Προς το περιεχόμενο

iOS 12 με έμφαση στη σταθερότητα αλλά και με λειτουργία ελεγχόμενης χρήσης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, billdanos είπε

New battery status screen:

img_1360.png?w=329&h=713&quality=82&stri  img_1362.png?w=323

Έλα ρε...δεν το περίμενα αυτό. 

Πολύ θετικό. Όχι ότι χρειάζεται απαραίτητα, αλλά έχει πλάκα να χαζεύεις τις μπάρες όταν δεν έχεις τι να κάνεις στην τουαλέτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό νέο....αλλά πραγματικά το πιστεύετε ;;; Σχεδόν κάθε Update πάει τις επιδόσεις ένα βήμα πίσω τουλάχιστον σε σχέση με το άνοιγμα εφαρμογών και τη ταχύτητα γενικότερα.

Εμένα μου ακούγεται διαφημιστικό κόλπο πάντως. Αν είναι μάγκες στην apple να αφήνουν παλιότερα firmware διαθέσιμα για downgrade **** !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grouped Notifications. αφήστε τα μίση και αγκαλιάστε την απόφαση της Apple να αφήσει τη λόξα της για να προσφέρει κάτι που συμφέρει τον χρήστη. Πρώτα η παραδοχή του Downgrade και η κουτσοστραβή προσπάθεια να το διορθώσει, και τώρα αυτό. Σχεδόν δεν την αναγνωρίζω. Ισως την επόμενη φορά που θα πιάσω iPhone να αντέξω πάνω απο 2 βδομάδες.

Όσο αφορά το θέμα των αναβαθμίσεων, ντάξει ρε παιδιά, και εγώ το Android το έχω 3 φορές πιο ψηλά απο το iOS, αλλα δε γίνεται να προσπαθούμε να αποδείξουμε τα αδύνατα. Η Apple έχει πολύ καλύτερο Support σε θέμα αναβαθμίσεων. Θες λόγο του οτι είναι ολες και ολες 5 συσκευές, θες επειδή της χρεώνει ένα σκασμό λεφτά; θες επειδη το έχουν μεράκι οι άνθρωποι και θέλουν να υποστηρίζουν τα τηλέφωνα τους; Η διαφορά υποστηριξης ανάμεσα σε iOS και (μη-pixel) Android είναι χαώδης. Μόνο η Xiaomi με την MIUI κρατάει ένα επίπεδο στις αναβαθμίσεις, και αυτό σε επίπεδο Skin.

Ρε @Heybrο, μαζί σου σε ολα, αλλα γιατι τόσο άγχος και μίσος; Δεν είσαι πιο έξυπνος, επειδή έκατσες και έκανες μια διαδικασία (αρκετά μεγάλη μεταξύ μας) να ρουτάρεις τη συσκευή, να περάσεις Custom Recovery, να χάσεις την εγγύηση του μηχανηματος σου, και να περάσεις 5 διαφορετικές ROMS, μέχρι να βρείς αυτή που τελικά έχει τις λιγότερες υποχωρήσεις. Ναι, σε τελική ανάλυση, μπορεί να έχει μια πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης σε σχέση με την stock κατάσταση, μπορεί να καταφέρεις και μια εμπειρία χρήσης καλύτερη και απο οποιοδήποτε iPhone. Δεν έχει σημασία. Κάποιοι στο χρόνο αυτόν που σπατάλησες εσύ, μπορεί να ολοκληρώσουν ένα Project, ή ακομα και την ιδέα ενός Project και να κερδίσουν το κόστος 50 iPhones, οπότε δεν έχουν λόγο να μπουν σε αυτό το τρυπάκι.

Κάποιος στον ίδιο χρόνο μπορεί να πάει να παρακαλάει τον πατέρα του να του το πάρει στο κάτω κάτω και να το καταφέρει. Κουμάντο στις τσέπες του κόσμου θα κάνεις με τα θέλω σου; Το οτι εσυ βρίσκεις χαρά με τον να απολαμβάνεις το 100% των δυνατοτήτων της συσκευής σου, δε σημαίνει πως είσαι σε θέση να λες στους άλλους πως θα διαθέσουν τα χρήματα και τον χρόνο τους. Εντελώς φιλικά. 

