Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εδω λεμε να το πάνε στα 10 και εσύ θες λιγότερο;

Εξηγησε τι ακριβώς θες και την κατάστασή σου γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να χρησιμοποιείς την ταυτότητα (αν και θεωρώ τεράστιο λάθος να μην έχεις διαβατήριο όταν πας σε άλλη χώρα).

Για Αγγλια το θελω που ξερω οτι ειναι υποχρεωτικο το διαβατηριο αν ηταν καποια αλλη χωρα εντος Ευρωπης δεν θα με πειραζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Mr.kostas είπε

Για Αγγλια το θελω που ξερω οτι ειναι υποχρεωτικο το διαβατηριο αν ηταν καποια αλλη χωρα εντος Ευρωπης δεν θα με πειραζε

Σαν τουρίστας ναι είναι υποχρεωτικό. Ως κάτοχος στατους υπάρχουν εξαιρέσεις https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-as-an-eu-eea-or-swiss-citizen

You will not be able to use an EU, EEA or Swiss national ID card to enter the UK from 1 October 2021 unless you:

In these cases, you can continue to use your national ID card to enter the UK until at least 31 December 2025.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας.Σκοπευω να ταξιδεψω Αγγλια(Μαντσεστερ )τον επομενο μηνα για 4  μερες .Επειδη δεν ψιλοκαταλαβα τι θελουν (προαγορα τεστ day 2 κ.λ.π και απ οτο λιγο που το εψαξα οι τυποι πουλανε το τεστ 60 με 65 λιρες και τρελαθηκα(σχεδον οσο  μου κοστιζουν τα εισητηρια πηγαινε -ελα)θα ηθελα αν καποιος φιλος εχει ταξιδεψει προσφατα,να  μου δωσει πληροφοριες.Ευχαριστω

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimmy1966 είπε

Καλημερα σας.Σκοπευω να ταξιδεψω Αγγλια(Μαντσεστερ )τον επομενο μηνα για 4  μερες .Επειδη δεν ψιλοκαταλαβα τι θελουν (προαγορα τεστ day 2 κ.λ.π και απ οτο λιγο που το εψαξα οι τυποι πουλανε το τεστ 60 με 65 λιρες και τρελαθηκα(σχεδον οσο  μου κοστιζουν τα εισητηρια πηγαινε -ελα)θα ηθελα αν καποιος φιλος εχει ταξιδεψει προσφατα,να  μου δωσει πληροφοριες.Ευχαριστω

Εχεις εμβολιαστεί;Τότε απο 4-10 και μετά θες 

If you qualify as fully vaccinated you will have to:

  • book and pay for a day 2 COVID-19 test – to be taken after arrival in England
  • complete your passenger locator form – any time in the 48 hours before you arrive in England
  • take a COVID-19 test on or before day 2 after you arrive in England

Under the new rules, you will not need to:

  • take a pre-departure test
  • take a day 8 COVID-19 test
  • quarantine at home or in the place you are staying for 10 days after you arrive in England

https://www.gov.uk/guidance/red-amber-and-green-list-rules-for-entering-england#new-rules

Kαι ναι ,ειναι πιο πολλά τα έξοδα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ειμαι εμβολιασμενος.Απλα  με τρελαινει που θα πρεπει να σκασω 60 λιρες  για το τεστ 2day (πιθανολογω οτι θα ειναι καμια παπαρια  οπως τα δικα μας που εδω κοστιζουν ουτε 10 ευρω).Δηλαδη θα φτασω Τεταρτη, την Παρασκευη θα πρεπει να κανω το τεστ  και την Κυριακη πρωι ξημερωματα  θα ταξιδεψω επιστροφη Ελλαδα!!!Που;Στην Αγγλια ολα αυτα που γινεται ο κακος χαμος!!!

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόκειται να ταξιδέψω Πορτογαλία 8-11 Νοέμβρη και ξανά 25 με 3 Νοέμβρη. Πλήρως εμβολιασμένος. πέρα από PFL και πιστοποιητικό, για να μπω στη χώρα θέλω και ένα rapid test αν δεν κάνω λάθος; Μετά έχουμε να κάνουμε με το αν η χώρα είναι Πορτοκαλί ή κόκκινη, έχουμε εικόνα τι γίνεται τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Ψαχνω προορισμο για ταξιδι 6-7 διανυκτερευσεων κατα προτιμηση σε τροπικο προορισμο με το ταιρι.

