Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, norther είπε

καλησπέρα σε όλη την παρέα
 ερωτησούλα... η παρακάτω μέθοδος λειτουργεί ακόμα και αν είναι κλειδωμένη η κλειδαριά?  

δηλαδή όσοι δεν έχουμε σοβαρό defender (αυτα του 20αρικου) κινδυνεύει?
και οκ διώχνει τον κύλινδρο αλλα η κλειδαριά είναι κλειδωμένη μετά πως ξεκλειδώνει την κλειδαριά? είναι τόσο εύκολο ?


 

Η Disec γενικά είναι σοβαρή εταιρεία και κάποιο λόγο θα έχει (πέραν του κέρδους) για να το έχει βγάλει το contro.

 

Αν και δεν το έχω δοκιμάσει, με προβληματίζει που δεν μας δείχνει κάποιες λεπτομέρειες το βίντεο.

Για παράδειγμα, δεν μας δείχνει αν ο μύλος του κυλίνδρου, είναι κάθετος στις 90 μοίρες ή αν είναι ελαφρώς γυρισμένος όπως είναι σχεδόν σε όλους τους κυλίνδρους, όταν βγάζουμε το κλειδί. Αν ο μύλος δεν είναι τελείως κάθετος, είναι πάρα πολύ δύσκολο να αφαιρεθεί ο κύλινδρος.

Επίσης, η βίδα και ο τρόπος στερέωσης του κυλίνδρου, διαφέρει από κλειδαριά σε κλειδαριά και σίγουρα παίζει ρόλο και αυτό.

 

Τέλος, αν η κλειδαριά είναι πλήρως κλειδωμένη και έχει καταπέλτη, τότε αυτός θα ενεργοποιηθεί αν ο κύλινδρος «πεταχτεί» προς τα μέσα.

Προφανώς η λογική εξήγηση για την κλειδαριά στο βίντεο, είναι ότι δεν έχει καταπέλτη και γι αυτό ξεκλειδώνει.

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι ένα εξάρτημα που όταν επιτέλους γίνει διαθέσιμο στην Ελλάδα, θα είναι μία καλή προσθήκη έχοντας υπόψη ότι θα κοστίζει κάτω από 50€ (έτσι τουλάχιστον μου είχαν πει κάποιοι αντιπρόσωποι τον Μάιο που ρώτησα).

 

Υ/Γ: Η συγκεκριμένη μέθοδος παραβίασης, φυσικά δεν υφίσταται αν έχουμε μαγνητικό defender.

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, norther είπε

καλησπέρα σε όλη την παρέα
 ερωτησούλα... η παρακάτω μέθοδος λειτουργεί ακόμα και αν είναι κλειδωμένη η κλειδαριά?  

δηλαδή όσοι δεν έχουμε σοβαρό defender (αυτα του 20αρικου) κινδυνεύει?
και οκ διώχνει τον κύλινδρο αλλα η κλειδαριά είναι κλειδωμένη μετά πως ξεκλειδώνει την κλειδαριά? είναι τόσο εύκολο ?


 

οπως ειπε και ο sway πολυ σωστα, το βιντεο πασχει.

ας μεινουμε κυριως στο θεμα του καταπελτη.

μια καλη κ επωνυμη κλειδαρια : cisa, mottura, los, iseo εχει καταπελτη. οι καλες, εχουν δυο πλεον. ενας ενεργοποιειται αν αφαιρεθει το defender & ενας αν αφαιρεθει ο κυλινδρος. 

οταν λοιπον με βια αφαιρεθει ο κυλινδρος, τοτε η κλειδαρια δεν ξεκλειδωνει. επισης, δεν μπορει να μπει τιποτα στη θεση του κυλινδρου γιατι βγαινουν δυο δαγκανες στη σχισμη..!!

επισης, ενα καλο defender στο ατσαλινο ροτορακι εχει κωνικο σχημα απο μεσα + μια σφηνα που κρατα το ροτορακι. ανεμποδιστα να προσπαθησουμε να το βγαλουμε, απαιτει αρκετα μεγαλη δυναμη ή μεγαλο σφυρι τυπου βαριας.