P.S Ένα Dark Mode στο iOS για το X με την OLED οθόνη θα ήταν πολύ καλή περίπτωση, αφού ειδικά το πήραν απόφαση για το MacOs.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giantzeron είπε

Καλό νέο....αλλά πραγματικά το πιστεύετε ;;; Σχεδόν κάθε Update πάει τις επιδόσεις ένα βήμα πίσω τουλάχιστον σε σχέση με το άνοιγμα εφαρμογών και τη ταχύτητα γενικότερα.

Εμένα μου ακούγεται διαφημιστικό κόλπο πάντως. Αν είναι μάγκες στην apple να αφήνουν παλιότερα firmware διαθέσιμα για downgrade **** !!!

Διαφημιστικό «κόλπο» δεν είναι. Η έμφαση προφανώς έχει δοθεί στην ταχύτητα και αυτό ήδη αποδεικνύεται από την πρώτη beta που κυκλοφόρησε και τις δοκιμές που έγιναν από χρήστες.

Εγω προσωπικά θέλω περισσότερη σταθερότητα και λιγότερα bugs. Το iOS 11 ήταν κάτω των προσδοκιών μου σε αυτά τα δυο. Έχει κάποια ενοχλητικά προβληματάκια ακόμα και στο iPhone X. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, billdanos είπε

New battery status screen:

img_1360.png?w=329&h=713&quality=82&stri  img_1362.png?w=323

Πολυ ωραια η αναλυτικη  εμφανιση  των  διαφορων στοιχειων της μπαταριας  για ενα τοσο κρισιμο εξαρτημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2018 στις 10:08 ΜΜ, AggelosTz είπε

Δηλαδή το 5s που έχω θα πάρει την 12! Άντε να δούμε γιατί το έχω ακόμα στην 10.3.3. Δεν έκανα ποτέ αναβάθμιση στην 11 η οποία μόνο προβλήματα δημιούργησε. Πάντως δεν μπορώ να πω, συσκευή  του '13 και παίρνει update ενώ άλλες του εξαμήνου εύχεσαι να παίρνουν security updates μόλις κλείσουν χρόνο ...

Λόγω υψηλών απαιτήσεων ίσως στο 5s έχει lag. Ελπίζω να έκαναν καλό optimase, απλά όπως είπες είναι συκευή του 13 και που παίρνει updates πάλι καλά να λέμε. Όταν έβαλα το 11αρι πάνω στην συσκευή σερνόταν αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, theofanis12 είπε

Λόγω υψηλών απαιτήσεων ίσως στο 5s έχει lag. Ελπίζω να έκαναν καλό optimase, απλά όπως είπες είναι συκευή του 13 και που παίρνει updates πάλι καλά να λέμε. Όταν έβαλα το 11αρι πάνω στην συσκευή σερνόταν αρκετά.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 05/06/2018 at 12:38, dali13gr said:

Δεν ισχύει αυτό. Αν ίσχυε, τότε γιατί π.χ. η Samsung στις ναυαρχίδες που βάζει δικό της επεξεργαστή (Exynos) γιατί εκεί είναι το πρόβλημα με τους driver, δεν δίνει τόσα πολλά update;

Και αν το πάμε και σε επίπεδο core OS, τα Windows τρέχουν σε απείρως μεγαλύτερη γκάμα hardware και αναβαθμίζονται άνετα στην πλειονότητα των περιπτώσεων.

Υ.Γ. Σόρρυ αν αναφέρθηκαν και πιο πριν αυτά, δεν έκατσα να διαβάσω 6 σελίδες. 

Γιατι στο android οι εφαρμογες γινονται update απο μονες τους, χωρις να χρειαζεται ολικο update το software του κινητου. Στην πραξη δηλαδη, περισσοτερα update παιρνει ενα μουφακινεζικο android των 100€ απο οτι ενα iPhone. Αλλο που φαγατε την καραμελα και την αναμασατε δεξια και αριστερα. Δευτερον, η Samsung δεν ειναι Apple, ειναι σοβαρη εταιρια. Δεν θα δωσει κουτσουρεμενα upgrades που το μονο που αλλαζουν σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι το νουμερο της εκδοσης ή και που ακομα χειροτερα, κανουν το κινητο να σερνεται. 

