Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια, μπηκα στην διαδικασία να παραγγείλω απο απο Aliexpress ενα ηλεκτρονικο και την πατησα με το τελωνειο , που θελω να καταλήξω. Ψαχνω κατι ειτε ετοιμο να ειναι σαν σετ η να το παρω ξεχωριστά δεν με πειραζει. Budget δεν βαζω όριο δεν θελω να δωσω πολλα πάντως.  Πνευμονικο θελω να ειναι με μπολικο ντουμάνι, και 2 μπαταριες να θελει 18650 δεν με πειραζει τα εχω ετοιμα.  Ουσιαστικα θελω φουλ ντουμανι και να ειναι εντονη η γευση στο στόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά με ενδιαφέρει και εμένα να αγοράσω ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω τι να κοιτάξω. Ψάχνω κάτι φθηνό και θα ήθελα και εγώ έντονη γεύση όπως και ο πάνω φίλος. Κάποιος να μας κατευθύνει; 

Είναι δύσκολο να διαβαστεί όλο το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mixalis760 είπε

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια, μπηκα στην διαδικασία να παραγγείλω απο απο Aliexpress ενα ηλεκτρονικο και την πατησα με το τελωνειο , που θελω να καταλήξω. Ψαχνω κατι ειτε ετοιμο να ειναι σαν σετ η να το παρω ξεχωριστά δεν με πειραζει. Budget δεν βαζω όριο δεν θελω να δωσω πολλα πάντως.  Πνευμονικο θελω να ειναι με μπολικο ντουμάνι, και 2 μπαταριες να θελει 18650 δεν με πειραζει τα εχω ετοιμα.  Ουσιαστικα θελω φουλ ντουμανι και να ειναι εντονη η γευση στο στόμα.

 

23 λεπτά πριν, antbyron είπε

Παιδιά με ενδιαφέρει και εμένα να αγοράσω ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω τι να κοιτάξω. Ψάχνω κάτι φθηνό και θα ήθελα και εγώ έντονη γεύση όπως και ο πάνω φίλος. Κάποιος να μας κατευθύνει; 

Είναι δύσκολο να διαβαστεί όλο το θέμα.

Αρχικά θέλετε επισκευάσιμο (δηλαδή να κάνετε εσείς αντιστάσεις με σύρμα) ή έτοιμη αντίσταση;

@Antbyron θές τσιγαρίσιο ή μέτριο ή "μπόλικο ντουμάνι" όπως ο Μιχαλης

Επίσης πείτε μου το μέγιστο των χρημάτων που σκοπεύεται να διαθέσετε για να ξέρω τι να σας προτείνω.

Επεξ/σία από fernw_thn_souvla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fernw_thn_souvla είπε

Αρχικά θέλετε επισκευάσιμο (δηλαδή να κάνετε εσείς αντιστάσεις με σύρμα) ή έτοιμη αντίσταση;

@Antbyron θές τσιγαρίσιο ή μέτριο ή "μπόλικο ντουμάνι" όπως ο Μιχαλης

Επίσης πείτε μου το μέγιστο των χρημάτων που σκοπεύεται να διαθέσετε για να ξέρω τι να σας προτείνω.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αυτά που με ρωτάς δεν γνωρίζω να τα απαντήσω διότι δεν έχω ιδέα τι είναι και ποιες οι διαφορές. Η έτοιμη αντίσταση μου ακούγεται καλύτερη επειδή νομίζω ότι δεν θα μου τρώει χρόνο να τα φτιάχνω. Θα προτιμούσα μπόλικο ντουμάνι. Τα χρήματα που διαθέτω είναι στα 50-60 ευρώ. Υπάρχει λύση σε αυτά τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, antbyron είπε

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αυτά που με ρωτάς δεν γνωρίζω να τα απαντήσω διότι δεν έχω ιδέα τι είναι και ποιες οι διαφορές. Η έτοιμη αντίσταση μου ακούγεται καλύτερη επειδή νομίζω ότι δεν θα μου τρώει χρόνο να τα φτιάχνω. Θα προτιμούσα μπόλικο ντουμάνι. Τα χρήματα που διαθέτω είναι στα 50-60 ευρώ. Υπάρχει λύση σε αυτά τα χρήματα;

Αρχικά επισκευάσιμη αντίσταση είναι όταν αγοράζεις σύρμα και βαμβάκι και την φτιάχνεις εσύ όπως ο man στο παρακάτω video.Υπάρχουν και ήδη στριμένες στο εμπόριο αν θές να αποφύγεις το πρώτο part της διαδικασίας. 