τελος, το contro δυσκολα θα το φερει καποιος αντιπροσωπος. κυριως λογω κοστους & δευτερον, περιορισμενης ζητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικά για 80 (30-50) υπάρχει κάποια διάσταση που ταιριάζει από αυτές?

https://www.banggood.com/Xiaomi-Vima-Smart-Lock-Cylinder-Intelligent-Securtiy-Door-Lock-128-Bit-Encryption-w-Keys-p-1328812.html?cur_warehouse=CN

How To Choose The Right Model?
Size Model L1 Size (Outdoor) L2 Size(Indoor)
#1 ZYJ 80-40/40 35mm~40mm 35mm~39mm
#2 ZYJ 75-40/35 35mm~40mm 30mm~34mm
#3 ZYJ 90-45/45 40mm~45mm 40mm~44mm
#4 ZYJ 100-50/50 45mm~50mm 45mm~49mm
#5 ZYJ 100-60/40 55mm~60mm 35mm~39mm
#6 ZYJ 100-40/60 35mm~40mm 55mm~59mm
#7 ZYJ 120-75/45 70mm~75mm 40mm~44mm
Επεξ/σία από Konstantin77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

τελικά για 80 (30-50) υπάρχει κάποια διάσταση που ταιριάζει από αυτές?

https://www.banggood.com/Xiaomi-Vima-Smart-Lock-Cylinder-Intelligent-Securtiy-Door-Lock-128-Bit-Encryption-w-Keys-p-1328812.html?cur_warehouse=CN

How To Choose The Right Model?
Size Model L1 Size (Outdoor) L2 Size(Indoor)
#1 ZYJ 80-40/40 35mm~40mm 35mm~39mm
#2 ZYJ 75-40/35 35mm~40mm 30mm~34mm
#3 ZYJ 90-45/45 40mm~45mm 40mm~44mm
#4 ZYJ 100-50/50 45mm~50mm 45mm~49mm
#5 ZYJ 100-60/40 55mm~60mm 35mm~39mm
#6 ZYJ 100-40/60 35mm~40mm 55mm~59mm
#7 ZYJ 120-75/45 70mm~75mm 40mm~44mm

οχι

 

αλλα τις smart δες τες λιγο κριτικα. Και γω ψηνωμουν για τη smart της yale μεχρι που διαπιστωσα οτι ο κυλινδρος ειναι του 30ευρου.

 

υγ περι Vima δες εδω

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οχι

αλλα τις smart δες τες λιγο κριτικα. Και γω ψηνωμουν για τη smart της yale μεχρι που διαπιστωσα οτι ο κυλινδρος ειναι του 30ευρου.

υγ περι Vima δες εδω

ενταξει της xiaomi ο κυλινδρος ειναι του 2ευρου. μια βολτα στο παζαρι θα πεισει κ τον πιο φανατικο υποστηρικτη της.

της γιέιλ ομως ποιος κυλινδρος ειναι του 30ευρου ; σε εκθεσεις που τον ειδα, ηταν αρκετα καλος. το κακο ειναι οτι δεν το εχω χρησιμοποιησει σαν συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mclein είπε

ενταξει της xiaomi ο κυλινδρος ειναι του 2ευρου. μια βολτα στο παζαρι θα πεισει κ τον πιο φανατικο υποστηρικτη της.

της γιέιλ ομως ποιος κυλινδρος ειναι του 30ευρου ; σε εκθεσεις που τον ειδα, ηταν αρκετα καλος. το κακο ειναι οτι δεν το εχω χρησιμοποιησει σαν συστημα.