Σκεφτομαστε all inclusive ξενοδοχειο με σκοπο το υπνος,φαι και χαλαρωση.Φυσικα να υπαρχει και κατι τριγυρω εαν θελησουμε να κανουμε κατι ενδιαφερον.

Οι προορισμοι προφανως ατελειωτοι,τους περιοριζουμε σε κατι που να ειναι σχετικα ησυχα απο αποψη κοσμου και το μπατζετ να μη παει στο θεο.Πχ για Μπαλι που εκανα ενα ψαξιμο στα γρηγορα,αλε ρετουρ 2 ατομα ειδα τιμες στα 800 ευρω που το θεωρω πολυ καλο ποσο.

Μιλαω για καλοκαιρι του 22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimmy1966 είπε

ναι ειμαι εμβολιασμενος.Απλα  με τρελαινει που θα πρεπει να σκασω 60 λιρες  για το τεστ 2day (πιθανολογω οτι θα ειναι καμια παπαρια  οπως τα δικα μας που εδω κοστιζουν ουτε 10 ευρω).Δηλαδη θα φτασω Τεταρτη, την Παρασκευη θα πρεπει να κανω το τεστ  και την Κυριακη πρωι ξημερωματα  θα ταξιδεψω επιστροφη Ελλαδα!!!Που;Στην Αγγλια ολα αυτα που γινεται ο κακος χαμος!!!

Και Ελλάδα 60€ εχει το  pcr που κάνεις και στην Αγγλία.Αν φοβάσαι τον όποιο χαμό μην πας.Στα έξοδα υπολογίζεις και αυτό.Εχεις φαντάζομαι διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλησπερα,

Ψαχνω προορισμο για ταξιδι 6-7 διανυκτερευσεων κατα προτιμηση σε τροπικο προορισμο με το ταιρι.

Σκεφτομαστε all inclusive ξενοδοχειο με σκοπο το υπνος,φαι και χαλαρωση.Φυσικα να υπαρχει και κατι τριγυρω εαν θελησουμε να κανουμε κατι ενδιαφερον.

Οι προορισμοι προφανως ατελειωτοι,τους περιοριζουμε σε κατι που να ειναι σχετικα ησυχα απο αποψη κοσμου και το μπατζετ να μη παει στο θεο.Πχ για Μπαλι που εκανα ενα ψαξιμο στα γρηγορα,αλε ρετουρ 2 ατομα ειδα τιμες στα 800 ευρω που το θεωρω πολυ καλο ποσο.

Μιλαω για καλοκαιρι του 22.

To Μπαλί είναι το Νο 1 που μου ερχεται στο μυαλό γι αυτά που ψαχνεις όμως θα σου έλεγα να μη μείνεις πολυ στο ξενοδοχείο . Εχει να δεις πολλά κ πανέμορφα πραγματα . Εμεις ειχαμε παει οργανωμενα πριν χρονια κ ακολουθησαμε σε εκδρομες στο Ηφαίστειο σε ραφτιγκ σε βολτα με ελέφαντες κ σε ενα απο τους πιο γνωστούς ναούς πανω στη θαλασσα . Ολα αξίζαν τα λεφτα τους . Επίσης βρηκαμε ενα οδηγο εξω απο το ξενοδοχείο με ενα βανακι ο οποίος μας επαιρνε το πρωί κ μας γυρναγε το βραδυ με πολύ λίγα λεφτα . Εχουν περασει 10 χρονια κ δεν θυμάμαι το ποσο αλλά θυμάμαι οτι παντα του εδινα κατι παραπάνω γιατί τα αξιζε . Μας πήγε σε παραλίες κ μέρη που δυσκολα θα πηγαίναμε χωρις αυτόν . Επίσης οι ντοπιοι ειναι παντα με το χαμόγελο κ πραγματικα σου φτιαχνουν τη διάθεση . Ειχαμε μεινει 10 βραδια σε πολύ καλό ξενοδοχείο αλλα καταλήξαμε να ειμαστε συνεχεια στη γύρα . Το μονο που λυπήθηκα ειναι τα λεφτα του ξενοδοχείου γιατί τελικα μονο 2 ημερες μειναμε μέσα .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Και Ελλάδα 60€ εχει το  pcr που κάνεις και στην Αγγλία.Αν φοβάσαι τον όποιο χαμό μην πας.Στα έξοδα υπολογίζεις και αυτό.Εχεις φαντάζομαι διαβατήριο.

