Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Σίφνο υπάρχουν λεωφορεία για τις 2-3 βασικές παραλίες (προς νότο κυρίως) αλλά με το αμάξι θα εισαι πιο άνετα στις ώρες όπως επίσης και να πηγαίνεις ότι ώρα θες στον οικισμό Κάστρο για βόλτα (ειδικά το σουρουπο). Για την παραλία Βρουλίδια που αρκετοί λένε είναι ωραία, ο δρόμος δεν είναι ότι πιο εύκολο, ειδικά στο τελευταίο κομμάτι (εξαρτάται και τι αμάξι έχεις). Επίσης με το αμάξι να ανέβεις στο εκκλησάκι Αγ. Συμεών για θέα.
Μήλο νομίζω πως βοηθάει επίσης το αμάξι αν και έχει και δύσκολα σημεία που ούτε το αμάξι παει (δεν έχω πάει προσωπικά βέβαια, απ'οτι έχω ακούσει και διαβάσει)

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/6/2021 στις 9:33 ΜΜ, james9tito είπε

Από Σάββατο θα είμαι για μια εβδομάδα Φοινικούντα και πέριξ. Προτάσεις, μαγαζιά, παραλίες κλπ ευπρόσδεκτες. Οικογένεια με δύο παιδιά δημοτικού οπότε δεν ψάχνω για clubbing για να εξηγούμαι. 

Δε θυμάμαι πόσο κοντά είναι στη Μεθώνη αλλά να πάτε στην παραλία "Λάμπες".

 

Για φαγητό στη Μεθώνη έχει 2-3 καλά μαγαζιά κοντά στο λιμάνι, δες στο Tripadvisor. Να πάτε και στο κάστρο της Μεθώνης.

 

Στη Φοινικούντα έχει μια ταβέρνα πάνω από το λιμάνι σε ύψος. Δε θυμάμαι όνομα (γυναικείο πρέπει να ήταν).

 

Επίσης, στην Κορώνη είναι ωραία το βραδάκι. Νομίζω εκεί φάγαμε στον Barbarossa, πολύ καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

9:30 Κυριακή πρωί πετάω με τη φαμίλια για Λήμνο από Θεσσαλονίκη. Είναι καλά να είμαστε 8:00 στο αεροδρόμιο ή πρέπει ακόμη νωρίτερα; Στο εισιτήριο γράφει ότι οι βαλίτσες πρέπει να έχουν παραδοθεί μέχρι τις 8:50. Φτάνουν τα 50' ;

Επεξ/σία από yannis27gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, yannis27gr said:

9:30 Κυριακή πρωί πετάω με τη φαμίλια για Λήμνο από Θεσσαλονίκη. Είναι καλά να είμαστε 8:00 στο αεροδρόμιο ή πρέπει ακόμη νωρίτερα; Στο εισιτήριο γράφει ότι οι βαλίτσες πρέπει να έχουν παραδοθεί μέχρι τις 8:50. Φτάνουν τα 50' ;

yep.και στην αθηνα αν υπαρχει ουρα επειδη πολλες πτησεις παραδιδουν αποσκευες στο ιδιο σημειο  πολλες φορες λενε οσοι ειναι απο ταδε πτηση να περασουν μπροστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello guys,

Θα ερθω για καμια βδομαδα προς Αττικη μερια για να δω κανενα φιλο αλλα να κανω και κανενα μπανακι. Σκεφτουμουν μηπως εκλεινα με airbnb κανενα διαμερισμα, αλλα θα προτιμουσα να ειναι κοντα σε καμια οργανωμενη παραλια που να μην εχει και τον απειρο κοσμο. Ειμαι λιγο ασχετος(εως πολυ), κοιταζα ξερω γω για αναβυσσο ή πορτο ραφτι?? Δεν ξερω εχετε να προτεινεται κατι? Το πλανο πανω κατω ειναι κυριως αραγμα σε παραλια(οργανωμενη για να εχει ομπρελες και ξαπλωστες :p) και ενταξει 1-2 μερες απογευματακι μπορει να παω προς Αθηνα(Ηλιουπολη) να δω κανενα φιλαρακι ΑΛΛΑ κατα κυριως αραγμα στην τριγυρω περιοχη που θα μεινω (να εχει και κανενα μαγαζακι για φαγητο :p).

