Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανενα tip για οικογενεια στην Ελαφονησο? Υπάρχει καπου να σταματήσουμε στο δρόμο μιας και θα ταξιδευουμε από Λαμία? Μετά την Κόρινθο εννοείται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια. Τη φόρμα επικοινωνίας στο gov.gr τη συμπληρώνω όταν θα ειμαι στην Πολωνία και θέλω να επιστρέψω Ελλάδα, ή μπορώ και από τώρα? (10-18 Ιουλίου θα είμαι/ If in the previous 14 days you have stayed in a country (not transit) other than your permanent address, declare below the name of country 

Σε αυτήν την ερώτηση πρέπει να βάλω Πολωνια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, greekparot είπε

Καλησπέρα, έχετε να μου προτείνετε 1-2 τοποθεσίες στην Χαλκιδική για ολιγοήμερες (2-4 διανυκτερεύσεις) με μικρό παιδί;

Σάρτη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, greekparot είπε

Καλησπέρα, έχετε να μου προτείνετε 1-2 τοποθεσίες στην Χαλκιδική για ολιγοήμερες (2-4 διανυκτερεύσεις) με μικρό παιδί;

Θα πρότεινα Άφυτο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 1:06 ΜΜ, greekparot είπε

Επειδή δεν γνωρίζω κανένα από τα δύο μέρη που μου προτείνατε, υπερτερεί κάποιο από τα δύο σε κάτι; Πχ παραλίες, τιμές, ξενοδοχεία κλπ;

Θα προτιμουσα Σαρτη ή ακομα καλύτερα Συκιά  και ακτη λιναρακι.  Πολυ καλυτερη σε ολα απο αυτα σε σχεση με Αφυτο

Οι καλυτερες παραλιες της Χαλκιδικης ειναι εκει κοντα, και τιμες αρκετα καλυτερες απο 1ο ποδι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 10:23 ΠΜ, peterinio είπε

Θα πρότεινα Άφυτο

Όχι Άθυτο για διακοπές με παιδί. Για να πας παραλία είτε θα πρέπει να πάρεις αυτοκίνητο είτε να ανεβοκατεβαίνεις σκάλες και ανηφόρες. Την λατρεύω την Άθυτο, αλλά όχι με παιδί.

Το δεύτερο πόδι έχει τις καλύτερες παραλίες. Κοίτα Σάρτη, Βουρβουρού, Τορώνη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με έδρα λίγο έξω απ'τα Χανιά, ποιά σημεία ενδιαφέροντος προτείνετε για επίσκεψη οπωσδήποτε σε νομό Χανίων και Ρεθύμνου; (Θα υπάρχει αυτοκίνητο.) Και επίσης ποιές είναι οι καλύτερες αμμουδιές με εύκολη πρόσβαση;

 

Ως τώρα έχω σημειώσει:

(παραλίες...οι πιο γνωστές :P )

~ Μπάλος (που όμως είδα ότι το αμάξι φτάνει μέχρι ένα σημείο και μετά έχει αρκετό περπάτημα...και ανηφορικό στον γυρισμό. Ίσως καλύτερα με καραβάκι από Τράχηλο/Κίσσαμο;)

~ Φαλάσαρνα

~ Ελαφονήσι

 

(σημεία ενδιαφέροντος)

~ Τάφοι Βενιζέλου (πρέπει να έχει ωραία θέα από κει πάνω)

~ Παλιό Ενετικό Λιμάνι Χανίων

~ Αρχαιολογικό Μουσείο Χανίων

~ Ενετικό Κάστρο Φορτέτζα Ρεθύμνου

~ Παλιό Ενετικό Λιμάνι Ρεθύμνου

~ Porta Guora (Ρέθυμνο)

~ Φαράγγι Κουρταλιώτη (Ρέθυμνο) (αλλά δεν έχω ιδέα πόσο μεγάλη και δύσκολη είναι η διαδρομή)

 

 

 

 

Και τέλος...πού θα βρούμε ποιοτικό φαγητό στην πόλη των Χανίων; (Για κρεατικά, όχι ψάρια.)