αυτο που κοιταζα ειχε αν θυμαμαι καλα κυλινδρο Yale 2000

 

εντιτ γιαυτο μιλαω -> Yale entr -> https://www.eurotechnica.gr/wp-content/uploads/2018/01/entr_parousia_gr160117.pdf

το οποιο απο οτι καταλαβα (απο τον πωλητη, δεν ειμαι του επαγγελματος) εχει αυτον τον κυλινδρο -> http://www.lockitnow.gr/yale-2000-plus-security-cylinder.html

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αυτο που κοιταζα ειχε αν θυμαμαι καλα κυλινδρο Yale 2000

εντιτ γιαυτο μιλαω -> Yale entr -> https://www.eurotechnica.gr/wp-content/uploads/2018/01/entr_parousia_gr160117.pdf

το οποιο απο οτι καταλαβα (απο τον πωλητη, δεν ειμαι του επαγγελματος) εχει αυτον τον κυλινδρο -> http://www.lockitnow.gr/yale-2000-plus-security-cylinder.html

ενταξει ο κυλινδρος δεν ειναι για πεταμα, ειναι ατσαλινος κ με ατσαλινες μπιλιες = ενας μετριος προς καλος κυλινδρος.

το κοστος ομως ειναι οντως μεγαλο για ενα ηλεκτρονικο κλειδωμα με τετοιο κυλινδρο. απαιτει θυσιες η αγαπη :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein είπε

ενταξει ο κυλινδρος δεν ειναι για πεταμα, ειναι ατσαλινος κ με ατσαλινες μπιλιες = ενας μετριος προς καλος κυλινδρος.

το κοστος ομως ειναι οντως μεγαλο για ενα ηλεκτρονικο κλειδωμα με τετοιο κυλινδρο. απαιτει θυσιες η αγαπη :D 

καλα για την εισοδο απο γκαραζ το ζαχαρωνα, να μη κουβαλαω εξτρα κλειδια ... εβαλα προς το παρον τον ιδιο με τις αλλες 2 πορτες (rs3) ... και βλεπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

καλα για την εισοδο απο γκαραζ το ζαχαρωνα, να μη κουβαλαω εξτρα κλειδια ... εβαλα προς το παρον τον ιδιο με τις αλλες 2 πορτες (rs3) ... και βλεπουμε

βεβαια θα μπορουσες να εχεις παρει καποιον αναλογο κυλινδρο με το επιπεδο του rs3 και να ηταν ομοιοι οσοι εχεις.

ουσιαστικα 1 κλειδι για ολες τις πορτες.

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Stamer είπε

Αυτό?

Defender-elettronico-con-allarme2.jpg.9c822c8d81cb1a65c7a73a7af4ebe342.jpg

σε νεες πορτες ειναι πολυ καλη επιλογη.

τωρα να δωσει καποιος 300€ μονο για το defender...δυσκολο το βλεπω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein είπε

σε νεες πορτες ειναι πολυ καλη επιλογη.

τωρα να δωσει καποιος 300€ μονο για το defender...δυσκολο το βλεπω !!!

Δυστυχώς ναι, παρα ειναι ακριβό. Και γενικά έψαξα λίγο βλέποντας την εικόνα που πόσταρες αρχικά και είδα οτι τα πολύ καλά defender (οχι με alarm και τέτοια) έχουν τουλάχιστον κατοστάρικο! Αν βάλεις και όλα τα άλλα... το παρακάνεις. Είμαι σε μια φάση πάντως που θα ήθελα και εγώ να κάνω ένα update στην κλειδαριά μου γενικά + να βάλω και μια πόρτα ασφαλείας μικρότερου μεγέθους από τις κλασσικές εξώπορτες (το είχαμε συζητήσει πριν λίγους μήνες αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί). Οπότε βλέπω γενικά τι υπάρχει. 

Μπορείς να μου θυμίσεις ποιό είναι υποτίθεται οτι είναι ακόμα απαραβίαστο (έστω με λίγα περιστατικά) και γενικά ποιά θεωρείται καλή κλειδαριά? Εννοώ όλο το σύστημα μέσα, όχι μόνο αφαλό (δεν έχω καταφέρει να τα ξεχωρίσω ακόμα τα κομμάτια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινός διάλογος:

- Θέλω 2 θωρακισμένες, όσο πιο φθηνές γίνεται.

- Κοστίζουν τόσο αλλά θα πρότεινα με 30€/πόρτα επιπλέον να επιλέξετε τον AGB Scudo 9000 γιατί υπάρχουν κρούσματα παραβίασης του Κ2.

- Δεν με ενδιαφέρει, τα νοικιάζω σε φοιτητές.

  • Like 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...