Thanks in advance 😛

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κατι για την Ερέτρια. 

Βλεπω έχει μεγάλα ξενοδοχεία, καποια απο αυτά παραθαλάσσια, οκ. Ομως έχει κάποιο κέντρο που να μπορείς να περπατήσεις, να χει ταβερνάκια?

εχω να πάω απο μικρή, συνεπώς δε θυμαμαι τίποτα και στο google βλέπω μονο τα μεγάλα ξενοδοχεία. 

Εγω θέλω να πάω ενα Σάββατο να μείνω σε ξενοδοχείο , το βραδάκι να πάω κάπου να περπατήσω και να φάω και Κυριακή επιστροφή.

Παιζει αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω κατι για την Ερέτρια. 

Βλεπω έχει μεγάλα ξενοδοχεία, καποια απο αυτά παραθαλάσσια, οκ. Ομως έχει κάποιο κέντρο που να μπορείς να περπατήσεις, να χει ταβερνάκια?

εχω να πάω απο μικρή, συνεπώς δε θυμαμαι τίποτα και στο google βλέπω μονο τα μεγάλα ξενοδοχεία. 

Εγω θέλω να πάω ενα Σάββατο να μείνω σε ξενοδοχείο , το βραδάκι να πάω κάπου να περπατήσω και να φάω και Κυριακή επιστροφή.

Παιζει αυτο ?

Για περπάτημα και φαγητό έχει στο λιμάνι της. Είναι αρκετά μεγάλος δρόμος με διάφορα μαγαζάκια, ταβερνάκια, παγωτό κλπ, είναι ωραία. Μπορείς να πας και στο νησί των Ονείρων με τα πόδια για βόλτα. 

Από κόσμο δεν ξέρω τι παίζει γιατί τα τελευταία χρόνια έχει πέσει πολύ η κίνηση εκεί. Δεν έχω πάει όμως τα τελευταία 2 χρόνια, οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.

Αν είσαι με αυτοκίνητο μπορείς να πας για βόλτα στην Αμάρυνθο (ή Βάθεια) ή προς Χαλκίδα - Αρτάκη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει εναν πεζοδρομο ακριβως πάνω απ'την παραλια, και κατα μηκος του διαφορες επιλογες για καφε/φαγητο. Αμα θες τον περπατας μεχρι το Νησι των Ονείρων ή πριν το νησι στριβεις αριστερα και πας προς την άλλη παραλια (η οποια δεν εχει ομως καφετεριες/ταβέρνες, μονο ξενοδοχειο/καταλυματα). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To EU covid certificate, ειναι το απλο πιστοποιητικο που παιρνουμε και απο το gov.gr? Γιατι δεν λεει EU πανω, απλα sars2 covid certificate.

To ζητανε χωρες εξωτερικου για να μπεις μεσα.

Μαλτα αξιζει να παω λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Zerg13 said:

To EU covid certificate, ειναι το απλο πιστοποιητικο που παιρνουμε και απο το gov.gr? Γιατι δεν λεει EU πανω, απλα sars2 covid certificate.

To ζητανε χωρες εξωτερικου για να μπεις μεσα.

Μαλτα αξιζει να παω λετε;

εχω παει μου αρεσε

αν και πιο ωραια καναρια νησια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος αν τελικά θα γίνουν πανηγύρια στην Ικαρία στα τέλη του Ιουλίου; Από κάποιον γνωστό/που μένει στο νησί κλπ κλπ 

 

Έχω κλείσει τέλη Ιουλίου και θεωρητικά είναι να γίνονται 2 πανηγύρια την περίοδο εκείνη. Απλά αν δεν γίνουν σκέφτομαι ότι δεν έχει νόημα το συγκεκριμένο νησί κ ίσως θα πρέπει να ακυρώσω.

 

Αν κάποιος μάθει κάτι, παρακαλώ ας γράψει εδώ ή ας στείλει ένα πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οταν υπάρχουν μέτρα για μόνο καθήμενοι στην εστίαση, τα πανηγύρια στην Ικαρία όπως τα ξέρουμε θα είναι ο ορισμός του οξύμωρου (ακόμα και χαμηλά επιδημιολογικά στοιχεία να έχει το νησί).
Εγώ θα το άφηνα για άλλη χρονιά το νησί, γτ ακόμα και να γίνουν, δε πρόκειται να είναι όπως παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...