 (είναι το πρώτο βίντεο που βρήκα το βάζω ενδεικτικά , με ένα search θα βρείς πολλά περισσότερα). 

Τις έτοιμες που λέω, απλά τις βιδώνεις με το χέρι και τέλος.

Πριν προχωρήσω σε πρόταση, θεωρώ το πιο σωστό είναι να πάς σε ένα κατάστημα και να δοκιμάσεις έναν τσιγαρίσιο ατμοποιητή, έναν μέτριο αεράτο ατμοποιητή και έναν πολύ αεράτο ατμοποιητή για να βρεις τι σε καλύπτει και τι σε κρατάει μακρυά απο το τσιγάρο και να μην πετάς άσκοπα χρήματα, ξαναγυρνάς στο τσιγάρο και γίνεις απο αυτούς που λένε άτμισμα πεταμένα λεφτά, ότι χειρότερο κλπ κλπ.Δεν υπάρχει γενικός κανόνας στο τι καλύπτει κάποιον, είναι καθαρά υποκειμενικό.

Απο ότι έχω καταλάβει είσαι αρχάριος και δεν έχεις δοκιμάσει άρα όταν λές πολλά ντουμάνια δεν εννοείς μηχανή εφέ ατμού που έχουν στα πάρτυ οπότε, δες Eleaf iStick Pico X βγαίνει το 35άρι +10ε η μπαταρία 45ε.Πολύ τίμιο,αεράτος (καλό ντουμανι), το έχω χρησιμοποιήσει, για εμένα ότι καλύτερο για αρχάριους θα σε καλύψει.

Αν πάλι θες μηχανή εφέ ατμού τότε πρέπει να δώσεις παραπάνω χρήματα γιατί εκεί θα πάμε σε 2μπάταρα και πιο δυνατούς ατμοποιητές.

Ενδεικτικά θες 50ε mod 50ε ατμο και 20ε για 2 μπαταρίες.(Θα μου πείς πολλά είναι, αλλά έτσι θα έχεις κάτι σωστό και δε θα πετάς χρήματα για να το αλλάξεις αργότερα).

 Γενικά θέλει λίγο υπομονή και ψάξιμο το θέμα και ίσως σου φανεί ότι πετάς χρήματα, αλλά αν κρατάς τα ποσά που θα έδινες σε τσιγάρα και τα ποσά που δίνεις στο άτμισμα θα δείς ότι μόνο χρήματα δε πετάς (εκτος και αν εισαι της υπερβολής και γίνεις χομπίστας)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fernw_thn_souvla είπε

Αρχικά επισκευάσιμη αντίσταση είναι όταν αγοράζεις σύρμα και βαμβάκι και την φτιάχνεις εσύ όπως ο man στο παρακάτω video.Υπάρχουν και ήδη στριμένες στο εμπόριο αν θές να αποφύγεις το πρώτο part της διαδικασίας. 

 (είναι το πρώτο βίντεο που βρήκα το βάζω ενδεικτικά , με ένα search θα βρείς πολλά περισσότερα). 

Τις έτοιμες που λέω, απλά τις βιδώνεις με το χέρι και τέλος.

Πριν προχωρήσω σε πρόταση, θεωρώ το πιο σωστό είναι να πάς σε ένα κατάστημα και να δοκιμάσεις έναν τσιγαρίσιο ατμοποιητή, έναν μέτριο αεράτο ατμοποιητή και έναν πολύ αεράτο ατμοποιητή για να βρεις τι σε καλύπτει και τι σε κρατάει μακρυά απο το τσιγάρο και να μην πετάς άσκοπα χρήματα, ξαναγυρνάς στο τσιγάρο και γίνεις απο αυτούς που λένε άτμισμα πεταμένα λεφτά, ότι χειρότερο κλπ κλπ.Δεν υπάρχει γενικός κανόνας στο τι καλύπτει κάποιον, είναι καθαρά υποκειμενικό.

