Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, ag161 είπε

Καλημέρα σε όλους 

Μένω σε διαμέρισμα πολυκατοικίας στην ΑΘήνα (Πατήσια). Στο διαμέρισμα (στο οποίο είμαι ιδιοκτήτης) είχα αντικαταστήσει το 2011 την παλιά πόρτα με μία 'ασφαλείας' της ΚΕΤΕ. Η πόρτα διέθετε τον Κ2 Securemme και καθώς δεν είχα προνοήσει για 'προληπτική' αντικατάσταση, δυστυχώς είχα συμβάν παραβίασης (βρήκα την πόρτα ξεκλείδωτη χωρίς ίχνος παραβίασης, και το διαμερισμα ανω κάτω). 

Καθώς δεν γίνονταν να μην αλλάξω άμεσα την κλειδαριά όντας με παιδιά στο διαμέρισμα, ο κλειδαράς μου πρότεινε και έβαλα την ίδια μέρα την MG HSP Modulare (κύλινδρος - 140+ΦΠΑ). Όπως είπα, δεν πρόλαβα καν να ελέγξω τι παω να βάλω, αλλα΄λόγω του επείγοντος δεν γινόταν διαφορετικά

Τελικώς, με βάση τα παραπάνω, θα ήθελα την γνώμη σας για (α) αν με την παραπάνω αλλαγή κυλίνδρου είμαι ΟΚ για τώρα ή όχι και αν όχι (β) τι παραπάνω αλλαγες / προσθήκες θα μου προτείνατε. Δεν έχω ακριβείς λεπτομέρειες της πόρτας, αν και είδα ότι είναι το χαμηλότερο (τότε) μοντέλο της εταιρείας, και μέτρησα (4+1+1+5 + αυτό που αναφέρεται παραπάνω που δεν λειτουγεί ως deadbolt) = 12 σημεία κλειδώματος (αν και πρέπει να το ξαναδώ,)

Επίσης, ο κλειδαράς όπως και η σήμανση που ήρθε μου ανέφεραν ότι υπάρχουν συνεχόμενα περιστατικά στην Αθήνα με την Κ2, στην ερώτησή μου γιατί η ασφάλεια  ή οι εταιρείες ή το σωματείο των κλειδαράδων ή όποιος άλλος δεν βγάζουν σε κοινή θέα την λίστα με τα γνωστά μοντέλα στα οποία  είναι γνωστό ότι υπάρχουν συνεχόμενες παραβιάσεις (αντικλείδια ή ότι άλλο), για να υπάρχει ενημέρωση του κόσμου, δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσουν. Επομένως, ίσως να ήταν μια καλή ιδέα να γίνει μία τέτοια λίστα εδώ, από την κοινότητα

Και πάντως, βλέπω ότι η Κ2 πουλιεται ακόμη εκεί έξω...

Ευχαριστώ

 

13 ώρες πριν, nipoa είπε

πω ρε μαν και εγω την Κ2 εχω

Προ δύο μηνών 'θυμα' της άγνοιας.. Πατήσια + κύλινδρος Κ2 = μάντεψτε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Τι μπορεί να γίνει για απλή ξύλινη πόρτα; Γειτόνισσα ανέφερε προσπάθεια παραβίασης απόψε στις 23:00 και ενώ δεν ήμασταν στο σπίτι. Είπε πως φώναξε και τράπηκαν σε φυγή. Στην κάσα δεν είδαμε κάποιο ίχνος.

Δε νομίζω να κλείσω μάτι απόψε και θέλω αύριο κιόλας να κάνω κάτι για αυτό. Κάποιοι ασύρματοι σύρτες που έχω δει (diamandino) κάνουν δουλειά? Ένας χοντρός σύρτης από μέσα τουλάχιστον μας δίνει 100% ασφάλεια ενώ είμαστε μέσα ; Να σημειώσω ότι είναι διαμέρισμα, όχι μονοκατοικία, άρα αν κάποιος θέλει να κατεβάσει την πόρτα ολόκληρη πρέπει να κάνει φασαρία που θα ακούσουν αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, terryprous είπε

Καλησπέρα,

Τι μπορεί να γίνει για απλή ξύλινη πόρτα; Γειτόνισσα ανέφερε προσπάθεια παραβίασης απόψε στις 23:00 και ενώ δεν ήμασταν στο σπίτι. Είπε πως φώναξε και τράπηκαν σε φυγή. Στην κάσα δεν είδαμε κάποιο ίχνος.

