Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ribo7 είπε

Αν με το καλό πάμε διακοπές εφέτο, η Νάξος με ποιο άλλο νησί συνδιάζεται εύκολα από πλευρά προσβασιμότητας για αντροπαρέα 2-3 φίλων, 30-35ρηδων? Να μην έχει (μόνο) ζευγάρια αλλά και να μην είναι κάμπινγκ τύπου.

Πάρος - Νάξος

Και μετα μικρές Κυκλάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φέτος οι Έλληνες προτιμούμε Ελλάδα και κυρίως μικρά νησιά (καθαρά από κορωνοϊό) Σαμοθράκη πχ. Φέτος στην Σαμοθράκη μπορεί κάποιος να έρθει και από Λήμνο. Ήδη έχουν ξεκινήσει τα δρομολόγια (φέτος η συγκοινωνία έχει αναβαθμιστεί πολλά level). ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ φέτος από τον Δήμο και την αστυνομία δε θα υπάρξει ΑΝΟΧΗ στην ελεύθερη - παράνομη κατασκήνωση.

Φέτος κάνουμε διακοπές με ασφάλεια, προστατεύουμε τους ίδιους μας και μετά τους άλλους.

Επεξ/σία από papresa
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, papresa είπε

Φέτος οι Έλληνες προτιμούμε Ελλάδα και κυρίως μικρά νησιά (καθαρά από κορωνοϊό) Σαμοθράκη πχ. Φέτος στην Σαμοθράκη μπορεί κάποιος να έρθει και από Λήμνο. Ήδη έχουν ξεκινήσει τα δρομολόγια (φέτος η συγκοινωνία έχει αναβαθμιστεί πολλά level). ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ φέτος από τον Δήμο και την αστυνομία δε θα υπάρξει ΑΝΟΧΗ στην ελεύθερη - παράνομη κατασκήνωση.

Φέτος κάνουμε διακοπές με ασφάλεια, προστατεύουμε τους ίδιους μας και μετά τους άλλους.

Παιδια μην πατε Σαμοθρακη, ελατε Κερκυρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να ζητηθεί refund/voucher κλπ για πτήση προς UK αρχές Αυγούστου;

Και δεν θέλω να πάω και πιθανότατα αν πάω θα έχει 14μ καραντίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, bill_surf είπε

 

 

6 ώρες πριν, bill_surf είπε

Πόσες μέρες αξίζει να περάσεις στη μήλο;

Τουλαχιστον 6-7 μέρες. Τη μια θα την φας σιγουρα να κανεις το γυρο του νησιου με καραβακι ωστε να δεις το κλεφτικο (φανταστικο μερος). Αν πας Μηλο, θα σου προτεινα να περασεις Κιμωλο για κανα διημερο-τριημερο. 

Επεξ/σία από winawer
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Τι νησιά θα προτείνατε σχετικά κοντά στην Αθήνα στα οποία δεν χρειάζεσαι αμάξι; Να μπορείς δηλαδή να έχεις εύκολη πρόσβαση σε ωραίες και καθαρές παραλίες, να μπορείς να περπατήσεις λίγο κλπ?

Εκτός από νησιά, άλλος προορισμός κοντά στην Αθήνα;

Γενικά αμάξι δεν παίζει, τρελά λεφτά δεν παίζουν, αλλά λίγες μέρες μια βουτιά την θέλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, manirar είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Τι νησιά θα προτείνατε σχετικά κοντά στην Αθήνα στα οποία δεν χρειάζεσαι αμάξι; Να μπορείς δηλαδή να έχεις εύκολη πρόσβαση σε ωραίες και καθαρές παραλίες, να μπορείς να περπατήσεις λίγο κλπ?

Εκτός από νησιά, άλλος προορισμός κοντά στην Αθήνα;

Γενικά αμάξι δεν παίζει, τρελά λεφτά δεν παίζουν, αλλά λίγες μέρες μια βουτιά την θέλουμε

Σαλαμινα, αιγινα, αγκιστρι. Αυτα εχω επισκεφτει. Αν θυμαμαι καλα ολα εχουν λεωφορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manirar είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Τι νησιά θα προτείνατε σχετικά κοντά στην Αθήνα στα οποία δεν χρειάζεσαι αμάξι; Να μπορείς δηλαδή να έχεις εύκολη πρόσβαση σε ωραίες και καθαρές παραλίες, να μπορείς να περπατήσεις λίγο κλπ?

Εκτός από νησιά, άλλος προορισμός κοντά στην Αθήνα;

Γενικά αμάξι δεν παίζει, τρελά λεφτά δεν παίζουν, αλλά λίγες μέρες μια βουτιά την θέλουμε

Για χωρίς αμάξι Ύδρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, αυτές τις προδιαγραφές βάζετε, και στο τέλος θα περάσετε όλοι χάλια από το πήξιμο, την κλεψιά στις τιμές από τους μικρομαγαζαίους που θα βγάλουν πάνω σας τα σπασμένα της σεζόν, το συνωστισμό από τις εκατοντάδες χιλιάδες που έχουν ακριβώς την ίδια σκέψη με εσάς: Φτηνές διακοπές χωρίς αμάξι κοντά στην Αθήνα. Δηλαδή: 4-5 μικρονησάκια πέριξ αυτής. ΟΠΟΙΟΝ έχω ακούσει να λέει φέτος για διακοπές, αυτή την αυτοκτονική σκέψη έχει.