Απο ότι έχω καταλάβει είσαι αρχάριος και δεν έχεις δοκιμάσει άρα όταν λές πολλά ντουμάνια δεν εννοείς μηχανή εφέ ατμού που έχουν στα πάρτυ οπότε, δες Eleaf iStick Pico X βγαίνει το 35άρι +10ε η μπαταρία 45ε.Πολύ τίμιο,αεράτος (καλό ντουμανι), το έχω χρησιμοποιήσει, για εμένα ότι καλύτερο για αρχάριους θα σε καλύψει.

Αν πάλι θες μηχανή εφέ ατμού τότε πρέπει να δώσεις παραπάνω χρήματα γιατί εκεί θα πάμε σε 2μπάταρα και πιο δυνατούς ατμοποιητές.

Ενδεικτικά θες 50ε mod 50ε ατμο και 20ε για 2 μπαταρίες.(Θα μου πείς πολλά είναι, αλλά έτσι θα έχεις κάτι σωστό και δε θα πετάς χρήματα για να το αλλάξεις αργότερα).

 Γενικά θέλει λίγο υπομονή και ψάξιμο το θέμα και ίσως σου φανεί ότι πετάς χρήματα, αλλά αν κρατάς τα ποσά που θα έδινες σε τσιγάρα και τα ποσά που δίνεις στο άτμισμα θα δείς ότι μόνο χρήματα δε πετάς (εκτος και αν εισαι της υπερβολής και γίνεις χομπίστας)

Αυτό που μου προτείνεις(Eleaf iStick Pico X) με την μπαταρία και το υγρό είναι έτοιμο για άτμισμα ή θέλει και κάτι άλλο; Ναι είμαι αρχάριος, δεν έχω δοκιμάσει καν. Νομίζω θα πάω από μαγαζί να δοκιμάσω αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις mod (την συσκευή που δίνει ρεύμα στον ατμοποιητή), μπαταρίες για το μοντ (1 ή 2, ανάλογα πόσες παίρνει) και ατμοποιητή.

Το Pico X είναι το μοντ. Παίρνει 1 μπαταρία. Αν πάρεις συσκευή με 2 μπαταρίες (μεγαλύτερη αυτονομία, σου κρατάει περισσότερο δηλαδή η μπαταρία, δεν χρειάζεται να το φορτίσεις μέσα στην μέρα), θες και έναν εξωτερικό φορτιστή να φορτίζεις τις μπαταρίες.

Καλό σετ με κάτω από 100ρικο δεν υπάρχει. Οι τιμές πάνω κάτω για ένα αξιοπρεπές σετ είναι 50 το μοντ(με μια μπαταρία, 65 με 2), 10 ευρώ η μία μπαταρία, κανά 15-20 ευρώ ο φορτιστής, κανά 35άρι ο ατμοποιητής. Φυσικά, χρειάζεσαι και υγρό, αναλόγως τι νικοτίνη κάνεις, ας πούμε 9mg/ml για αρχή, το υγρό θα σου βγαίνει γύρω στο 20ρικο τα 60ml.

Ιδανικό σετ για πρωτάρη (αλλά όχι noob-οσυσκευή, το κρατάς για μια ζωή) είναι:

Mod: Asmodus Tribeaut 80w - 60 Ευρώ

Ατμοποιητής: Innokin Zlide 4ml - 25 Ευρώ

Μπαταρίες: 2χ Lg Hg 2 - 10 η μία=20 Ευρώ

Φορτιστής: Ένας διπλός φορτιστής, όχι καμιά μάρκα "μ'έκαψες" - 15 Ευρώ

Υγρό - 20 Ευρώ.

Σύνολο: 140 Ευρώ.

Από ΄κει και πέρα θα θες μια αντίσταση κάθε 7-10 μέρες (3 ευρώ) και τα υγρά σου, πες κανά 20ρικο κάθε 10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το mod Eleaf iStick Pico X δεν το θεωρείς καλό για αρχάριο. Δυστυχώς δεν διαθέτω 140 ευρώ και ψάχνω την πιο φθηνή λύση. Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να μαζέψω χρήματα αν δεν αξίζει κάτι άλλο κάτω από 140, δηλ από αυτό που μου προτείνεις. Θα περιμένω και άλλες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Μήπως έχει κάποιος ιδέα για το αν είναι (ή πόσο είναι) ανθυγιεινές οι κεραμικές αντιστάσεις; Έπεσε στο μάτι μου μια έρευνα της Uwell και μερικά βίντεο που κάνανε στο youtube πάνω σε αυτό το θέμα, και πως όταν καίγεται η αντίσταση, σωματίδια κατακάθονται στον πνεύμονα με αποτέλεσμα βλάβη στους πνεύμονες με σοβαρές ασθένειες.