Δε νομίζω να κλείσω μάτι απόψε και θέλω αύριο κιόλας να κάνω κάτι για αυτό. Κάποιοι ασύρματοι σύρτες που έχω δει (diamandino) κάνουν δουλειά? Ένας χοντρός σύρτης από μέσα τουλάχιστον μας δίνει 100% ασφάλεια ενώ είμαστε μέσα ; Να σημειώσω ότι είναι διαμέρισμα, όχι μονοκατοικία, άρα αν κάποιος θέλει να κατεβάσει την πόρτα ολόκληρη πρέπει να κάνει φασαρία που θα ακούσουν αρκετοί.

βάζεις μια αμπάρα και είσαι καλυμμένος στο 50% των περιπτώσεων, εκτός αν έρθει εξοπλισμένος με πολιορκητικό κριό η μεγάλο πυροσβεστήρα (αλλά θα ακουστεί αρκετά).

Αυτό σαν πρόχειρη λύση μέχρι να βάλεις καλή πόρτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, terryprous είπε

Καλησπέρα,

Τι μπορεί να γίνει για απλή ξύλινη πόρτα; Γειτόνισσα ανέφερε προσπάθεια παραβίασης απόψε στις 23:00 και ενώ δεν ήμασταν στο σπίτι. Είπε πως φώναξε και τράπηκαν σε φυγή. Στην κάσα δεν είδαμε κάποιο ίχνος.

Δε νομίζω να κλείσω μάτι απόψε και θέλω αύριο κιόλας να κάνω κάτι για αυτό. Κάποιοι ασύρματοι σύρτες που έχω δει (diamandino) κάνουν δουλειά? Ένας χοντρός σύρτης από μέσα τουλάχιστον μας δίνει 100% ασφάλεια ενώ είμαστε μέσα ; Να σημειώσω ότι είναι διαμέρισμα, όχι μονοκατοικία, άρα αν κάποιος θέλει να κατεβάσει την πόρτα ολόκληρη πρέπει να κάνει φασαρία που θα ακούσουν αρκετοί.

Μπάρα πίσω απο την πόρτα. Έτσι θα κοιμάσαι ήσυχος. Για όταν βγαίνεις απο το σπίτι όμως, δεν θα μπορείς να κάνεις και πολλά.

Δυστυχώς θεωρώ πως με την άνοδο της εγκληματικότητας , είναι ξεκάθαρα αφελές να έχεις ακόμα ξύλινη πόρτα.  

(και κάπως έτσι φανερώνεται πως με την άνοδο της εγκληματικότητας, το κόστος του να "αισθανεσαι" ασφαλής, μετακυλίεται στον πολίτη όλο και περισσότερο)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mclein είπε

καλο θα ηταν να σταματησεις να του μιλας μιας & ο κυλινδρος εχει παραβιαστει 3+ χρονια για πρωτη φορά !

μα δεν εχει ελαττωμα ο κυλινδρος για να τον αποσυρουν. επισης, υπαρχουν πολλοι κυλινδροι που ανοιγουν καθημερινα - δε γινεται να καταργηθουν ολοι !

μαλλον δεν εχεις προβλημα με αυτον τον κυλινδρο. τουλαχιστον εγω δεν εχω ακουσει καποιο κρουσμα με τον HSP.

