάζει και να κρίνουμε ψυχρά. Με τι τιμή αγοράστηκε, ποιος είναι ο μέσος όρος αγορών, πότε θα επιστρέψω στα λεφτά μου, ποιο είναι το all time high... όλα αυτά είναι παραπλανητικά. Το μόνο που μετράει είναι το παρόν. To ADA κοστίζει 31cents, θεωρείς πως αξίζει; Αν ναι, το αγοράζεις ή/και το κρατάς. Αν όχι, δεν το αγοράζεις ή/και το πουλάς. Το ότι πριν από 14 μήνες είχε δεκαπλάσια αξία και άξιζε 3.1$ δεν έχει σημασία, μπορεί στο μέλλον να αξίζει ξανά τόσα, μπορεί να αξίζει 31$, μπορεί και να αξίζει 0.

Το 99.99% των alt coins έχουν πάει στο μηδέν ή θα πάνε στο μηδέν οπότε το τι συνέβη σε Luna, Solana είναι το αναμενόμενο. Μέχρι στιγμής μόνο το bitcoin και το ethereum έχουν υπάρξει επικερδή πολλά χρόνια τώρα και αναμένεται να συνεχίσουν να είναι. Τα alt coins που θα πετύχουν σαν το bitcoin και το ethereum είναι ελάχιστα, σε όλα τα άλλα αλλάζει μόνο το time frame, είναι επικερδή από λίγους μήνες έως λίγα χρονια. Aυτά που εγώ κοιτάω όταν θα υφίστανται καλύτερες συνθήκες είναι το BNB αφού η Binance φαίνεται να κερδίζει τον πόλεμο των κεντρικών ανταλλακτηρίων, το AVAX που φαίνεται να έχει καλή τεχνολογία, το RUNE που έχει μεγάλο potential σε DeFi και το KUJI που έχει μια ισχνή πιθανότητα να πετύχει το σκοπό που το Luna απέτυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, icenex είπε

Οι τιμες που εφερες σαν παραδειγμα μην νομιζεις και εγω τις περιμενω με ανοιχτες αγκαλες αλλα προτιμω να εχω λιγη εκθεση, ποσο μαλλον οταν κανοντας το ριχνω τον μεσο ορο αγορας μου.Τωρα περι ada προσωπικα εγω το πιστευω ασχετως αν για καποιους φαινεται οτι πανε πιο αργα απο αλλα προτζεκτ.Ειδαμε και τα αλλα που πηγαν με γρηγοροτερους ρυθμους, ποιο να πρωτοπιασω απο αυτον τον κυκλο το luna? to solana που κρασαρε και ειχε θεματα καθε τρεις και λιγο και τωρα λογω ftx κινδυνευει να μην φτασει ποτε ξανα στο alt time high του γιατι αν πω οτι θα παει στο μηδεν νομιζω παει πολυ.

Αλλα πιο πολυ ada αγορασα για να ριξω το μεσο ορο αγορας ωστε και καλα να μην παει στο επομενο ραλλυ μηπως μπορεσω να παρω πισω το κεφαλαιο μου γιατι εστω και λιγο θα pumparei στο bullrun.Με αυτο το σκεπτικο κανω dca δεξια αριστερα σε οτι asset εχω, στα μονα που δεν βαζω πλεον λεφτα ειναι 2-3 που δεν τα πιστευω και απλα περιμενω μπας και παρω πισω οτι εβαλα αν καταφερω και βγαλω και κερδος θα ειναι μπονους.

Περι gemini παντως διαβασα αυτο..https://cryptoslate.com/gemini-reveals-601m-gusd-backing-45-exchange-licenses-amid-rocked-market-trust/

Το narrative ότι ένα project πάει αργά και θα χάσει το τρένο θα πρέπει να έχει πεθάνει ως τώρα. Ίσως είχε κάποια βάση όταν προωθούσαν τη θεωρία του supercycle. Είμαστε πολύ νωρίς ακόμη για να ξέρουμε ποιος θα επιβιώσει και ποιος όχι. Ποιος πάει αργά και θα χάσει το τρένο.

 

Το ποσό νωρίς είμαστε αλλά και το τι κρύβει το μέλλον το κατάλαβα όταν βρέθηκα σε μια παρουσιαση μαζί με 1000 περίπου συναδέλφους στην πολυεθνική που εργάζομαι για να παρακολουθήσουμε τις τεχνολογικές τάσεις του κοντινού μέλλοντος και που επενδύει  ή στοχεύει να επενδύσει η εταιρεία . Εκεί άκουσα πολύ να παίζουν οι όροι augmented reality,metaverse , nft, blockchain ...