Φυσικα και εχω.Δυστυχως θα πρεπει να παω,λογω σοβαρης επαγγελματικης υποχρεωσης.Απλα μου φαινεται υπερβολικο και το ποσο για ενα home test ουσιαστικα,και πεταμενα λεφτα,απο τη στιγμη που ειμαι φουλ εμβολιασμενος,θα κανω πριν φυγω ραπιντ τεστ 48 ωρων και στη νδικη μου περιπτωση  θα μεινω εκει μονο για 4 μερες.Τεταρτη θα πεταξω και Κυριακη ξημερωματα  θα ταξιδεψω προς Ελλαδα.Ουσιαστικα αν κανω το τεστ την δευτερη μερα ,αμφιβαλλω πολυ αν εχω το αποτελεσμα πριν την πτηση αναχωρησης μου.

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimmy1966 είπε

Φυσικα και εχω.Δυστυχως θα πρεπει να παω,λογω σοβαρης επαγγελματικης υποχρεωσης.Απλα μου φαινεται υπερβολικο και το ποσο για ενα home test ουσιαστικα,και πεταμενα λεφτα,απο τη στιγμη που ειμαι φουλ εμβολιασμενος,θα κανω πριν φυγω ραπιντ τεστ 48 ωρων και στη νδικη μου περιπτωση  θα μεινω εκει μονο για 4 μερες.Τεταρτη θα πεταξω και Κυριακη ξημερωματα  θα ταξιδεψω προς Ελλαδα.Ουσιαστικα αν κανω το τεστ την δευτερη μερα ,αμφιβαλλω πολυ αν εχω το αποτελεσμα πριν την πτηση αναχωρησης μου.

Eίναι αυτό που είναι.

Εγω  τέλος Μάη που πηγα ΗΒ έπρεπε να πληρωσω τεστ πριν πετάξω,2 τεστ εκεί και 10 μέρες καραντίνα.£160 μόνο τα τεστ.Και  ήμουν ήδη πληρως εμβολιασμένος.Τωρα είναι πιο ευκολα τα πραγματα και σε 10 μερες είναι ακόμα πιο απλά.

Πλέον τα υπολογίζω μέσα στα όλα τα εξοδα του ταξιδιου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ετοιμάζουμε ταξίδι προς Ρουμανία, Βουκουρέστι οδικώς. Θα ήθελα γενικές πληροφορίες επειδή δεν έχω βγει πάλι με αμάξι και 2 πολύ γρήγορες ερωτήσεις:

1) Επειδή δεν υπάρχει κάλυψη κλοπής για το αυτοκίνητο και έχω βρει ένα καλό κατάλυμά με πάρκινγκ στο πεζοδρόμιο να συνεχίσω ή να ψάξω κάποιο άλλο;

2) Στη Σόφια με τα αμάξια τι γίνεται;

Γενικότερα όπως καταλάβατε η κλοπή με αγχώνει.

Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να το κάνετε όλο αυτό οδικώς;

Άγχος και ταλαιπωρία χωρια τα έξοδα καυσίμων, συντήρηση αμαξιού που πρέπει να το περάσετε έλεγχο από την κορυφή ως τα νύχια σε συνεργείο. 

Καλυτερα αεροπορικώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Ρουμανία δε ξέρω. Σόφια έχω πάει πολλές φορές και γενικά Βουλγαρία. Αυτό το φόβο είχα κι εγώ στην αρχή με το αυτοκίνητο.

Βέβαια αν δεις τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν θα καταλάβεις ότι δε πρόκειται να ασχοληθούν με το δικό σου.

Οπότε η κλοπή δε πρέπει να σε αγχώνει. Αυτό που σε συμβουλεύω είναι να προσέχεις με τους μπάτσους. Μπλόκα υπάρχουν παντού κι εκεί που δε το περιμένεις. να τηρείς τα όρια και να προσέχεις που παρκάρεις, έχεις φάει κλήση χωρίς να το καταλάβεις.  δεν αστειεύονται.

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Γιατί να το κάνετε όλο αυτό οδικώς;

Άγχος και ταλαιπωρία χωρια τα έξοδα καυσίμων, συντήρηση αμαξιού που πρέπει να το περάσετε έλεγχο από την κορυφή ως τα νύχια σε συνεργείο. 

Καλυτερα αεροπορικώς. 

Θα πάμε μέσω Θεσνικης σε κάτι συγγενείς και δεν μας αγχώνει πολύ το κόστος, έχει βγει ήδη από γενικό σέρβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...