Ευχαριστώ για την απάντηση, το εκτιμώ ιδιαιτέρως. Όσον αφορά το σημείο 2, απλώς να αναφέρω  ότι οι παραβιάσεις για την Κ2 είναι συνεχόμενες (όπως ανέφερε άλλος φίλος "Πατήσια + Κ2 = μαντέψτε", οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις αναφέρομαι, όπου απλά κλεφτρόνια (όχι επαγγελματίες) με ένα αντικλείδι/αντίγραφο κατα συροή παραβιάζουν όσες κλειδαριες υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nipoa είπε

ισχυει, ο πορτας μου το συνεστησε πριν 3 χρονια που εβαλα νεα πορτα

Η εταιρεία μου απάντησε ως εξής:  "In the market we offer a very big range of cylinders: we start from the basic one, K2 (which is the basic one in terms of security that is used by constructors as first cylinder for new home/apartments) and we go up to the EvoK64 and K5. ... Of course we provide both normal quality and high quality cylinders depending on what the market asks for. Since the K2 is the basic cylinder, it doesn’t have some features like top quality cylinders, like the picking and the  protect duplication of the keys."

Πράγματι, φαίνεται ότι είναι θέμα του κάθε "επαγγελματία" (με ή χωρίς εισαγωγικά)  τι προτείνει στους πελάτες του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ag161 είπε

Πράγματι, φαίνεται ότι είναι θέμα του κάθε "επαγγελματία" (με ή χωρίς εισαγωγικά)  τι προτείνει στους πελάτες του.

Και σε κάποιες περιπτώσεις και του πελάτη (π.χ. ιδιοκτήτης σπιτιού για ενοικίαση) που παρόλο που ενημερώνεται για το θέμα κλειδαριά, επιλέγει πάντα το πιο φθηνό γιατί το μόνο που τον νοιάζει είναι να μπορεί να πει πως έχει θωρακισμένη με το μικρότερο δυνατό κόστος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ag161 είπε

Η εταιρεία μου απάντησε ως εξής:  "In the market we offer a very big range of cylinders: we start from the basic one, K2 (which is the basic one in terms of security that is used by constructors as first cylinder for new home/apartments) and we go up to the EvoK64 and K5. ... Of course we provide both normal quality and high quality cylinders depending on what the market asks for. Since the K2 is the basic cylinder, it doesn’t have some features like top quality cylinders, like the picking and the  protect duplication of the keys."

Πράγματι, φαίνεται ότι είναι θέμα του κάθε "επαγγελματία" (με ή χωρίς εισαγωγικά)  τι προτείνει στους πελάτες του. 

ε οκ λογικο αυτο.  απλα να μην πεφτει δουλεμα

 

 

24 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Και σε κάποιες περιπτώσεις και του πελάτη (π.χ. ιδιοκτήτης σπιτιού για ενοικίαση) που παρόλο που ενημερώνεται για το θέμα κλειδαριά, επιλέγει πάντα το πιο φθηνό γιατί το μόνο που τον νοιάζει είναι να μπορεί να πει πως έχει θωρακισμένη με το μικρότερο δυνατό κόστος.

σωστα. ο πορτας με ρωτησε ποσα χρηματα μπορω να διαθεσω. μου ειπε τιμες και εγω επελεξα αυτη που μπορουσε να σηκωσει η τσεπη μου την δεδομενη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα υπάρχουν κύλινδροι των 50€ και κύλινδροι των 300€. Είναι σαφέστατα και ευθύνη του πελάτη να ψάξει και επιλέξει αυτό που πραγματικά θέλει. Τον κύλινδρο των 50€ μπορούν να τον ανοίγουν τον70% των κλεφτών. Τον κύλινδρο των 300€ το 1%.

Δεν σημαίνει πως θα σταματήσει ο κάθε επαγγελματίας να πουλάει αυτούς τους κυλίνδρους γιατί υπάρχουν περιπτώσεις κλοπών σε κάποια περιοχή. Είναι ευθύνη του πελάτη να ξέρει τις ανάγκες του και να ενημερώνεται ανά τακτά διαστήματα ώστε να είναι up to date.