Βέβαια, πολλοί το αμφισβητούν όπως είδα σε ξένα forums, καθώς είναι έρευνα εταιρείας και όχι από κάποιον επίσημο αρμόδιο φορέα.

Θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας και άτομα που γνωρίζουν, καθώς ατμίζω 5 μήνες με κεραμική αντίσταση pod και μετά από αυτό ανησυχώ. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, antbyron είπε

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το mod Eleaf iStick Pico X δεν το θεωρείς καλό για αρχάριο. Δυστυχώς δεν διαθέτω 140 ευρώ και ψάχνω την πιο φθηνή λύση. Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να μαζέψω χρήματα αν δεν αξίζει κάτι άλλο κάτω από 140, δηλ από αυτό που μου προτείνεις. Θα περιμένω και άλλες προτάσεις.

Πολύ καλό και αυτό, το άλλο απλά λίγο καλύτερο όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι, πιο όμορφο, καλύτερο κράτημα, κτλ.

Δεν γλυτώνεις τρελά λεφτά αν προτιμήσεις αυτό, κανά 40άρι έχει και αυτό.

Αν θες τέτοιου τύπου κιτ, άντε να πάρεις μια μπαταρία μόνο ώστε να 'σαι "χρησιμοποίησε-φόρτισε", άρα δεν έχεις εφεδρική όταν σου τελειώνει και πρέπει να περιμένεις να φορτίσει,

και δεν παίρνεις και φορτιστή και φορτίζεις την μπαταρία μέσα στο μοντ, πράγμα που γίνεται μεν, δεν προτείνεται καθόλου δε. Θα σου τσακίσει και την μπαταρία και την πλακέτα του μοντ.

Γενικά, άντε να πέσεις λίγο κάτω από το 100ρικο.

Για πιο φτηνά, πας αναγκαστικά σε ένα σετ αρχάριου (τύπου στυλό) με ενσωματωμένη μπαταρία.

Αυτό πάει κανά 50ρικο+ το υγρό σου πάλι.

Εγώ θα 'παιρνα αυτό αν πας σε τέτοια λύση: Innokin Zlide 4ml Tube Kit 3000Mah.

Αυτό είναι όλα σε ένα, αυτό και ένα υγρό θες. Καθόλου κακή επιλογή και αυτή, αξιοπρεπέστατο, απλά συνήθως μετά οι πιο πολλοί πάνε σε κάτι πιο δυνατό, άρα πεταμένα λεφτά.

Κάποιους τους καλύπτει και μένουν σε τέτοιου τύπου συσκευές. 

Συν, το ότι ο ατμοποιητής που έχει πάνω, είναι ο καλύτερος τσιγαρίσιος με έτοιμες αντιστάσεις αυτήν την στιγμή, άρα και καλύτερη μπαταρία να αποφασίσεις να αγοράσεις αργότερα, αυτόν τον κρατάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, mixalis760 είπε

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια, μπηκα στην διαδικασία να παραγγείλω απο απο Aliexpress ενα ηλεκτρονικο και την πατησα με το τελωνειο , που θελω να καταλήξω. Ψαχνω κατι ειτε ετοιμο να ειναι σαν σετ η να το παρω ξεχωριστά δεν με πειραζει. Budget δεν βαζω όριο δεν θελω να δωσω πολλα πάντως.  Πνευμονικο θελω να ειναι με μπολικο ντουμάνι, και 2 μπαταριες να θελει 18650 δεν με πειραζει τα εχω ετοιμα.  Ουσιαστικα θελω φουλ ντουμανι και να ειναι εντονη η γευση στο στόμα.