Τα παραδειγματα απειρα απο εποχες 3gs, που ειτε τα παλαιοτερα iPhone δεν επερναν τα σημαντικοτερα features του καινουργιο iOS (πχ. Siri με το i4, εχω και αλλα 15 παραδειγματα αμα θες), ειτε σερνοταν απο εδω μεχρι το απειρο (οπως το 3gs καλη ωρα). Αλλα ειπαμε, η καραμελα καραμελα. Τα iphone δεν θελουν specs λεει ο λαος απτην μια, αλλα απτην αλλη του φαινεται και λογικο που το προηγουμενο iPhone ειτε δεν σηκωνει τα νεα features και ετσι δεν τα παιρνει, ειτε σερνεται με την τελευταια εκδοση...που να ηθελε και specs δηλαδη...

On 05/06/2018 at 11:25, alexakos89 said:

Καποια στιγμή καταντάει κουραστικό να περνάς πράγματα και να πειράζεις και θέλεις κάτι να δουλεύει our of the box.

Τιποτα δεν ειναι στα μετρα σου out of the box εκτος αν ταυτισεις τα μετρα σου με το box. Συμβιβασμος λεγεται, τυπικη περιπτωση iPhonoπληκτου. "Ε και τι να κανουμε, αφου ετσι ειναι". Το απεδειξες σε προηγουμενο σου post που αφορουσε το itunes. Mην βγαλουμε και ως αρνητικο την απειρη παραμετροποιηση τωρα, για ονομα του θεου..

On 05/06/2018 at 13:33, greekfox1 said:

Όταν ξέρουμε τι θα γράψεις πριν το γράψεις, αυτό που κανεις δεν είναι πλέον παράθεση άποψης, αλλα κύρηγμα, ιδίως όταν θεωρείς ότι εσυ είσαι ο σωστός και όλοι οι άλλοι λάθος και ότι αυτά που λες είναι «ευαγγέλιο» Και έχεις αποκαλέσει πολλές φορές τους κατόχους iPhone χαζούς, πρόβατα κλπ, όποτε μη μου λες ότι δεν κρίνεις και να μου κανεις και μαθήματα  συμπεριφοράς.

Καλα ολοι πιστευουν οτι αυτα που γραφουν ειναι σωστα, αλλιως δεν θα τα πιστευαν και αρα δεν θα τα εγραφαν κιολας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, strawman είπε

Γιατι στο android οι εφαρμογες γινονται update απο μονες τους, χωρις να χρειαζεται ολικο update το software του κινητου. Στην πραξη δηλαδη, περισσοτερα update παιρνει ενα μουφακινεζικο android των 100€ απο οτι ενα iPhone. Αλλο που φαγατε την καραμελα και την αναμασατε δεξια και αριστερα. Δευτερον, η Samsung δεν ειναι Apple, ειναι σοβαρη εταιρια. Δεν θα δωσει κουτσουρεμενα upgrades που το μονο που αλλαζουν σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι το νουμερο της εκδοσης ή και που ακομα χειροτερα, κανουν το κινητο να σερνεται. 

Τα παραδειγματα απειρα απο εποχες 3gs, που ειτε τα παλαιοτερα iPhone δεν επερναν τα σημαντικοτερα features του καινουργιο iOS (πχ. Siri με το i4, εχω και αλλα 15 παραδειγματα αμα θες), ειτε σερνοταν απο εδω μεχρι το απειρο (οπως το 3gs καλη ωρα). Αλλα ειπαμε, η καραμελα καραμελα. Τα iphone δεν θελουν specs λεει ο λαος απτην μια, αλλα απτην αλλη του φαινεται και λογικο που το προηγουμενο iPhone ειτε δεν σηκωνει τα νεα features και ετσι δεν τα παιρνει, ειτε σερνεται με την τελευταια εκδοση...που να ηθελε και specs δηλαδη...

Τιποτα δεν ειναι στα μετρα σου out of the box εκτος αν ταυτισεις τα μετρα σου με το box. Συμβιβασμος λεγεται, τυπικη περιπτωση iPhonoπληκτου. "Ε και τι να κανουμε, αφου ετσι ειναι". Το απεδειξες σε προηγουμενο σου post που αφορουσε το itunes. Mην βγαλουμε και ως αρνητικο την απειρη παραμετροποιηση τωρα, για ονομα του θεου..