*Επίσης αν πεις του πελάτη 400€ για αναβάθμιση κυλίνδρου κλπ, οι περισσότεροι θα πάνε στον απέναντι με τα 150 γιατί θεωρούν ότι "τους κλέβει" ο επαγγελματίας

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βαση τις τιμες που κυκλοφορουν στην αγορα παντως οι περισσοτεροι ανεβαζουν την τιμη με το παραμυθι της θωρακισης ειτε με πιο βαριες λαμαρινες ειτε περισσοτερους πυρους. Σπανια και μιλαμε για 1-2 ονοματα στο χωρο το πανε με βαση πακετο κλειδαριας αντε να σου βαλουν κανα tekno στην καλυτερη. Σε πορταδες ειδικα μ εναν astral s να πεις και πετανε 100€ πανω

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη λαμαρίνα έχουν το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους, γιατί την φτιάχνουν αυτοί. Το πακέτο κλειδαριάς το αγοράζουν και είναι εύκολο να βρεθεί πόσο κάνει ψάχνοντας σε άλλους προμηθευτές / καταστήματα. Ενώ στη λαμαρίνα σου πουλάει εύκολα ότι μούσι θέλει και σου τη χρεώνει και όσο θέλει, μια και σε αυτό είναι ο λόγος του εναντίον του δικού σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο την omega plus που ειναι κοινη παραδοχη οτι ακομη δεν εχει παραβιαστει με νορμαλ μεθοδους & δεν ειναι σε παλαβη τιμη, ελαχιστοι ειναι οι κυλινδροι που δεν μπορουν να παραβιαστουν κατ'επαναληψη ή δεν εχει βρεθει ακομη τροπος παραβιασης τους. προφανως αναφερομαι σε μοντελα & μαρκες που στο ευρυ κοινο ειναι αγνωστες ή πολυ ακριβες. καποιοι δεν υφιστανται καν στην ελληνικη αγορα - ρωτηστε το @swayback - !!!!

δυστυχως η αναπτυξη της εγκληματικοτητας συμπιπτει με την αναπτυξη της τεχνολογιας. ακομη και ανιδεοι τσιγγανοι/γυφτοι/ρομα εχουν στα χερια τους εργαλεια. διαφορα εργαλεια. οσο πιο ενταγμενοι στον πολιτισμο, τοσο καλυτερα εργαλεια. γενικα ειμαστε στο ελεος των ορεξεων εγκληματιων & νεες πορτες / κλειδαριες κοστιζουν αρκετα €. 

το θετικο ειναι οτι εχουμε αλματα στις ηλεκτρονικες ή/και βιομετρικες κλειδαριες και ασφαλειες, οποτε μεσα στην επομενη 3ετια/5ετια πιστευω τα πραγματα θα ειναι καλυτερα.

τελος, ο καθενας απο τη μερια του οταν ακουει θορυβους ή εντοπιζει παραξενες κινησεις στην πολυκατοικια του ή γενικα στο χωρο του - καλο θα ηταν να ενημερωνει τους διπλα/γειτονες/οικειους του ωστε να παρουν τα μετρα τους. ο καθενας οπως αντεχει & μπορει.

υγ - μη ζητατε παρακαλω να κανουμε καταλογο με κυλινδρους που ανοιγουν. ειναι θεμα που μπορει να μας φερει σε δυσκολη θεση με τους αντιπροσωπους, τις εταιρειες κ ισως να πεσουν κ μηνυσεις. μπορειτε να εμπιστευεστε επαγγελματιες με εμπειρια & τιμιοτητα και να ειστε σιγουροι οτι αν ο 1ος, ο 2ος κ ο 3ος σας κοροϊδευουν ...ο 4ος & ο 5ος θα θελουν να σας βοηθησουν.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ήθελα να ρωτησω αν ακομα είναι η καλύτερη λύση η omega την είχα βάλει στο διαμέρισμα μου και σκέφτομαι να τη βάλω και στο χωριο που μένω. Απλώς εκεί έχω ξύλινη πόρτα έχω δει ότι υπάρχει έκδοση της omega για ξύλινη πόρτα αξίζει να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Babis922 είπε

Καλησπερα ήθελα να ρωτησω αν ακομα είναι η καλύτερη λύση η omega την είχα βάλει στο διαμέρισμα μου και σκέφτομαι να τη βάλω και στο χωριο που μένω. Απλώς εκεί έχω ξύλινη πόρτα έχω δει ότι υπάρχει έκδοση της omega για ξύλινη πόρτα αξίζει να το κάνω;

εξαρταται ποιο ειναι το χωριο.  προσωπικα την exagono τη θεωρω πεταμενα λεφτα αλλα αυτα ειναι γουστα & αποψεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...