 

7 ώρες πριν, antbyron είπε

Παιδιά με ενδιαφέρει και εμένα να αγοράσω ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω τι να κοιτάξω. Ψάχνω κάτι φθηνό και θα ήθελα και εγώ έντονη γεύση όπως και ο πάνω φίλος. Κάποιος να μας κατευθύνει; 

Είναι δύσκολο να διαβαστεί όλο το θέμα.

https://www.alltimeoffers.gr/ilektroniko-tsigaro/ilektroniko-tsigaro-mods/eleaf-pico-mega-mod/

https://www.alltimeoffers.gr/ilektroniko-tsigaro/atmopoiites/innokin-zenith-d24-2ml-tank-black-clone/  https://www.alltimeoffers.gr/ilektroniko-tsigaro/atmopoiites/innokin-zenith-d24-2ml-tank-black/

https://www.alltimeoffers.gr/ilektroniko-tsigaro/antistaseis-atmopoiiton/innokin-zenith-coils/

2 x https://www.discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/18650/bataria-18650-sony-konion-vtc6-3120mah/ ή https://www.discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/26650/bataria-26650-ijoy-4200-mah-40a-36v/

https://www.discountstore.gr/shop/mpataries/fortistes-mpatarion/fortistes-li-ion-li-fe-li-po/xtar-fortistis-mc1-plus/

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fernw_thn_souvla είπε

Αρχικά θέλετε επισκευάσιμο (δηλαδή να κάνετε εσείς αντιστάσεις με σύρμα) ή έτοιμη αντίσταση;

@Antbyron θές τσιγαρίσιο ή μέτριο ή "μπόλικο ντουμάνι" όπως ο Μιχαλης

Επίσης πείτε μου το μέγιστο των χρημάτων που σκοπεύεται να διαθέσετε για να ξέρω τι να σας προτείνω.

Φιλε οχι εγω δεν θελω να φτιαχνω εγω την αντισταση με το συρμα θελω να ειναι ετοιμο budget 50 θα ελεγα αλλα θελω να μου προτείνεις το καλυτερο δυνατο που πιστευεις οτι ειναι για το συγκεκιρμενο σκοπο που θελω.

Παιδες θελω δυνατο πχ 200w 2 μπαταριες σκεφτομουνα για το vapor storm puma 200w πειτε μου λιγο την αποψη σας στο συγκεκριμενο με ατομοποιητη vapor storm hawk tank 2ml το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τα βρω εδω Ελλαδα τα συγκεκριμενα... εχω μπαταριες ετοιμες high dry 18650 . και αμα μπορειτε να με βοηθησετε σε καποια σελιδα να βρω τα συγκεκρημενα..

57 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Αδερφε δεν εχω ιδεα στους συνδιασμούς που εστειλες ειναι πολλα!! 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mixalis760 είπε

Φιλε οχι εγω δεν θελω να φτιαχνω εγω την αντισταση με το συρμα θελω να ειναι ετοιμο budget 50 θα ελεγα αλλα θελω να μου προτείνεις το καλυτερο δυνατο που πιστευεις οτι ειναι για το συγκεκιρμενο σκοπο που θελω.

Παιδες θελω δυνατο πχ 200w 2 μπαταριες σκεφτομουνα για το vapor storm puma 200w πειτε μου λιγο την αποψη σας στο συγκεκριμενο με ατομοποιητη vapor storm hawk tank 2ml το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τα βρω εδω Ελλαδα τα συγκεκριμενα... εχω μπαταριες ετοιμες high dry 18650 . και αμα μπορειτε να με βοηθησετε σε καποια σελιδα να βρω τα συγκεκρημενα..

Αδερφε δεν εχω ιδεα στους συνδιασμούς που εστειλες ειναι πολλα!! 😅

Σου τα ξαναστέλνω διορθωμένα, τι είναι πολλά, από δυό μαγαζιά είναι, τα παραγγέλνεις και τέλος!

https://www.alltimeoffers.gr/ilektroniko-tsigaro/ilektroniko-tsigaro-mods/eleaf-pico-mega-mod/

https://www.alltimeoffers.gr/ilektroniko-tsigaro/atmopoiites/innokin-zenith-d24-2ml-tank-black-clone/  https://www.alltimeoffers.gr/ilektroniko-tsigaro/atmopoiites/innokin-zenith-d24-2ml-tank-black/

https://www.alltimeoffers.gr/ilektroniko-tsigaro/antistaseis-atmopoiiton/innokin-zenith-coils/

2 x https://www.discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/18650/bataria-18650-sony-konion-vtc6-3120mah/ ή https://www.discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-li-ion-18650-26650-37/26650/bataria-26650-ijoy-4200-mah-40a-36v/

https://www.discountstore.gr/shop/mpataries/fortistes-mpatarion/fortistes-li-ion-li-fe-li-po/xtar-fortistis-mc1-plus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...