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2020 στις 11:07 ΠΜ, james9tito είπε

Κανενα tip για οικογενεια στην Ελαφονησο? Υπάρχει καπου να σταματήσουμε στο δρόμο μιας και θα ταξιδευουμε από Λαμία? Μετά την Κόρινθο εννοείται .

μετα τη κορινθο μολισ μπεις στην εθνικη τριπολης καλαματας συναντας ενα σταθμο goodys-shell μετα απο κει το επομενο ειναι αρκαδια eko +kafe με ωραια θεα στο μαντινειακο πεδιο...μετα αν θελεις μπαινεις τριπολη για καφε  γιατι μετα δεν θα βρεις κατι ιδιατερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

μετα τη κορινθο μολισ μπεις στην εθνικη τριπολης καλαματας συναντας ενα σταθμο goodys-shell μετα απο κει το επομενο ειναι αρκαδια eko +kafe με ωραια θεα στο μαντινειακο πεδιο...μετα αν θελεις μπαινεις τριπολη για καφε  γιατι μετα δεν θα βρεις κατι ιδιατερο...

Θενκς! Κανενα τιπ για Ελαφονησο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, *nenya* είπε

Με έδρα λίγο έξω απ'τα Χανιά, ποιά σημεία ενδιαφέροντος προτείνετε για επίσκεψη οπωσδήποτε σε νομό Χανίων και Ρεθύμνου; (Θα υπάρχει αυτοκίνητο.) Και επίσης ποιές είναι οι καλύτερες αμμουδιές με εύκολη πρόσβαση;

Ως τώρα έχω σημειώσει:

(παραλίες...οι πιο γνωστές :P )

~ Μπάλος (που όμως είδα ότι το αμάξι φτάνει μέχρι ένα σημείο και μετά έχει αρκετό περπάτημα...και ανηφορικό στον γυρισμό. Ίσως καλύτερα με καραβάκι από Τράχηλο/Κίσσαμο;)

~ Φαλάσαρνα

~ Ελαφονήσι

(σημεία ενδιαφέροντος)

~ Τάφοι Βενιζέλου (πρέπει να έχει ωραία θέα από κει πάνω)

~ Παλιό Ενετικό Λιμάνι Χανίων

~ Αρχαιολογικό Μουσείο Χανίων

~ Ενετικό Κάστρο Φορτέτζα Ρεθύμνου

~ Παλιό Ενετικό Λιμάνι Ρεθύμνου

~ Porta Guora (Ρέθυμνο)

~ Φαράγγι Κουρταλιώτη (Ρέθυμνο) (αλλά δεν έχω ιδέα πόσο μεγάλη και δύσκολη είναι η διαδρομή)

Και τέλος...πού θα βρούμε ποιοτικό φαγητό στην πόλη των Χανίων; (Για κρεατικά, όχι ψάρια.)

Δεν νομιζω οτι εχω να προσθεσω κατι τα ειπες ολα!!

Παραλιες ναι αυτες οι 3 ειναι οι must.

Για μπαλο αν εχετε νοικιαρικο αμαξι εγω θα προτιμουσα με αμαξι. Ο δρομος ειναι σκληρος χωματοδρομος οποτε με το δικο μου δεν θα το εκανα. Το περπατημα δεν ειναι κατι το τρελο, ναι ειναι ανηφορα οταν γυρνας αλλα δεν ειναι και κατι το φοβερο. Εξαρταται βεβαια και αν εχετε παιδια ή οχι. Επισης η θεα απο ψηλα ειναι οτι καλυτερο. Καραβακι δεν με τρελαινει, ασε που αμα εχει κυμα και επειδη ειναι μικρα θα ειναι αστα να πανε

Για φαγητο θα ελεγα το ταμαμ μεσα στην πολη αλλα και γενικα να κοιταξεις google αξιολογησεις.

Ενα must must must ομως ειναι καθως γυρνατε απο μπαλο https://g.page/Gramvousa?share

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...