Επισης υπάρχει η εκτίμηση πως θα απαιτηθουν 5g+ ή 6g capabilities για να δούμε τις πλήρεις δυνατότητες αυτών των τεχνολογιών. Άρα είμαστε ακόμη πολύ νωρίς. Οπότε δεν έχει σημασία το να βιαστείς αλλά να κάνεις τις σωστές κινήσεις για να δελεάσεις εταιρείες με πραγματικά κεφάλαια και πελάτες αλλά και πραγματικές εφαρμογές στο οικοσύστημα σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόλυτη μόχλευση σε αυτό το χώρο, επιτυγχάνεται ωστόσο είτε με νέα ανεξερεύνητα projects, είτε με τα λεγόμενα shitcoins.

Leverage που θα οδηγεί σε μυθικά ποσα δεν είναι εφικτό ούτε με το BTC ούτε με το ETH πλέον.

Τα οποία μπορούν να επιτύχουν μελλοντικά το 2x-5x , αλλά πλέον όχι 100x.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε @icenex αγόρι μου....όταν λες θα πέσει ανεβαίνει, όταν λες θα ανέβει πέφτει...τι θα γίνει με τη πάρτη σου; βαλτός είσαι να μας καταστρέψεις; 

Knock Knock Good Luck GIF by Achievement Hunter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ζηταει ξανα identity verification η binance, μεσα απο το mobile app, ειναι λιγοτερο απο 2 μηνες που το ξαναεκανα.... αυτη τη φορα μου ζηταει να συνδεθω με το Binance Connect κ κανει κ ερωτησεις τι χρηση θα κανω και ποσα λεφτα θα χρησιμοποιησω... εχει τυχει σε κανεναν αλλον? πως αλλαζει ονομα χωρις μια ενημερωση πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekfragma είπε

ρε @icenex αγόρι μου....όταν λες θα πέσει ανεβαίνει, όταν λες θα ανέβει πέφτει...τι θα γίνει με τη πάρτη σου; βαλτός είσαι να μας καταστρέψεις; 

Knock Knock Good Luck GIF by Achievement Hunter

Εγω σας το εχω πει και παλιοτερα καντε το αντιθετο απο αυτο που λεω κ κανω....Και το αστειο ειναι οτι δεν το ελεγα μονο για πλακα οντως ετσι την παθαινω.Εγω εδω εστειλα κοντα 1.9eth στα 1200$ που τα ειχα παρει στα 1000 και τωρα βλεπω να ανεβαινουν.Ασε μην μου θυμιζεις την γκαντεμια μου..

Περα απο την πλακα ισως κανει ενα μικρο bullrun-bulltrap?Για αυτο ειπα και στον φιλο λιγα ποστ πιο πισω οτι καλυτερα να αγοραζεις σε οποια θεση μπορεις εστω και λιγο και εννοειτε να μην πουλας την θεση σου που αγορασες ψηλοτερα γιατι ποτε δεν ξερεις που θα παει η αγορα.Και ο φιλος μου προτεινε να πουλησω αφου θα παμε πιο κατω και να ξαναγορασω, τωρα αν το ειχα κανει και ειχα πουλησει τα νομισματα που αγορασα σε πολυ ψηλοτερες τιμες θα τα εκλαιγα..

44 λεπτά πριν, pp6210 είπε

μου ζηταει ξανα identity verification η binance, μεσα απο το mobile app, ειναι λιγοτερο απο 2 μηνες που το ξαναεκανα.... αυτη τη φορα μου ζηταει να συνδεθω με το Binance Connect κ κανει κ ερωτησεις τι χρηση θα κανω και ποσα λεφτα θα χρησιμοποιησω... εχει τυχει σε κανεναν αλλον? πως αλλαζει ονομα χωρις μια ενημερωση πριν?

Μου το εκανε και εμενα πριν λιγο καιρο οταν προσπαθησα να στειλω λεφτα..Δεν ξερω γιατι το κανει ισως για λογους ασφαλειας για εξτρα επαληθευση?Λογικα το κανει οταν εχεις καιρο να κανεις καποια κινηση οπως αναληψη καταθεση η τουλαχιστον ετσι συμπερανα εγω γιατι ειχα καιρο να κανω οποιαδηποτε κινηση.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...