Η ερμηνεία είναι πολύ απλή: Το Αθηνοκεντρικό κράτος έχει ιδεολογικοποιήσει το Νησί ως μέρος που περνάς καλά. Ήρθε κι ο κόβιντ να μας επιβάλει το "κοντά", είχαμε και την κρίση να μας χώσει το "φθηνά", γίναμε.

Η απάντηση για μένα είναι εξίσου απλή: Η ηπειρωτική Ελλάδα έχει χιλιάδες χιλιόμετρα ακτογραμμής, γιατί πρέπει να πάει κανείς να φάει τα τικετς και την ταλαιπώργια του Σαρωνικού, ενώ μπορεί στο ίδιο περίπου χρονικό διάστημα να είναι σε ωραία μέρη της Εύβοιας, της Αργολίδας, της Φωκίδας;  Επίσης, οι ακτοπλοϊκές κάνουν στην Κρήτη φοβερές προσφορές πλέον, και το νησί - γεωγραφικό διαμέρισμα έχει ατέλειωτες ανεκμετάλλευτες εκτάσεις στο Νότο με πολύ καλή τουριστική υποδομή και τιμές. Και αλλάζεις και τελείως περιβάλλον, μιλάμε για άλλο πράγμα από τη συνηθισμένη μπίχλα - βαρεμάρα - μιζέρια του Σαρωνικού και των πλησιέστερων Κυκλάδων.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έντονη απάντηση για ένα απλό ζήτημα 😛

Όπως είδες ρώτησα και για μη νησιωτικούς προορισμούς.

Το θέμα είναι πως με την έλλειψη αυτοκινήτου είναι πιο εύκολο, να πας στον πειραιά και να μπεις σε ένα πλοίο. Και με τις διάφορες προσφορές που κυκλοφορούν βγαίνουν και πιο φθηνά (αυτά που γνωρίζω εγώ) από τα εισιτήρια του Κτελ που στοιχίζουν γύρω στο 20ρι το ένα. Κοβιντ ξεκόβιντ η έλλειψη χρημάτων είναι ένα ζήτημα και δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα για ωραία road trips και ούτε τον χρόνο για εξερευνήσεις. Για αυτό άνοιξα και το τοπικ. Αν έχεις συγκεκριμένα μέρη θα χαρώ πολύ να μου προτείνεις κάποιο.

Για την Εύβοια δεν είναι ένα μέρος που βολεύει. Καθώς έχω κάνει επί πολλά έτη συνεχόμενα διακοπές εκεί, οι παραλίες της Εύβοιας που είναι "σχετικά" κοντά προσωπικά τις θεωρώ μάπα. Εξαιρετικά όμορφο νησί, θέλει όμως το αμαξάκι σου ή τουλάχιστον αρκετές μέρες στην διάθεση σου. 

Για Αργολίδα, δεν διαφωνώ καθόλου, είναι επίσης όμως μέρη που έχω χιλιοδει, ακριβώς επειδή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα νησιά.

Για την Φωκίδα έχεις κάτι συγκεκριμένο κατά νου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. 

Λέμε με τους φίλους μου (αντροπαρέα) να πάμε Λευκάδα. Θα ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη και ψάχνουμε καλό οργανωμένο κάμπινγκ. Τι προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, manirar είπε

Έντονη απάντηση για ένα απλό ζήτημα 😛

Όπως είδες ρώτησα και για μη νησιωτικούς προορισμούς.

Το θέμα είναι πως με την έλλειψη αυτοκινήτου είναι πιο εύκολο, να πας στον πειραιά και να μπεις σε ένα πλοίο. Και με τις διάφορες προσφορές που κυκλοφορούν βγαίνουν και πιο φθηνά (αυτά που γνωρίζω εγώ) από τα εισιτήρια του Κτελ που στοιχίζουν γύρω στο 20ρι το ένα. Κοβιντ ξεκόβιντ η έλλειψη χρημάτων είναι ένα ζήτημα και δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα για ωραία road trips και ούτε τον χρόνο για εξερευνήσεις. Για αυτό άνοιξα και το τοπικ. Αν έχεις συγκεκριμένα μέρη θα χαρώ πολύ να μου προτείνεις κάποιο.

Για την Εύβοια δεν είναι ένα μέρος που βολεύει. Καθώς έχω κάνει επί πολλά έτη συνεχόμενα διακοπές εκεί, οι παραλίες της Εύβοιας που είναι "σχετικά" κοντά προσωπικά τις θεωρώ μάπα. Εξαιρετικά όμορφο νησί, θέλει όμως το αμαξάκι σου ή τουλάχιστον αρκετές μέρες στην διάθεση σου. 

Για Αργολίδα, δεν διαφωνώ καθόλου, είναι επίσης όμως μέρη που έχω χιλιοδει, ακριβώς επειδή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα νησιά.

Για την Φωκίδα έχεις κάτι συγκεκριμένο κατά νου;

Για φωκίδα: Τριζόνια (νησάκι), Γαλαξείδι, Ναύπακτος, μία νοητή γραμμή 1 ώρα οδήγηση με αξιόλογες παραλίες ενδιάμεσα και όμορφα μέρη (σε σχέση με τα χάλια της υπόλοιπης στερεάς ελλάδας, μην περιμένεις Κορώνη - Μεστά - Χανιά πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...