Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, G.bar είπε

Είμαι στα σκαριά να ετοιμάσω ενα Ευρωπαικό road trip και θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η ιδανική εφαρμογη για να αποθηκευσεις τα πάντα. Από την διαδρομή, τις στασεις, ξενοδοχεία,  μεχρι αξιοθέατα κτλ. Εχω ασχοληθε'ι λίγο με το google maps αλλα ρωτάω μήπως κάποιος έχει δοκιμ'ασει κάτι πιο εξειδικευμένο.

trip advisor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τέλη Ιουνίου θέλω να πετάξω από Θεσσαλονίκη. Γνωρίζουμε κανένα καλό πάρκινγκ στο αεροδρόμιο ώστε να αφήσω το αυτοκίνητο εκεί;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

Μπες στο parkaround και διάλεξε 

Αυτό το ξέρω, απλώς ρωτάω αν έχουν διαφορά και αν κάποια είναι πιο έμπιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Atallos1 said:

Καμιά πρόταση για παραλία/φαγητό στο Αγκίστρι για αυτό το σκ ?

Για κλασικη ταβερνα διπλα στη θαλασσα: στο 'Αγκιστρι' (στην Σκαλα) ή στο 'Λιγο κρασι λιγο θαλασσα'

Για brunch (αλλα και χαλαρο ποτακι): στο Quadrant (στο Μεγαλοχωρι)

Για μπανιο: στα πιο ομορφα νερα που μοιάζουν με πισινα, στην Απονησο (ΑΛΛΑ παρε τηλ και κλεισε οπωσδηποτε ομπρελα/ξαπλωστρες πριν πας).

Επεξ/σία από *nenya*
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2020 στις 9:05 ΜΜ, Katherine είπε

Χαίρετε! Θέλω να πάω Ελβετία για δουλειά και θα ήθελα να μάθω αν χρειάζομαι διαβατήριο ή ταυτότητα.

Αν πας για δουλειά βγάλε οπωσδήποτε διαβατήριο. Εδώ σε χώρες εντός ΕΕ για κάποιες υπηρεσίες χρειάζεται γιατί η ημερομηνία λήξης στην ελληνική ταυτότητα δεν αναγράφεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Αν πας για δουλειά βγάλε οπωσδήποτε διαβατήριο. Εδώ σε χώρες εντός ΕΕ για κάποιες υπηρεσίες χρειάζεται γιατί η ημερομηνία λήξης στην ελληνική ταυτότητα δεν αναγράφεται. 

Είναι σίγουρο αυτό; Ρώτησα σήμερα έναν γνωστό μου γιατρό και μου είπε πως δουλεύει και μένει εκεί χωρίς να έχει διαβατήριο, αλλα μόνο με ταυτότητα σε καλή κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Katherine είπε

Είναι σίγουρο αυτό; Ρώτησα σήμερα έναν γνωστό μου γιατρό και μου είπε πως δουλεύει και μένει εκεί χωρίς να έχει διαβατήριο, αλλα μόνο με ταυτότητα σε καλή κατάσταση

Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα αλλά έχει τύχει σε γνωστούς, στην Τσεχία αυτό, να θέλουν να πάρουν criminal record και να μην μπορουν γιατι η Ελληνική ταυτότητα δεν αναγράφει πάνω ημερομηνία λήξης οπότε δεν την δέχονταν. Εμένα μου έχει τύχει πάλι σε χώρα της ΕΕ να μην μπορώ να πάρω να βάλω γραμμή ιντερνετ γιατί ακομα δεν είχα κανει εγγραφή για να αποκτήσω εναν αριθμό σαν το αντίστοιχο ΑΦΜ μας, οπότε δέχτηκαν να το κάνουν μόνο αν τους έδειχνα διαβατήριο και ταυτότητα (μάλλον για να γίνει μια εξτρα πιστοποιηση).

Οπότε ναι θεωρητικά δεν έχεις θεμα αν δεν έχεις διαβατήριο, πρακτικά σε κάποιες περιπτώσεις μπορει να σε ταλαιπωρήσουν αρκετά, ειδικα αν πας και σε καμια δημόσια υπηρεσία και δεν μιλάς και τη γλώσσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα αλλά έχει τύχει σε γνωστούς, στην Τσεχία αυτό, να θέλουν να πάρουν criminal record και να μην μπορουν γιατι η Ελληνική ταυτότητα δεν αναγράφει πάνω ημερομηνία λήξης οπότε δεν την δέχονταν. Εμένα μου έχει τύχει πάλι σε χώρα της ΕΕ να μην μπορώ να πάρω να βάλω γραμμή ιντερνετ γιατί ακομα δεν είχα κανει εγγραφή για να αποκτήσω εναν αριθμό σαν το αντίστοιχο ΑΦΜ μας, οπότε δέχτηκαν να το κάνουν μόνο αν τους έδειχνα διαβατήριο και ταυτότητα (μάλλον για να γίνει μια εξτρα πιστοποιηση).

Οπότε ναι θεωρητικά δεν έχεις θεμα αν δεν έχεις διαβατήριο, πρακτικά σε κάποιες περιπτώσεις μπορει να σε ταλαιπωρήσουν αρκετά, ειδικα αν πας και σε καμια δημόσια υπηρεσία και δεν μιλάς και τη γλώσσα. 

Θα πάω να δουλέψω σαν νταντά και θα μένω σε ένα μικρό δωμάτιο μέσα στο οικόπεδο του σπιτιού της οικογένειας στο οποίο θα πληρώνω ενοίκιο από το μισθό μου. Μου είπαν ότι θα με ασφαλίσουν, ότι θα πρέπει να κάνω και ιδιωτική ασφάλιση, ότι θα μου ανοίξουν οι ίδιοι λογαριασμό σε τράπεζα και μου ζήτησαν να τους πάω 4 έγχρωμες φώτος και ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μεταφρασμένο στα γερμανικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι με άτομα που δεν θα έχει θέματα εσύ ή γυναίκα σου. Ο χώρος είναι περιορισμένος οπότε θέλει συμβιβασμούς. Κατά τα άλλα, αν το κάνεις θα θες συνέχεια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με το καλό πάμε διακοπές εφέτο, η Νάξος με ποιο άλλο νησί συνδιάζεται εύκολα από πλευρά προσβασιμότητας για αντροπαρέα 2-3 φίλων, 30-35ρηδων? Να μην έχει (μόνο) ζευγάρια αλλά και να μην είναι κάμπινγκ τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...