Καλα ολοι πιστευουν οτι αυτα που γραφουν ειναι σωστα, αλλιως δεν θα τα πιστευαν και αρα δεν θα τα εγραφαν κιολας. 

Δεν εχω συμβιβαστεί καπου ακομα. Ενεργοποιησα το κινητο και εκτοτε δουλευει απροβλημάτιστα σε οτι και να θελω. εχω το apple music μου, τα mail μου, βγαζω τις φωτογραφιαρες μου , οταν θελω να το εχω αθορυβο γιατι παω με καλουν στο γραφειο κανω ενα κλικ το κουμπι και μπαινει,αφηνω ολα τα app ανοιχτα και δεν νοιαζει ποση ραμ εχει απομεινει ουτε να καθαρισω κανενα σκουπιδι απο το λειτουργικο για να παει πιο γρηγορα , δεν βιωνω lags του λειτουργικου, βλεπω τις ταινιες μου μεσω Netflix η plex αμα φυγω καποιο ταξιδι και ολα καλα.

Δεν ειναι για ολους αυτο το τηλεφωνο. Ειναι γι αυτους που πραγματικα θελουν κατι που δεν θα τους αφησει ποτε και παντα θα κανει την δουλεια του σαν premium συσκευή.

 

Η SAMSUNG ειναι σοβαρη εταιρια!!! ΧΨΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑ.

Μιλαει για κουτσουρεμα που εβγαλε κινητο για να προλαβει τον ανταγωνισμο και εσκαγε. και δεν σας εβαζαν στα αεροπλάνα.

ΑΥΤΟΙ ΕΙΣΤΕ!

Οταν θα εχεις 5ετη αναβαθμιση,οταν θα βγαζεις update στην ωρα τους και οταν πεταξεις το touchwiz τα ξαναλεμε.

και τα android δεν πηγαιναν απο jelly σε kit kat γιατι κολλουσε ο πλανήτης. τι θες να μας πεις?

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Γιατι στο android οι εφαρμογες γινονται update απο μονες τους, χωρις να χρειαζεται ολικο update το software του κινητου. Στην πραξη δηλαδη, περισσοτερα update παιρνει ενα μουφακινεζικο android των 100€ απο οτι ενα iPhone. Αλλο που φαγατε την καραμελα και την αναμασατε δεξια και αριστερα. Δευτερον, η Samsung δεν ειναι Apple, ειναι σοβαρη εταιρια. Δεν θα δωσει κουτσουρεμενα upgrades που το μονο που αλλαζουν σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι το νουμερο της εκδοσης ή και που ακομα χειροτερα, κανουν το κινητο να σερνεται. 

Τα παραδειγματα απειρα απο εποχες 3gs, που ειτε τα παλαιοτερα iPhone δεν επερναν τα σημαντικοτερα features του καινουργιο iOS (πχ. Siri με το i4, εχω και αλλα 15 παραδειγματα αμα θες), ειτε σερνοταν απο εδω μεχρι το απειρο (οπως το 3gs καλη ωρα). Αλλα ειπαμε, η καραμελα καραμελα. Τα iphone δεν θελουν specs λεει ο λαος απτην μια, αλλα απτην αλλη του φαινεται και λογικο που το προηγουμενο iPhone ειτε δεν σηκωνει τα νεα features και ετσι δεν τα παιρνει, ειτε σερνεται με την τελευταια εκδοση...που να ηθελε και specs δηλαδη...

 

Τι έγινε, πήρες σβάρνα τα θέματα της Apple για να σπαμάρεις; Βασικά λες μπούρδες. Όταν γίνονται μεγάλες αναβαθμίσεις και στα 2 λειτουργικά σε core level και όχι σε features, οι συσκευές που δεν θα πάρουν το update θα έχουν πρόβλημα να τρέξουν τα latest update των εφαρμογών. Το ίδιο γίνεται και στο iOS και στο Android. Δεν χρειάζεται να πας σε προϊστορικές συσκευές για να μπορέσεις να σπαμάρεις, από το iPhone 5 και μετά δεν υπάρχει κουτσουρεμένο update εκτός και αν είναι περιορισμός hardware. Την επόμενη φορά που θα θελήσεις να με σπαμάρεις, προσπάθησε περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...